Արա Օշական. Պէյրութը Սփիւռքի ծննդավայրն է
«Պէյրութը իմ համար սփիւռքի ծննդվայրն է ու այդ ծննդավայրին հետքերով գացի հոն: Երկու ծրագիրներ կային որոնց վրայ պիտի աշխատէի: Առաջին ծրագիրը Սուրիահայերուն յատկացուած ծրագիր մըն է որուն միտքը յղացաւ Ամերիկահայ Րաֆֆի Արտալճեան որ նպատակ ունի Ամերիկայի մէջ Սուրիահայերուն յատկացուած Project մը իրականացնել իսկ երկրորդ ծրագիրը զուտ իմս էր: Գիտես հին երազ մըն էր Լիբանանահայութեան նուիրուած գիրք մը պատրաստել: Պէյրութը Սփիւռքի ամենահին քաղաքն է այսօր: Հալէպն ալ կայ բայց գիտես Հալէպի վիճակը»:
Արա Օշականը Լոս Անճելըս ապրող լուսանկարիչ է որուն անունը ծանօթ է Հայաստանի եւ Սփիւռքի մէջ: Արային հետ խօսեցանք Պէրութի, անոր անցեալին, ներկայ իրավիճակին, պատերազմին հետեւանքով Լիբանան հաստատուած Սուրիահայերուն եւ այլ խնդիրներու մասին: Միով բանիւ անոր մտածումներուն, անոր հոգիին մէջ Պէյրութի ապագային հանդէպ դող մը կայ: Արան չի թաքցներ այդ մէկը: Անօր մօտ կան հարցադրումներ որ կը յատեն բոլոր տարածութիւնները: Ան կը խօսի իր լուսանկարներով: Արայի ոսպնեակը տեսնուած եւ ապրուած փորձառութիւնը կը փոխանցէ ու այս խօսքերուն մեծագոյն ապացոյցը յառաջիկային հրապարակուելիք անոր հատորին մէջ երեւելի պիտի դառնայ:
«Շատ ընտանիքներու այցելեցի: Բայց հիմնական վեց ընտանիքներու հետ Interview ըրի: Ըսեմ որ Սուրիահայերը շատ դժուար պայմաններու մէջ կ'ապրին: Պզտիկ տուներու մէջ: 300-400 Տոլար վարձք կուտան: Բաւական դժուար հոգեբանական վիճակներուն մէջ են: Շուարած են: Նախ չեն կրնար ետ Սուրիա երթալ եւ չեն ուզեր Լիբանան մնալ:
Ի՞նչու:
Որովհետեւ Լիբանանի վիճակն ալ լաւ չէ: Հազիւ հազ կը փորձեն աշխատիլ: Գործ գտնելն ալ շատ դժուար է Պէյրութի մէջ: Այսպէս ասաց անոնք մէջտեղը մնացած են: Խանգարուած են: Զգացական, հոգեբանական դժուարութիւններու մէջ են: Չեն ալ ուզեր հաշտուիլ այս վիճակին: Այսօր Սուրիահայերը կ'ապրին օրուան հացը ճարելու համար:
Իսկ Լիբանանահայերու մասին:
Պուրճ համուտի մէջ ուր ժամանակիս մեծ մասը անցուցի հայերը նոյնպէս շատ փոքր տուներու մէջ կ'ապրէին: Պատկերացուր այդքան փոքր տուներու մէջ մէջ հինգ- վեց հոգիով կ'ապրին: Նկատեցի նաեւ որ Լիբանահայութիւնն ալ առաջուան փայլը չունի:
Կատարոաւծ օժանդակութիւններուն մասին կրնա՞ս բան մը ըսել:
Ճիշդ է որ օգնութիւններ կը տրուինբայց Սուրիահայերուն հիմնական խնդիրները այդ օգնութիւններով չի լուծուիր: Անոնք աշխատանք գտնելու եւ բնակարան ճարելու հարց ունին: Կատարած ուսումնասիրութիւններուս բերումով կապուեցայ Գարակէօզեան հիմնարկին հետ որ բաւական կարեւոր օժանդակութիւններ կը տրամադրէ Սուրիահայերուն բայց այդ օժանդակութիւնները չեն կրնար լուծել անոնց խնդիրները:
Նկարած նկարներդ ինչ ձեւով պիտի օգտագործուին:
Ըսեմ նաեւ որ լուսնկարներէն զատ տեսերիզի տեսքով նիւթեր նկարեցի: Որպէսզի մանրամասն ներկայացնեմ անոնց առօրեայ կեանքը, օրուան ընթացքին յաճախած վայրերը, աշխատանքի վայրերը եթէ աշխատանք ունին: Տեսերիզը նպատակ ունի աւելի յստակ պատկերացում մը տալ Սուրիահայերուն մասին որպէսզի Ամերիկա ապրող հայը մօտէն ծանօթանայ անոնց խնդիրներուն:
Իսկ ի՞նչ կրնաս ըսել քու երկրորդ ծրագրիդ մասին:
Երկրորդ ծրագիրը որ իմ նախաձեռնութիւնս է բաւական հետաքրքրական պիտի ըլլայ: Պէյրութը Սփիւռքի սկիզբն է: Գիրքս այդ մասին է ու այն եւ երեք- չորս սերունդներուն մասին որ հոն ապրեցան ու մինչեւ հիմա կ'ապրին: Պէյրութը որպէս ծննդավայր իւրայատուկ է իմ համար:
Ըսենք եթէ ես Ղարաբաղը նկարեցի անդրադառնալու եւ ներկայացնելու պատմական այն հողը ուր հայեր ապրած են ու դեռ կ'ապրին ապա այս պարագային գործս ամբողջութեամբ նուիրուած պիտի ըլլայ 1915 -ի ջարդերուն եւ աքսորին հետեւանքով ստեղծուած Սփիւռքի գաղթաճօխներէն ամէն հին ու վաւերական Պէյրութին: Ըսեմ նաեւ որ Պուրճ Համուտէն բացի շատ հետաքրքրական էր Այնճարը եւ այս երկու շրջանները կը հանդիսանան իմ որոնումներուս հիմնական կիզակէտը: Գիրքին մէջ նաեւ պիտի արտացոլայ իմ կապուածութիւնս Պուրճ Համուտին: Տուներ, մարդիկ առօրեայ կեանք, թաղեր, դէմքեր եւ ապրումներ այս ամէնը տեղ պիտի գտնեն գիրքին մէջ:
Ի՞նչպէս կը կիրականացնես նկարելու ծրագիրդ: Այսինքն նախօրօք որոշ նախագիծ մը կը պատրաստե՞ս թէ
Չէ ես նպատակ մը դնելով չեմ լուսանկարեր: Կը փորձեմ տեղ մը երթալ եւ եթէ պատահի որ հետաքրքրական բան մը գտնեմ մինչեւ վերջ կը հետեւիմ այդ ուղղութեան: Օրինակ Սիս թաղամաս գացած եւ առանձնապէս ոչ մէկ ծրագիր կար: Ծանօթ մը յայտնուեցաւ ու հետաքրքրական տեղեր տարաւ. զգացի որ պէտք է նկարեմ եւ այդպէս ալ ըրի:
Մեր զրոյցին ընթացքին շեշտեցիր Պուրճ Համուտի հետաքրքրական ըլլալուն մասին: Ինչպէ՞ս կրնանք ատիկա ընթերցողին փոխանցել:
Պուրճ համուտը օրկանզիմի պէս բան մըն է: Ասիկա բեմադրիչ Նիկոլ Պէզճեանին խօսքն է: Հոն պատկերները ատքան խճճուած են որ չեմ կրնար ատ զգացումը բացատրել: Դէմքերը, մարդիկը խանութները, թելերը եւ թաղերուն միջեւ ստեղծուած կապը անչափ հետքարքրական է: Կապուածութիւն մը կայ ամէն ինչին մէջ: Մզկիթներուն ձայնը, եկեղեցիներէն բարձրացող արարողութիւններուն ձայնը, այս ամէնինչը շատ հետաքրքրական էր իմ համար:
Կարծես հայրդ՝ Վահէ Օշական է որ կը խօսի հիմա:
Հա, թերեւս: Ու զարմանալի չէ որ հօրս ժամանակէն յիսուն տարի ետք շատ բան չէ փոխուած: Զարմանալի է նաեւ, որ Պուրճ Համուտի մասին արուեստի վաւերական գործ մը, ըսենք վէպ մը կամ գեղարուեստական ֆիլմ մը չէ ստեղծուած: Ցաւօք ոչ ոք այդ մասին չէ մտածած ու ատիկա տխուր է:
Իսկ քեզի տրուած ժամանակը բաւարար է՞ր:
Ո՛չ ցաւօք չկրցայ պէտք եղածին չափ նկարել: Կեցութեանս ժամանակը շատ կարճ էր:
Այլ շրջաններ այցելեցի՞ր:
Շատ կ'ուզէի Անթիլիաս այցելել կը հաւատամ որ կարեւոր կեդրոն մըն է: Ժամանակի սղութեան պատճառովանկարելի էր ամէն ինչ նկարել:
Այնճարի մասին ի՞նչ կուզես ըսել:
Այնճարը նմանցուցի հայկական հին իշխանական տուներու հովանաւորութեան տակ եղող աւանի մը: Իրապէս հայկական գիւղ մըն է ամէն իմաստով: Ըսեմ նաեւ որ գիւղը կ'ապրի իր օրէնքներով: Օրինակ ոչ մէկ հայ կրնայ իր ունեցած հողը օտարի մը վաճառել: Հայութիւնը հոն ամբողջական անկախութեամբ կ'ապրի: Այս երեւոյթը շատ հետաքրքրական էր իմ համար:
(Այս միջոցին Արային «Չէթ»ի պատուհանէն կը ղրկեմ իր լուսանկար մը ուր ան նկարուած է «Քլաշին Պօղոս»ին հետ: Արա կը խնդայ եւ կը հարցնէ թէ ո՞ւրկէ «գտած » եմ նկարը:)
Ո՞վ է այս հերոսդ Արա:
Այսպիսի հերոսներ շատ են: Բայց «Քլաշին Պօղոս»ը բաւական հետաքրքական տիպար մըն է: Պատկերացուր նոյնիսկ իր տունը տարաւ մեզ: Ես լսած էի իր մասին ու կը կարծէի որ կռուող մը եղած է: Բայց երբ պրպտեցի յայտնի դարձաւ որ Պօղոսը նաեւ դերասան է ու թատրոնի խենթ մը, բառին իսկական իմաստով: Մարաշ թաղին անկիւնը «Գաֆէ Կարօ» անունով խանութին դիմաց մնայուն աթոռ մը ունի: Բոլորը կը ճանչնան զինք: Youtube-ի վրայ կրնաս գտնել նաեւ իր «Պատգամներ»ը: Իր տունն ալ բարձրացանքու խնդրեց որ յաջորդ Պէյրութ այցիս Black շիշ մը տանիմ իրեն: Վստահ մը որ այսպիսի ուրիշ կերպարներ եւս կան Պուրճ Համուտի մէջ: Պատկերացուր որ այս կերպարները նաեւ հօրս ստեղծած գրականութեան հերոսներն են: Վստահ եմ:
Պէյրութ այցելութեանս ամբողջ ընթացքին զգացի հօրս ներկայութիւնը: Ասիկա անսպասելի էր իմ համար: Վահէ Օշականի ներկայութիւնըզգալի էր ամէն քայլափոխի: Ինծի անծանօթ մարդոց հետ իմ ունեցած զրոյցներուս ընթացքին այդ մէկը երեւելի դարձաւ:
Ինչպէ՞ս
Բոլորը կը ճանչնան զինք: Երբ կ'ըսէի որ Վահէն հայրս է տարբեր մտերմութիւն մը կ'աճէր: Ու մեր խօսակցութեան մէջ անգամ Յակոբ Օշականին մասին յղում կ'ըլլար:
Բայց հայրդ Պէյրութէն դժգոհելով հեռացած է: Այդպէս չէ՞:
Գիտեմ այդ մէկը: Գիտեմ նաեւ որ իր գիրքերը չէին գնէր: Նոյնիսկ հալածած են զինք: Բայց այդ վիճակը չկայ հիմա: Հիմա զինք գիտեն որպէս դասախօս, որպէս յօդուածագիր բայց որպէս բանաստեղծ չեն ճանչցած: Վահէ Օշական բանաստեղծը անծանօթ է է իրենց համար: Ցաւօք այդպէս է:
Պիտի ուզէի՞ր Պէյրութ ապրիլ:
Դժուար հարցում է ասիկա: Ընտանեօք հոն ապրիլը գրեթէ անկարելի է: Բայց եթէ մինակս ըլլայի ինչու ոչ: Օրինակ վերջին անգամ երբ հոն էի երկու ռումբ պայթեցաւ Պէյրութի հարաւային արուարձանին մէջ: Կրնա՞ս պատկերացնել: Նորէն կ'ըսեմ Պէյրութը ինծի համար յատուկ նշանակութիւն եւ դեր ունի եւ կը հաւատամ որ անպայման նորէն պիտի երթամ հոն:
Յ.Գ. Արա Օշական յայտնեց որ յառաջիկայ Մայիսին պիտի գայ Երեւան «ՆՓԱԿ» ի մէջ իր FATHERLAND նախագիծը ներկայացնելու:

Ara Oshagan: Documenting the Plight of Syrian-Armenians in Lebanon
Having traveled to Lebanon in December, photographer Ara Oshagan is also working on a book about the Armenian community of Beirut.
“For me, Beirut is the birthplace of the diaspora, and I went there retracing the steps of that birthplace. There were two projects that I had to work on. The first was a project conceived by American- Armenian Raffi Ardaljian regarding Syrian-Armenians in the United States. The second was a personal project. I always dreamt of preparing a book about the Armenians in Lebanon. Today, Beirut is the oldest city of the diaspora. There’s Aleppo as well, but we all know what’s going on there.”
Ara Oshagan, a photographer living in Los Angeles, is a familiar name in Armenia and the diaspora. I spoke to Ara about Beirut, its past, present, and the plight of Syrian-Armenians who have fled there due to the war raging in Syria. Ara didn’t conceal his fear regarding the future of Beirut. He has a number of concerns that cross all borders. Ara speaks through his photographs. His lens conveys the experiences of what he has seen and lived, and all this will be revealed in his forthcoming book.
“I visited many families. But I interviewed six families in depth. Syrian Armenians are going through some very rough times. They are paying $300-400 a month for small apartments. Psychologically, they’re confused and adrift. They can’t go back to Syria and they don’t want to stay in Lebanon.
Because the situation in Lebanon isn’t all that good either. They are just making ends meet. Finding work in Beirut is tough. These people are caught in the middle; it’s emotionally very taxing. They don’t want to accept the situation they find themselves in. Today, Syria-Armenians are living from day to day.
And what about the situation of Lebanese-Armenians?
In Bourj Hammoud, where I spent most of my time, Armenians are also living in very small homes. Just imagine five or six people living together in such small spaces. The community has lost its former radiance.
Can you say something about the assistance programs now underway?
Yes, assistance is being provided to Syrian-Armenians but it won’t solve their problems. They need to find work and places to stay. For my research I contacted the Karageozian Foundation, which is providing important assistance to Syrian-Armenians, but it can’t solve their main problems.
How will you use the photographs you took in Lebanon?
I also video-taped much material in order to show their daily lives in greater detail - where they went and worked; if they had jobs that is. Through the videos I want to show, close-up, what Syrian-Armenians are now going through and to present this reality to Armenians back in the United States.
What can you tell us about your second project?
This is my own initiative and should prove to be quite interesting. Beirut is the beginning of the diaspora and it’s the theme of my book – the three or four generations of Armenians who lived there and who continue residing there today. Beirut, as a birthplace, holds special meaning for me.
If, let’s say, I photographed Karabakh to portray that historic land and the Armenians who live there, in this case my work will be completely devoted to Beirut, the oldest of all the diasporan communities created as a consequence of the 1915 massacres and exile. I should add that in addition to Beirut, Anjar proved very interesting, and these two areas serve as the main focus of my studies. My connection to Bourj Hammoud will also come to light in the book. The people, their daily lives, their homes, the neighborhoods and faces; you’ll find it all in my book.
What’s the procedure you follow for such a project? Do you have a set plan in advance?
No, I don’t set out to take photos according to any plan. What I try to do is visit a place and look for what’s interesting or unique. If I find such attributes, I follow them up. For example, I went to the Sis neighborhood without any preconceived agenda. An acquaintance of mine appeared and took me to some interesting places. I felt I had to photograph these things and that’s what I did.
You stress that Bourj Hammoud is an interesting place. Can you explain why to our readers?
Bourj Hammoud is like a living organism. These are the words of film director Nigol Bezjian. The images there are so jumbled that it’s hard for me to describe that feeling. The faces, the people, the stores, and the hustle and bustle - how the neighborhoods are interconnected - the sounds emanating from the minarets and churches…I found it all very interesting.
It’s as if your father Vahe Oshagan is speaking.
Yes, perhaps. And it’s amazing that fifty years have passed since my father’s time in Beirut and much remains the same. What’s also surprising is that a book or a film, a piece of documentary art, hasn’t been made about Beirut. It’s unfortunate that no one has ever thought about this.
Was the time you had sufficient?
Sadly, I didn’t have the time to photograph everything. My stay was very short.
Do you visit other regions?
I really wanted to visit Antelias. I believe it’s an important center. But my time was short.
What would you like to say about Anjar?
I liken Anjar to a community under the domain of some old Armenian princely families. It’s a true Armenian village in all aspects. And the village lives by its own rules. For example, an Armenian cannot sell his land to non-Armenians. The community lives an independent existence. I found this very interesting.
(At this point in our “chat’ conversation, I sent Ara one his photos showing him with a Beirut-Armenian nicknamed ‘Kalashnikov Boghos’. He laughs and asks me where I found the photo.)
Ara, who is this guy, this hero of yours?
There are many such heroes. But ‘Kalashnikov Boghos’ is a very interesting character. He even took us to his house. I had heard about him and figured he saw some battle time. But after some questioning, I found out that Boghos is an actor and crazy about the theater. Boghos has a permanent chair opposite Café Garo in the Marash neighborhood. Everyone knows the guy. You can find him on YouTube, where he talks about various issues. He asked me to bring a bottle of Johnnie Walker Black the next time I visit Beirut. I’m sure there are other characters like him in Bourj Hammoud. And just think that these characters are the protagonists in my father’s writings. I’m sure of it.
I felt the presence of my father throughout the entire trip to Beirut. This was totally unexpected for me. The presence of Vahe Oshagan was felt at every step along the way. This feeling surfaced during my conversations with total strangers.
How so?
Everyone knew about him. When I told them that Vahe is my father a certain intimacy grew. During our conversations mention was even made about Hagop Oshagan.
But didn’t your father leave Beirut with a certain sense of dissatisfaction?
Yes I know that. I know that people didn’t buy his books. He was even persecuted. But that situation no longer exists. Now they recognize him as a teacher and an author of articles. But they aren’t familiar with Vahe Oshagan the poet. Sadly, this is the reality.
Would you ever like to live in Beirut?
That’s a tough question. It’s almost impossible to live there as a family. If I was living on my own - why not? When I was there, two bombs exploded in a southern Beirut suburb. Just imagine. Let me repeat, Beirut holds a special significance for me and I’m sure I’ll go there again.
P.S. Ara Oshagan says that he’ll be visiting Yerevan in May to launch his FATHERLAND project at NPAK (Armenian Center for Contemporary Experimental Art).