Ֆեմինիստները պարում են ՝ ո՛չ ասելով բռնությանը
Այսօր մի շարք ֆեմինիստ ակտիվիստներ իրականացրեցին պարային ֆլեշ-մոբ միջազգային հնչեղություն ունեցող V-Day-ի և 1 Billion Rising-ի շրջանակներում, որը նպատակ ուներ ևս մեկ անգամ բարձրաձայնելու կանանց նկատմամբ բռնության խնդիրը:
Ֆլեշ-մոբի մասնակիցներից մեկը՝ Աննա Նիկողոսյանը, ասաց, որ միջոցառումը կազմակերպվել է մի շարք ֆեմինիստների և ակտիվիստների նախաձեռնությամբ:
«Մենք բոլորս միավորվել ենք, որպեսզի մեր խոսքը ասենք կանանց և աղջիկների նկատմամբ  բռնության վերաբերյալ: Այսօր աշխարհի տարբեր երկրներում կանայք փետրվարի 14-ին ոտքի են կանգնում և պարում. սա պայքարի մի ձև է»,- նշեց Աննա Նիկողոսյանը:
«Մեր մարմինը երջանիկ կյանքի համար է: Միացե՛ք և ասե՛ք ոչ բռնությանը»,- ասաց կազմակերպիչներից մեկը՝ Քրիստինան:
Միջոցառմանը ներկա էին  նաև տղամարդիկ:
«Մենակ կանա՞նց համար ա սա: Տղամարդիկ էսօր ավելի շատ են ապրում կանանց ճնշման տակ, քան կանայք՝ տղամարդկանց: Էսօր կանայք են բռնության ենթարկում տղամարդկանց: Էհ՜, աղջիկ ջան, ժամանակները փոխվան»,- ասաց Գագիկ Սարգսյանը:
Ըստ ՄԱԿ-ի վիճակագրության՝ աշխարհում ամեն 3 կնոջից 1-ը ենթարկվում է բռնության իր կյանքի ընթացքում: Այս թիվը կազմում է 1 միլիարդ:
Այսպիսի ֆլեշ-մոբ անց է կացվում փետրվարի 14-ին աշխարհի տարբեր երկրներում՝ ամեն տարի շարժման մեջ ներգրավելով ավելի մեծ թվով մասնակիցների:

The truth is shocking. According to the United Nations, one of every three women on the planet will be physically or sexually abused in her lifetime. That’s a staggering one billion women.
This fact prompted a number of Armenian women activists to stage a flash mob event in Yerevan’s Northern Ave in conjunction with the One Billion Campaign organized by the global activist movement V-DAY.
Anna Nikoghosyan, one of the participants in the Yerevan event, told Hetq: “All of us have joined to raise our voices against violence perpetrated against women and girls.” She said the event was part of the campaign being staged today globally. “Dancing, as we are doing here is a form of struggle,” the young activist said.
According to V-DAY, “art has the power to transform thinking and inspire people to act” and the local Armenian activists believe that such events can raise public awareness regarding the issue of abuse against women.
A male passerby named Gagik expressed a somewhat different opinion on the matter.
“This is just for women?” he asked. “Today, men are living under the pressure of women than the other way around. Today, women are assaulting men. Times have changed.”
Kristineh, one of the event organizers, declared, “Our bodies are for happy lives. Join us and say no to violence.”