Ոստիկանության Երևանի վարչությունում կոծկում են սեփական խախտումները (տեսանյութ)
Ինչպես հայտնի է, անցալ տարվա դեկտեմբերի 20-ին «գազային» պայմանագրի դեմ բողոքող ցուցարարների և ոստիկանների միջև տեղի ունեցան բախումներ (Բաղրամյան պողոտայի վրա): Բախումներին մասնակցող ոստիկաններից «կարմիր բերետավորները» իրենց համազգեստի վրա չունեին անհատական համարներով, այսպես կոչված, «լիչկաները»:
Մենք այդ խնդրին արդեն մանրամասն անդրադարձել ենք: Նշել ենք, որ «լիչկաների» բացակայությունը քաղաքացիներին զրկում է խախտում կատարած ոստիկաններին ճանաչելու հնարավորությունից: Սակայն, ոստիկանությունը այժմ հերքում է այդ օրը համազգեստի վրա «լիչկաների» բացակայութայն փաստը:
Հայտնենք, որ ոստիկանության Երևանի վարչության շտաբի հետաքննության բաժինը ուսումնասիրում էր 3-րդ հատուկ գումարտակի ծառայողների («կարմիր բերետավորների») համազգեստի վրա անհատական համարների բացակայության հարցը:
Այդ ծառայողական քննությունը դեռ չավարտված՝ հունվարի 9-ին Երևանի ոստիկանապետ Աշոտ Կարապետյանը գրությամբ մեզ հայտնեց, որ «ոստիկանության ծառայողին անձնապես նույնականացնելու հնարավորություն տվող տարբերանշանները այդ օրը ծառայություն իրականացնող ոստիկանների համազգեստի վրա եղել են»:
Այսինքն, ոստիկանության Երևանի վարչության պետը պնդում է մի բան, ինչի իսկությունը իր ենթակաները դեռ պարզում էին:
Այնուհետև, հունվարի 22-ին, թեև ականատեսները շտաբի աշխատակիցներին մատնացույց էին արել այդ օրը նկարահանված տեսանյութերի այն հատվածները, ուր հստակ երևում է խախտումը, ոստիկանության Երևանի վարչության շտաբը նույնպես «պարզում է», որ «լիչկաները» տեղում էին:
Ընթերցողին, կարծում եմ, պարզ է, թե ինչու են ոստիկանները պնդում, որ «լիչկաները» տեղում էին, այն դեպքում, երբ ակնհայտ է հակառակը:
Սակայն, եթե հաշվի առնենք նաև այն, որ վարչության պետը պատասխանեց դեռ մինչև շտաբի ուսումնասիրության ավարտը, կարելի է արձանագրել, որ, ենթադրաբար, այս անգամ գործ ունենք ոչ միայն օրենքի խախտման կոծկման փորձի, այլև դասական ամենաթողության հետ, երբ անգամ նույն վարչության ղեկավարը չգիտի, թե ինչով են զբաղված իր ենթակաները:

В управлении полиции Еревана покрывают собственные нарушения (видеоматериал)
Как известно, 20 декабря прошлого года на проспекте Баграмяна между гражданами, протестовавшими против газового договора, и полицейскими произошли столкновения. Участвовшие в столкновениях “красные береты” не имели на своей форме нагрудных знаков с личным номером.
Мы уже подробно касались этой темы, отметили, что отсутствие нагрудного знака лишает граждан возможности идентифицировать допустившего нарушение полицейского. Однако сейчас полиция отрицает факт отсутствия в тот день нагрудных знаков на своих сотрудниках.
Сообщим, что следственный орган штаба управления полиции города Еревана изучил вопрос отсутствия нагрудных знаков с личными номерами на форме служащих 3-го спецбатальона (“красные береты”). Служебное расследование еще продолжалось, когда 9 января начальник столичной полиции Ашот Карапетян своим письмом известил нас о том, что “на форме несших в тот день службу полицейских нагрудные знаки, дающие возможность идентифицировать служащего полиции, были”. То есть управление полиции Еревана настаивает на информации, достоверность которой его подчиненные еще проверяли.
После этого, 22 января, несмотря на то, что очевидцы показали работникам штаба заснятые в тот день кадры, на которых было четко видно нарушение, штаб управления полиции Еревана “установил”, что нагрудные знаки были на месте.
Читателю, думаю, понятно, почему полицейские настаивают на этом, хотя очевидно противоположное.
Но если учесть также то, что начальник управления ответил нам до завершения служебного расследования, можно констатировать, что на этот раз мы, предположительно, имеем дело не только с попыткой нарушения закона, но и с классическим попустительством, при котором даже руководитель управления не знает, чем заняты его подчиненные.