Կրպակատերերը խուճապի մեջ են. նրանց տրվել է 7 օր
Երեկ՝ երեկոյան, Արաբկիր վարչական շրջանի թաղապետարանի աշխատակիցները Կոմիտասի պողոտա-Փափազյան փողոց-Քոչարի փողոց հատվածում գտնվող 18 կրպակի տերերին հանձնել են Արաբկիրի ղեկավարի տեղակալ Հ. Անտոնյանի ստորագրած հանձնարարականը:
Դրանում նշվում է. «Ղեկավարվելով Երևանի քաղաքապետի 14.06.2011թ. թիվ 342144 հանձնարարականով՝ տեղեկացնում ենք, որ Ձեր կողմից շահագործվող Կոմիտաս-Փափազյան հասցեի կրպակը 7-օրյա ժամկետում ենթակա է ապամոնտաժման, այլապես այն կապամոնտաժվի մեր կողմից, իսկ ծախսված գումարը կգանձվի դատական կարգով»:
Կրպակատերերին Հ. Անտոնյանի ուղարկած հանձնարարականի վրա կնիք չկա: Մի քանի շաբաթ առաջ քաղաքապետարանից պահանջել են, որ կրպակատերերը վերանորոգեն կրպակներն ու ներկեն նույն գույնով, ինչը բոլոր կրպակատերերն էլ արել են իրենց գումարներով: Իսկ այժմ նրանիցից թաղապետարանը պահանջում է 7 օրում դարձյալ իրենց գումարներով ապամոնտաժել այդ կրպակները, այլապես կրպակները ապամոնտաժի Արաբկիրի թաղապետարանը, և կրպակատերերը կվճարեն դրա համար:
Այսօր՝ առավոտյան, կրպակների տերերը, վարձակալները, աշխատողները խմբվել էին Փափազյան փողոցում, և «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավորներ Ստեփան Սաֆարյանի ու Արմեն Մարտիրոսյանի օգնությամբ դիմում էիր գրում թաղապետարանին:
Այս 18 կրպակներում աշխատողների մի մասը սեփականաշնորհել է կրպակները և այժմ ունի սեփականության վկայական: Մի մասն էլ վարձակալում է կրպակները և ունի վարձակալման պայմանագրեր, ըստ որոնց՝ կրպակները կարող են օգտագործել մինչև 2011, 2012, 2013 թ. վերջ, նույնիսկ 2014թ.:
«Գումարած դրան՝ բոլոր այս տնտեսվարող սուբյեկտները բոլոր օրինական պահանջները կատարել են՝ և ՀԴՄ-ներ են տեղադրել, և հարկային իրենց պարտականություններն են նորմալ կատարել: Եվ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ ներկա իշխանությունները օրական չորս անգամ բարձրաձայնում են փոքր և միջին բիզնեսի զարգացման մասին, ես կարծում եմ՝ ոչ թե զարգացնել է պետք, այլ ընդամենը գոնե եղածը պահպանել էլ է պետք»,- «Հետքին» ասաց Արմեն Մարտիրոսյանը:
Նա նշեց, որ օրենքը քաղաքացուն սեփականությունից զրկելու երկու դեպք է նախատեսում. երբ կա դատական որոշում, կամ երբ կառավարությունը տվյալ տարածքը ճանաչել է գերակա շահ: Տվյալ դեպքում ոչ դատական որոշում կա, ոչ էլ տարածքը գերակա շահ է ճանաչված:
«Ուստի այս խնդիրը այս ձևով լուծելը օրենքի շրջանակներից դուրս է»,- ասաց պատգամավորը: Նա ճիշտ է համարում, որ քաղաքացիները դիմեն դատարան և բողոքարկեն վարչական շրջանի ղեկավարի տեղակալի հանձնարարականը, քանի որ այն խախտում է քաղաքացիների սեփականության իրավունքը:
18 կրպակների մեծ մասը մթերք է վաճառում: Կրպակատեր Անահիտ Հովհաննիսյանը, ում կրպակից ստացված եկամտից օգտվում է 4 ընտանիք, չբացառեց, որ կրպակատերերը կդիմեն վարչական դատարան: Անահիտի խոսքերով՝ մեկ շաբաթում կրպակներում եղած ողջ մթերքը վաճառելը անհնար է:
Կրպատակատեր Հակոբ Բաբուջյանը ունի սեփականաշնորհման վկայական: Ըստ 2010թ. մայիս 28-ին Երևանի այն ժամանակվա քաղաքապետ Գագիկ Բեգլարյանի որոշման՝ այդ վկայականի ժամկետը սպառվում է 2013թ.: Անցյալ ամիս Հակոբն իր միջոցներով նորոգել է կրպակը, հետո ՀԴՄ մեքենա տեղադրել:
Կրպակից ստացված եկամուտով երեք ընտանիք է ապրում՝ Հակոբ Բաբուջյանի սեփական ընտանիքը, նրա թոշակառու ծնողները և ընկերոջ 6 հոգանոց ընտանիքը (ընկերը սուրճ է վաճառում նույն կրպակում):
«50 տարեկան մարդ եմ: Վերջին գոյությունս է էսի, որ սրանով գոնե ապահովում եմ: Հլը առանց էդ էլ լավ չի վիճակները: Որ իրիկունը գաս, ցույց կտամ՝ ապրանքի կեսը թափում եմ, չի ծախվում: Զոռովից ոնց որ ասեն՝ գնացեք էս երկրից: Գնա՞նք: Էդքան նեղ պահերը մնացել ենք, աշխատել ենք, ընտանիք ենք պահել, երեխեքիս չափահաս եմ դարձրել: Հիմա թողեմ գնա՞մ ստեղից, իմ թաղն է, իմ թաղամասն է, էս շենքի 50 տարվա ապրող եմ: Եթե տեսնեմ՝ ոչ մի տեղ չի օգնում, անկեղծ եմ ասում՝ տոկոսով պետք է փող ճարեմ, էս երկրից գնամ»,- «Հետքին» ասաց Հակոբ Բաբուջյանը:
Անահիտ Խաչատրյանի սկեսուրը փոքր կրպակ ունի, աշխատում է այդ կրապակում և պահում մահացած որդու ընտանիքին: Անահիտն օգնում է սկեսրոջը, ասում է, որ երեկվանից՝ Հ. Անտոնյանի հանձնարարագիրը ստանալուց հետո, չեն կարողացել քնել:
«Ես դիմում եմ թաղապետին և քաղաքապետին. հեչ խիղճ չունե՞ք դուք, հեչ մեղքը չի՞ գալիս, մաղելով գնում ա, հը՞: Դուք ապրում եք իդեալական: Ամուսինս միլիցա է եղել, աշխատել է իրանց համար, հիմա մահացել է, եթիմ 6 տարեկան երեխա ունեմ, աշխատում եմ, էրկու կոպեկ փող եմ հանում, հիմի ո՞վ պիտի պահի իր էրեխուն: Խիղճ չունե՞ք, հարգելի քաղաքապետ, նայեք մեր բողոքը, մի վատություն արեք մեզ: Որ բռնենք գաղթի ճամփեն, լա՞վ է լինելու, գնանք թուրքերի ձեռի տակ աշխատենք, հաճո՞ւյք եք քաղելու դրանից»,- լաց լինելով ասում էր Անահիտ Խաչատրյանը:
«Ամոթ քաղաքապետին, որ մեզ գաղթի ճանապարհ է ցույց տալիս»,- ասում էր Անահիտի սկեսուրը: Նա 60 տարեկան է և համոզված է, որ իր կրպակից բացի՝ որևէ այլ տեղ չի կարող աշխատանքի ընդունվել:
Կրպակատերերն ասում են, որ թաղապետարանը տարածքի կրպակատերերին հանձնարարականը բաժանում է ոչ միաժամանակ, որպեսզի մեծ բողոքի ալիք չառաջանա: Քոչար-Փափազյան խաչմերուկի մյուս կողմում գտնվող կրպակներից մեկի տեր Արտաշը սպասում է, որ շուտով նույն վիճակում հայտնվելու են նաև իրենք: Արտաշի սեփականության վկայականը ուժի մեջ է մինչև 2015 թ.:
18 կրպակների հարևանությամբ՝ Փափազյան-Արծրունի փողոցների հատման մեկում տեղադրված կրպակն ապամոնտաժել են այն ժամանակ, երբ տերը Հայաստանում չի եղել: Հարևան կրպակների աշխատողներն առավոտյան եկել ու տեսել են, որ կրպակն այլևս չկա: Կրպակի տեղում այժմ աղբ է հավաքվել: Իսկ մի ընտանիք, որը Քոչար-Փափազյան խաչմերուկի մոտ փողոցային առևտրով էր զբաղվում մինչ փողոցային առևտուրն արգելելու մասին քաղաքապետի որոշումը, այժմ չի կարողանում աշխատանք գտնել և մտածում է Ռուսաստանում աշխատելու մասին:
Արմեն Մարտիրոսյանը նշեց, որ այս կրպակներն անմիջականորեն աշխատում են սոցիալապես անապահով խավի հետ, որը հաճախ ապրանքը վերցնում է ապառիկ: Ուստի, 7 օրում կրպակներն ապամոնտաժելու որոշումը հարված է հասցնելու նաև սոցիալապես անապահով ընտանիքներին, որոնք ստիպված կլինեն գնումներ կատարել տարածքի սուպերմարկետներից:
Աննա Հունանյանը, ով ներկայացավ որպես տարածքի բնակիչ, ասաց, որ իրեն շատ համար է առևտուր անել մոտակա կրպակներից և ոչ թե սուպերմարկետներից: «Էդքան հեռուստացույցով ցույց են տալիս, որ սուպերմարկետներում, խանութներում կան ժամկետանց ապրանքներ»,- ասաց նա:
Կրպակատերերը գնացին թաղապետարան՝ Արաբկիր վարչական շրջանի ղեկավարին ներկայացնելու իրենց բողոքը: «Հետագայում, ամենայն հավանականությամբ, քաղաքացիները նաև քաղաքապետարան կգնան՝ իրենց բողոքն արտահայտելու»,- ասաց Արմեն Մարտիրոսյանը:

Владельцы ларьков в панике: им дали 7 дней
Вчера вечером сотрудники администрации Арабкирского района столицы вручили владельцам 18 ларьков, расположенных в районе проспекта Комитаса и улиц Папазяна и Кочара, распоряжение, подписанное заместителем главы Арабкирской общины Антоняном.
В документе сказано: “Руководствуясь поручением мэра Еревана номер 342144 от 14.06.2011 г., сообщаем, что эксплуатируемый Вами ларек по адресу Комитаса-Папазяна подлежит демонтажу в 7-дневный срок, в противном случае он будет демонтирован нами, а израсходованная сумма взыскана в судебном порядке”.
На распоряжении отсутствует печать. Несколько недель назад общинные власти потребовали от  владельцев отремонтировать свои ларьки. Ремонтные работы люди осуществили на собственные средства. Теперь же власти Арабкирской общины требует от них в 7-дневный срок демонтировать ларьки опять-таки за свой счет, угрожая в противном случае демонтировать самим, а деньги взыскать с них.
Сегодня утром владельцы, арендаторы и работники ларьков собрались на улице Папазяна и с помощью депутатов парламентской фракции Степана Сафаряна и Армена Мартиросяна писали заявление на имя главы Арабкирского административного района.
Часть работников приватизировала ларьки и сейчас имеет свидетельство о праве на собственность, часть арендует ларьки и имеет договоры об аренде до конца 2011, 2012, 2013 и даже 2014 гг.
“Кроме того, хозяйствующие субъекты выполнили все требования закона: установили контрольно-кассовые аппараты, добросовестно платят налоги. Учитывая то обстоятельство, что нынешние власти несколько раз в день заявляют о развитии малого и среднего бизнеса, я считаю, что вместо того, чтобы развивать этот бизнес, нужно хотя бы сохранить то, что есть”,- сказал “Hetq”-у  Армен Мартиросян.
Он отметил, что по закону лишение граждан собственности возможно в двух случаях: если есть решение суда или если правительство признало данную территорию превалирующим интересом. В этом случае нет ни судебного решения, ни территории, признанной превалирующим интересом.
“Поэтому решение вопроса в такой форме выходит за рамки закона”,- отметил депутат. По его мнению, граждане должны обратиться в суд и обжаловать распоряжение замначальника административного района, поскольку оно нарушает право граждан на собственность.
Анаит Ованнисян, хозяйка одного из 18 ларьков, доходы  от эксплуатации которого идут на содержание четырех семей, не исключила, что они обратятся в Административный суд. По словам Анаит, продать в течение недели все имеющиеся в ларьке продукты невозможно.
У владельца другого ларька, Акопа Бабуджяна, есть свидетельство о праве на собственность. Решением бывшего мэра Еревана Гагика Бегларяна от 28 мая 2010 г. срок действия свидетельства истекает в 2013 г. В прошлом месяце Акоп на свои средства отремонтировал ларек, после чего установил ККА.
На доходы от торговли живут три семьи – семья самого Акопа Бабуджяна, его родители-пенсионеры и семья из 6 человек друга Акопа, продающего кофе в этом же ларьке.
“Мне 50 лет. Свое существование поддерживаем благодаря этой работе. Нам и без того приходится нелегко. Половина товара не продается, и к вечеру приходится его выбрасывать. Нас как будто заставляют уехать из страны. Но как мы уедем? В трудные времена не покинули страну, работали, содержали семью, дети выросли. Куда нам сейчас ехать? Это мой район, в этом доме я живу уже 50 лет. Но если я увижу, что другого выхода нет, то достану деньги и уеду из этой страны”,- сказал “Hetq”-у Акоп Бабуджян.
У свекрови Анаит Хачатрян небольшой ларек. Она работает, чтобы прокормить семью умершего сына. Анаит помогает свекрови, говорит, что после того, как вчера получили распоряжение замглавы общины, не смогли заснуть.
“Я обращаюсь к главе общины, к мэру города: неужели у вас нет совести, неужели вам не жалко людей? Вы живете в идеальных условиях. Мой муж умер, он был полицейским, работал на них. У меня 6-летний ребенок, я работаю ради нескольких копеек. Как мне теперь содержать своего ребенка? Не причиняйте нам зло, уважаемый мэр. Неужели вам будет лучше от того, что мы уедем из страны и будем работать на турок?”,- плача говорила Анаит Хачатрян.
“Позор мэру, который указывает нам путь к эмиграции”,- сказала свекровь Анаит. Ей 60 лет, она уверена, что нигде, кроме этого ларька, не сможет найти работу.
Армен Мартиросян отметил, что эти ларьки работают с социально необеспеченными гражданами, которые очень часто берут товар в кредит. Поэтому решение о демонтаже ларьков в 7-дневный срок ударит и по социально необеспеченным слоям.
Владельцы ларьков отправились в администрацию Арабкира, чтобы передать главе общины свою жалобу. “В дальнейшем они пойдут жаловаться в мэрию“,- сказал А.Мартиросян.