Մամուլի ազատության հարցերով ԵԱՀԿ ներկայացուցիչը մտահոգված է Հայաստանում լրագրողների աշխատանքին խոչընդոտելու դեպքերով
Մամուլի ազատության հարցերով ԵԱՀԿ ներկայացուցիչ Դունյա Միյատովիչն այսօր մտահոգություն հայտնեց փետրվարի 12-ին Երևանում հանրային ակցիանլուսաբանելու ժամանակ ոստիկանության կողմից լրագրողների աշխատանքին խոչընդոտելու դեպքերի առնչությամբ:
«Լրագրողի նկատմամբ բռնությունն անընդունելի է: Հատկապես մտահոգիչ է այն հանգամանքը, որ ոստիկանության աշխատակիցները, ովքեր պարտավոր են աջակցել և պաշտպանել լրագրողներին, ուժ են կիրառել նրանց դեմ», - Միյատովիչը գրել է ՀՀ իշխանություններին ուղղված գրության մեջ:
Ըստ հաղորդումների՝ համապատասխանաբար «Չորրորդ իշխանություն» թերթի և iLur.am լրատվական պորտալի լրագրողներ Անի Գևորգյանը և Սարգիս Գևորգյանը ոստիկանների կողմից հարձակման և բերման էին ենթարկվել ու քիչ անց ազատ արձակվել: Ոստիկանությունում գտնվելու ընթացքում ոստիկանները խուզարկել են լրագրողներին և նրանց տեսախցիկներից ջնջել բոլոր տեսանյութերը:
«Ես կոչ եմ անում իշխանություններին միջադեպի կապակցությամբ իրականացնել մանրակրկիտ և թափանցիկ հետաքննություն ու անել հնարավոր ամեն ինչ՝ հետագայում լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների նկատմամբ ոստիկանության անհարիր վարքագիծը կանխելու համար», - գրել է Միյատովիչը:
Դեկտեմբերին Միյատովիչը իշխանությունների մոտ բարձրացրել էր «Հրապարակ» օրաթերթի լրագրող Վարդան Մինասյանի գործը, որը ըստ հաղորդումների բերման և բռնություն էր ենթարկվել ոստիկանների կողմից Երևանում հանրահավաքի լուսաբանման ժամանակ:

OSCE Media Freedom Rep Concerned about Obstruction of Journalists’ Wnews ork in Armenia
VIENNA, 14 February 2014 – OSCE Representative on Freedom of the Media Dunja Mijatović today expressed concern about police obstruction of journalists’ activities while covering a public demonstration in Yerevan on 12 February.
“Violence against journalists is unacceptable. It is especially alarming that police officers responsible to assist and protect journalists used force against them,” Mijatović wrote in a letter to Armenian authorities.
According to news reports, Ani Gevorkyan and Sarkis Gevorkyan, journalists with the Chorrord Ishkhanutyun newspaper and iLur.am news respectively, were assaulted and detained by police, but released shortly after. While in custody, the officers searched the journalists and erased all video materials from their cameras.
“I call on the authorities to conduct a thorough and transparent investigation into the incident and do everything possible to avoid the police misconduct toward members of the media in the future,” Mijatović wrote.
In December Mijatović raised with the authorities the case of Vardan Minasyan, a journalist with the newspaper Hraparak, who was reportedly detained and assaulted by police officers while covering a public demonstration in Yerevan.