Երվանդ Զախարյանի մութ գործարքները, արտոնյալ գեներալը և «բանկում գրավադրված» 12 ընտանիք
12 ընտանիք պայքարի մեջ է մտել «Ագրոհոլդինգ Արմենիա» ՍՊԸ-ի հետ: Ընկերությունը սեփականության վկայական ունի այդ տարածքի նկատմամբ և ուզում է վտարել նրանց, սակայն բնակիչներն ասում են, որ այն օրինական ճանապարհով չի ձեռք բերվել և որպես երկար տարիների բարեխիղճ օգտագործողներ տարածքի նկատմամբ իրենց իրավունքներն առաջնային են:
1987 թվականից նրանց մի մասը սկսել է մաքրել Երեւանի Նոր Նորքի 7-րդ զանգվածին հարակից (Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ինստիտուտից քիչ ներքև ընկած հատվածում) ձորակը, ձերբազատել քարերից, հարթեցնել և մշակելի հողատարածք սարքել: Որպեսզի դիմակայեն «մութ ու ցուրտ» տարիների դժվար պայմաններին, հետզհետե մարդիկ են ավելացել, բերքատու այգիներ ստեղծել և տներ կառուցվել: 7 ընտանիք տուն է կառուցել, որից 3-ը` քարե շինություններ են:
| Կարինե Մեսրոպյանը |
Սոնա Գզողյանը |
6 երեխայի մայր Կարինե Մեսրոպյանը 1988-ից եկել և տիրություն է արել այդ տարածքի 2,7 հա հեկտարին: «Ծանր պատերազմական վիճակ էր, իմ երեխաները սոված էին, բարուրի երեխա ունեի, չէի կարողանում պահել: Ես եկել եմ ստեղ արդեն մարդ կար: Էդ հողը էս 25 տարվա մեջ, բարուրի էրեխեն հետս, մյուս երեխեքս հետս, էս օձերի ու կարիճների մեջ մաքրել եմ լոմ ու քլունգով, 80 կիլոգրամանոց քարերը գետնի միջից հանել եմ, պատ եմ շարել, Մասիս լեռի նման լեռը 3 մասի եմ բաժանել հարթեցնելով, որ բան ցանեմ, որ իմ էրեխեքը ուտեն: Ձեռներիս նայի, մազոլ են եղել սաղ»,- ասում է Կ. Մեսրոպյանը` ցույց տալով կոշտուկներով պատված ձեռքերը:
«Իմ երեխաների հետ ես գրանցված եմ այստեղ, իմ աղջկան այստեղից ենք ամուսնացրել, իմ որդուն այստեղից են բանակ տարել»,- շարունակում է Սոնա Գզողյանը, ում ընտանիքը հենց այն ընտանիքների թվին է պատկանում, որ քարե տուն է կառուցել և ապրում է այդ տան մեջ: Վտարելու դեպքում Սոնայի ընտանիքը կհայտնվի փողոցում:
«Օպերայի էն տակը որ սարքում էին, Նարինեի (քարե տուն ունի նաև Նարինե Եսայանի ընտանիքը-հեղ.) ամուսինը փողը տվել է, որ ուրիշ տեղ չտանեն էդ հողը, էստեղ բերեն: 80 մեքենա հող է բերել, որ էս ճանապարհը սարքել ենք»,- ասում է Սամվել Չոբանյանը, ով առաջին տուն կառուցողներից է:
| Ճանապարհը, որը բնակիչների ջանքերով է բարեկարգվել |
Բնակիչները բազմիցս դիմել են Երևանի քաղաքապետարան` խնդրելով այդ տարածքները սեփականաշնորհել կամ վարձակալության տալ իրենց, քանի որ մաքրել ու մշակում են: 77 տարեկան Վարդգես Հարությունյանը առաջիններից է, ով հիմնել է իր այգին, կառուցել փոքրիկ տնակ և արդեն 22 տարի այդ տարածքին տիրություն է անում: Նրա մոտ էլ պահպանվել են այդ դիմումներին տված Երևանի քաղաքապետարանի պատասխանները. քաղաքապետարանը պարբերաբար մերժել է` պատճառաբանելով, որ դրանք անտառային հողեր են, իսկ երբ կատերգորիան փոխվի, աճուրդ կկազմակերպվի և այդ ժամանակ կանդրադառնան բնակիչների խնդրանքներին:
| Վարդգես պապի մոտ պահպանվել է նաև իր այգու այս նկարը |
Օրերից մի օր` 2011-ին հայտնվել է «Ագրոհոլդինգ Արմենիա» ՍՊԸ-ն և հայտարարել, որ տարածքը իրենն է: Իսկ ՍՊԸ-ի հիմնադիր և բաժնետեր, ռուսաստանաբնակ Գոռ Խեչոյանը, տարածք այցելության ժամանակ, տեսնելով բնակիչների այգիները, կառուցած տները, հայտարարել է. «Լավ եք սարքել, բայց մեզ համար եք սարքել»: Ընկերությունը վտարման պահանջով դիմել է դատարան:
Որտեղից հայտնվեց «Ագրոհոլդինգ Արմենիա»-ն
«Ագրոհոլդինգ Արմենիա» ՍՊԸ-ն 2002-ին պետական գույքի մասնավորեցման պայմանագրով ձեռք է բերել Դավիթ Բեկի 201 հասցեում գտնվող «Ավտոտեխսպասարկման կայան» անավարտ շինությունը` 1.5 հա հողատարածքով: Այն ԽՍՀՄ-ի տարիներից ժառանգված կիսակառույց է եղել:
Դատարանում ի հայտ է եկել, որ 2003թ.-ի հունիսին կառավարությունը որոշում է կայացրել հողերի նպատակային նշանակությունը փոխել և «Ագրոհոլդինգ» ՍՊԸ-ին առանց մրցույթի վարձակալության իրավունքով հողամաս տրամադրել` ունեցած կիսակառույց շինության կից լրացուցիչ 2.8 հա հողամաս` 50 տարի ժամկետով: Այդ տարածքը տրամադրվել է ընկերությանը քարի մշակման գործարան կառուցելու նպատակով, չնայած բնապահպանության նախարարությունը ծրագրին բացասական կարծիք է տվել, քանի որ այն կից է Նոր Նորքի 7-րդ զանգվածի բնակելի հատվածին: Իսկ «Ագրոհոլդիանգ»-ը խոստացել է 240 աշխատատեղ ստեղծել, ներդնել 1.5 մլն եվրո:
| Նարինե Եսայանը և նրա տունը |
«Անցել է արդեն 11 տարի ոչ մի ներդրում, ոչ մի քար քարին չի դրվել, ոչինչ չի արվել, և սրանից հետո էլ նրանք դեռ հողի պահանջ են ներկայացրել: 11տարի պետությունը մնում է խափված ու դրա վրա աչքերը փակում է»,- պատմում է Նարինե Եսայանը:
Ստացվում է, որ այդ տարածքը սկզբից վարձակալության, հետո արդեն սեփականության իրավունքով պատկանել է «Ագրոհոլդինգ Արմենիա»-ին: Սակայն 2009-ին և 2012-ին քաղաքապետարանը, բնակիչների դիմումներին ի պատասխան, վստահեցրել է, որ նախորդ դիմումների պարզաբանումները մնում են ուժի մեջ:
«2007 թվականից հետո ՀՀ օրենսդրության մեջ չեն կատարվել այնպիսի փոփոխություններ, որոնք հնարավորություն են տալիս խնդրո առարկա հողամասը հատկացնել Ձեզ»,- Վարդգես Հարությունյանին պատասխանել է Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի անշարժ գույքի կառավարման վարչության պետ Ա. Ամյանը:
Իսկ 2012-ի գրությամբ Նոր Նորքի վարչական շրջանի ղեկավարը Կարինե Մեսրոպյանին հորդորել է շարունակել օգտագործել այդ տարածքը:
Արտոնյալ գեներալը
Բնակիչները կարծում են, որ այս ամենը քաղաքապետարանի և նախկին քաղաքապետ Երվան Զախարյանի սարքած «շիլաշփոթն է», որի շուրջը մեծ գումարներ են պտտվել: Ավելին, արանքում հայտնվել է նաև գեներալ Ավետիսյանը: Սեփականության սկզբնական վկայականը չի ունեցել տարածքի քարտեզ կամ նկարագիր: Ինչպես ընկերության նախկին պահակն է պատմել բնակիչներին, ընկերության տարածքը ոչ թե կիսակառույց շինության ձախ, այլ աջ կողմում է եղել: Սակայն հետագայում այդ տարածքին տիրացել է գեներալ Վարդան Ավետիսյանը, նույն ինքը` ՊՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ, ՔՀԾ 1-ին դասի պետական խորհրդական, Վարդան Ավետիսյանը: Այդ պատճառով նրա տարածքն անձեռնմխելի են թողել, և «Ագրոհոլդինգին» տվել բնակիչների կողմից զբաղեցրած հատվածը:
Սա է բացատրում այն հանգամանքը, որ քաղաքապետարանը շարունակաբար իրենց դիմումներին, ընդհուպ մինչև 2009 և 2012 թվականներին, պատասխանել է, որ տարածքի վերաբերյալ որոշում չի կայացվել` այդպիսով «փափուկ բարձ» դնելով բնակիչների գլխի տակ:
Արտոնյալ «Ագրոհոլդինգ Արմենիա»-ն
Իսկ հիմա ամենակարևորը. «Ագրոհոլդինգ Արմենիա»-ն մինչ օրս չի վճարել ձեռք բերված հողատարածքի գինը: Նրա սեփականության վկայականում հստակ գրված է, որ հողամասի կադաստրային արժեքը վճարված չէ: «ՀՀ հողային օրենսգրքի 64-րդ հոդվածի 9-րդ կետով նախատեսված դեպքերում հողամասի տվյալ պահին գործող կադաստրային արժեքը ենթակա է վճարման»: Օրենքի նշված հոդվածը պարտավորեցնում է կատարել վճարում, քանի որ նույն հոդվածում ասվում է, որ «իրավունքների պետական գրանցումը մերժվում է, եթե ձեռք բերողը չի ներկայացնում հողամասի տվյալ պահին գործող կադաստրային արժեքի վճարման անդորրագիրը»: Մինչդեռ 2012թ. «Ագրոհոլդինգ» ՍՊԸ-ի անվամբ կատարվել է իրավունքի պետական գրանցում և տրվել է անշարժ գույքի նկատմամբ իրավունքի պետական գրանցման վկայականը:
| Ագրոհոլդինգին պատկանող կիսակառույցը. երևում է նաև Վարդգես Հարությունյանի տնակը |
Քաղաքապետարանի այս «նվերը» հիմա գրավադրված է «Արդշինինվեստբանկում»` 440 հազար դոլար վարկի դիմաց. «Ագրոհոլդինգ Արմենիա»-ն իր գույքը գրավ է դրել երրորդ` «Ամասիա» ընկերության պարտավորությունների դիմաց:
Տարածքի մեջ են նաև վերևում նշված անձանց տները, հողատարածքները և նրանց ապագան: «Մեզ բոլորիս գրավ են դրել, մենք մարդ չե՞նք»,- ասում է Սոնա Գզողյանը: Թե ինչպես է կադաստրային արժեքը չվճարված հողը որպես գրավ վերցրել բանկը, բնակիչները զարմանում են:
«Այսօր մեկ թիզ հող չես կարող առնել առանց կադաստրային արժեքը վճարելու, այնինչ` 43 հազար մետր հողի տեր են»,- ասում է բնակիչների փաստաբան Արմինե Հարությունյանը: Մենք ասում ենք` դուք առանց ոչ մի կոպեկ մուծելու 194 մլն դրամի գույքային վնաս եք պատճառել պետությանը, խաբել եք և ոչ մի բան չեք արել ձեր խոստացածներից»:
Վտարման վճիռ և վարչական հայց
«Ագրոհոլդինգ Արմենիա»-ն, իմանալով, որ բնակիչները որոշել են դատարան դիմել և հողերի օգտագործման 10 տարվա վաղեմության հոդվածով պահանջել իրենց զբաղեցրած տարածքները, ինքն է դիմել դատարան: Ընկերությունը դատարանից պահանջել է վտարել իր տարածքի մեջ ինքնակամ շինությունների տերերին և հողամաս զբաղեցնողներին: Ձեռքբերման վաղեմության հիմքով սեփականության իրավունքի ճանաչման պահանջի հակընդդեմ հայց էլ բնակիչներն են ներկայացրել: Դատավոր Նաիրա Մարգարյանը, սակայն, վտարման վճիռ է կայացրել: Վերաքննիչը, Նախշուն Տավարացյանի նախագահությամբ, նույնն է թողել առաջին ատյանի վճիռը:
Դատարանում ներկայացվել է, որ 1985թ. կառուցվել է Սիրվարդ Զարգարյանի տունը 1987թ.` Արման Նազարյանի տունը, 1988թ.` Հայկ Չոբանյանի տունը, 2005թ.` Գառնիկ Ստեփանյանի տունը, 2008թ.` Նարինե Եսայանի տունը: Սակայն դատարանը չի համարել, որ նրանք անընդմեջ, բարեխիղճ և բացահայտ տիրապետում և օգտագործում են այդ գույքը և տարածքները: Փաստաբան Արմինե Հարությունյանը նշում է, որ եթե ապօրինի էր, ապա ինչու պետական որևէ կառույց չի ասել` հարգարժան բնակիչներ, դուք մուտք եք գործել ուրիշի տարածք, հանկարծ շինություն չկառուցեք: Հակառակը, իր պատասխաններով քաղաքապետարանը վստահեցրել է, որ հողն անտառային է և աճուրդ է լինելու:
12 ընտանիքները նոր հայցով մտել են վարչական դատարան: Վիճարկում են «Ագրոհոլդինգ Արմենիա»-ի օգտին Երևանի քաղաքապետի կայացրած որոշումը և վարձակալության պայմանագիրը: Արմինե Հարությունյանն ասում է, որ վարձակալության պայմանագրի դեպքում պետք է լիներ անշարժ գույքի հատակագիծը, որը չի եղել:
Այսօր կայացած դատական նիստում ՀՀ վարչական դատարանի դատավոր Արգիշտի Ղազարյանը քաղաքապետարանի ներկայացուցչից պահանջեց ներկայացնել այնպիսի փաստաթղթեր, որտեղ հստակ երևա, որ մինչ կառավարության որոշումը քաղաքապետարանը տվյալ տարածքի վերաբերյալ որևէ տեղեկանք կամ փաստաթղթային հիմնավորում է ներկայացրել կառավարությանը, որ նշված տարածքը որևէ կերպ օգտագործվել է կամ ոչ: Իսկ հայցվոր կողմը պիտի ներկայացնի Հանրային հեռուստաընկերության տարիներ առաջ արված նկարահանումը, որտեղ երևում են, որ այդ տարածքում ոչ միայն այգիներ են մշակվել, այլ նաև տներ են եղել:
Այսօրվա նիստում Կադաստրի ներկայացուցիչը միջնորդեց, որպեսզի գործում ներգրավվեն նաև «Ագրոհոլդինգ Արմենիա»-ի հիմնադիրները` Գոռ և Արմեն Խեչոյանները: Դատարանը բավարարեց միջնորդությունը և նիստը հետաձգեց մինչև ապրիլ:
«Այնքան էն հղփացել, որ մարդու իրավունքները ոտահարում են, այստեղ մարդ կա, մարդ չկա, տուն ունի, տուն չունի, իրենց համար միևնույն է: Չենք հանձնվելու: Փաստը մնում է փաստ, որ մենք ենք իրական տերը այս հողատարածքի: Դու ոնց այսքան տանջանքը, այսքան գործը անտեսես,- ասում է Նարինե Եսայանը: -Մենք էլ ենք սուբյեկտ, իրենք էլ են սուբյեկտ, ինչու ոչ մեզ, այլ իրենց»:
«Ագրոհոլդինգ Արմենիա» ՍՊԸ-ի տնօերն Արշավիր Մարտիկյանի հետ զրուցել չհաջողվեց. ընկերության գրասենյակից պատասխանեցին, որ պրն Մարտիկյանը տեղում չէ, շատ զբաղված է և դժվար ժամանակ գտնի: Այնուամենայնիվ, թողեցինք հեռախոսահամար, որ ազատվելու դեպքում Ա. Մարտիկյանը կապ հաստատեր: Առ այսօր որևէ արձագանք չենք ստացել:

Land War: 12 Families, Facing Eviction, Cry Foul and Take AgroHolding Ltd. to Court
Twelve families are locked in a legal battle with AgroHolding Armenia Ltd. over a piece of land in Yerevan’s Nor-Nork district.
The company claims it has ownership deeds to the land and wants to evict the families who, in turn, argue that AgroHolding obtained the rights via nefarious means. They also claim that they have been the stewards of the land dating back to 1987 and that their ownership rights supersede all others.
Some of the families began to clean up the parcel, located a bit below the Vazgen Sargsyan Military Institute, back in 1987 and turned it into a field for growing crops.
Seven of the twelve families later built homes on the land.
| Karineh Mesropyan | Sona Gzoghyan |
Karineh Mesropyan, a mother of six, took over a 2.7 hectare portion in 1988. She says that the ‘dark and cold’ days in Armenia at the time forced her to find a way to sustain her family. So she cleared her portion of rocks and planted vegetables.
“I, along with my children, am registered at that location,” says Mesropyan, who went on to erect a stone house on the land. If evicted, the family will be left on the street.
| Residents improved this road by themselves |
Samvel Chobanyan, one of the first to build a house on the site, talks about how residents had to fend for themselves in order to improve the local infrastructure.
“When they were digging under the Opera House, Narineh’s husband paid workers to collect all the soil and transfer it here. 80 dump trucks brought the dirt so that we could build this road,” Chobanyan says. (He is referring to Narineh Yesayan, whose family also built a stone house-K.A.
On numerous occasions residents have petitioned the Yerevan Municipality to allow them to privatize their parcels or at least to lease them the land.
| An old photo showing Vardges Haroutyunyan working in his garden |
77 year-old Vardges Haroutyunyan was one of the first to cultivate a garden and build a small cabin. He’s been taking care of the plot for 22 years.
He’s kept all the documents periodically issued by the Yerevan Municipality in response to resident petitions. The municipality has rejected the request for ownership rights arguing that the land is zoned as forest land. If the area is rezoned, the land will be auctioned off. Only then will the municipality review their petitions.
AgroHolding Shows Up and Tells Residents to Leave
AgroHolding Ltd. arrived on the scene in 2013, declaring that it owned the land. When Gor Khechoyan, a resident of Russia who founded the company and owns shares, visited the site and saw the gardens and homes that had been built, he told residents: “You’ve done well, but you’ve done it all for us.” The company then went to court to evict the locals.
In 2002, AgroHolding acquired the “Auto Technical Service Station” at 201 Davit Beg Street through a state property privatization agreement. The company got the unfinished service station and a 1.5 hectare parcel. The structure was a holdover from the Soviet era.
In court, it was revealed that in June 2003 the government passed a decision to change the zoning for the land and leased it to the company without conducting a tender bid. AgroHolding got a 50 year lease that included an additional 2.8 hectare parcel on which the company planned to build a stone finishing plant. The Ministry of Nature Protection, however, had opposed the project since the site was close to the residential district of Nor-Nork. To bolster the deal, AgroHolding promised to invest 2.7 million Euros and create 240 jobs
“Eleven years have passed. There hasn’t been any investment or construction at the site. And they still demand the land. The government has been deceived for eleven years but shuts its eyes,” complained Narineh Yesayan.
So, it turns out that the land, first under a lease agreement and then outright ownership, has always belonged to AgroHolding. Nevertheless, in 2009 and in 2012, the Yerevan Municipality told residents that its clarifications to their previous petitions remained in force.
Vardges Haroutyunyan received the following notice from Arsen Amyan, Real Estate Department Head at the Yerevan Municipality: “Since 2007, such changes to the law haven’t been made that would permit allocating the land to you.”
In a 2012 letter, the Nor Nork district head instructed Karineh Mesropyan to continue using the land.
Local residents believe that the imbroglio has been concocted by the Yerevan Municipality and former Yerevan mayor Yervand Zakharyan, and that large sums of money are at stake.
No One Can Touch the General
Another player has also surfaced – General Vardan Avetisyan.
Avetisyan, who heads the Information and Public Relations Department at the Ministry of Defense, had taken control of the land to the right of the unfinished service station.
Since, the municipal authorities couldn’t touch Avetisyan’s land they decided to give AgroHolding the land on the other side, occupied by the residents and their gardens.
This explains why the municipality kept telling residents that it hadn’t made a decision regarding the land and kept them hoping that a fair resolution would be reached one day.
Now let’s get to the heart of the matter.
To date, AgroHolding hasn’t made payment for the land, which the law demands.
Land and Family Homes Put Up for Collateral
| The unfinished service center owned by AgroHolding and Vardges Harutyunyan’s cabin in the foreground |
This “gift” by the Yerevan Municipality has now been put up as collateral for a $440,000 loan from ArdShinInvestBank. AgroHolding Armenia put its property up for collateral against obligations to a third company, Amasia.
So, all the houses and gardens on the land have also would up as collateral as well.
Local residents are aghast as to how a bank can seize as collateral land for which no payment of State Registry property value has been made.
After getting wind that residents have decided to go to court seeking ownership of the land under the ten year usage law, AgroHolding went to court as well.
The company has demanded that the ‘squatters’ living and cultivating the land be evicted. Residents have counter sued, claiming that the land has reverted to them.
Courts Uphold Eviction Notice; Families Countersue
Nevertheless, Judge Naira Margaryan ordered an eviction notice. The Court of Appeals has let the eviction decision stand.
The twelve families have taken their case to the administrative court. They are disputing the decision of the Yerevan Municipality in favor of AgroHolding Armenia and the lease contract.
Today, Administrative Court Judge Argishti Ghazaryan demanded that the municipality present such documents clearly showing that whether, prior to the government’s decision, the municipality provided any substantiation to the government as to whether the land in question was being used or not. The plaintiffs will provide TV footage taken at the time showing that, in fact, there weren’t only gardens on the land but houses as well.
At today’s court session, the RA State Registry representative made a motion that AgroHolding founders Gor and Armen Khechoyan also been brought into the case. The court sustained the motion and recessed until April.
“They have grown so satiated that they trample on our rights. It makes no difference to them of there are people here with homes. We won’t give in. The fact remains that we are the rightful owners of this land,” said Narineh Yesayan.
Hetq wasn’t able to speak with AgroHolding Director Arshavir Martikyan. When we called the office, we were told that he was very busy and wasn’t in.