15 տարի փողոցում. բուժքույր Նունեն
Ոստիկանության Կենտրոնի բաժանմունքի մոտ չհասած` երթուղայինների «Դիսպետչերական կետի» աշխատակցից ուզում եմ ճշտել, թե ինչպես հասնեմ ոստիկանության հարևանությամբ գտնվող հին կաթսայատուն: «Կաթսայատունն ինչի՞դ է պետք, բոմժանոց է ընդեղ»,-հարցնում է աշխատակիցը և փորձում կրկին ճշտել, թե արդյոք դա՞ է ինձ հետաքրքրում, թե՞ ոստիկանության բաժանմունքը: «Չնայած վերջերս հանել են բոմժերին ըդտեղից»,- շարունակում է պատասխանատուն և ցույց տալիս ճանապարհը:
«Դիսպետչերանոցի» աշխատակիցը ճիշտ էր ասում, այդ տարածքը տարիներ շարունակ անօթևանների համար որպես ապաստան է ծառայում: Կենտրոնի ոստիկանության նոր շենքի բացման, նախագահի այցելության նախապատրաստության ժամանակ մեծ թվով անօթևանների այնտեղից հանել են:
Ոստիկանության բաժանմունքի կողքով բարձրանում եմ դեպի կիսափուլ կաթսայատուն: Մեկը դուրս է գալիս: Հարցնում եմ` ներսում մարդ կա՞: Ասում է` հա: Ինքն էլ ինձ է հարցնում. «Նունեի մոտ եք գնո՞ւմ»: Չեմ ճանաչում Նունեին, բայց ասում եմ` հա: «Լավ չի Նունեն, պառկած է»,- ասում է անծանոթն ու ինձ բացատրում Նունեի «ննջարան» հասնելու ճանապարհը:
Աղբով լի կաթսայատան ներսում խոնավ է, պատերը կիսափուլ են, ներսում գտնվելու կամ քամուց պատսպարվելու պատրանք չի ստեղծում կաթսայատունը: Նկատում եմ մեկին, ով փորձում է ծխախոտ վառել: Մոտենում եմ նրան, որ հարցնում Նունեի մասին: «Ստեղ ա»,- ասում է և ցույց տալիս թախտի մեջ ընկղմված, վերմակով ծածկված և արտաքինից չերևացող Նունեին:
Նունեն գլուխը դուրս է հանում, վեր կենում ու փորձում տեսքի բերել իրեն: «Քնած էի ուղղակի, աշխատանքից եկել էի, հոգնել էի»,-շփոթված ասում է Նունեն:
Նա պատմում է, որ հավաքարար է աշխատում հարևանությամբ գտնվող ոստիկանության բաժանմունքում: Ամսական ստանում է 16 հազար դրամ: Եվ այդ գումարով չի կարող տուն վարձել: Դա է պատճառը, որ ավելի քան 8 տարի այդ կաթսայատանն է պատսպարվում, և արդեն 15 տարի է` փողոցներում է:
Նունե Մկրտչյանը պատմում է, որ Գեղարքունիքի մարզի սահմանամերձ Վահան գյուղից է: Այնտեղ է ապրում նաև իր որդին, սակայն ինքը սրտի խրոնիկ ռևմատիզմ ունի, և գյուղում ապրելիս ոտքերը ուռչում են, դրա համար եկել է Երևան:
Նունեն մասնագիտությամբ բուժքույր է: Աշխատել է առաջին մանկական հիվանդանոցում և Հանրապետական հիվանդանոցում («Արմենիա» ԲԿ): Բուժքույր աշխատել է նաեւ մասնավոր կանչերով, սրսկումներ է արել, հիվանդների խնամել: Այնուհետև աշխատել է տարբեր արհեստանոցներում:
«Բան չեմ ուզում, ընդամենը մի հատ արհեստանոց լինի աշխատեմ: Ես մեքենայի աբիվկա եմ անում, կահույքի աբիվկա եմ անում, որ մի հատ փոքր արհեստանոց լինի, կանեմ,- ասում է Նունեն ու քիչ անց ավելացնում,- արհեստավոր մինչև կեսօր է սոված: Ես արհեստը հորիցս եմ սովորել, ամեն ինչ էլ անում եմ, պատ էլ եմ շարում»: Նունեն ասում է` որդին չի համակերպվում իր այս կյանքի հետ, բայց ինքն արդեն համակերպվել է. «Ես գիտեմ, որ արդեն ոչ մի բան հնարավոր չի անել, ամբողջը սուտ է»:
Մահճակալի մոտ կանգնած մարդն էլ Իշխանն է` Նունեի ընկերը: Միասին են այդտեղ ապրում: «3 թոռ ունեմ, շատ նման ես Մանեիս»,- ասում է Իշխանը: Պատմում է, որ ընտանիք ունի, նախկինում հացի գործարանի պահեստապետ է եղել, տուն էլ է ունեցել, բայց պարտքերի պատճառով ծախել է և մնացել փողոցում: «Էկեք էս կողմ,-զգուշացնում է Իշխանը,- էրեկ սառույցը ընկավ, կարող է էսօր էլ ձեր գլխին ընկնի»:
Առնետները տարբեր ուղղություններով վազվզում են: Նունեն ասում է` լիքն են, երբեմն հաց է տալիս նրանց:
Չորս կողմերից բաց կիսակառույցում տաքանալու համար փոքրիկ վառարան են դրել: Վառում են, ինչ գտնում են: Նունեի ձեռքերը հնոցապանի ձեռքերի տեսք ունեն` կոշտացած, սևացած և վնասված: Նկատում է ձեռքերը զննող հայացքս: «Սպասի գնամ լվացվեմ, գործից եմ եկել»,- ասում է ու շարունակում տրորել ձեռքերը, չի գնում լվացվելու: Քիչ հետո սկսում է տրորել նաև աչքերը:
Վառարանի վրա կիսաեփ լոբով աման կա` մրոտված վառելիքի ծխից (մեքենաների անվադողեր, կոշիկներ և այլ իրեր են վառում): Իշխանն ու Նունեն չեն դժգոհում, ասում են` ուտելիք ունեն. «Փառք Աստծո, աշխատում ենք, ամեն ինչ էլ առնում ենք»,-ասում է Իշխանը:
«Ես ամաչում եմ, որ դուք հասել եք էս մխտառ տեղը, բայց եթե կարաք, մի հատ հանրակացարան գտեք»,- ասում է Իշխանը և հեռանում: Քիչ հետո վերադառնում` օղու շշով: Լցնում է բաժակը և շարունակում պատմել իր մասին: Վերջում էլ իր կենացն է խմում. «Օղորմի Իշխանին»:

15 Years on the Street: Nurse Nouneh Has a Job But Can't Afford Rent
The old boiler house adjacent to the Armenian Police Kentron division for many years served as a shelter for the homeless. However, ahead of the launch of the new police building and the president's visit, large numbers of homeless people were evacuated from the area.
I walk alongside the police station toward the dilapidated boiler house. Someone comes out, and I ask if there's anyone inside. He says yes, and then asks, "Are you going to see Nouneh?" I don't know Nouneh, but I say yes. "She's not well, Nouneh; she's lying down," he replies and describes how to get to her "bedroom".
It's damp inside the boiler house. Moreover, it's filled with trash and the walls are crumbling. There's the illusion of being neither indoors nor sheltered from the wind. I notice someone trying to light a cigarette. I approach him and ask for Nouneh. "She's here," he says and points to a figure submerged in the bed, covered in blankets and practically invisible.
Nouneh lifts her head, stands up, and tries to look presentable. "I was just sleeping. I came from work and I was tired," she says, confused.
She explains that she works as a cleaner in the police station next door, receiving a monthly salary of 16,000 AMD (less than $40 USD). But she can't rent an apartment with that money, which is why she's sought shelter in the boiler house for 8 years, though she's been on the street for 15 years.
Nouneh Mkrtchyan says she's from the border village of Vahan in Gegharkounik province. Her son lives there but her chronic rheumatism which causes her legs to swell from village life prompted her to come to the capital.
Nouneh is a nurse by profession. She worked at the first children's hospital and at Armenia Republican Medical Center. She also worked privately, making house calls, administering needle injections, and tending to patients. Then she worked at various trade workshops.
"I don't want anything, just for there to be a workshop where I can work. I make car seats; I do furniture upholstery — if there's a small workshop, I'll do it," she says, then adds: "A tradesman is [only] hungry until noon. I learned the trade from my father. I do everything: I also build walls." She says that her son doesn't adapt to this life of hers, but she's already acclimatized to it. "I know that it's no longer possible to do anything. It's all a lie."
The man standing by the bed is Ishkhan, her male companion. They live there together. "I have 3 grandchildren; you look a lot like my Mane," he says. Ishkhan, by his account, has a family; in the past, he worked as a storekeeper in a bread factory and had a house, but he sold it to pay off his debts and ended up on the street. "Come this way," he cautions. "Yesterday, the snow fell; today it might fall on your head."
The rats run amok. Nouneh says there are many of them — sometimes she feeds them bread.
They've placed a small heater to stay warm. They burn whatever they find. Nouneh's hands look like those of a stoker's — callous, blackened and injured. She notices me staring at her hands. "Wait, let me go wash up; I came from work," she says, continuing to knead her hands and not making a move to leave. She then begins to squash also her eyes.
On the heater that doubles as a stove, there's a bowl of partly cooked beans covered in soot from whatever is used as fuel (car tires, shoes, and so on). Ishkhan and Nouneh don't complain; they say they have food. "Thank god, we work and we buy everything," he says.
"I'm ashamed that you've come to this dirty place, but if you can, find a dormitory," says Ishkhan and leaves. He returns a short while later — with a bottle of vodka. He fills his glass and continues to tell his story. He ends with a toast to himself: "Mercy be to Ishkhan."