Կիևում ծանր բախումներ են. դե-ֆակտո արտակարգ դրություն է
Վերջին շաբաթներին ընդդիմության հիմնական պահանջը 2004 թվականի Սահմանադրության վերականգնումն էր: Ըստ այդ Սահմանադրության, պետության նախագահի լիազորությունների մեծ մասը անցնում է Գերագույն ռադային:
Երեկ Ռադայում պիտի տեղի ունենար 2004 թվականի Սահմանադրությանը վերադառնալու հարցի քվեարկությունը, սակայն իշխանական կուսակցությունները տապալեցին այն, ինչը զայրացրեց ընդդիմությանը:
Բախումները վերսկսվեցին
Պարզ չէ, թե կոնկրետ ով խախտեց հրադադարի ռեժիմը: Սակայն այն խախտելուց անմիջապես հետո ընդդիմադիրները գրոհեցին և վերցրեցին Ռեգիոնների կուսակցության կենտրոնական գրասենյակը:
Այդ միջադեպից հետո սկսեցին բախումներ Մարիենսկի այգում, որտեղ ոստիկանության «Բերկուտ» հատուկ ջոկատը գրոհեց ընդդիմադիրների բարիկադները և ժամեր անց վերցրեց դրանք: Եղան առաջին զոհերը, սկսվեց հրազենի կիրառումը:
Օրվա ավելի ուշ ժամերին մարտերը թեժացան և տարածվեցին Կիևի կենտրոնով մեկ: «Բերկուտը» գրոհեց հունվար ամսին հիմնական մարտերի բեմ հանդիսացող Գրուշեվսկու փողոցը և պաշարեց Եվրամայդանը: Ամենուր լսվում էին կրակոցներ, քաղաքի կենտրոնը ամբողջությամբ ծածկված է անվադողերի այրումից առաջացած ծխով: Զոհերի քանակը անցավ 10-ից:
Արտակարգ դրությու՞ն
Կիևում դադարեցվել է մետրոպոլիտենի աշխատանքը: Քաղաքում արդեն նկատվել է զրահատեխնիկա: Ընդդիմադիրներին անգամ հաջողվել է այրել մի զրահափոխադրիչ (БТР):
Ուկրաինայի կառավարությունը հայտարարել է, որ կեսգիշերից հետո արգելվելու է տրանսպորտային միջոցների մուտքը մարաքաղաք: Ու թեև պաշտոնապես արտակարգ դրություն չի հայտարարվել, այնուամենայնիվ, կիրառվում են հենց արտակարգ դրության ռեժիմին դասվող մեթոդներ:
Կեսգիշերից հետո ոստիկանությունը գրոհեց Եվրամայդանը, որտեղ արդեն երեք ամիս է, ինչ ընթանում են հակակառավարական ցույցերը:

Ожесточенные столкновения в Киеве: де-факто действует чрезвычайное положение
В последние недели основным требованием украинской оппозиции является восстановление Конституции 2004 года, согласно которой большая часть полномочий президента страны переходит к Верховной Раде.
Вчера в Раде должно было состояться голосование по вопросу возвращения к Основному закону 2004 года, однако властные партии провалили голосование, что вызвало возмущение у оппозиции.
Столкновения возобновились
Непонятно, кто конкретно нарушил режим перемирия, однако сразу после этого оппозиционеры штурмом взяли центральный офис Партии регионов.
Затем начались столкновения в Мариинском парке, где спецотряды “Беркут” штурмовали баррикады оппозиционеров, а через час захватили их. Появились первые жертвы, началось применение огнестрельного оружия.
Позже бои стали более ожесточенными и охватили весь центр Киева. “Беркут” штурмовал и улицу Грушевского, которая в январе была основной ареной боев, и заблокировал Майдан. Повсюду слышались выстрелы. Центр города заволокло дымом, образовавшемся в результате сожжения покрышек. Число жертв превысило десять человек.
Чрезвычайное положение?
В Киеве прекращена работа метрополитена. В городе уже появилась бронетехника. Оппозиционерам даже удалось поджечь один БТР.
Правительство Украины заявило, что после полуночи будет запрещен въезд транспортных средств в столицу. И хотя официально чрезвычайное положение не объявлено, тем не менее применяются методы, присущие именно для этого режима.
После полуночи полиция пошла штурмом на Евромайдан, где уже три месяца идут антиправительственные митинги.