Կկարողանա՞ եկեղեցին նվազեցնել Աջարիայի հայերին սպառնացող ձուլման վտանգը
Կ. Գամսախուրդիա 23: Այս հասցեն ցույց է տալիս յուրաքանչյուր բաթումցի, երբ հարցնում ես, թե որտեղ է գտնվում հայկական եկեղեցին:
Տարվա այս ժամանակահատվածում Աջարիայի մայրաքաղաք Բաթումի հայկական եկեղեցում ելումուտը սովորականից շատ է: Հայաստանից ժամանած զբոսաշրջիկները պարտադիր այցելում են Սուրբ Փրկիչ: Այն միակ հայկական եկեղեցին է Աջարիայում: Վայրը ոչ միայն հոգևոր, այլ նաև պատմական նշանակություն ունի: Եկեղեցու բակում ծովանկարիչ Հովհաննես Այվազյանի 1898 թվականին տնկած մագնոլիայի հսկայական ծառն է:
Եկեղեցու ներսում` խորանի վարագույրից այն կողմ բանվորներն աշխատում են: Վերանորոգման աշխատանքներ են ընթանում Սուրբ Փրկիչում, բայց եկեղեցին փակ չէ: Ծովափնյա հանգստի թեժ ժամանակահատվածն է: Այցելուները շատ են, այդ պատճառով եկեղեցու վերանորոգումը «թաքուն» է արվում, որպեսզի եկեղեցու տեսքը չխաթարվի, զբոսաշրջիկները կարողանան աղոթել, մոմ վառել, եկեղեցին էլ զուգահեռաբար բարեկարգվի:
Եկեղեցին մասնակի է վերանորոգվում` խորանը, ավանդատները և մուտքը: Խորանի նորոգումն արդեն ավարտին է հասցվել, մնացածը, ինչպես Աջարիայի հայ համայնքի հոգևոր առաջնորդ, Բաթումի «Սուրբ Փրկիչ» եկեղեցու քահանա Արարատ Գումբալյանն է ասում, կամաց-կամաց իրենց ուժերով արվում է:
1887 թվականին կառուցված եկեղեցին ԽՍՀՄ-ի փլուզումից հետո, երբ վերադարձվել էր Աջարիայի հայ հայամնքին, շուրջ 6 տարի նորոգվել է, իսկ մինչ այդ եկեղեցում է գտնվել Բաթումի պլանետարիումը: Այժմ վերանորոգման կարիք ունի գավիթը: Տեր Արարատն ասում է, որ գավիթը դեռ չեն կարող վերանորոգել, քանի որ բավականին մեծ գումարի հետ է կապված` 1500-2000 դոլարի սահմաններում:
Տեր Արարատի խոսքով, տեղի հայ համայնքը մասսամբ ինտեգրված է եկեղեցուն, մշտական հավատացյալներ ունեն, ակտիվ երիտասարդներ, որոնք մասնակցում են եկեղեցական կյանքի հետ առնչվող իրադարձություններին: Ավելին, արդեն երեք տարի է` եկեղեցուն կից հայ երեխաների համար կիրակնօրյա դպրոցներ են գործում, որտեղ երկու դասարան կա` առաջին և բարձր: Մոտ 70 աշակերտ է հաճախում այդ դպրոցներ: Հայերեն խոսք-զրույց, եկեղեցու և հայ ժողովրդի պատմություն երեխաներն այստեղ են սովորում: Երկուսը գործում են Բաթումում, երրորդը` Քոբուլեթում: Քոբուլեթի կիրակնօրյան դպրոցն այս տարվա ապրիլ ամսին է բացվել: Արդեն շուրջ 25 աշակերտ է հաճախում այնտեղ: «Քոբուլեթում հայկական ոչ մի կառույց չկար, բնականաբար, կիրակնօրյա դպրոցը այդ կառույցներից մեկն էր»,- ասում է Տեր Արարատը:
Բացի կիրակնօրյա դպրոցներից, Բաթումի միակ հայկական կրթական կառույցը գործում է վրացական միջնակարգ դպրոցին կից: Այս տարի հաստատությունը 9 շրջանավարտ է տվել: Սակայն համայնքի և ուսուցիչների համար ամեն տարի խնդիր է դառնում առաջին դասարանի հավաքագրումը: Մինչդեռ Բաթումի 3 ռուսական դպրոցներում ուսուցչական անձնակազմի և աշակերտների շուրջ 80 տոկոսը հայ է:
Կիրակնօրյա դպրոցները այբբենարանների և մեթոդական այլ ձեռնարկների կարիք ունեն: Տեր Արարատ քահանա Գումբալյանը Բաթումի և Քոբուլեթի կիրակնօրյա դպրոցներին հայագիտական գրականության և տեխնիկական միջոցներ տրամադրելու խնդրանքով դիմել է ՀՀ սփյուռքի նախարարությանը:
Եկեղեցում` մոմավաճառի կողքի պատին փակցված է ՀՀ սփյուռքի փոխնախարար Ստեփան Պեպտրոսյանի նամակը` ուղղված Աջարիայի հայերի միության նախագահ Գրիգորի Վարդանյանին: Փոխնախարարը նամակում հայտնում է, որ Աջարիայի հայկական կիրակնօրյա դպրոցներին անհրաժեշտ գրականության հայտերն արդեն ներկայացվել են ՀՀ կրթության և գիտության նախարարություն: Նշված գրքերը, ի թիվս Վրաստանի մյուս հայ համայնքների համար նախատեսված գրականության, ՀՀ ԿԳՆ-ի կողմից կենտրոնացված կարգով կառաքվի Վրաստան, որից հետո կիրակնօրյա դպրոցները կստանա իրենց չափաբաժինը: Փոխնախարար Պետրոսյանը նաև տեղեկացրել է, որ իրենք հնարավորություններ կփնտրեն Բաթումի և Քոբուլեթի կիրակնօրա դպրոցների հատկացնել մեկական համակարգիչ և տպիչ:
Տեր Արարատը Բաթումում արդեն 2.5 տարի է ծառայում: Ասում է, որ Աջարիայի հայ համայնքին սպառնում են ձուլման և անտարբերության վտանգները. վտանգներ, որոնք նույնն են և Վրաստանի ողջ հայ համայնքի, և սփյուռքի հայության համար: «Եկեղեցին փորձում է ամեն ինչ անել, որ այդ վտանգները նվազեցվեն»,- հավելում է հոգևոր առաջնորդը:

Сможет ли церковь уменьшить нависшую над армянами Аджарии угрозу ассимиляции?
К.Гамсахурдия, 23 – этот адрес называет любой батумец в ответ на вопрос, где находится армянская церковь.
В это время года в армянской церкви, которая находится в столице Аджарии Батуми, армян бывает особенно много. Прибывающие из Армении туристы в обязательном порядке посещают церковь сурб Пркич. Это единственная армянская церковь в Аджарии. Место, где она находится, имеет не только духовное, но и историческое значение. Во дворе церкви расатет гигантская магнолия, посаженная в 1898 г. художником Ованнесом Айвазовским.
Внутри церкви, по другую сторону алтаря, рабочие заняты ремонтом. Несмотря на ремонтные работы, церковь сурб Пркич не перестает действовать. Горячая пора морского отдыха, посетителей много, поэтому ремонт проводится так, чтобы туристы могли заходить, молиться, зажигать свечи.
Построенная в 1887 г. церковь после развала СССР была возвращена армянской общине Аджарии и в течение 6 лет реставрировалась. До этого в храме располагался батумский планетарий. По словам духовного предводителя армянской общины Аджарии священника Арарата Гумбаляна, местные армяне интегрированы в церковь частично, есть постоянные верующие, активная молодежь, которая участвует в жизни церкви. Более того, уже три года для армянских детей при церкви действуют воскресные школы с двумя классами – первым и старшим. Школы посещают около 70 учеников, которые изучают армянский язык, историю церкви и армянского народа. Две школы действуют в Батуми, третья – в Кобулети. Воскресная школа в Кобулети открылась в апреле этого года, ее посещают 25 учеников.
Кроме воскресных школ при грузинской средней школе действует единственная армянская образовательная структура. В этом году это учебное заведение окончили 9 выпускников. Однако каждый год перед перед общиной и учителями встает одна и та же проблема – набор в первый класс. Между тем в трех русских школах Батуми почти 80 процентов учителей и учащихся составляют армяне.
Воскресные школы нуждаются в букварях и методических пособиях. Отец Арарат Гумбалян обратился в Министерство Диаспоры РА с просьбой предоставить арменоведческую литературу и технические средства для воскресных школ Батуми и Кобулети.
В церкви рядом с продавцом свечей висит письмо замминистра Диаспоры РА Степана Петросяна, адресованное председателю Союза армян Аджарии Григорию Варданяну. В письме сообщается, что необходимая для армянских воскресных школ Аджарии литература уже передана в Министерство образования и науки РА. Указанные книги, наряду с литературой, предусмотренной для других армянских общин Грузии, в централизованном порядке будут отправлены Министерством образования и науки в Грузию, после чего воскресные школы получат полагающиеся им учебники. С.Петросян также сообщил, что Министерство попробует изыскать возможности для выделения воскресным школам Батуми и Кобулети по одному компьютеру и принтеру.
Отец Арарат служит в Батуми уже 2,5 года. По его словам, армянской общине Аджарии угрожают ассимиляция и безразличие. Эти угрозы являются общими не только для всех армянских общин Грузии, но и для Диаспоры в целом. “Церковь пытается сделать все, чтобы уменьшить эту опасность”,- отметил духовный предводитель армянства Аджарии.