Սերգեյ Կապինոսը պարզաբանում է
ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի ղեկավար, դեսպան Սերգեյ Կապինոսը տվեց հետևյալ պարզաբանումը' կապված մամուլում հրապարակված մեկնաբանությունների հետ' 2011թ. մարտի 11-ին «Հայաստանի բիզնես միջավայրը. հայացք դրսից» կլոր սեղանի ժամանակ Հայաստանի տնտեսության վիճակի մասին իր հայտարարությունների վերաբերյալ:
«Տնտեսական մոդելը, որ Հայաստանում ձևավորվել է 1990-ականներին, շատ ընդհանրություններ ունի Լատինական Ամերիկայի շատ երկրներում հանդիպող մենաշնորհային համակարգի հետ: Ես կողմ եմ էվոլյուցիոն զարգացմանը: Հասարակության էվոլյուցիան' դա բարեփոխում է: Եթե բարեփոխումը դիտարկվում է զուտ որպես կոսմետիկ միջոց, ապա այն ծառայում է միայն խնդիրները թաքցնելուն և բարդացնելուն: Կարծում եմ, որ բարեփոխումները Հայաստանում հնարավոր են և կարող են հաջողությամբ իրականացվել: Սակայն դրանց անհրաժեշտության և նպատակահարմարության, ինչպես նաև դրանց հնարավոր ձևերի ու չափերի մասին որոշում կարող է կայացնել միայն հայ ժողովուրդը: Միջազգային կազմակերպությունները կարող են միայն տալ խորհուրդներ և գնահատականներ և տրամադրել աջակցություն»:

Пояснение Сергея Капиноса
Посол Сергей Петрович Капинос, глава Ереванского Бюро ОБСЕ, сделал следующее пояснение относительно интерпретаций, опубликованных в СМИ, по поводу его заявлений о состоянии экономики Армении, прозвучавших во время круглого стола на тему "Деловая среда Армении. Взгляд извне", организованного 11 марта 2011 г.
"Экономическая модель, которая сложилась в Армении в 1990-е годы имеет много общего с монополистической системой, которая получила распространение во многих странах Латинской Америки. Я – за эволюционное развитие. Эволюция в обществе – это реформы. Полагаю, что тот, кто рассматривает реформы лишь как косметические процедуры, способствует заталкиванию проблем вглубь и их накоплению. Считаю, что реформы в Армении возможны и могут быть весьма успешными. Но решать вопрос об их необходимости, целесообразности, формах и масштабах может только армянский народ. Международные организации могут лишь давать советы и оценки, оказывать содействие, иногда очень существенное".