Ազգային ժողովում թեժ է. 20 րոպե ընդմիջում
Ազգային ժողովի առաջին նիստում կրքերը թեժացան: ԱԺ հաշվիչ հանձնաժողովի կազմը հաստատելու համար ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը հայտարարեց, որ խմբակցությունն առաջարկում է հանձնաժողովի կազմը՝ բաղկացած 11 պատգամավորից հետեւյալ կազմով՝ 5 պատգամավոր` ՀՀԿ-ից, 2 պատգամավոր` ԲՀԿ-ից, մեկական պատգամավորներ` մյուս խմբակցություններից:
ԱԺ ոչ իշխանական պատգամավորներն ընդդիմացան առաջարկությանը` պատճառաբանելով, որ քաղաքական մեծամասնությունը, ի դեմս ՀՀԿ-ի, որոշումներ է կայացնում պահի թելադրանքով: Այդպիսի առաջարկ ներկայացրեցին էթիկայի հանձնաժողովի ժամանակ, երբ «նեղն ընկան», հիմա էլ նույն են անում՝ նկատի ունենալով գազային պայմանագրերի վավերացման ժամանակ առաջացած խնդիրը:
Իշխանական պատգամավորներն ամենեւին էլ չթաքցրեցին իրենց նկրտումները: Մասնավորապես` Մանվել Բադեյանն ասաց, որ այսօրվա դրությամբ 4 պատգամավորներ կարող են տապալել նիստը եւ հակառակվել, օրինակ, 127 պատգամավորի կարծիքին, ինչը ճիշտ չէ:
ԲՀԿ-ից Վարդան Օսկանյանն էլ նակտեց, որ փաստորեն 2013թ. գազային պայմանագրերի ժամանակ տապալվել է նիստը, եւ այդ քվեարկությունները պետք է համարել չկայացած: Բնականաբար ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը չհամաձայնեց ոչ-իշխանական պատգամավորի կարծիքին` ասելով, թե ինքը չէր կարող մտածել, որ օրը ցերեկով պատգամավորը կարող էր քվեարկության քարտերը հավաքել (նկատի ուներ պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանին):
ՕԵԿ խմբակցության ղեկավար Հեղինե Բիշարյանը 20 րոպե ընդմիջում խնդրեց՝ հասկանալու բոլորի կարծիքներն ու առաջարկները:

Ситуация в НС накалилась: объявлен 20- минутный перерыв
На первом же заседании Национального Собрания РА ситуация сразу накалилась. Для утверждения состава счетной комиссии руководитель фракции Республиканской партии Армении Галуст Саакян предложил сформировать комиссию из 11 депутатов по следующему принципу: от РПА – 5 депутатов, от “Процветающей Армении” – 2 депутата и по одному депутату от остальных фракций.
Невластные депутаты выступили против, отметив, что политическое большинство в лице РПА принимает решения под влиянием момента. Аналогичное предложение было выдвинуто и при формировании комиссии по этике, когда республиканцам пришлось “туго”. То же самое они делают сейчас, учитывая проблему, возникшую при утверждении газовых договоров в конце прошлого года.
Властные депутаты даже не пытались скрывать свои притязания. Так, Манвел Бадеян заявил, что на сегодняшний день четыре депутата могут провалить заседание и пойти против мнения 127 депутатов, что неправильно.
Представитель фракции “Процветающая Армения” Вардан Осканян заметил, что если при утверждении газовых договоров заседание фактически было провалено, значит голосования следует считать недействительными. Спикер НС Овик Абрамян, разумеется, не согласился с мнением невластных депутатов.
Руководитель фракции “Оринац еркир” Эгине Бишарян попросила 20-минутный перерыв, чтобы разобраться во всех предложениях и мнениях.