Արտագաղթի կանխարգելման ամենաարդյունավետ միջոցը միգրանտներին բիզնես ծրագրերում ընդգրկելն է
Մուշեղ Հովսեփյանը մի քանի ամիս է, ինչ վերադարձել է Ռուսաստանից, որտեղ մինչ այդ առեւտրով էր զբաղվում: «Քույրս եւ եղբայրս այնտեղ են ապրում, սկզբում որոշել էի մնալ, աշխատանքի իրավունքի փաստաթուղթ էլ ունեի, բայց վերադարձա, որովհետեւ մշտապես չէի կարող, իսկ ընտանիքս այդ երկրում անարգել ապրելու համար շատ խնդիրներ պիտի հաղթահարի, մանավանդ միգրանտների համար սահմանված նոր կարգի պայմաններում»,- ասում է Մուշեղը: Նրա խոսքով` մեկնումից առաջ իր հայրենի Շինուհայր գյուղում դաշտավարությամբ է զբաղվել, գյուղատնտեսական վարկ էր վերցրել, ցորեն ցանել, բայց հազիվ կարողացել է վարկը մարել:
Վերադառնալուց հետո Մուշեղը տեղեկացել է, որ «Մարդը կարիքի մեջ» հ/կ-ի հայաստանյան ներկայացուցչությունն իրականացնում է «Աջակցություն շրջանառու միգրացիային եւ վերաինտեգրմանը Հայաստանում» ծրագիրը, որն ուղղված է աջակցելու աշխատանքային միգրանտների վերաինտեգրմանը եւ դիմել է ծրագրի շրջանակներում ստեղծված «Սյունիքի միգրացիոն ռեսուրս կենտրոնին»:
«Մուշեղը վերադարձողներից միակը չէ, ում կենտրոնն աջակցում է իրենց տեղը հայրենիքում գտնելու հնարավորության ապահովման համար»,- ասում է Սյունիքի միգրացիոն ռեսուրս կենտրոնի տնօրեն Լիանա Սահակյանը: Նրա խոսքով` կենտրոնի հիմնադրումից հետո կարճ ժամանակում մարզի տարբեր տարածաշրջանների սոցաշխատողների աջակցությամբ կենտրոն են դիմում հարյուրավոր միգրանտներ` տեղեկատվություն, խորհրդատվություն ստանալու, հայրենիքում ինտեգրվելու նպատակով վերապատրաստման դասընթացների մասնակցելու համար:
Ըստ կենտրոնի տնօրենի` ծրագրի կարեւոր բաղադրիչներից է փոքր դրամաշնորհների միջոցով վերադարձածների վերաինտեգրմանն աջակցելը: Այդ նպատակով «Մարդը կարիքի մեջ» հ/կ-ի հայաստանյան ներկայացուցչությունը եւ Հայ օգնության միությունը Եվրոպական միությունից ֆինանսավորվող «Աջակցություն շրջանառու միգրացիային եւ վերաինտեգրմանը Հայաստանում» ծրագրի շրջանակներում, Զբաղվածության պետական ծառայություն գործակալության հետ համատեղ կենտրոն դիմած միգրանտների համար կազմակերպում են բիզնես դասընթացներ, որի նպատակն է գիտելիքներ հաղորդել բիզնեսի կազմակերպման տարբեր փուլերի մասին:
Դասընթացներին մասնակցելու համար մարզի տարբեր տարածաշրջաններից` Կապանից, Մեղրիից, Սիսիանից եւ Գորիսից կենտրոն է դիմել 135 մարդ, որից միայն 90 դիմորդի տվյալներն են համապատասխանել նախատեսված չափորոշիչներին: Նախատեսվում է, որ բիզնես դասընթացներից հետո մասնակիցներին հնարավորություն կտրվի մասնակցելու հաջորդ՝ բիզնես դրամաշնորհի մրցույթի փուլին, որի ընթացքում 1 մլն 500 հազարից մինչեւ 5 մլն դրամի շրջանակներում գույք կամ սարքավորումներ կարող են ստանալ համապատասխան բիզնես ծրագիր ներկայացնելու դեպքում:
«Սա շատ շահեկան հնարավորություն է, հաջողության դեպքում կարող եմ ջերմոցային տնտեսություն ստեղծել Շինուհայրում»,- ասում է Մուշեղը: Նրա կարծիքով` նման նախաձեռնություններն արտագաղթի կանխարգելման ամենաարդյունավետ միջոցն են, թե չէ անգամ ցածր տոկոսադրույքներով վարկերը խճճում են մարդկանց, որովհետեւ հաճախ մարդիկ ֆինանսական միջոցները տնօրինելու կարողություն չեն ունենում, որի արդյունքում հայտնվում են գրավադրված անշարժ գույքը կորցնելու վտանգի առաջ:

Самый эффективный способ предотвращения миграции – вовлечение мигрантов в бизнес- проекты
Мушег Овсепян всего несколько месяцев, как вернулся из России, где занимался торговлей. “Там живут мои сестра и брат. Сперва я решил остаться там, даже получил документ, дающий право на работу. Но потом передумал и вернулся, потому что не мог там окончательно обосноваться. А для того, чтобы перевезти семью, нужно было решить множество проблем, да еще в условиях действия нового порядка для мигрантов”,- говорит Мушег. По его словам, до отъезда он занимался полеводством в своем родном селе Шинуайр. Взял сельскохозяйственный кредит, посеял пшеницу, но с трудом смог погасить кредит.
По возвращении Мушег узнал, что армянское представительство общественной организации “Человек в нужде” осуществляет программу “Содействие обратной миграции и реинтеграции в Армении”, которая направлена на оказание помощи трудовым мигрантам в процессе их реинтеграции, и обратился в Сюникский миграционный ресурс-центр.
“Мушег не единственный, кто вернулся и кому центр помогает найти место на родине”,- говорит директор Сюникского миграционного ресурс-центра Лиана Саакян. По ее словам, вскоре после создания центра к ним стали обращаться сотни мигрантов, которые хотели получить информацию и консультацию, пройти курсы реинтеграции на родине.
По словам директора центра, одной из важных составляющих программы является содействие реинтеграции возвращающихся мигрантов с помощью небольших грантов. С этой целью армянское представительство ОО “Человек в нужде” и Союз армянской помощи в рамках финансируемой Евросоюзом программы “Содействие обратной миграции и реинтеграции в Армении” совместно с агентством Государственной службы занятости организуют для мигрантов курсы бизнеса, цель которых дать знания о различных этапах организации бизнеса.
Для участия в курсах обратились 135 человек из разных регионов – Капана, Мегри, Сисиана и Гориса. Из них лишь 90 заявкодателей соответствовали предусмотренным критериям. По окончании курсов его участникам будет предоставлена возможность принять участие в следующем этапе – тендере на получение бизнес-гранта, по результатам которого авторам соответствующих бизнес-проектов будет предоставлено имущество или оборудование на сумму от 1 млн 500 тысяч до 5 млн драмов.
“Это очень выгодная возможность. В случае успеха я смогу создать в Шинуайре тепличное хозяйство”,- говорит Мушег. По его словам, такие инициативы – самый эффективный способ предотвращения миграции. А то из-за кредитов, даже выделенных под низкие проценты, люди попадают в сложные ситуации, поскольку не могут распоряжаться финансовыми средствами, в результате чего оказываются под угрозой потери заложенной недвижимости.