«Բամբիռը» սկսում է ամերիկյան շրջագայությունը
Գյումրիից եկած այս խումբը՝ «Բամբիռը», սկսում է ամերիկյան շրջագայություն այս տարվա մարտ ամսին: Նրանք կժամանեն Լոս Անջելես, այնուհետև կուղևորվեն Տեխասի Օստին քաղաք՝ մասնակցելու SXSW փառատոնին, որն իր տեսակի մեջ ամենախոշորն է աշխարհում: «Բամբիռ»-ն առաջին խումբն է Հայաստանից, որ հրավեր է ստացել SXSW փառատոնից: Այստեղ երաժիշտները ելույթ են ունենում միջազգային բազմաշերտ հանդիսատեսի առաջ, որը ներառում է պրոդյուսերներ, մենեջերներ, երաժշտության ոլորտում պրոֆեսիոնալներ և իհարկե երաժիշտներ:
Խումբը հրավիրվել է Չիկագո՝ ձայնագրելու ձայնասկավառակ՝ Օստինում իրենց ելույթից հետո: Նրանք կնվագեն Լոս Անջելեսում, Օստինում, Չիկագոյում, Բոստոնում, Նեշվիլում, Նյու Յորքում և այլուր:
Այս շրջագայությունը իրականացնելու համար Բամբիռը սկսել է քարոզարշավ IndieGoGo կայքում, որն անմիջական համագործակցության հնարավորություն է տալիս խմբի և հանրության միջև:
ԱՄՆ մեկնելուց ու իրենց շրջագայությունը սկսելուց առաջ խումբը հանդես է գալու հրաժեշտի երեք համերգով՝ փետրվարի 15-ին Ուլիխանյան ակումբում, փետրվարի 21-ին` Մյուզիք Ֆեքթորի ակումբում, իսկ երրորդ համերգի մանրամասները հայտնի կլինեն շուտով:
Այսպիսով՝ լինելով առաջին խումբը, որ հրավեր է ստացել SXSW փառատոնից, «Բամբիռը» մեծ առաջընթաց կբերի տարածաշրջանին իր ներկայությամբ: SXSW փառատոնը իր տեսակի մեջ ամենախոշորն է աշխարհում: Լինելով Հարավային կովկասի ժամանակակից երաժշտության ներկայացուցիչ՝ «Բամբիռը» կբերի ուշադրություն և հայտնություն այս տարածաշրջանին և հատկապես՝ Հայաստանին: Անցկացնելով 9 ամիս Իռլանդիայում և վերադառնալով Հայաստան՝ Բամբիռն ապացուցում է, որ արվեստագետը կարող է ապրել իր տանը՝ Հայաստանում՝ լինելով միջազգային արվեստի ակտիվ մասնակից:
2013 թվի դեկտեմբերին «Բամբիռը» ձայնագրել է իր երկրորդ ձայնասկավառակը՝ Winter Sessions, որը կթողարկվի 2014 թվի փետրվարին՝ խմբի ԱՄՆ մեկնելուց առաջ:
Իսկ ամերիկյան ձայնասկավառակը կլինի խմբի երրորդ պաշտոնական թողարկումը 2014 թվին:
Բամբիռ խումբը լեգենդար «Բամբիռ» ֆոլք-ռոք խմբի հետնորդն է: Խումբը ներկայացնում են Նարեկ Բարսեղյանը (երգահան, կիթառահար, երգիչ), Արման Քոչարյանը (երգահան, բաս-կիթառահար, երգիչ), Արիկ Գրիգորյանը (երգահան, ֆլեյտիստ, փողայիններ, երգիչ) և Վարդան Փարեմուզյանը (թմբկահար, երգիչ):

Armenian Band "The Bambir" to Launch Full American Tour in March
They will land in Los Angeles, then head to Austin, Texas to showcase at South by Southwest (SXSW), the world’s largest festival of its kind. The Bambir is the first band from Armenia to receive an invitation to perform at the festival. Showcasing artists perform for an international audience of producers, managers, industry representatives and fellow musicians.
The band has been invited to Chicago to record an album following their showcase in Austin. The band will play shows in Los Angeles, Austin, Chicago, Boston, Nashville, New York and other cities they come across along the way.
In order to make this tour possible, The Bambir has decided to launch a crowd-funding campaign on IndieGoGo- a platform which allows for direct collaboration between the band and the public.
To support the band and take advantage of a series of gifts and perks, follow the link:
http://igg.me/at/thebambir
The Music and Arts community in the Post-Soviet State of Armenia and the greater Caucasus region has yet to fully integrate into the fold of the international arts community. As the first band from Armenia to receive an invitation to SXSW, The Bambir’s presence will be an official groundbreaking. As representatives of the Caucasus’ contemporary music scene, The Bambir will bring attention and acclaim to this region; especially to Armenia. Following their 9 month residency in Ireland and subsequent return to Armenia- The Bambir are validating the concept that artists can maintain Armenia as their home-base while still taking part in the international arts community.
In January The Bambir released the INDEX EP, live sessions from the basement of the Gyumri Dramatic Theatre where the ceiling was constantly leaking and actors were on a permanent vacation. The band has released something raw, chaotic and fun.
http://thebambir.bandcamp.com/
In December of 2013 the band recorded a second EP, the “Winter Sessions”, which will be available in February, 2014- prior to their departure to the U.S.