Լոս Անջելեսը ճանաչել է ԼՂՀ անկախությունը
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Լոս Անջելեսի քաղաքային խորհուրդը միաձայն ընդունել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը որպես անկախ և ինքնիշխան պետություն ճանաչելու մասին բանաձևը։
ԼՂՀ ԱԳՆ-ն ներկայացրել է դրա բնօրինակը և հայերեն թարգմանությունը:
Բանաձև.
Արցախի Հանրապետություն
ՀԱՇՎԻ ԱՌՆԵԼՈՎ, որ մեզ համար պատվաբեր է ճանաչել անկախ և ինքնիշխան Արցախի Հանրպետության կենսունակությունը, ինչպես նաև
ՀԱՇՎԻ ԱՌՆԵԼՈՎ, որ Արցախի Հանրպետությունը հազարամյակների փառահեղ պատմություն ունի և իր նվիրական տեղն է զբաղեցնում հայ ժողովրդի պատմության և մշակույթի մեջ, ինչպես նաև
ՀԱՇՎԻ ԱՌՆԵԼՈՎ, որ Արցախի Հանրպետությունն իր անկախությունը հռչակեց 1991 թ. դեկտեմբերի 10-ին` երկար պայքարից հետո, որը որոշակի առումներով շարունակվում է ցայսօր, և նրա ինքնորոշման տևական պահանջը ոգեշնչեց տարածաշրջանում ապրող բազմաթիվ ժողովուրդների և նախկին Խորհրդային Միության փլուզման խթաններից մեկը հանդիսացավ, ինչպես նաև
ՀԱՇՎԻ ԱՌՆԵԼՈՎ, որ վերջին երկու տասնամյակների ընթացքում Արցախի Հանրպետության ժողովուրդը հաստատակամություն և տոկունություն ցուցաբերեց պատերազմի, կոտորածների, տնտեսական զրկանքների և այլ հսկայական դժվարությունների հանդեպ, ինչպես նաև
ՀԱՇՎԻ ԱՌՆԵԼՈՎ, որ Արցախի Հանրպետությունն ավելի քան քսան տարի արդար և հավատարիմ է մնում իր քաղաքացիներին՝ պահպանելով իր անկախությունը, և, միաժամանակ, ջանքեր է գործադրում՝ փոփոխելու և կայունացնելու Կովկասյան տարածաշրջանը և անցկացնում է ազատ ու անկախ ընտրություններ և հանրաքվեներ, որոնք համընդհանուր կերպով ճանաչվել են օրինակելի տարածաշրջանի համար, ինչպես նաև
ՀԱՇՎԻ ԱՌՆԵԼՈՎ, որ 2012 թ. ապրիլի 24-ին Լոս Անջելեսը բարեկամական հարաբերություններ է հաստատել Արցախի Հանրպետության Շուշի քաղաքի հետ,
ԱՅՆՈՒՀԵՏԵՎ ՈՐՈՇԵՑԻՆՔ, որ այս բանաձևի ընդունմամբ Լոս Անջելեսն իր հարգանքն է արտահայտում Արցախի Հանրապետության ու նրա քաղաքացիների հանդեպ և արժանին է մատուցում Արցախի Հանրապետության ժողովրդի կողմից ծայրահեղ դժվարությունների նկատմամբ ցուցաբերված զոհողություններին, նվիրվածությանն ու վճռականությանը, ինչպես նաև
ԱՅՆՈՒՀԵՏԵՎ ՈՐՈՇԵՑԻՆՔ, որ Լոս Անջելեսը մաղթում է Արցախի Հանրապետությանն ու նրա քաղաքացիներին խաղաղություն, բարգավաճում և շարունակական հաջողություններ ու կոչ է անում միջազգային հանրությանն ըստ արժանվույն ճանաչել Արցախի Հանրապետությունը` որպես ազատ, անկախ և ինքնիշխան պետություն:

Los Angeles City Council Recognizes the Republic of Artsakh
U.S. Los Angeles City Council unanimously adopted a resolution recognizing the Nagorno Karabakh Republic as an independent and sovereign state.
The text of the resolution follows:
RESOLUTION - REPUBLIC OF ARTSAKH
WHEREAS, we take great honor in recognizing the continuing vibrancy of the independent and sovereign REPUBLIC OF ARTSAKH; and
WHEREAS, the REPUBLIC OF ARTSAKH has a long and storied history dating back thousands of years, and holds a cherished place in the Armenian people's history and culture; and
WHEREAS, the REPUBLIC OF ARTSAKH declared its independence on December 10, 1991, after a long struggle that in some respects continues to this day, and the persistent demand for self-determination was an inspiration to people of many nationalities in the region and was one of the catalysts for the breakup of the former Soviet Union; and
WHEREAS, through the course of the last two decades, the people of the REPUBLIC OF ARTSAKH have shown tenacity and perseverance in the face of war, massacres, economic deprivation and other tremendous hardships; and
WHEREAS, the REPUBLIC OF ARTSAKH has for more than twenty years stayed true and faithful to its citizens by remaining independent while working to bring change and stability to the Caucasus region, and by holding free and fair elections and referendums that were widely declared as a model for the region; and
WHEREAS, on April 24, 2012 the City of Los Angeles recognized its friendship relationship with the city of Shushi in the REPUBLIC OF ARTSAKH;
NOW, THEREFORE, BE IT RESOLVED that by the adoption of this resolution, the City of Los Angeles honors the REPUBLIC OF ARTSAKH and its citizens, and recognizes the sacrifices, dedication and resolve shown by the people of the REPUBLIC OF ARTSAKH in the face of extreme adversity; and
BE IT FURTHER RESOLVED that the City of Los Angeles extends its best wishes to the REPUBLIC OF ARTSAKH and its citizen for peace, prosperity and continuing success, and calls upon the international community to give appropriate recognition to the REPUBLIC OF ARTSAKH as a free, independent, and sovereign state.