Ինչպես է «Երկրապահ»-ում համատեղվում անհամատեղելին
Անցած շաբաթ «Երկրապահ» կամավորականների միությունն անցկացրեց իր հոբելյանական 10-րդ համագումարը: Սակայն դա ոչ այնքան «Երկրապահի» համագումար էր հիշեցնում, որքան ՀՀԿ-ի գործկոմի հերթական կամ ավելի ճիշտ հերթապահ նիստ:
Հանրապետության նախագահը համագումարում խոսում էր մեծ պաթոսով: Նա ակնհայտորեն իրեն զգում էր ինչպես սեփական տանը, յուրայիններով շրջապատված, ինչը դրդում էլ լինել հնարավորինս անկեղծ, զգացմունքային: Գուցե հենց դա էր պատճառը, որ համագումարն անցկացվեց տնավարի: Մի պահ այն վերածվեց ՀՀ նախագահի ասուլիսի: Պարզապես հարցեր տվողի դերում ոչ թե լրագրողներն էին, այլ երիտերկրապահները: Սերժ Սարգսյանը ԵԿՄ ամբիոնը պարզապես դարձրեց մի քանի ուղերձներ հղելու և հրահանգներ իջեցնելու հարթակ:
Այն, ինչ նա սովորաբար անում է ՀՀԿ-ի ամենշաբաթյա գործկոմի կամ քաղխորհրդի նիստերում` փակ ռեժիմով, արեց բաց և հրապարակային` ցույց տալով թե իրականում որ դաշտում է գտնվում ԵԿՄ-ն և ինչ դեր է վերապահվում նրան իշխանության պահպանման կառուցակարգերում: Եվ բնական է, որ նախագահի խոսքի նկատմամբ վերաբերմունքն էլ այնպիսին էր, ինչպիսին սովորաբար լինում է ՀՀԿ-ական նիստերում, իսկ դրանից առաջ նաև կոմկուսի բրեժնևյան համագումարներում: Իսկ վերջում էլ առանց ձևի հետևից ընկնելու, ոտքի վրա, «շուլուխ» անելով կատարվեց Մանվել Գրիգորյանի վերընտրությունը միության նախագահի պաշտոնում:
Բայց այդ համագումարում ամենաաչքի ընկնողը «Երկրապահ»-ի դիմափոխությունն է: Այս համագումարն անակնկալ կերպով բացահայտեց, թե որքան է այս կազմակերպությունը երիտասարդացել: Համագումարին մասնակցում էին երիտասարդներ, որոնցից շատերը, թերևս, ծնվել են արցախյան ազատամարտից հետո: Խնդիրն, իհարկե, զուտ տարիքը չէ, որովհետև երկրապահը ոչ այնքան կարգավիճակ է, որը ձեռք է բերվում միայն պատերազմին մասնակցության փաստագրմամբ, այլ ավելի շատ հոգեվիճակ, որն իր մեջ կրում է հանուն երկրի, ազգի ու պետության ինքնազոհողության պատրաստակամության կոդը: Իսկ վերջինս անհրաժեշտ է ոչ թե այդ պատրաստակամությունը գործողությամբ ապացուցած, պատերազմներում թրծված տղերքին, այլ նրանցից օրինակ վերցնող կամ չվերցնող նոր սերունդին:
Բայց դրան զուգահեռ երկրապահ լինելու, առավելևս երկրապահի անունից հանդես գալու իրավունքը պետք է վաստակել: Վաստակել ոչ թե ռազմի դաշտում, այլ հասարակական կյանքում, միջավայրում` սեփական վարքով ու բարքով, երկրից ինչ-որ բան վերցնելու, խլելու փոխարեն ինչ-որ բան տալու, սպառվելու ջանքով: Բայց ովքեր էին այն երիտասարդները, որոնց երկրապահ լինելու պատիվ էր տրվել, ինչով են նրանք ապացուցել այդ կարգավիճակն ունենալու իրենց իրավունքը: Եթե ապացուցել են, ապա հասարակությունն այդ մասին, առնվազն պետք է իմանար, եթե չասենք` վավերացներ:
Այս հարցերը ակտուալ չեն, եթե ԵԿՄ-ին ընդունում ենք որպես շարքային հասարակական կազմակերպություն: Բայց ԵԿՄ-ն շարքային չի եղել և դեռ տևական ժամանակ չի լինելու: Երկրի նախագահն ամեն ՀԿ-ի համագումարին չի մասնակցում ու ելույթով հանդես չի գալիս, ամեն ՀԿ-ի անդամի չէ, որ դիմում է անունով ու թերևս ճանաչում է անհատապես: Հայաստանում չկա և չի կարող լինել հասարակական որևէ կազմակերպություն, որն պետական կառավարման ու քաղաքական համակարգի վրա այնքան ազդեցություն ունենա, որքան «Երկրապահը»: Հետևաբար, խնդիրը ոչ թե ԵԿՄ-ի երիտասարդացման մեջ է, այլ այդ նոր շերտին երկրապահի դիրքերից երկրի և նրա ընթացքի վրա ազդելու իրավունք շնորհելու: Դրանից առաջ նախ պետք էր բացատրել, թե ինչո՞վ են նորեկներն ավելի երկրապահ, քան սահմանի բերանին ամենօրյա չարքաշ աշխատանքով իր տունն ու ընտանիքը պահող երիտասարդը, որն իր հողն ու ջուրը չի թողնում անգամ թշնամու գնդացրի ուղիղ նշանառության ներքո:
Երբ այս հարցերի պատասխանները չեն տրվում, ԵԿՄ-ն վերածվում է մի կառույցի, որը խնդիր է դրել իրեն փոխարինողների բանակ ստեղծել կոմսոմոլի «լավագույն» ավանդույթներով, որոնք այդքան հաջող կրկօրինակել է հայաստանյան կուսակցությունների գերակշիռ մասը: Ստացվում է այնպես, որ աստիճանաբար համատեղելի է դառնում անհամատեղելին և գործ ունենք ոչ թե երկրապահի երիտասարդացման, այլ կոմսոմոլացման պրոցեսի հետ: Իսկ դրանք սկզբունքորեն տարբեր բաներ են և տարբեր արժեքների կրողներ: Եվ դա այն անխուսափելի ընթացքն է, որին հանգեցնում է ԵԿՄ-ն իշխանական նոմենկլատուրայի ենթակայության ներքո պարտադիր պահելու վարվող քաղաքականությունը:
Սա դառնում է իրողություն, որովհետև ԵԿՄ-ն վաղուց արդեն չի ընկալվում որպես երկրապահներին միավորող, նրանց շահերն ամբողջացնող կառույց: ԵԿՄ-ն օտարվել իր նախնական արժեքներից, իսկ դրանց իրական կրողներից օտարվեց այն ժամանակ, երբ նրա լուռ հայացքով սկսեց հետևել նույնիսկ իրենց տարրական կենցաղային խնդիրների լուծման համար բողոքող երկրապահ ընկերներին ու զինակիցներին հոգեպես ու բարոյապես ճնշելու ընթացքին, երբ արհամարհեց Ազատության հրապարակում նստացույց ու հացադուլ անող իր ընկերների պահանջներն ու ակնկալիքները: Ու բնական է, որ այդ անգործության ու հարմարվողականության ֆոնին պետք է սկսվեին նրանից պոկվելու, առանձին կազմակերպություններ ստեղծելու անկասելի գործընթացները:
Այն երիտասարդները, օլիգարխիայի ներկայացուցիչները, որոնք ԵԿՄ-ի համագումարում մանդատներ էին ստացել, պետք է լրացնեին հենց այս շերտերի թափուր թողած տեղերը` նրանց ձայնը լռեցնելու համար: ԵԿՄ նորընտիր նախագահ Մանվել Գրիգորյանը հպարտորեն հայտարարում է, թե ինչպես կարելի է համագումարում արտահայտված միասնականության ֆոնին երկրապահների շրջանում ինչ-որ պառակտումներ տեսնել: Իհարկե, դա հնարավոր չէ, որովհետև զտումներն արդեն կատարված են, որովհետև կոմսոմոլաօլիգարխիկ դիմագիծ ստացած կազմակերպության ներսում միշտ լինելու է կատարյալ կամ ավելի ճիշտ զոմբիական միակարծություն, համատարած «ադաբրյամս»: Ու պատահական չէ, որ «անհնազանդների» թեման այնպիսի նրբությամբ շրջանցվեց համագումարում, կարծես այդ մարդիկ գոյություն էլ չեն ունեցել: Այս համագումարի գլխավոր առաքելությունը երկրապահությանը յուրայինների և օտարների բաժանելու հարցը գրեթե վերջնականապես լուծելն էր, և համագումարը լուծեց այն:

Как в СДЕ совмещают несовместимое
На минувшей неделе Союз добровольцев “Екрапа” провел свой 10-й, юбилейный съезд. Однако это мероприятие напомнило не столько очередной съезд СДЕ, сколько дежурное заседание исполкома правящей Республиканской партии Армении.
На съезде пафосное выступление имел президент страны . Он явно чувствовал себя как дома, в окружении близких, что позволило ему быть максимально искренним и эмоциональным. Возможно, именно по этой причине съезд прошел как-то по-домашнему и в какой-то момент даже превратился в пресс-конференцию президента. Только в роли задававших вопросы выступили не журналисты, а молодые еркрапа. Трибуну съезда Серж Саргсян использовал для того, чтобы адресовать несколько мессиджей и отдать несколько распоряжений.
То, что глава государства обычно делает на проходящих каждую неделю в закрытом режиме заседаниях исполкома или горсовета РПА, он сделал открыто и публично, показав, в каком поле находится в действительности СДЕ и какая роль ему отведена в деле сохранения власти. Поэтому естественно, что отношение к выступлению президента было таким, каким обычно бывает на заседаниях Республиканской партии, а до этого бывало на брежневских съездах Компартии СССР. Ну а в конце без соблюдения каких-либо формальностей, как бы между прочим Манвел Григорян был переизбран председателем Союза добровольцев “Еркрапа”.
Однако больше всего на этом съезде бросилось в глаза чисто визуальное изменение СДЕ: неожиданно стало видно, как “помолодела” эта организация. В работе съезда участвовали молодые люди, многие из которых родились, наверное, после Арцахской войны. Вопрос, конечно, не только в возрасте, потому что екрапа – это не столько статус, который приобретается только в результате участия в войне, сколько состояние души, заключающее в себе код готовности пожертвовать собой ради страны, ради нации, ради государства. А он необходим не только тем, кто на деле доказал эту готовность, кто прошел войну, но и берущему с них пример новому поколению.
Вместе с тем право выступать от имени еркрапа необходимо завоевать. Причем не на поле боя, а в общественной жизни, собственным поведением, стремлением не урывать от страны что-либо для себя, а отдавать ей. Но кто были те молодые люди, которым была предоставлена честь называться еркрапа? Чем они доказали право иметь такой статус?
Эти вопросы не были бы так актуальны, если бы мы считали СДЕ рядовой общественной организацией. Однако “Еркрапа” не был и еще долгое время не будет рядовой организацией. Ведь президент страны не участвует и выступает на съезде любой ОО и членов не каждой ОО он знает лично. В Армении нет и не может быть другой общественной организации, которая имела бы такое влияние на государственное управление и политическую систему, как “Еркрапа”. Следоватиельно проблема не в омоложении СДЕ, в предоставлении этим новым членам права влиять на страну и на происходящие в ней события с позиций еркрапа. До этого нужно было сперва объяснить, почему новички больше достойны иметь статус еркрапа, чем те молодые люди, которые содержат свои семьи непосильным трудом непосредственно рядом с границей, которые не оставляют свою землю даже под прицелом дула вражеского пулемета.
Когда ответы на эти вопросы не звучат, СДЕ превращается в структуру, поставившую задачу создать для себя смену в “лучших” традициях комсомола, которые так успешно копирует подавляющее большинство армянских партий.
И получается, что несовместимое постепенно становится совместимым, а мы имеем дело не с омоложением еркрапа, а с процессом “окомсомоливания” этой организации. А это принципиально разные вещи и носители разных ценностей. Это тот неизбежный ход, к которому приводит политика по обязательному сохранению СДЕ в подчинении  властной номенклатуры
Этот процесс становится реальностью, поскольку СДЕ давно уже не воспринимается как структура, объединяющая защитников страны и представляющая их интересы. СДЕ отошел от своих первоначальных ценностей, а от их истинных носителей организация отошла тогда, когда молча следила за тем, как на ее соратников, пытавшихся  добиться решения элементарных бытовых проблем, оказывается моральное и духовное давление, когда проигнорировала требования и ожидания своих товарищей, проводивших сидячую демонстрацию и голодовку на площади Свободы. И вполне естественно, что на фоне этого бездействия и конформизма должен был начаться процесс их отрыва от СДЕ и создания отдельных организаций.
Ставшие вакантными места этих екрапа должны были занять молодые люди и представители олигархии, получившие мандаты съезда СДЕ, чтобы заглушить их голос. Переизбранный председатель СДЕ Манвел Григорян с гордостью заявил: как можно на фоне проявленного в ходе конгресса единства видеть раскол в рядах екрапа. Конечно, это невозможно, потому что внутри получившей комсомолько-олигархический облик организации всегда будут проявляться характерное для зомби единомыслие и полный “одобрямс”. Неслучайно, на съезде тема “непокорных” была обойдена  с такой деликатностью, как будто этих людей просто не существует.
Главной миссией нынешнего съезда стало окончательное решение вопроса о разделении екрапа на своих и чужих. И съезд решил этот вопрос.