«Ձեռքերդ հեռու հղիների գրպաններից». բողոքի ցույց` առողջապահության նախարարության շենքի առջև
«Ձեռքերդ հեռու հղիների գրպաններից» ֆեյսբուքյան նախաձեռնությունը տարածել է հաղորդագրություն, որն ամբողջությամբ ներկայացնում ենք ստորև.
«Հարգելի ընկերներ, հաշվի առնելով առողջապահության նախարարության վերջին հայտարարությունը, համաձայն որի, մարտի 1-ից առողջապահության ոլորտում մի շարք ծառայություններ, որոնք այժմ անվճար են, կդառնան վճարովի, կարևոր ենք համարում արտահերթ բողոքի ցույց կազմակերպելը Առողջապահության նախարարության շենքի առջև և բացատրություն պահանջելը այդ որոշման առնչությամբ:
Այդ փոփոխությունների թվին են պատկանում պոլիկլինիկաներում այժմ իրականացվող անվճար բուժզննումները և հղիության ընթացքում առաջացած բարդություններից բուժումները:
Եվ եթե պոլիկլինիկաներում հետազոտություններն ու անալիզները կարժենան 500-ից 1000 դրամ, ինչն այդքան էլ մեծ գումար չէ, ապա հղիները հիվանդանոցային բուժման յուրաքանչյուր օրվա համար ստիպված կլինեն վճարել օրական 5000 դրամ:
Հասկանալի պատճառներով անընդունելի համարելով այս ամենը` կոչ ենք անում բոլորիդ վաղը՝ փետրվարի 28-ին` ժամը՝ 13:00-ին, լինել Առողջապահության նախարարության շենքի առջև՝ ոլորտի պատասխանատուներին ցույց տալու մեր դժգոհությունը սույն որոշման վերաբերյալ և պահանջելու կասեցնել այն: Խնդրում ենք հնարավորինս լայն շրջանակներում տարածեք տեղեկատվությունը:
Յուրաքանչյուրիս մասնակցությունը կարևոր է»:
Լրիվ են ցնդել դրանք, ուզում են համբերության բաժակի մեջ խեղդվել, թե՞ իրենց միլիոններից ու շքեղ ունեցվածքից են հոգնել, յանուկովիչից դաս չքաղեցի՞ն... մարդ եղեք

“Руки прочь от карманов беременных” – акция протеста перед зданием Минздрава
Созданная в Фейсбуке инициатива “Руки прочь от карманов беременных” распространила сегодня сообщение, текст которого приводим ниже:
“Учитывая последнее заявление Министерства здравоохранения, согласно которму с 1 марта ряд услуг в сфере здравоохранения, которые в настоящее время являются бесплатными, станут платными, считаем важным организовать перед зданием Министерства здравоохранения акцию протеста и потребовать объяснений по данному решению.
К услугам, которые должны претерпеть изменения, относятся осуществляющиеся в настоящее время в поликлиниках бесплатные медобследования и лечение осложнений в период беременности.
И если обследование и анализы в поликлиниках будут стоить от 500 до 1000 драмов, что составляет не очень большую сумму, то за  лечение в больнице беременным придется платить 5000 драмов в день.
По понятным причинам считая это недопустимым, мы призываем всех завтра, 28 февраля, в 13.00 собраться перед зданием Министерства здравоохранения для того, чтобы выразить руководителям сферы   наше недовольство принятым решением и потребовать отменить его”.