Մերաբ Սուսլովի փաստաբանը հայտարարում է. «Նրան գերի են վերցրել»
Այս օրերին Ուկրաինայի իրադարձություններին հետեւող մամուլը հաճախակի է առիթներ ունենում զուգահեռներ անցկացնելու ֆաշիստական Գերմանիայի եւ Ուկրաինայի իրավապահների միջեւ: Հանրությունը ցնցված է ընդդիմադիրներին առեւանգելու եւ 20 աստիճան սառնամանիքին խոշտանգելուց հետո մորեմերկ անտառի խորքերում թողնելու պատմություններից: Այդ պատմություններն ու տեսանյութերը եթե չլինեին (որոնց տարածողները նաեւ ոստիկաններն են), թերեւս չափազանցված համարեինք կալանավոր Մերաբ Ալոյան-Սուսլովի նամակներում նկարագրված դաժանությունները:
Կիեւի Լուկյանովսկի բանտում արդեն երեք տարի կալանքի տակ գտնվող Հայաստանի քաղաքացին Հայաստանի նախագահին եւ բարձրաստիճան այլ պաշտոնյաներին գրած նամակներում պատմում է իր եւ իր հարազատների նկատմամբ դրսեւորվող անօրինականությունների, խոշտանգումների, դաժան եւ անմարդկային վերաբերմունքի մասին:
«Խցում չկա բնական լույս, պատուհանը փակված է տախտակով, որը թույլ չի տալիս օդ ներթափանցել, չկա սեղան, աթոռ: Խուցը շուրջօրը հսկվում է տեսախցիկներով, հսկվում են բոլոր անձնական տարածքները, այդ թվում՝ զուգարանը: Ինձ հարկադրում են ստորանալ, խոշտանգում են, սպառնում են սպանել բանտում»,- գրել է Մերաբ Սուսլովը:
Մերաբ Ալոյան-Սուսլովը, նրա փաստաբաններն ու հարազատները Ուկրաինայի եւ Հայաստանի իշխանություններին հղած բազմաթիվ գրություններով տեղեկացրել են, որ նրա կյանքը լրջորեն վտանգված է: Հայտնել են, որ նրան թունավորելու փորձ են արել՝ անհայտ անձից նրա անունով ուղարկված սննդի միջոցով եւ միայն պատահականության շնորհիվ է ողջ մնացել: Նրա նկատմամբ շարունակաբար հնչում են սպառնալիքներ բանտի աշխատակազմի եւ ղեկավարության կողմից, ովքեր նրա դեմ հրահրում են նաեւ այլ կալանավորների: Հարցաքննության, բաղնիք կամ դատարան են ուղեկցում դիմակներով քողարկված հատուկ զինվորականներ, որոնք աչքի են ընկնում առանձնահատուկ կոպտությամբ եւ անհարկի ֆիզիկական ուժ կիրառելու նախատրամադրվածությամբ:
Խցից դուրս տեղաշարժվելիս նրանք, որպես կանոն, կալանավորին ձեռնաշղթա են հագցնում, եւ ձեռքերը մեջքի կողմից բարձր վիճակում պահելով ստիպում են տեղաշարժվել դեմքով եւ մարմնով հատակին կքած վիճակում, որն անասելի ցավ է պատճառում, ինչպես նաեւ նվաստացնում են կալանավորի արժանապատվությունը: Դատարանի ճաղավանդակում նստեցնում են ձեռնաշղթաներով, մեկ անգամ էլ դատարան են տարել պարկը գլխին հագցրած: Դահլիճում պարկը հանելուց հետո Մ. Սուսլովը տեսել է, թե ինչպես են տուժողի հարազատները ծիծաղելով լուսանկարում իրեն բջջային հեռախոսներով: Մեկ այլ դեպքում՝ բանտի աշխատակիցը Մ. Սուսլովի վզից պոկել է նրա կրոնական համոզմունքը արտահայտող սիմվոլը եւ նետել զուգարանը:
Մ. Սուսլովի փաստաբան Մարինա Զայցեւան 04.10.2013թ.-ին ՀՀ Օմբուսմենին հղած նամակում ասում է, որ մտացածին պատճառներով նա պատժախցում անցկացրել է երկու շաբաթ, հետո նրա նկատմամբ կիրառվել է մեկ այլ պատժատեսակ՝ երեք ամսով տեղավորել են մենախուց՝ կտրելով բոլոր կապերը արտաքին աշխարհի հետ։ «Սուսլովը հացադուլ է սկսել եւ փաստաբան է պահանջում: Յուրաքանչյուր օրը նրա համար հիմա տանջանք է եւ կարող է վերջինը լինել: Ի՞նչ է կատարվում նրա հետ հիմա, որ ոք չգիտի... Նրան լիովին մեկուսացրել են արտաքին աշխարհից, նրան գերի են վերցրել»,- ասվում է նամակում:
Ռուսաստանում եւ Ուկրաինայում հայտնի գործարարը իր նկատմամբ դրսեւորվող անմարդկային, դաժան վերաբերմունքը պայմանավորում է իր ձեռնարկատիրական գործունեությամբ: «Ուկրաինայի բարձրաստիճան չինովնիկները համառորեն պահանջում են, որպեսզի որդիս՝ Ռոման Սուսլովը, հրաժարվի Ուկրաինայում ունեցած իր սեփականությունից, որը միլիոնավոր դոլարներ արժե եւ որի համար ինձ վրա սարքեցին այս սպանությունը»,- նշում է նա իր դիմումներում (որդուն թույլ չեն տալիս մուտք ունենալ Ուկրաինա-հեղ.):
2013թ. հոկտեմբերի 1-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին ուղղված դիմումում Մ. Սուսլովը ներկայացրել է իր հարազատների նկատմամբ դրսեւորվող դաժանությունները: «Դատարանի շենքում ծեծել են իմ հարազատներին ոստիկանության աշխատակիցների ներկայությամբ, ովքեր ոչ միայն չեն հակազդել նրանց, այլեւ ուժով հորս քաշ են տվել զուգարան, որպեսզի լվանալով մաքրեն արյան հետքերը: 76 տարեկան հորս 11 ատամները ջարդել էին, կոտրել էին քիթը եւ ուղեղի ցնցումով հոսպիտալացրել նրան: Մի քանի օր հետո ծեծել էին իմ 75-ամյա մորը, որից հետո նա ոտքի բաց կոտրվածք ունեցավ: Քանի որ մայրս շաքարային դիաբետ ունի, վերքը չլավացավ եւ ոտքը անդամահատեցին: Արդեն մեկ տարի է իմ հարազատներին չի հաջողվում քրեական գործ հարուցել ծեծի փաստով: Ոստիկանությունն ու դատախազությունը կատարյալ անգործություն են ցուցաբերում: Նրանք սարսափով վերադարձան Հայաստան՝ ինձ միանգամայն միայնակ թողնելով այստեղ»,- հայտնել է Սուսլովը:
Հայաստանի բարձրաստիճան ղեկավարությանն ու հանրապետության նախագահին ուղղված դիմուներով Մերաբ Ալոյան-Սուսլովը, նրա ծնողները, որդին, փաստաբանները, «Հայաստանի եզդիների ազգային միության» նախագահ Ազիզ Թամոյանը խնդրել են, որ Հայաստան պետությունը անտարբեր չգտնվի իր քաղաքացու նկատմամբ: «Մեր որդին՝ Մերաբ Ալոյանը, Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի է: Նա ԱՊՀ երկրներում հայտնի ձեռնարկատեր է: Նրան շատ լավ գիտեն Հայաստանի Հանրապետություն գործարար շրջանակներում, քանի որ ներգրավված է եղել մի շարք խոշոր պետական ծրագրերում, օրինակ, Իրան-Հայաստան գազի ներկրման խոշոր ծրագրում»,- հիշեցրել են նրանք: Մ. Սուսլովին խոշտանգումներից ազատելու եւ նրա անվտանգությունն ապահովելու համար հորդորել են, որ Ուկրաինայում Հայաստանի հյուպատոսը այցելի նրան բանտում:
Տասնյակներով գրված դիմում-խնդրանքներին ընդառաջելով մեկ անգամ հյուպատոսության աշխատակիցն այցելում է Մ. Սուսլովին, որից հետո ՀՀ արտգործնախարարության հյուպատոսական վարչության պետի պարտականությունները կատարող Վլադիմիր Կարմիրշալյանը պատասխանում է «Հայաստանի եզդիների ազգային միության» նախագահ Ազիզ Թամոյանին: «... դեսպանության աշխատակիցն այցելել է կալանավայրում Մերաբ Սուսլովին: Այցելության ընթացքում Մ. Սուսլովն իր անհամաձայնությունն է հայտնել ուկրաինական դատարանի կողմից իր նկատմամբ կայացված դատավճռի կապակցությամբ, ինչպես նաեւ տեղեկացրել է, որ վերջին ամիսների ընթացքում քննչական մեկուսարանի պայմանները եւ դրա աշխատակիցների վերաբերմունքն իր նկատմամբ բարելավվել են»:
Ըստ էության ոչինչ չստանալով այդ այցից, Մ. Սուսլովը հետագայում դարձյալ ՀՀ նախագահին ուղղված գրության մեջ ասում է. «Այդպիսի դիվանագիտական ձեւակերպումը ոչ միայն ոչինչ չի ասում իմ բողոքների մասին, որոնք ես հայտնել էի դեսպանատան աշխատակցին, այլեւ ամբողջովին խեղաթյուրում է իմ խնդրանքով կայացած այդ հանդիպման նպատակը: Ստացվում է, որ ես ՀՀ դեսպանատան աշխատակցին խնդրել եմ այցելել ինձ միայն այն բանի համար, որ պատմեմ, թե ինչպես են <բարելավվել> քննչական մեկուսարանում իմ պահման պայմանները եւ աշխատողների վերաբերմունքը իմ նկատմամբ: Եթե դեսպանատան աշխատակիցը, իրոք, հայտնել է վերոհիշյալի մասին, ապա դա նշանակում է, որ նա միտումնավոր խեղաթյուրել է իրականությունը եւ այդպիսով որպես պաշտոնատար անձ կատարել կեղծիք»,- հայտնել է նա՝ պահանջելով հյուպատոսական բաժնի աշխատակցի երկրորդ այցը, որին կփոխանցի բանտում իր ֆիզիկական անվտանգության եւ կեցության մասին տեղեկատվությունը:
Մ. Սուսլովի ծնողները ՀՀ նախագահին խնդրել են կրկին աջակից լինել իրենց եւ հրահանգել Հայաստանի իրավասու մարմիններին, որ միջոցներ ձեռնարկեն պարզելու համար իրենց որդու գտնվելու վայրը եւ ապահովեն նրա անվտանգությունը: Տեղեկացրել են, որ մի քանի մահափորձեր են տեղի ունեցել նրա նկատմամբ այլ կալանավորների կողմից, ում հրահրում է կալանավայրի ղեկավարությունը: «Քանի որ մեր որդին իր իրավունքների համար պայքարելով նրանց համար դարձել է մեծ խնդիր, ցանկանում են ազատվել նրանից եւ այդ պատճառով էլ որոշել են նրան ուղարկել այլ կալանավայր, որտեղ հնարավոր չի լինի վերականգնել նրա հետ կապը: Մենք ցանկանում ենք, որ Ուկրաինայում ՀՀ դեսպանատան աշխատակիցներն այցելեն նրան նոր կալանավայրում: Ուկրաինայի իշխանությունները եթե տեսնեն, որ նրանով հետաքրքրվում են Հայաստանի իշխանությունները, նրանք չեն կարող Մերաբի կյանքին սպառնալ: Խնդրում ենք փրկել նրա կյանքը»,- գրում են ծնողները:
Հյուպատոսարանի աշխատակցի երկրորդ այցն այդպես էլ տեղի չի ունենում: Ուկրաինական մամուլը պարբերաբար տեղեկացրել է, որ Մ. Սուսլովը շարունակաբար ենթարկվում է խոշտանգումների ու անմարդկային վերաբերմունքի, Հայաստանի հյուպատոսությունը տեղեկացված էր այդ ամենին, սակայն չի հետաքրքրվել իր քաղաքացու ճակատագրով:
Մերաբի ծնողները շարունակում են իրենց որդուն փրկելու եւ նրան Հայաստան արտահանձնելու ուղիներ որոնել, որպեսզի, եթե նա դատապարտվի Ուկրաինայում, այնուամենայնիվ, պատիժը կրի Հայաստանում։ ՀՀ արդարադատության եւ արտաքին գործերի նախարարներին խնդրել են միջոցներ ձեռնարկել դատապարտումից հետո նրա արտահանձնումը կազմակերպելու համար: ՀՀ արտգործնախարարությունը 10.07.2013թ. հորը՝ Օթար Ալոյանին փոխանցել է, որ Ուկրաինայում դատապարտված Մերաբ Սուսլովին Հայաստան տեղափոխելու վերաբերյալ՝ դատապարտյալի փոխանցման մասին դիմումները պետք է ուղարկվեն հայցվող պետության արդարադատության նախարարության կողմից: Պատասխանները պետք է փոխանցվեն միեւնույն ուղիներով: Առաջարկում ենք դիմել համապատասխան իրավասու մարմնին՝ ՀՀ արդարադատության նախարարությանը:
Հ.Գ. Մերաբ Ալոյան-Սուսլովի նամակներում նկարագրված դաժանություններն ինձ հիշեցրին Գերմանիայի ազատազրկման վայրեր այցելած հայաստանցի փաստաբանների պատմություններից մեկը: Բանտի բարեկեցիկ պայմաններից զարմացած փաստաբաններին գերմանացի աշխատակիցն այսպես էր պատասխանել. «Մենք նրանց զրկել ենք ազատությունից, չենք զրկել արժանապատվությունից»: Մինչդեռ, Ուկրաինայում այսօր զրկում են ե՛ւ ազատությունից, ե՛ւ արժանապատվությունից:

Адвокат Мераба Суслова утверждает: “Его взяли в заложники”
В эти дни пресса, отслеживающая события в Украине, часто имеет возможность проводить параллели между правоохранителями фашистской Германии и Украины. Общественность потрясена историями о похищении оппозиционеров, о применении к ним пыток в 20-градусный мороз, вывозе их обнаженными в лес. Если б не эти истории и видеоматериалы (их распространяют также полицейские) мы бы, пожалуй, посчитали, что жестокости, описанные в письмах заключенного Мераба Алояна-Суслова, преувеличены.
В своих письмах, адресованных президенту и другим высокопоставленным лицам Армении, гражданин РА, который уже три года сидит в Лукьяновской тюрьме в Киеве, рассказывает о беззакониях, пытках, жестоком и бесчеловечном отношении к себе и своим родным.
“В камере нет естественного света, заколоченное досками окно не пропускает воздух, нет стола и стула. В камере ведется круглосуточное видеонаблюдение. Контролируются все личные территории, в том числе туалет. Меня заставляют унижаться, пытают, угрожают убить в тюрьме”,- написал Мераб Алоян-Суслов.
В направленных властям Украины и Армении многочисленных письмах адвокаты и родные Алояна-Суслова сообщали о том, что его жизнь находится под угрозой. Они также рассказали, что Мераба пытались отравить посредством присланной ему неизвестным лицом пищи, и лишь по счастливой случайности он остался жив. В его адрес постоянно звучат угрозы со стороны персонала и руководства тюрьмы, которые настраивают против него других заключенных. На допрос, в баню или суд его сопровождают военнослужащие в масках, которые отличаются особой грубостью и привычкой применять излишнюю физическую силу.
При выводе из камеры они, как правило, надевают на заключенного наручники и заставляют перемещаться наклонившись вперед с закинутыми за спину руками, что причиняет невыносимую боль, а также унижает его человеческое достоинство. В клетку в зале суда М.Суслова помещают в наручниках, а однажды его даже привезли в суд с надетым на голову мешком. После того, как мешок сняли, Мераб увидел, как родственники потерпевшего со смехом снимают его на мобильные телефоны. В другом случае работник тюрьмы сорвал с шеи Суслова символ, выражавший его религиозные убеждения, и бросил в унитаз.
4 октября 2013 г. адвокат Мераба Суслова Марина Зайцева в дресованном Омбудсмену РА письме сообщила, что по вымышленным причинам его поместили на две недели в карцер, после чего применили другое наказание – посадили на три месяца в одиночную камеру, полностью лишив связи с внешним миром. “Суслов объявил голодовку и потребовал адвоката. Сейчас каждый день становится для него пыткой и может оказаться последним. Никто не знает, что с ним происходит… Его полностью изолировали от внешнего мира. Его взяли в заложники”,- говорится в письме.
Известный в России и Украине предприниматель обуславливает проявляемое к нему бесчеловечное, жестокое отношение своей предпринимательской деятельностью. “Высокопоставленные украинские чиновники упорно требуют, чтобы мой сын, Роман Суслов, отказался от своей собственности в Украине, стоимость которой составляет миллионы долларов и из-за которой хотят свалить на меня это убийство”,- отмечает Суслов в своих заявлениях (его сыну запрещают въезд в Украину – авт.).
В письме, адресованном президенту РА Сержу Саргсяну 1 октября 2013 г., Мераб Суслов рассказал о жестокостях, которые проявляются в отношении его родственников: “Их избили в здании суда в присутствии сотрудников полиции, которые не только не противодействовали этим действиям, но и насильно потащили моего отца в туалет, чтобы смысть с него следы крови. Моему 76-летнему отцу выбили 11 зубов, сломали нос, его госпитализировали с сотрясением мозга. Через несколько дней избили мою 75-летнюю мать, вследствие чего она получила открытый перелом. А поскольку у моей матери сахарный диабет, рана не зажила, и ей ампутировали ногу. Уже год моим родным не удается возбудить уголовное дело по факту избиения. Полиция и прокуратура проявляют полное бездействие. Они в ужасе вернулись в Армению, оставив меня здесь одного”,- сообщил Суслов.
В заявлениях, адресованных высокопоставленным должностным лицам и президенту РА, Мераб Алоян-Суслов, его родители, сын, адвокаты, председатель Национального союза езидов Армении Азиз Тамоян просили армянское государство не остаться безразличным к своему гражданину.”Наш сын, Мераб Алоян, является гражданином Республики Армения. Он известный предприниматель в странах СНГ. Его хорошо знают в бизнес-кругах Республики Армения, поскольку он участвовал в ряде крупных государственных программ, в частности в программе поставки газа из Ирана в Армению”,- напомнили они. С целью избавить Мераба Суслова от пыток и обеспечить его безопасность родственники просили, чтобы консул Армении вУкраине посетил его в тюрьме.
После нескольких десятков письменных заявлений и просьб сотрудник консульства один раз посетил М.Суслова, после чего начальник протокольного отдела консульского управления МИД РА Владимир Кармиршалян направил председателю Национального союза езидов Армении Азизу Тамояну письмо, в котором сообщил: “…сотрудник посольства посетил Мераба Алояна в колонии. В ходе встречи М.Суслов выразил несогласие с вынесенным ему приговором украинского суда, а также сообщил, что в последние месяцы условия содержания в следственном изоляторе и отношение к нему со стороны сотрудников улучшилось”.
Ничего, по сути, не получив от этого визита, Мераб Суслов в дальнейшем вновь обратился к президенту РА с письмом, в котором отметил следующее: “Такая дипломатическая формулировка не только ничего не говорит о моих жалобах, которые я высказал сотруднику посольства, но и полностью искажает цель состоявшейся по моей просьбе встречи. Получается, что я попросил сотрудника посольства РА посетить меня только для того, чтобы рассказать, как “улучшились” условия моего содержания в следственном изоляторе и отношение ко мне со стороны работников. Если сотрудник посольства действительно сообщил то, о чем упоминается выше, это значит, что он умышленно исказил действительность и тем самым как должностное лицо совершил подлог”. Суслов также потребовал вторичного визита сотрудника консульской службы, чтобы передать ему информацию о своей физической безопасности и содержании в тюрьме.
Родители Мераба Суслова просили президента РА вновь оказать им содействие и отдать распоряжение компетентным органам Армении принять меры для установления местонахождения их сына и обеспечения его безопасности. Они сообщили, что в отношении него было совершено несколько попыток покушения со стороны других заключенных, которых провоцирует руководство колонии. “Поскольку борьбой за свои права наш сын создает для них большие проблемы, они хотят избавиться от него, а потому решили перевести его в другую колонию, где нельзя будет восстановить с ним связь. Мы хотим, чтобы сотрудники посольства РА в Украине посетили его в новой колонии. Если власти Украины увидят, что власти Армении интересуются им, они не смогут угрожать жизни Мераба. Просим спасти его жизнь”,- написали родители.
Второй визит сотрудника консульства так и не состоялся. Украинская пресса регулярно сообщала о том, что в отношении Мераба Суслова продолжают применяться пытки и проявляется бесчеловечное отношение, что консульство Армении осведомлено об этом, но не интересуется судьбой своего гражданина.
Родители Мераба постоянно искали пути спасения своего сына и его экстрадиции в Армению с тем, чтобы в случае осуждения в Украине он нес наказание в Армении. Министров юстиции и иностранных дел они просили принять меры к организации его экстрадиции после вынесения приговора.
10 июля 2013 г. МИД РА сообщил отцу Мераба Отару Алояну, что заявления об экстрадиции в Армению осужденного в Украине Мераба Суслова должны быть направлены в Министерство юстиции Украины. Ответы должны быть переданы теми же путями. МИД также предлoжил обратиться в соответствующий полномочный орган – Министерство юстиции РА.
P.S. Описанные в письмах Мераба Алояна-Суслова жестокости напомнили мне историю с армянскими адвокатами, посетившими места лишения свободы в Германии. В ответ на удивление адвокатов из Армении созданными в тюрьме благоприятными условиями работник немецкой тюрьмы сказал: “Мы лишили их свободы, но не лишили человеческого достоинства”.