Գորիսեցի մարզիկների տասնամյակների «լռության» պատճառները
Մարզական աշխարհում գորիսեցիների վերջին լուրջ հաղթանակը 1993 թ.-ին էր, երբ «Զանգեզուր» ֆուտբոլային թիմը արդեն երկրորդ անգամ (մինչ այդ 1990 թվականին եւս հաղթել էր), զբաղեցրեց Հայաստանի ֆուտբոլի առաջին խմբի առաջնության առաջին հորիզոնականը: «Սպորտի նկատմամբ հետաքրքրվածությունը սկսվում է դպրոցից, երբ երեխան անցնում է ֆիզկուլտուրա առարկան»,- ասում է «Զանգեզուր» ֆուտբոլային թիմի նախկին ֆուտբոլիստ Վրեժ Դավթյանը:
Այսօր Գորիսի դպրոցներում ֆիզկուլտուրա առարկան անցնում են շաբաթական 2-3 անգամ: Թեեւ դպրոցներն ունեն մարզադահլիճներ, բայց դասապրոցեսները, մեղմ ասած, իրենց նպատակին չեն ծառայում: Նյութատեխնիկական բազայի (մարզագույք, սպորտային պարագաներ) բացակայության պատճառով առարկայի ուսումնական գործընթացի կազմակերպումը դժվարանում է: «Փոխելու ենթակա են վոլեյբոլի եւ բասկետբոլի ցանցերը, գնդակներն արդեն երկար տարիներ չեն թարմացվում: Չունենք ներքնակներ, որպեսզի աշակերտը համապատասխան թռիչքների ժամանակ վնասվացքներ չստանա»,- ասում է Ակսել Բակունցի անվան թիվ 1 ավագ դպրոցի Ֆիզկուլտուրայի ուսուցիչ Արարատ Ստեփանյանը:
Մյուս կողմից` աշակերտների մասնակցությունը ֆիզկուլտուրայի դասաժամերին, միջին դասարաններում ավելի մեծ է, քան ավագ դասարաններում: Ուսուցչի խոսքով՝ ավարտական դասարաններում առարկային չեն մասնակցում՝ արտաժամյա պարապմունքները հասցնելու համար: «Միշտ փորձում ենք աշակերտների հետ այնպես աշխատել, որ մրցույթ-մրցաշարերի մասնակցեն, նաեւ հետագայում մեծ սպորտով զբաղվեն, բայց, չգիտես ինչու, ավագ դասարաններից թեքվում են իրենց առարկայական պարապմունքներին եւ, ցավոք, հենց այս առարկայի հաշվին: Դասաժամին, եթե դժվար են սպորտով զբաղվում, ի՞նչ խոսք կարող լինել, արտաժամյա սպորտային խմբակներ հաճախելու մասին»:
Ըստ Վրեժ Դավթյանին` որեւէ վերահսկողություն չկա, թե ինչպիսին է մարզական կրթությունը դպրոցներում. ո'չ ՀՀ Կրթության եւ Գիտության նախարարությունից, ո'չ Մարզպետարանի Կրթության, մշակույթի եւ սպորտի վարչությունից հսկողություն չի իրականացվում, թե որքանով են արդյունավետ անցկացվում ֆիզկուլտուրայի դասաժամերը: «Աշակերտները ոչ միայն չեն մասնակցում դասերին, այլեւ առարկայի մասին տարրական գիտելիքներ չունեն»,- ասում է Վ.Դավթյանը:
Ֆինանսական միջոց չունենք երեխաներին խրախուսելու համար
Գորիս քաղաքում գործում է համայնքային իշխանության ենթակայության տակ գտնվող Գորիսի մանկապատանեկան մարզադպրոցը ու Ալբերտ Օրդյանի անվան շախմատի դպրոցը, ինչպես նաեւ Սյունիքի մարզպետարանի ենթակայության տակ գտնվող Գորիսի տարածքային մանկապատանեկան մարզադպրոցը: Վերջինս գործում է շուրջ 64 տարի: Նախատեսված է մինչեւ 14 տարեկան երեխաների համար եւ ուսուցանվում է 6 սպորտաձեւ (ֆուտբոլ, վոլեյբոլ, բասկետբոլ, ըմբշամարտ, ծանրամարտ, թեթեւ ատլետիկա): Պարապմունքներն անվճար են, սակայն ժամանակին 1000 սան եւ 45 խումբ ունեցող մանկապատանեկան մարզադպրոցում այժմ գործում է 15 խումբ՝ 209 սանի համար:
Մարզադպրոցի տնօրեն Սեյրան Պետրոսյանի կարծիքով սպորտի նկատմամբ հետաքրքրության պակասը պայմանավորված է մի շարք հանգամանքներից. պատճառը ոչ միայն շենքային վատ պայմաններն են, այլեւ ֆինանսական սուղ միջոցները: «Չունենք համալիր շենք: Ամեն մի սպորտաձեւի պարապմունք քաղաքի տարբեր դահլիճներում է անցկացվում: Ֆուտբոլի պարապմունքներն անցնում են Գորիսի տարբեր դպրոցների մարզադահլիճներում: Ծանրամարտի եւ ըմբշամարտի դահլիճները ենթական են հրատապ վերանորոգման»,- մեզ հետ զրույցում ասաց մարզադպրոցի տնօրեն Ս. Պետրոսյանը:
Ըստ Գորիս քաղաքի 2013-2016 թթ.-ի քառամյա զարգացման ծրագրի իրականացման ժամանակացույցին՝ մարզադպրոցի ըմբշամարտի, ծանրամարտի դահլիճի, Ֆուտբոլի դաշտի, բակային սպորտային հրապարակների նորոգման, ինչպես նաեւ նոր սպորտաձեւերի ներդրման համար համայնքային բյուջեից պլանավորված է 8 մլն դրամ, որից համայնքի ներդրումը կազմելու է 1 մլն դրամ, իսկ 7 մլն դրամն ակնկալվում է դոնորներից ու պետական բյուջեից:
Գորիսի քաղաքապետարանի մշակույթի եւ սպորտի գծով առաջատար մասնագետ Երվանդ Հակոբջանյանը նշում է, որ ներկայումս քննարկումներ են գնում ավագանու անդամների հետ, թե այս տարի, սպորտային ոլորտում ո՞ր խնդիրներն են առաջնահերթ, այսինքն, չորս տարիների համար նախատեսված 8 մլն դրամը որտե՞ղ պետք է ուղղվի: Ե. Հակոբջանյանը նշում է, որ 2014 թվականի համար նախատեսված անելիքներ շատ չկան: «Այս տարի ամենայն հավանությամբ մարզպետարանի աջակցությամբ կվերանորոգվի ըմբշամարտի մարզադահլիճը»,- ասում է քաղաքապետարանի աշխատակիցը:
Մրցունակ մարզիկ դառնում են մրցույթների մասնակցելով
Սպորտի զարգացման, մասսայականացման համար կարեւոր հանգամանք է մարզիկների մարզային, հանրապետական նաեւ միջազգային մրցաշարերի մասնակցելը: Գորիսեցի մարզիկները, ճիշտ է, թեեւ ոչ հաճախ, բայց մրցաշարերի մասնակցելիս հիմանականում հյուրընկալվում են այլ քաղաքներում՝ իրենց բնակավայրում բավարար պայմաններ չլինելու պատճառով: «Մեր մոտ մրցումներ հազվադեպ են անցկացվում,- ասում է ըմբշամարտի մարզիչ Տիգրան Աղաբեկյանն ու հավելում,- Գյումրու ըմբշամարտի մարզադահլիճի մոտ մերն ինչ ա՞, խայտառակ կլինենք, եթե այստեղ մրցումներ կազմակերպենք»:
Ըմբշամարտի մարզադպրոցն այսօր ունի 83 աշակերտ: Տարրական պայմաններ չունեցող մարզաշենքում շաբաթվա գրեթե ամեն օրը խունացած պատերի ներսում հնամաշ մարզագույքի, պատառոտված ըմբշամարտի գորգի վրա ոչ բոլոր երիտասարդներն են շարունակում պարապել: «Հանդերձարան, նույնիսկ սանհանգույց չկա, էլ չեմ ասում, որ մարզադահլիճը չի ջեռուցվում»,- պատմում է մարզադպրոցի նախկին սան Սլավ Կարապետյանը:
Մարզիկների տասնամյակների «լռությունը» պայմանավորված է տեղական եւ պետական կառույցների անտարբերությամբ
Գորիսում գործում է 5 ֆուտբոյալին խմբակ՝ մարզիչ Վրեժ Դավթյանի գլխավորությամբ: Այս սպորտաձեւում գորիսեցիների սպասումներն առավել քան իրատեսական են, քանի որ պատանի ֆուտբոլիստերը մի քանի տարի է, ինչ սկսել են փոքրիկ հաղթանակներ գրանցել: «Անցած, 2013թ.-ին Հայաստանի ֆուտբոլի մանկապատանեկան առաջնությանը 6-րդ հորիզոնականն ենք զբաղեցրել՝ հետ մնալով Փյունիկ, Բանանց, Միկա ակումբներից»,- ասում է մարզիչը: Խոսելով ոլորտի խնդիրների մասին՝ Վ. Դավթյանը նշում է, որ Գորիսում սպորտի մակարդակը ցածր է, քանի որ չկա տեղական եւ պետական կառույցների անհրաժեշտ ուշադրություն: «Չեմ ասում, որ աջակցություն չկա համայնքային իշխանությունից, բայց կարող էր ավելին լինել»,- նշում է սպորտի վարպետը:
Ֆուտբոլային թիմին աջակցում է ոչ միայն համայնքային իշխանությունը, Ֆուտբոլի ծնողական կոմիտեն, այլեւ Ֆուտբոլի ֆեդերացիան: Ամեն տարի ֆեդերացիան օգոստոս ամսին մարզիչների եւ սաների համար ուսումնամարզական հավաքներ է անցկացնում Հանքավանում:
Մասսայական սպորտը կզարգանա, եթե բակային մարզահրապարակներ կառուցվեն
Գորիսի տարածքային մանկապատանեկան մարզադպրոցում գործում են տարբեր մարզաձեւեր, որոնց անդամները ոչ միայն քաղաքի, այլեւ գյուղական համայնքների պատանիներն են: Ֆինանսավորում ստանալով Սյունիքի մարզպետարանից՝ մարզադպրոցի նպատակն է տարածաշրջանում զարգացնել սպորտը: Այս մարզադպրոցում եւս պատանիների հաճախելիության թիվը գնալով նվազում է: «Եթե այսօր մի խմբում 20 երեխա է ընդգրկված, ապա 10 օր հետո 10 երեխա է մնում»,-ասում է մարզադպրոցի տնօրեն Արթուր Ասլանյանը: Ըստ նրան, որպեսզի սպորտը մեծ տարածում գտնի, ապա իշխանությունները պետք է ուշադրություն դարձնեն բակային խաղահրապարակների կառուցմանը, քանի որ նրանց ուղին հենց այդտեղից է սկսվում դեպի մեծ սպորտ:
Տարեկան կտրվածքով 350 հազար դրամ գումար է տրամադրվում մարզադպորցին՝ 5 մարզաձեւի համար, որն ըստ Ա. Ասլանյանին, չնչին գումար է: «Եթե մենք էսօր 12 երեխա ուղարկենք Երեւան մրցումների՝ տրված գումարը կբավարարի ճանապարհածախսի, գիշերավարձի ու սնունդի համար»,- ասում է Ա. Ասլանյանը:
Գորիսի սպորտային կյանքը քիչ թե շատ աշխուժացնում է շախմատը
Ալբերտ Օրդյանի անվան շախմատի դպրոցի տնօրեն Տիգրան Գրիգորյանը ուրախությամբ է պատմում, որ Գորիսում լավ շախմատիստներ կան, ովքեր հանրապետության մասշտաբով գրավում են բարձր հորիզոնականներ:
2007 թ.-ին Քաջարանի պղնձամոլիբդենային կոմբիանտի հատկացրած 14 մլն դրամով վերանորոգվել է դպրոցի տանիքը, կատարվել են ներսի հարդարանքներ: Այժմ հրատապ վերանորոգման կարիք ունի միայն մեկ դասասենյակ: 50 սան ունեցող դպրոցում գործում է 4 խումբ, յուրաքանյուր խմբում 20 ապագա հայ շախմատիստներ են պարապում, մինչդեռ, ըստ տնօրենին, յուրաքանչյուր խմբում պետք է ընդգրկված լիներ 12 երեխա, որպեսզի մարզիչը կարողանա երկար ու արդյունավետ աշխատել երեխաների հետ:

Причины многолетнего “молчания” горисских спортсменов
Последняя серьезная спортивная победа горисцев была зарегистрирована в 1993 году, когда местная футбольная команда “Зангезур” во второй раз заняла высшую горизонталь в первой лиге чемпионате Армении по футболу. “Интерес к спорту возникает со школы, на уроках физкультуры”,- говорит бывший футболист команды “Зангезур” Вреж Давтян.
Сегодня в горисских школах физкультуру проходит 2-3 раза в неделю. И хотя в школах есть спортзалы, однако уроки не служат своей цели. Из-за отсутствия материально-технической базы организация учебного процесса по этому предмету усложняется. Весь спортивный инвентарь – волейбольные и баскетбольные сетки, мячи, маты – нуждается в замене, говорит учитель физкультуры 1-ой старшей школы им.Акселя Бакунца Арарат Степанян.
С другой стороны в средних классах количество часов по физкультуре больше, чем в старших. По словам физрука, в выпускных классах учащиеся не ходят на занятия по физкультуре: “Мы стараемся заниматься с учениками так, чтобы они участвовали в различных соревнованиях, турнирах, а в дальнейшем решили заняться большим спортом. Но почему-то в старших классах они больше внимания уделяют другим предметам, к сожалению, именно за счет физкультуры”.
Вреж Давтян жалуется на отсутствие какого-либо контроля за тем, как организованы в школе занятия по спорту. Ни Министерство образования и науки, ни управление образования, культуры и спорта областной администрации не интересуются тем, насколько эффективно проходят уроки по физкультуре. “Ученики не только не участвуют в уроках, но и не имеют элементарных знаний по этому предмету”,- говорит В.Давтян.
Из-за отсутствия финансовых средств детей не поощряют
В Горисе имеются детско-юношеская спортивная школа, шахматная школа имени Альберта Ордяна, а также детско-юношеская спортшкола, находящаяся в ведении администрации Сюникской области. Последнее учебное заведение действует уже 64 года. Сюда могут приходить дети до 14 лет и заниматься шестью видами спорта: футбол, волейбол, баскетбол, борьба, тяжелая атлетика, легкая атлетика. Занятия бесплатные. Но если раньше здесь занимались 1000 детей, входившие в 45 групп, то сейчас действуют 15 групп, включающие 209 воспитанников.
По словам директора спортшколы Сейрана Петросяна, недостаточный интерес к спорту обусловлен рядом обстоятельств – это не только плохие условия для занятий, но и нехватка финансовых средств. “У нас нет соответствующего всем требования здания. Занятия по каждому виду спорта проводятся в различных спортзалах города”,- отметил в беседе с нами С.Петросян.
В соответствии с четырехлетней программой развития Гориса на 2013-2016 гг. для ремонт залов и футбольного поля спортшколы, дворовых спортивных площадок, а также внедрения новых видов спорта предусмотрено выделить из общинного бюджета 8 млн драмов, из которых 7 млн драмов планируется получить от доноров и из госбюджета.
По словам ведущего специалиста по вопросам культура и спорта мэрии Гориса Ерванда Акопджаняна, в настоящее время обсуждается вопрос о первоочередных проблемах в спортивной сфере. Иными словами, на что направить предусмотренные 8 млн драмов в ближайшие четыре года. “В этом году, по всей вероятности, будет отремонтирован спортзал для занятий борьбой”,- сказал сотрудник мэрии.
Хорошими спортсменами становятся благодаря участию в соревнованиях
Важным фактором развития спорта, обеспечения его массовости является участие спортсменов в областных, республиканских и международных соревнованиях. Из-за отсутствия необходимых условий у себя дома горисские спортсмены участвуют в соревнованиях в других городах. “У нас турниры проводятся редко. По сравнению с гюмрийским спортзалом для занятий борьбой наш зал представляет собой жалкое зрелище”,- сказал тренер по борьбе Тигран Агабекян.
На сегодняшней день спортивная школа по борьбе имеет 83 воспитанника. В здании нет элементарных условий, спортивный инвентарь полностью обветшал, в раздевалках даже санузла нет, не говоря уже о том, что зал не отапливается, рассказывает бывший воспитанник спортшколы Слава Карапетян.
Многолетнее “молчание” спортсменов обусловлено безразличием местных и государственных структур
В Горисе действуют 5 футбольных кружков, которыми руководит тренер Вреж Давтян. Ожидания горисцев от этого вида спорта более чем реальны, поскольку уже несколько лет юные футболисты стали добиваться небольших побед. “В прошлом году на детско-юношеском чемпионате Армении по футболу мы заняли шестое место после клубов “Пюник”, “Бананц”, “Мика”,- рассказывает тренер. Говоря о проблемах, Вреж Давтян отметил, что уровень спорта в Горисе очень низкий, поскольку местные и государственные структуры не уделяет должного внимания этой сфере.
Футбольной команде помощь оказывают не только общинные власти, но и Федерация футбола РА. Каждый год в августе Федерация организует для тренеров и воспитанников учебно-тренировочные сборы в Анкаване.
Развитие массового спорта обусловлено строительство дворовых спортплощадок
В районной детско-юношеской спортшколе Гориса действуют кружки по различным видам спорта, воспитанниками которых являются дети не только из города, но и из сельских общин. Перед спортшколой, которую финансирует областная администрация, поставлена задача развивать спорт в регионе. Здесь тоже число занимающихся спортом детей постепенно сокращается. “Если сегодня в группе занимается 20 детей, то через 10 дней их останется 10”,- говорит директор спортшколы Артур Асланян. Он отмечает, что для развития массовости спорта власти должны уделять внимание строительству дворовых спортплощадок, поскольку именно оттуда начинается путь в большой спорт.
Ежегодно школе выделяется 350 тысяч драмов, что, по словам директора, ничтожная сумма. “Если мы сегодня отправим 12 детей на соревнования в Ереван, то выделенной суммы едва хватит на дорогу, гостиницу и питание”,- отметил Артур Асланян.
Спортивная жизнь в Горисе активизируется благодаря шахматам
Директор шахматной школы имени Альберта Ордяна Тигран Григорян гордостью говорит, что в Горисе есть хорошие шахматисты, которые занимают высокие горизонтали в республиканском масштабе.
В 2007 году выделенные Каджаранским медно-молибденовым комбинатом на 14 млн драмов школа была капитально отремонтирована. Ее посещают 50 детей, действуют четыре группы, в которых занимают по 20 юных шахматистов. Между тем, по словам директора, в каждую группу должны входить 12 детей, чтобы тренер мог тщательно и результативно работать с каждым ребенком.