Ինչպե՞ս են հարկ վճարում Գագիկ Խաչատրյանի հետ կապ ունեցող ընկերությունները
ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետեկամուտների կոմիտեի նախագահ Գագիկ Խաչատրյանի անվան հետ կապ ունեն մի շարք ընկերություններ: Դրանց սեփականատերերը կամ Գագիկ Խաչատրյանի ընտանիքի անդամներն են, կամ՝ մոտ ազգակաները: ՊԵԿ-ը հրապարակել է 2013թ. խոշոր հարկատուների ցանկը, ուստի փորձենք ներկայացնել, թե Գ. Խաչատրյանի հետ կապ ուեցող ընկերություններն ինչպե՞ս են վճարում հարկերը:
Խոշորագույն հարկատուն այդ ցանկում հեռահաղորդակցության ոլորտի «Յուքոմ» ընկերություննէ (բաժնեմասերի 41%-ը պատկանում է Գ. Խաչատրյանի հորեղբոր տղային՝ Արամ Խաչատրյանին): «Յուքոմը» 2013թ. վճարելէ 1.35 մլրդ դրամ հարկ և հանրապետության խոշոր հարկատուների ցանկում զբաղեցրել է 89-րդ հորիզոնականը: 2012թ. համեմատ «Յուքոմը» պակաս է վճարել մոտ 200 մլն դրամ (53-րդ հորիզոնականից իջել է մինչև 89-րդ հորիզոնական): Հարկ է նշել, որ «Յուքոմի» մոտ հարկերը նվազել են ավելացված արժեքի հարկի գծով, սակայն շահութահարկի ու եկամտահարկի գծով առկա է վճարումների աճ:
Հաջորդ խոշոր ընկերությունը շոկոլադի ու սննդի ներմուծմամբ զբաղվող «Մեգաֆուդն» է, որը նույնպես պատկանում է Արամ Խաչատրյանին, սակայն 100%-ով: «Մեգաֆուդը» խոշոր հարկատուների ցանկում 138-րդ հորիզոնականում է՝վճարելով 864 մլն դրամ: Նախորդ տարվա համեմատ «Մեգաֆուդը» ավելի է վճարել մոտ 150 մլն դրամ: «Մեգաֆուդն» այն ընկերություններից է, որ շատ փոքր շահույթ է ցույց տալիս (շահութահարկի գումարը մոտ 30 մլն դրամի սահմանում է):
Գ. Խաչատրյանն ունի սննդի ներկրմամբ զբաղվող ևս մեկ ընկերություն՝ «Ապեյրոն», որը պատկանում է իր տղաներին՝ Գուրգեն և Արտյոմ Խաչատրյաններին: Այս ընկերությունն ինչ-որ առումով վերադաս է նաև նախորդին՝ «Մեգաֆուդին»: «Ապեյրոնը» 2013թ. վճարել է 452 մլն դրամ և խոշոր հարկատուների ցանկում զբաղեցնում է 247-րդ հորիզոնականը: Նախորդ տարվա համեմատ վճարած հարկի ծավալը գործնականում չի փոփոխվել: Այս ընկերությունը 2013թ. մի փոքր ավելի շահույթ է ցույց տվել՝ վճարելով 55 մլն դրամ շահութահարկ ու եկամտահարկ նախորդ տարվա 33 մլն դրամի համեմատ:
«Միցուբիշի» մեքենաների ներկրմամբ զբաղվող «Մեգամոթորս» ընկերությունը ևս պատկանում է Արտյոմ և Գուրգեն Խաչատրյաններին: 2013-ին այս ընկերությունը վճարել է 180 մլն դրամ հարկ՝ զբաղեցնելով 585-րդ հորիզոնականը: Նախորդ տարվա համեմատ «Միցուբիշի»-ները հավանաբար ավելի վատ են իրացվել՝ հարկերի վճարումը նվազել է մոտ 25 մլն դրամով: Սակայն, շահութահարկի ու եկամտահարկի ծավալները կրկնապատկվել են՝ կազմելով 26 մլն դրամ:
Սպորտային ապրանքների իրացմամբ զբաղվող «Մեգասպորտ» ընկերությունը (պատկանում է Գ. Խաչատրյանի հորաքրոջ տղային՝ Արմեն Նազարյանին) 2013թ. վճարել է 153 մլն դրամ՝ զբաղեցնելով 665-րդ հորիզոնականը: Նախորդ տարվա համեմատ ավել է վճարվել մոտ 14 մլն դրամ՝ հիմնականում ի հաշիվ ուղղակի հարկերի, թեև դրանց տեսակարար կշիռը շատ փոքր է:
Ինչ վերաբերում է «Խրոնոգրաֆ» ժամացույցների խանութ-սրահին, ապա այն 1000 խոշոր հարկատուների ցանկում բացակայում է: Այդ ընկերությունը պատկանում է Գ. Խաչատրյանի հորեղբոր տղային՝ Հայկ Խաչատրյանին:
Այսպիսով, Գագիկ Խաչատրյանի հետ կապ ունեցող ընկերությունները 2013թ. վճարել են մոտ 3 մլրդ դրամ հարկեր՝ նախորդ տարվա համեմատ մոտ 60 մլն դրամով ավելի քիչ:

Companies Linked to Armenia’s Top Tax Collector are Paying Less in Taxes
There are several companies linked to Gagik Khachatryan, president of Armenia’s State Revenue Committee (SRC).
Their owners are either Khachatryan family members or close relatives.
Since the SRC has just published the list of the largest taxpayers in Armenia for 2013, let’s see how much companies linked to the country’s top tax collector are actually paying.
One of the larger taxpayers on the list is the telecommunications company Ucom. 41% is owned by Aram Khachatryan, nephew of Gagik Khachatryan. In 2013, Ucom paid 1.35 billion AMD in taxes and came in 89th on the list of largest taxpayers.
In 2012, Ucom paid much less in taxes – around 200 million AMD. While VAT taxes decreased, profit and income taxes rose.
MegaFood, a company importing chocolate and other foodstuffs, is the second largest company owned by Aram Khachatryan; in this case he owns 100%. The company was 138th on the list with a payment of 864 million in taxes. This was an increase of 150 million over the previous year. MegaFood is one of those companies showing very little in profits. It only paid 30 million AMD in profit tax.
Another company importing foodstuffs linked to Gagik Khachatryan is Apeyro. This officially belongs to his sons Gourgen and Artyom. In 2013, the company paid 452 million AMD in taxes and ranks 247th on the list. In 2013, it showed a bit more profit than the previous year and wound up paying 55 million in profit and income tax as opposed to the 33 million it paid in 2012.
MegaMotors, a company that imports Mitsubishi vehicles to Armenia, is also owned by Artyom and Gourgen. In 2013 the company paid 180 million AMD in taxes, winding up 585th on the taxpayer list. This amount was a decrease of 25 million from the previous year.
MegaSport, a company importing sports equipment, is registered in the name of Gagik Khachatryan’s nephew Armen Nazaryan. It paid 153 million AMD in taxes for 2013, earning it the 665th spot on the list.
Another Khachatryan holding, Chronograph (a luxury watch store on Yerevan’s Northern Boulevard) didn’t make the top 1,000 taxpayer list. This operation belongs to Gagik Khachatryan’s nephew Hayk Khachatryan.
In the end, companies linked to Gagik Khachatryan paid a total of 3 billion AMD in taxes in 2013, some 60 million less than 2012.