Լոս Անջելեսը ճանաչել է ԼՂՀ անկախությունը
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Լոս Անջելեսի քաղաքային խորհուրդը միաձայն ընդունել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը որպես անկախ և ինքնիշխան պետություն ճանաչելու մասին բանաձևը։
ԼՂՀ ԱԳՆ-ն ներկայացրել է դրա բնօրինակը և հայերեն թարգմանությունը:
Բանաձև.
Արցախի Հանրապետություն
ՀԱՇՎԻ ԱՌՆԵԼՈՎ, որ մեզ համար պատվաբեր է ճանաչել անկախ և ինքնիշխան Արցախի Հանրպետության կենսունակությունը, ինչպես նաև
ՀԱՇՎԻ ԱՌՆԵԼՈՎ, որ Արցախի Հանրպետությունը հազարամյակների փառահեղ պատմություն ունի և իր նվիրական տեղն է զբաղեցնում հայ ժողովրդի պատմության և մշակույթի մեջ, ինչպես նաև
ՀԱՇՎԻ ԱՌՆԵԼՈՎ, որ Արցախի Հանրպետությունն իր անկախությունը հռչակեց 1991 թ. դեկտեմբերի 10-ին` երկար պայքարից հետո, որը որոշակի առումներով շարունակվում է ցայսօր, և նրա ինքնորոշման տևական պահանջը ոգեշնչեց տարածաշրջանում ապրող բազմաթիվ ժողովուրդների և նախկին Խորհրդային Միության փլուզման խթաններից մեկը հանդիսացավ, ինչպես նաև
ՀԱՇՎԻ ԱՌՆԵԼՈՎ, որ վերջին երկու տասնամյակների ընթացքում Արցախի Հանրպետության ժողովուրդը հաստատակամություն և տոկունություն ցուցաբերեց պատերազմի, կոտորածների, տնտեսական զրկանքների և այլ հսկայական դժվարությունների հանդեպ, ինչպես նաև
ՀԱՇՎԻ ԱՌՆԵԼՈՎ, որ Արցախի Հանրպետությունն ավելի քան քսան տարի արդար և հավատարիմ է մնում իր քաղաքացիներին՝ պահպանելով իր անկախությունը, և, միաժամանակ, ջանքեր է գործադրում՝ փոփոխելու և կայունացնելու Կովկասյան տարածաշրջանը և անցկացնում է ազատ ու անկախ ընտրություններ և հանրաքվեներ, որոնք համընդհանուր կերպով ճանաչվել են օրինակելի տարածաշրջանի համար, ինչպես նաև
ՀԱՇՎԻ ԱՌՆԵԼՈՎ, որ 2012 թ. ապրիլի 24-ին Լոս Անջելեսը բարեկամական հարաբերություններ է հաստատել Արցախի Հանրպետության Շուշի քաղաքի հետ,
ԱՅՆՈՒՀԵՏԵՎ ՈՐՈՇԵՑԻՆՔ, որ այս բանաձևի ընդունմամբ Լոս Անջելեսն իր հարգանքն է արտահայտում Արցախի Հանրապետության ու նրա քաղաքացիների հանդեպ և արժանին է մատուցում Արցախի Հանրապետության ժողովրդի կողմից ծայրահեղ դժվարությունների նկատմամբ ցուցաբերված զոհողություններին, նվիրվածությանն ու վճռականությանը, ինչպես նաև
ԱՅՆՈՒՀԵՏԵՎ ՈՐՈՇԵՑԻՆՔ, որ Լոս Անջելեսը մաղթում է Արցախի Հանրապետությանն ու նրա քաղաքացիներին խաղաղություն, բարգավաճում և շարունակական հաջողություններ ու կոչ է անում միջազգային հանրությանն ըստ արժանվույն ճանաչել Արցախի Հանրապետությունը` որպես ազատ, անկախ և ինքնիշխան պետություն:

Городской совет Лос Анджелеса принял резолюцию о признании НКР
Городской совет Лос Анджелеса Соединенных Штатов Америки единогласно принял резолюцию о признании Нагорно-Карабахской Республики в качестве независимого и суверенного государства.
Ниже представляем неофициальный перевод резолюции:
РЕЗОЛЮЦИЯ
РЕСПУБЛИКА АРЦАХ
ПРИНИМАЯ ВО ВНИМАНИЕ, что мы считаем за честь признание жизнеспособности независимой и суверенной Республики Арцах, а также
ПРИНИМАЯ ВО ВНИМАНИЕ, что Республика Арцах имеет долгую и славную тысячелетнюю историю и занимает почетное место в истории и культуре армянского народа, а также
ПРИНИМАЯ ВО ВНИМАНИЕ, что Республика Арцах провозгласила свою независимость 10 декабря 1991 года после длительной борьбы, которая в некотором отношении продолжается до сегодняшнего дня, и ее настойчивое требование самоопределения вдохновило многие народы в регионе и стало одним из катализаторов распада бывшего Советского Союза, а также
ПРИНИМАЯ ВО ВНИМАНИЕ, что в течение последних двух десятилетий народ Республики Арцах проявлял стойкость и непоколебимость перед лицом войны, резни, экономических лишений и других колоссальных трудностей, а также
ПРИНИМАЯ ВО ВНИМАНИЕ, что Республика Арцах на протяжении более двадцати лет остается верной и преданной своим гражданам, сохраняя независимость, одновременно прилагает усилия по изменению и стабилизации Кавказского региона, и проводит свободные и справедливые выборы и референдумы, которые общепризнанны в качестве модели для всего региона, а также
ПРИНИМАЯ ВО ВНИМАНИЕ, что 24 апреля 2012 года город Лос Анджелес установил дружественные отношения с городом Шуши Республики Арцах,
ПОСТАНАВЛЯЕМ, что принимая эту резолюцию, город Лос Анджелес выражает свое уважение Республике Арцах и ее гражданам, и отдает должное принесенным народом Республики Арцах жертвам и продемонстрированным им преданности и решимости перед лицом тяжелых невзгод, а также
ПОСТАНАВЛЯЕМ, что город Лос Анджелес желает Республике Арцах и ее гражданам мира, процветания и успеха, и призывает мировое сообщество должным образом признать Республику Арцах в качестве свободного, независимого и суверенного государства.