Ազատության մեջ ապրելն ինքնին երջանկություն է
Հայ-ռուսական Սլավոնական համալսարանի դասախոսներն այցելեցին ինձ «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում, որտեղ հանձնեցի 1-ին կուրսի ավարտական քննությունները: Անչափ շնորհակալ եմ ռեկտոր պարոն Ա.Դարբինյանին, քաղաքագիտության և իրավունքի իստիտուտի տնօրեն տիկին Լ.Ալավերդյանին, բուհի դասախոսներին և այն աշխատակիցներին, ովքեր հնարավորություն ընձեռեցին իրավագիտության ֆակուլտետում սովորելու և ապահովում են ուսման ընթացքը՝ հաշվի առնելով այն, որ գտնվում եմ բանտում: Մեծ պատասխանատվությամբ եմ մոտենում ուսմանը և կշարունակեմ արդարացնել վստահությունը՝ հույսով, որ բուհը կավարտեմ արդեն Ազատության մեջ, և ինքս կկարողանամ գալ ավարտական քննությունները հանձնելու:
Երկրորդ կուրսում արդեն առավել մասնագիտական առարկաներ պիտի ուսումնասիրեմ՝ քրեական, քաղաքացիական ու սահմանադրական իրավունք: Մինչ այդ ասեմ, որ առաջին կուրսի առարկաները հետաքրքիր էին, և տարբեր թեմաների շուրջ ցանկանում եմ զրուցել ընթերցողի հետ:
Գիտնական իրավագետները գրում են, որ ի սկզբանե եղել է բարոյականությունը և հետո է առաջ եկել իրավունքը: Արդյո՞ք այդպես է: Չէ՞ որ բարոյականության չափանիշները հազարամյակների ընթացքում հազար անգամ տրանսֆորմացվել են: Օրինակ՝ մարդկության քաղաքակրթության սկզբնական փուլում օրինաչափ էին մարդակերությունը, սեռական հարաբերությունները մերձավոր հարազատների հետ, զանգվածային սպանությունները: Բայց երբ մարդն սկսեց գիտակցել, թե ինչն է վտանգավոր ցեղի պահպանման, անվտանգության համար, սկսեց սահմանել տաբուներ, որոշել՝ ինչն է կարելի, ինչը՝ ոչ: Այսինքն՝ ծնվեց իրավունք հասկացողությունը:
Իմ կարծիքն այն է, որ իրավունքն է եղել սկզբում: Հավի ու ձվի առաջացման պատմության մեջ չընկնելով՝ գտնում եմ, որ միայն առաջին հայացքից է թվում, թե բարոյականության պահանջով է ծնվում իրավունքը: Գանք մեր օրերը, որ ավելի հեշտ լինի օրինակներով խոսել: Իշխանությունների լուռ համաձայնությամբ, հաճախ առանց հակազդելու, թեև երբեմն ոչ պաշտոնապես կանաչ լույս է վառվում մեր հասարակությանը խորթ դրսևորումների համար (կրոնական տարբեր կազմակերպությունների մուտք, հոգեորսություն, միասեռականների իրավունքների պաշտպանություն և այլն): Այսինքն՝ սկզբում իրավունք է տրվում հասարակությանը անծանոթ չգրված նորմերին, ապա դրանք ստանում են գրված նորմի ուժ՝ ձևավորելով նոր «բարոյականություն»: Այս ամենը հեշտությամբ է կատարվում, երբ ազգի, հասարակության իմունային համակարգը՝ հակազդելու օտար նորմերին, թուլացած է լինում ու չի կարողանում պայքարել արտաքին աշխարհից ներմուծված «վիրուսի» դեմ: Կարդացել եմ Հեբելսի հրեշավոր պրոպագանդայի մասին, որի միջոցով ձևավորվում էր հասարակական բարենպաստ կարծիք, թե Հիտլերի ղեկավարման տարիներին ամեն ինչ ռեֆերենդումների միջոցով էր իրականացվում, ուրեմն ժողովուրդի ձայնը լսելի էր:
Այս ամենը հրաշալի իրագործվում է նաև մեր հասարակության պարագայում՝ քարոզչամեքենայի միջոցով, որը իշխանության հսկողության տակ է (ժամանակակից աշխարհում ամենամեծ քարոզչական գործիքը դեռ մնում է հեռուստատեսությունը): Կարճ ժամանակ անց օտար տարրերը հանկարծ դառնում են ընկալելի ու նորմալ, հասարակությունն էլ՝ զոմբիացած, կերակրված անորակ «ուտելիքով», ինքնուրույն, համարձակ միտք արտադրելու կարողությունից զուրկ, հեշտ կառավարելի: Բայց համացանցի հնարավորությունները եկան հակակշռելու այս դիսբալանսը: Ցավոք, ինտերնետային տեղեկատվություն մենք՝ դատապարտյալներս, չենք կարող ստանալ: 21-րդ դարում հայաստանյան քրեակատարողական համակարգը արգելում է ազատազրկման վայրում գտնվողներին օգտվել ինտերնետից՝ այն համարելով կապի միջոց:
Հեռուստացույցը ցմահ դատապարտյալների խցերում հայտնվեց 2003-ից հետո, երբ Հայաստանը դարձավ ԵԽ անդամ երկիր: Այն այսօր էլ փրկություն է շատերի համար, որպեսզի չխելագարվեն ամեն օր նույն դեմքերը տեսնելով: Մեր խցում հեռուստացույցը միացվում է միայն երեկոյան ժամերին: Իսկ երբ վերադառնամ ֆիզիկական ազատություն, կարծում եմ, առհասարակ չեմ միացնի այդ գործիքը (ունեմ ընկեր, ով Ողջերի աշխարհում է, բայց նամակի մեջ գրել էր, որ տանը հեռուստացույց չունի, որ հատուկ չի գնում հեռուստացույց արդեն երկար տարիներ):
Գիտեք, որ գույներ բանտում չեն թույլատրվում: Իսկ ես խոստացել էի նկարներ ուղարկել նամակներիս հետ: Փորձել եմ պատկերել Ազատության ու անԱզատության սահմանագծում հայտնված մարդու հոգեվիճակը: Մարդի՛կ, վայելե՛ք կյանքը, բնությունը, շոշափեք այն, գնացեք ընկերների հետ հանդիպման, շատ ժամանակ նվիրեք սիրելիներին, TV նայելու փոխարեն: Չէ՞ որ Ազատության մեջ ապրելն ինքնին երջանկություն է:
Հ.Գ. Շնորհակալություն կայքի խմբագիր Էդիկ Բաղդասարյանին, ով ինձ է ուղարկել հետաքննական լրագրության մասին իր հեղինակած գիրքը, անպայման կկարդամ: Շնորհակալությունս նաև «Օրանժ» ընկերության «Գրքի մրցույթի» կազմակերպիչներին ու ժյուրիին, քանի որ իմ «Դեպի ցմահ Ազատություն» պատմվածքը լավագույն եռյակում է հայտնվել, ու շուտով այն ևս կտեղադրվի ինտերնետում՝ ժողովրդական քվեարկության համար:

Shaping a New Morality: On Television as Propaganda Tool
(Mher Yenokyan is serving a life sentence in an Armenian corectional facilty and periodically writes for Hetq)
Lecturers from the Russian-Armenian (Slavonic) University visited me at Nubarashen Penitentiary, where I took my first-year final exams. I am so grateful to Rector Armen Darbinyan, Director of the Political Science and Law Institute Larisa Alaverdyan, the lecturers, and those employees who gave me the opportunity to study at the Faculty of Law and ensure the learning process, considering that I am in prison. I approach my studies with great responsibility, and I will continue to justify their confidence, hoping that I will graduate university already free, and I myself will be able to come take my final exams.
In the second year, I have to study more specialized subjects: criminal, civil, and constitutional rights. The first-year subjects were interesting and I would like to discuss with the reader on various topics.
One of the Faculty of Law lecturers, who teaches the subject Theory of State and Law, asked me about the priority of law and morality. Legal scholars write that in the beginning there was morality, then law came to the fore. Is that really true? After all, the standards of morality have transformed a thousand times over the millennia. For example, in the initial stage of human civilization, cannibalism, incest, and mass murders were normal. But when humans began to realize the threats to the preservation and security of the race, they began to define taboos, deciding what is permitted and what is not. That is, the understanding of law was born.
In my opinion, in the beginning was law. Without falling into the trap of which came first, the chicken or the egg, I find that only at first sight does it seem that law is borne from the demand of morality. Let's come to the present day, so it becomes easier to discuss the matter using examples. With the silent agreement of the ruling authorities, often without counteracting, though sometimes unofficially, expressions alien to our society (the entry of various religious organizations, proselytizing, defending gay rights, and so on) are given the green light. That is, initially, society is given the right for unfamiliar, unwritten norms, then these are given the power of written norms, shaping a new "morality". All this happens easily when the immune system of the nation and society, counteracting foreign norms, is weakened and is unable to fight the "virus" imported from the outside world. I have read about Goebbels' monstrous propaganda, through which a favorable public opinion was shaped, that during the years of Hitler's rule everything was implemented through referendums, so the people's voice was heard.
All this is marvellously implemented also in our society, through the propaganda machine, which is under government control (television still remains the biggest propaganda instrument in the modern world). A short while later, foreign elements suddenly become perceptible and normal, and the public, zombified, fed on poor quality "food," lacking the capacity to produce an independent, bold thought, is easily controllable. But the opportunities of the internet came to counterbalance this unbalance. Unfortunately, we, prisoners, cannot receive online information. In the 21st century, Armenia's penitentiary system forbids those who are imprisoned to use the internet, considering it a means of communication.
Television appeared in lifers' cells after 2003, when Armenia became a Council of Europe member country. Today too it is a salvation for many, so they don't go crazy seeing the same faces every day. In our cell, the television is turned on only in the evenings. And when I return to physical freedom, I think I won't turn on that instrument (I have a friend, who is in the Land of the Living, but he wrote in a letter that he doesn't have a TV in the house, that he specifically hasn't bought a television for many years).
You know, colors aren't allowed in prison. And I had promised to send pictures with my letters. I tried to depict the psychological state of a person on the boundary between Freedom and unFreedom. People, enjoy life, nature, touch it, go meet with your friends, devote a lot of time to your loved ones instead of watching television. After all, living in Freedom is itself happiness.
P.S. Thank to Hetq.am editor Edik Baghdasarayan, who sent me his book on investigative journalism — I will definitely read it. Thank you as well to the organizers of the Orange Armenia Book Prize and the jury, as my story "Toward Lifelong Freedom" made it to the top three, and soon it will also be available for online voting