Ընդդիմադիրին ծեծելը հանցանք չէ
Երեկ հայտնի դարձավ, որ Մաշտոցի պողոտայից բերման ենթարկված «Չորրորդ իշխանություն» թերթի ֆոտոլրագրող Անի Գևորգյանը ոստիկանության կենտրոնական բաժնում բռնության է ենթարկվել: Համաձայն հրապարակումների՝ Գևորգյանին ապտակել է ոստիկանության փոխգնդապետ Պողոսյանը: Դեռևս անհայտ է, թե ինչով կավարտվի այս պատմությունը, բայց վիճակագրությունը տխուր է: Ակամա հիշում ենք ոստիկաններից տուժած այլ քաղաքացիների:
Ակնհայտ, բայց «չբացահայտված»
2004-ին ոստիկանությունում դաժան ծեծի ենթարկվեց ընդդիմադիր Գրիշա Վիրաբյանը: Սակայն տեղական իրավապահները հրաժարվեցին քրեական գործ հարուցել, և հարցը հասավ Եվրադատարան: Ու թեև վերջինս վճռով հաստատեց բռնությունների փաստը, միևնույն է, Վիրաբյանին ծեծողները ոչ միայն չեն պատժվել, այլև պաշտոնների բարձրացման են արժանացել: Ըստ Վիրաբյանի՝ իրեն ծեծողների թվում էր Երևանի այժմյան ոստիկանապետ Աշոտ Կարապետյանը:
Նույն կերպ բոլորին հայտնի է անցյալ տարվա ապրիլի 9-ին «Ժառանգություն» կուսակցության փոխնախագահ Արմեն Մարտիրոսյանին հարվածած ոստիկանի ինքնությունը: Տեսանյութում պարզ երևում է, թե ինչպես է վերջինս բռունցքով հարվածում ընդդիմադիր գործչի քթին:
Ոստիկանության ՊՊԾ 3-րդ հատուկ գումարտակի ծառայող Արթուր Ղազարյանը անպատիժ մնաց և շարունակեց ծառայությունը համակարգում:
Ոչ պակաս ակնհայտ էր դեկտեմբերի 20-ին ԱԺ-ի մոտ ցույց անող Անտոն Իվչենկոյին ծեծելու փաստը: Մենք արդեն գրել ենք այս մասին եւ մատնացույց արել ակտիվիստին բռունցքով հարվածող ոստիկանին:Տեսանյութում դա հստակ երևում է:
Սակայն պարզվում է, որ ոստիկանը ակտիվիստ Անտոն Իվչենկոյին չի հարվածել: Համենայն դեպս, իր որոշման մեջ այդպես է պնդում Հատուկ քննչական ծառայության քննիչը:
Առավել ծանր, բայց մութ գործեր
Անշուշտ, ոստիկանության գործողություններից տուժած ընդդիմադիրները շատ ավելի շատ են: Սակայն այդ գործերով հանրությանը հայտնի չեն մեղավորների անունները:
2007 թվականին, ըստ նախաքննության, ոստիկանության բաժնում «ինքնասպան» եղավ Լևոն Գուլյանը: Սակայն առ այսօր ո՛չ սպանության, ո՛չ էլ ինքնասպանության հասցնելու մեղադրանքներ որևէ ոստիկանի չի առաջադրվել:
2008 թվականի մարտի 1-ին տեղի ունեցավ Հայաստանի իրավապահ մարմինների կողմից կատարված ամենածանր հանցագործությունը` ոստիկանները սպանեցին 8 քաղաքացու, տասնյակները վիրավորվեցին: Սակայն, վիրավորվածների մեծ մասի և բոլոր 8 սպանությունների մեղավորները «չհայտնաբերվեցին»: Ցավոք, այդ ոստիկանների անունները հանրությունն էլ չկարողացավ պարզել:
Թվարկված բոլոր գործերը Հատուկ քննչական ծառայության լիազորությունների շրջանակում են: Եվ, ըստ գաղափարի տրամաբանության, պետական մարմիններից (այդ թվում` ոստիկանությունից) անկախ այս քննչական ծառայությունը պիտի գոնե գտներ և դատարան ուղարկեր մեղավորներին` անկախ զբաղեցրած դիրքից և տուժողի քաղաքական հայացքներից: Սակայն, թվարկված գործերից և ոչ մեկի վերաբերյալ գործը դատարան չի հասել: Որպես կանոն՝ «հանցակազմի բացակայության» պատրվակով:
Բացի այդ, ցավոք, համարյա չեն եղել այնպիսի դեպքեր, երբ ընդդիմադիրի նկատմամբ բռնություններ գործադրած ոստիկանը պատասխանատվության կանչվի:
Այսպիսով, Հայաստանում ընդդիմադիր ակտիվիստներին ծեծած և անգամ սպանած ոստիկանները, որպես կանոն, որևէ պատասխանատվության չեն ենթարկվում: Եվ դա անգամ այն դեպքերում, երբ ակնհայտ է և¢ բռնության փաստը, և¢ բռնություն գործադրած ոստիկանի անձը:
Այսինքն, եթե փորձենք տեսնել ընդհանուր պատկերը, ապա կստացվի, որ Հայաստանում ոստիկանի կողմից ընդդիմադիր ակտիվիստին ծեծելը, խոշտանգելն ու անգամ սպանելը հանցագործություն չի համարվում:

Избиение оппозиционера не является преступлением
Вчера стало известно, что подвергшаяся приводу с проспекта Маштоца фотожурналист газеты “Чоррорд ишханутюн” Ани Геворкян подверглась насилию в отделение полиции. Согласно публикациям, подполковник полиции Погосян дал ей пощечину. Пока неизвестно, чем завершится эта история, однако стастистика по этому вопросу довольно печальная. Невольно вспомнились и другие пострадавшие от полицейских граждане.
Очевидные, но “нераскрытые” случаи
В 2004 году жестокому избиению в полиции подвергся оппозиционер Гриша Вирабян. Однако местные правоохранители отказались возбудить уголовное дело, и вопрос дошел до Европейского суда по правам человека. И хотя решением ЕСПЧ факт применения насилия был подтвержден, избивавшие Вирабяна полицейские не только не понесли наказания, но и получили повышение по службе. По словам Гриши Вирабяна, среди избивавших его был также нынешний начальник полиции Еревана Ашот Карапетян.
Аналогичным образом всем известна личность и полицейского, ударившего 9 апреля прошлого года заместителя председателя партии “Наследие” Армен Мартиросяна. В видеоматериле четко видно, как правоохранитель наносит оппозиционному деятелю удары кулаком в нос. Между тем служащий 3-го спецбатальона ППС Артур Казарян остался безнаказанным и продолжает службу в системе.
Не меньшую известность получило и избиение 20 декабря участника акции протеста перед зданием Национального Собрания Антона Ивченко. Мы уже писали об этом случае и показали полицейского, ударившего активиста кулаком в нос. В видеоматериале это четко видно.
Выяснилось, однако, что страж порядка не ударял Ивченко. Во всяком случае так написал в своем решении следователь Специальной следственной службы.
Более тяжелые нераскрытые случаи
Оппозиционеров, пострадавших от действий полиции, несомненно, много, однако имена виновных по этим делам общественности неизвестны.
В 2007 году в отделении полиции “покончил с собой” Левон Гулян. Однако по сей день ни одному полицейскому не выдвинуто обвинение ни в убийстве, ни в доведении до самоубийства.
1 марта 2008 г. правоохранительными органами Армении было совершено самое тяжкое преступление – полицейские убили восемь и ранили несколько десятков граждан. Однако виновные в этих преступлениях так и не были “выявлены”. К сожалению, установить имена этих полицейских не удалось и общественности.
Все вышеперечисленные дела входят в рамки полномочий Специальной следственной службы. По логике, эта независимая от государственных органов (в том числе от полиции) следственная служба должна была хотя бы найти и передать в суд виновных, независимо от занимаемых ими должностей и политических взглядов потерпевших. Однако ни по одному из представленных случаев дело до суда не дошло – как правило, под предлогом “отсутствия состава преступления”.
Кроме того, почти не было случаев привлечения к ответственности полицейских, применивших насилие к оппозиционеру.
Таким образом, в Армении избивавшие и даже убившие оппозиционных активистов полицейские, как правило, не привлекаются к ответственности. И это даже в тех случаях, когда известен как факт насилия, так и личность применившего насилие сотрудника полиции.
Таким образом, если попытаться создать общую картину, то получится, что в Армении избиение, применение пыток и даже убийство полицейскими оппозиционных активистов не считается преступлением.