Հայաստանի արտաքին առևտրի տարօրինակությունները
Հայաստանի արտաքին առևտրի աշխարհագրությունը որոշ տարօրինակ անուններ է պարունակում: Եթե հավատալու լինենք մաքսային մարմինների կողմից հրապարակած արտաքին մաքսային վիճակագրությանը՝ Հայաստանը բավական ակտիվ առևտուր է անում … Հայաստանի հետ:
Օրինակ՝ 2013 թ. Հայաստանից Հայաստան արտահանվել է 6.2 մլն դոլարի ապրանք, ու դատելով վիճակագրությունից՝ նախորդ տարվա համեմատ այդ առևտուրն աճել է: Միևնույն ժամանակ Հայաստանից Հայաստան ներկրվել է 1.5 մլն դոլարի ապրանք: Արտահանվող հիմնական ապրանքն ալկոհոլային խմիչքն է, թեև ապրանքների տեսականին բավական լայն է, ներառում է նույնիսկ մարդատար ավտոմեքենաները: Եթե մի պահ ընդունենք, որ «Հայաստանից Հայաստան» կոդի տակ Լեռնային Ղարաբաղի հետ առևտուրն է, ապա հարց է առաջանում՝ ինչու՞ չի կարելի ԼՂՀ-ն նշել առանձին տողով: Օրինակ՝ Աբխազիան ունի առանձին կոդ, ու այդ չճանաչված հանրապետության հետ Հայաստանը 2012 թ. առևտուր է իրականացրել, ճիշտ է՝ շատ փոքր ծավալով: Սակայն կարևորը ծավալը չէ, այլ այն, որ Աբխազիան մաքսային վիճակագրության մեջ առանձին տող ունի, իսկ ԼՂՀ-ն չունի: Հատկանշական է, որ 2013 թ. Աբխազիայի հետ առևտուրը դադարեցվել է, հավանաբար այստեղ դեր է խաղացել Վրաստանում Բիձինա Իվանիշվիլու իշխանության գալն, ու հայ-վրացական հարաբերությունների որոշ ջերմացումը:
Սակայն սրանով Հայաստանի արտաքին առևտրի տարօրինակությունները չեն ավարտվում: Պարզվում է՝ մեր արտաքին առևտրում կա նաև «անհայտ երկիր» կոդը: Այդ անհայտ երկրին վաճառել ենք 2.8 մլն դոլարի ապրանքներ, ներմուծում չենք իրականացրել: Վաճառված ապրանքների մեծ մասը, որքան էլ տարօրինակ է, բնական գազն է: Ըստ երևույթին՝ սա ևս ԼՂՀ-ի հետ առևտուրը քողարկելու ձև է, ուղղակի պարզ չէ, թե ումից ե՞նք այն քողարկում: Բոլորի համար էլ պարզ է, որ ԼՂՀ-ն այլ ճանապարհ չունի արտաքին առևտուր իրականացնելու, քան Հայաստանը: Եթե խնդիրը ծավալները քողարկելու մեջ է, ապա հազիվ թե այն դժվարություն ներկայացնի ԼՂՀ կոդն առանձին նշելու պարագայում:
Առավելևս, որ Հայաստանի արտաքին առևտրի մեջ ինքնուրույն դասակարգվում են այնպիսի հեռավոր տարածքներ, որոնք որպես պետություններ ճանաչված չեն: Օրինակ՝ Ծննդյան կղզին (Ավստրալիայի ներքին տարածք է), Փիթքերն կղզիներ (Մեծ Բրիտանիայի արտերկրյա տարածք է) և այլն: Ծննդյան կղզիներից 2013 թ. ներկրել ենք 10 կտոր հագուստ՝ 400 դոլար արժեքով: Բայց ամենաարտառոցը Փիթքերնից 2012 թ. ներկրված 80 կգ ալյումինե նրբաթիթեղն է: Մեր զբոսաշրջիկներն, ինչպես երևում է, աշխարհի ոչ մի երկրում բաց չեն թողնում խանութները սրբելու սովորությունը:

Unusual Suspects: Armenia Allegedly Trades with Pitcairn and Christmas Islands...and Itself
If we believe the statistics publicly provide by Armenia’s customs agencies, Armenia is doing a brisk trade…with itself.
For example, Armenia allegedly exported US $6.2 million US in products to Armenia. And, according to the stats, that amount was an increase from the previous year.
At the same time, Armenia imported $1.5 million from Armenia.
The main export was alcoholic beverages, but the range of exports was quite diverse, including passenger automobiles.
Even if we accept for a moment that such Armenia to Armenia trade includes Artsakh, the question arises why the Republic of Artsakh (NKR) can’t be specified in the stats as a trading partner.
The breakaway ‘republic’ of Abkhazia has its own code, and that unrecognized country traded with Armenia in 2012, albeit in a very tiny amount. But the quantity isn’t as important as the fact that Abkhazia is specified as such in the official Armenians statistics while Artsakh isn’t.
In 2013, Armenia’s trade with Abkhazia was halted, probably due to the rise of Bidzina Ivanishvili as prime minister of Georgia and a certain warming of Armenia-Georgian relations.
But the peculiarities of Armenia’s trade picture do not end here.
It turns out that there is a code for an “unknown country” when it comes to Armenia’s trade partners.
Armenia sold that mystery nation US$2.8 million in goods. And get this - most of what we allegedly sold it was natural gas.
It would appear that this is another way to conceal our trade with Artsakh. But what isn’t clear is who we are concealing this from.
Everyone knows that Artsakh has no other foreign trade route other than Armenia. If the issue is to conceal the amount of trade, allocating a code to Artsakh shouldn’t create much of a problem.
This is especially the case since there are a number of faraway places, not recognized as independent states, which Armenia trades with and which have been given their own codes. I’m referring to the Christmas Island (Great Britain), Pitcairn Islands (Australia), and others.
In 2013, Armenia is said to have imported ten pieces of clothing worth $400.
Even more incredible is the stat that Armenia imported 80 kilos of aluminum sheet metal from Pitcairn in 2012.
Keipr
Indeed, it is not just the reporting that raises questions, Armenia's Trade and Investment reality leaves a lot to be desired. Furthermore, based on the below report, the monetary reality is unsustainable and creates significant macro risks regarding foreign currency liquidity, dollarization (around 70% now), and domestic monetary sovereignty. http://www.keipr.com/sitebuildercontent/sitebuilderfiles/amlas012014x.pdf