Սերգեյ Կապինոսը պարզաբանում է
ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի ղեկավար, դեսպան Սերգեյ Կապինոսը տվեց հետևյալ պարզաբանումը' կապված մամուլում հրապարակված մեկնաբանությունների հետ' 2011թ. մարտի 11-ին «Հայաստանի բիզնես միջավայրը. հայացք դրսից» կլոր սեղանի ժամանակ Հայաստանի տնտեսության վիճակի մասին իր հայտարարությունների վերաբերյալ:
«Տնտեսական մոդելը, որ Հայաստանում ձևավորվել է 1990-ականներին, շատ ընդհանրություններ ունի Լատինական Ամերիկայի շատ երկրներում հանդիպող մենաշնորհային համակարգի հետ: Ես կողմ եմ էվոլյուցիոն զարգացմանը: Հասարակության էվոլյուցիան' դա բարեփոխում է: Եթե բարեփոխումը դիտարկվում է զուտ որպես կոսմետիկ միջոց, ապա այն ծառայում է միայն խնդիրները թաքցնելուն և բարդացնելուն: Կարծում եմ, որ բարեփոխումները Հայաստանում հնարավոր են և կարող են հաջողությամբ իրականացվել: Սակայն դրանց անհրաժեշտության և նպատակահարմարության, ինչպես նաև դրանց հնարավոր ձևերի ու չափերի մասին որոշում կարող է կայացնել միայն հայ ժողովուրդը: Միջազգային կազմակերպությունները կարող են միայն տալ խորհուրդներ և գնահատականներ և տրամադրել աջակցություն»:

Ambassador Sergey Kapinos, the Head of the OSCE Office in Yerevan, issued the following clarification regarding interpretations reprinted in the media of a statement made concerning the state of the Armenian economy at a roundtable discussion on "The Business Environment in Armenia: a Glance from the Outside" on 11 March 2011:
"The economic model that developed in Armenia in the 1990s has much in common with the monopolistic system seen in many parts of Latin America. I am in favour of evolutionary development. Evolution in society – this is reform. Reform, if seen as a mere cosmetic procedure, will only serve to hide problems and compound them. I believe that reforms in Armenia are possible and can be successful. But the question of their necessity and desirability, as well as their eventual form and scale, is a matter for the Armenian people to decide. International organizations can only give advice and assess, and provide support."