Ինչպե՞ս են հարկ վճարում Գագիկ Խաչատրյանի հետ կապ ունեցող ընկերությունները
ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետեկամուտների կոմիտեի նախագահ Գագիկ Խաչատրյանի անվան հետ կապ ունեն մի շարք ընկերություններ: Դրանց սեփականատերերը կամ Գագիկ Խաչատրյանի ընտանիքի անդամներն են, կամ՝ մոտ ազգակաները: ՊԵԿ-ը հրապարակել է 2013թ. խոշոր հարկատուների ցանկը, ուստի փորձենք ներկայացնել, թե Գ. Խաչատրյանի հետ կապ ուեցող ընկերություններն ինչպե՞ս են վճարում հարկերը:
Խոշորագույն հարկատուն այդ ցանկում հեռահաղորդակցության ոլորտի «Յուքոմ» ընկերություննէ (բաժնեմասերի 41%-ը պատկանում է Գ. Խաչատրյանի հորեղբոր տղային՝ Արամ Խաչատրյանին): «Յուքոմը» 2013թ. վճարելէ 1.35 մլրդ դրամ հարկ և հանրապետության խոշոր հարկատուների ցանկում զբաղեցրել է 89-րդ հորիզոնականը: 2012թ. համեմատ «Յուքոմը» պակաս է վճարել մոտ 200 մլն դրամ (53-րդ հորիզոնականից իջել է մինչև 89-րդ հորիզոնական): Հարկ է նշել, որ «Յուքոմի» մոտ հարկերը նվազել են ավելացված արժեքի հարկի գծով, սակայն շահութահարկի ու եկամտահարկի գծով առկա է վճարումների աճ:
Հաջորդ խոշոր ընկերությունը շոկոլադի ու սննդի ներմուծմամբ զբաղվող «Մեգաֆուդն» է, որը նույնպես պատկանում է Արամ Խաչատրյանին, սակայն 100%-ով: «Մեգաֆուդը» խոշոր հարկատուների ցանկում 138-րդ հորիզոնականում է՝վճարելով 864 մլն դրամ: Նախորդ տարվա համեմատ «Մեգաֆուդը» ավելի է վճարել մոտ 150 մլն դրամ: «Մեգաֆուդն» այն ընկերություններից է, որ շատ փոքր շահույթ է ցույց տալիս (շահութահարկի գումարը մոտ 30 մլն դրամի սահմանում է):
Գ. Խաչատրյանն ունի սննդի ներկրմամբ զբաղվող ևս մեկ ընկերություն՝ «Ապեյրոն», որը պատկանում է իր տղաներին՝ Գուրգեն և Արտյոմ Խաչատրյաններին: Այս ընկերությունն ինչ-որ առումով վերադաս է նաև նախորդին՝ «Մեգաֆուդին»: «Ապեյրոնը» 2013թ. վճարել է 452 մլն դրամ և խոշոր հարկատուների ցանկում զբաղեցնում է 247-րդ հորիզոնականը: Նախորդ տարվա համեմատ վճարած հարկի ծավալը գործնականում չի փոփոխվել: Այս ընկերությունը 2013թ. մի փոքր ավելի շահույթ է ցույց տվել՝ վճարելով 55 մլն դրամ շահութահարկ ու եկամտահարկ նախորդ տարվա 33 մլն դրամի համեմատ:
«Միցուբիշի» մեքենաների ներկրմամբ զբաղվող «Մեգամոթորս» ընկերությունը ևս պատկանում է Արտյոմ և Գուրգեն Խաչատրյաններին: 2013-ին այս ընկերությունը վճարել է 180 մլն դրամ հարկ՝ զբաղեցնելով 585-րդ հորիզոնականը: Նախորդ տարվա համեմատ «Միցուբիշի»-ները հավանաբար ավելի վատ են իրացվել՝ հարկերի վճարումը նվազել է մոտ 25 մլն դրամով: Սակայն, շահութահարկի ու եկամտահարկի ծավալները կրկնապատկվել են՝ կազմելով 26 մլն դրամ:
Սպորտային ապրանքների իրացմամբ զբաղվող «Մեգասպորտ» ընկերությունը (պատկանում է Գ. Խաչատրյանի հորաքրոջ տղային՝ Արմեն Նազարյանին) 2013թ. վճարել է 153 մլն դրամ՝ զբաղեցնելով 665-րդ հորիզոնականը: Նախորդ տարվա համեմատ ավել է վճարվել մոտ 14 մլն դրամ՝ հիմնականում ի հաշիվ ուղղակի հարկերի, թեև դրանց տեսակարար կշիռը շատ փոքր է:
Ինչ վերաբերում է «Խրոնոգրաֆ» ժամացույցների խանութ-սրահին, ապա այն 1000 խոշոր հարկատուների ցանկում բացակայում է: Այդ ընկերությունը պատկանում է Գ. Խաչատրյանի հորեղբոր տղային՝ Հայկ Խաչատրյանին:
Այսպիսով, Գագիկ Խաչատրյանի հետ կապ ունեցող ընկերությունները 2013թ. վճարել են մոտ 3 մլրդ դրամ հարկեր՝ նախորդ տարվա համեմատ մոտ 60 մլն դրամով ավելի քիչ:

Как платят налоги компании, связанные с Гагиком Хачатряном
С именем председателя Комитета госдоходов при правительстве РА Гагиком Хачатряном связан ряд компаний. Их владельцами являются либо члены семьи Хачатряна или его близкие родственники. КГД опубликовал список крупных налогоплательщиков 2013 г., в связи с чем мы попробуем представить, как платят налоги компании, связанные с Г.Хачатряном.
Крупнейшим налогоплательщиком в этом списке является телекоммуникационная компания “Юком” (41% акций компании принадлежит племяннику Г.Хачатряна Араму Хачатряну). Сумма налогов, уплаченных “Юком” в 2013 году, составила 1,35 млрд драмов, что обеспечило для компании 89-ю горизонталь в списке крупных налогоплательщиков. По сравнению с 2012 годом размер налогов, уплаченных “Юком”, сократился примерно на 200 млн драмов (компания опустилась с 53-ей горизонтали на 89-ю). Следует отметить, что налоги “Юком” сократились по линии налога на стоимость, однако по линии налога на прибыль и подоходного налога наблюдался рост выплат.
Следующей крупной компанией является “Мегафуд”, занимающаяся импортом шоколада и продовольствия. Она также принадлежит Араму Хачатряну, но уже на 100%. В списке крупных налогоплательщиков “Мегафуд”  занимает 138-ю горизонталь, сумма уплаченных налогов составляет 864 млн драмов, что на 150 млн драмов больше показателя предыдущего года. “Мегафуд” принадлежит к числу тех компаний, которые показывают очень маленькую прибыль (сумма налога на прибыль составляет около 30 млн драмов).
С Гагиком Хачатряном связана еще одна компания по импорту продовольственных товаров – “Апейрон”, которая принадлежит его сыновьям Гургену и Артему Хачатрянам. В 2013 г. “Апейрон” перечислила в казну 452 млн драмов и заняла 247-е место в списке крупных налогоплательщиков. По сравнению с предыдущим годом объем уплаченных налогов практически не претерпел изменений. В 2013 г. компания показала чуть большую прибыль, заплатив в качестве налога на прибыль и подоходного налога 55 млн драмов против 33 млн драмов в предыдущем году.
Братьям Хачатрянам принадлежит и компания “Мегамоторс”, занимающаяся импортом автомобилей “Мицубиши”. В 2013 году налоги, уплаченные “Мегамоторс”, составили 180 млн драмов, что обеспечило для нее 585-ю горазонталь. По сравнению с предыдущим годом автомобили “Мицубиши”, по всей видимости, продавались плохо, поскольку уплата налогов сократилась примерно на 25 млн драмов. Зато объемы налога на прибыль и подоходного налога удвоились, составив 26 млн драмов.
Компания “Мегаспорт”, занимающаяся продажей спортивных товаров (она принадлежит двоюродному брату Г.Хачатряна Армену Назаряну), в 2013 г. перечислила в казну 153 млн драмов и заняла 665-ю горизонталь. По сравнению с предыдущим годом компания уплатила на 14 млндрамов больше – в основном за счет прямых налогов, хотя их удельный вес очень маленький.
Что касается магазина-салона по продаже часов “Хронограф”, то в списке крупных налогоплательщиков он отсутствует. Эта компания принадлежит другому двоюродному брату председателя КГД Айку Хачатряну.
Таким образом, в 2013 г. связанные с Гагиком Хачатряном компании заплатили налоги на сумму около 3 млрд драмов, что на 60 млн драмов меньше показателя предыдущего года.