Դարձյալ գազային կրքեր. ինչու՞ սպառողներին գազը մատակարարվում է գրեթե կրկնակի թանկ
Ազգային ժողովում քննարկվում է հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի 2014 թվականի գործունեության ծրագիրը: ԱԺ ամբիոնից հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Նազարյանը ներկայացրեց ծրագիրը:
ՕԵԿ-ական Հովհաննես Մարգարյանին հետաքրքրում էր, թե համեմատած սահմանի վրա այսօրվա սակագնի հետ, սպառողներին գազը ինչու՞ է մատակարարվում գրեթե կրկնակի թանկ: Բացի այդ, արդյոք հնարավոր չէ՞ ջէկերին մատակարարվող գազի գինը վերանայել եւ հասցնել նվազագույնի:
«Եթե այդպես եք նայում, ապա նայեք նաեւ մյուս սպառողական խմբին, որտեղ 10.000 եւ ավելի գազ սպառողներ են: Այնտեղ սակագինը 277 դոլար է, որ հանենք 189-ը, դրանից էլ հանենք 52 դոլար ԱԱՀ-ն, մնում է 30 դոլար մարժա: Բայց որպեսզի մեկս մյուսին խաբս չտանք եւ խոսենք արդարացի եւ ճշմարտացի, հասկանալի եւ հանրության, եւ մեր բոլորի համար, պետք է ասեմ, որ մեթոդիկայում ամրագրված է եւ աշխարհում, եթե կա կարգավորող մարմին, գրված է՝ յուրաքանչյուր սպառողական խումբ պետք է վճարի իր ստեղծած ծախսերի համար: Բնակչությունը վճարում է իր ստեղծած ծախսերի համար, մյուսները՝ իրենց ծախսերի համար»,-ասաց Ռոբերտ Նազարյանը: Ըստ նրա՝ մինչեւ 10.000 խմ գազ վառողների համար ավելի շատ ծախս է կատարվում, քան դրանից շատ գազ օգտագործողների համար:
Հանձնաժողովի նախագահը նշեց, որ կան մի քանի երկրներ, որտեղ նույնպես սակագինը բարձր է: Օրինակ՝ Ուկրաինայում գրեթե կրկնակի ավելի թանկ է գազ վաճառվում արդյունաբերողներին, քան Հայաստանում:

Новые страсти вокруг газа: почему поставляемый потребителям газ стоит в два раза дороже?
В Национальном Собрании обсуждается программа деятельности Комиссии по регулированию общественных услуг на 2014 год, которую представил ее председатель Роберт Назарян.
Депутат фракции “Оринац еркир” Ованнес Маркарян поинтересовался, почему по сравнению со стоимостью газа на границе до потребителей он доходит в два раза дороже. Депутат также спросил, нельзя ли свести к минимуму стоимость газа, получаемого ТЭЦ.
“Если подходить к вопросу с этих позиций, значит надо учесть и другую группу потребителей, которые используют 10 тысяч и более кубометров газа. Там тариф составляет 277 долларов. Если вычесть из этого 189 долларов, да еще НДС в размере 52 долларов, то маржа составит 30 долларов. Но чтобы быть справедливыми, честными и понятными обществу, должен сказать, что в методике регулирующего органа закреплен следующий принцип: каждая группа должна оплачивать свои расходы”,- сказал Р.Назарян. По его словам, расходя на потребителей, использующих до 10.000 кубометров газа, составляют большую сумму, чем для тех, кто потребляет большие объемы газа.
Председатель КРОУ отметил, что есть несколько стран, где тариф на газ высокий, Например, в Украине газ продается промышленникам в два раза дороже, чем в Армении.