Պոլսահայ Գայուշը կը յաւակնի քաղաքապէտ դառնալ՝ տեղի հայեր իրեն սատարեն կամ ոչ
«Հայերը վարժ են իրենց քուէները իրենց դահիճին տալ» կ'ըսէ Թուրքիոյ ՏԻՄ-ի ընտրութիւններուն իր թեկնածուութիւնը դրած Գայուշ Չալըքման:
Գայուշ Չալըքման-Կավրիլոֆը, Զապէլ Եսայեանը իր հերոսը կը համարէ եւ այդ մասին բացատրելով կ'ըսէ թէ Զապէլի ոգին ու ըրած գործը շատ մեծ արժէք մը ունին իր համար:
«Իր ապրումով, իր գրաւոր խօսքով եւ էութեամբ ան անկիւնադարձային կերպար է ու ես անոր ուղղիով է որ կը քալեմ այսօր յոյս ունենալով որ իր վախճանին չեմ ենթարկուիր» կ՛ըսէ ան:
Խօսակիցս որուն թրքերէն թարգմանութեամբ օրերս Պոլսոյ մէջ լոյս տեսաւ Զ. Եսայեանի «Աւերակներու մէջ» հատորը (Արաս հրատարակչատունէն) կը պատրաստուի յառաջիկայ 30 Մարտին Թուրքիոյ մէջ տեղի ունենալիք ՏԻՄ-ի [Տեղական ինքնակառավարման ընտրութիւններ –Ս. Ա.] ընտրութիւններուն մասնկացելու:
Անոր ըսելով՝ Թուրքիոյ Արեւմտեան նահանգներուն մէջ ընտրութիւններուն իր թեկնածութիւնը առաջադրած Քրտական HDP կուսակցութիւնը իրմէ բացի նաեւ այլ հայ թեկնածուներ առաջադրած է: [HDP-Halkların Demokratik Partisi/Ժողովուրդներու Ժողովրդավարական Կուսակցութիւն]
Գայուշ Չալըքման կը պատմէ նաեւ որ Թուրքիոյ քաղաքական կեանքին սկսած է մասնակցիլ նախ անդամակցելով Խաղաղութիւն եւ ժողովրդավարութիւն Կուսակցութեան [BDP-Barış ve Demokrasi Partisi] որուն հետ բաւական երկար ճամբայ կտրած է: Գայուշ Չալըքման ներկայիս մաս կը կազմէ HDP կուսակցութեանը որուն միացած են Քիւրտեր, Յոյներ, Ալեւիներ, Ասորիներ եւ Հայեր: Վերջերս կուսակցութեան շարքերը համալրուած են աշխատւորական տարբեր սէնտիքաներու անդամներով, Քրտական փոքր խմբակցութիւններով եւ հայկական «Նոր Զարթօնք» կազմակերպութեամբ: Տիկին Չալըքման նաեւ նշեց որ կուսակցութիւնը ներկայիս ունի Թիւրքմէն առաջնորդ մը որ իր ըսելով հայասէր անձնաւորութիւն է: [HDP երկու համանախագահ ունի՝ Sabahat Tuncel and Ertuğrul Kürkçü]
Ստորեւ հարցազրոյցը՝
Տիկին Չալըքման, HDP կուսակցութիւնը որուն անդամ էք դուք արդեօ՞ք ամբողջ Թուրքիոյ տարածքին պիտի մասնակցի ՏԻՄ-ի ընտրութիւններուն:
Ոչ. խորքին մէջ Մարտին տեղի ունենալիք ընտրութիւններուն Թուրքիոյ արեւելեան նահանգներուն մէջ Քրտական միւս կուսակցութիւնները պիտի մասնակցին իսկ իր թեկնածուները պիտի ունենայ Թուրքիոյ արեւմտեան նահանգներուն մէջ:
Դուք ձեր թեկնածութիւնը դրած էք Պոլսոյ Իշխանաց կղզիներու քաղաքապետի պաշտօնին համար: Կրնա՞ք պատմել այս մասին:
Նախ ըսեմ որ Իշխանաց կղզիներ (Թրքերէն՝ Prens Adaları) ըսելով պէտք է հասկնանք որ այդ շրջանը կ'ընդգրկէ ինը կղզի որուն վեցը մարդաբնակ են իսկ անոնցմէ երկուքը կը պատկանին անհատի մը: Իսկ իններորդը համագործակցական միութեան մը կը պատկանի:
Իսկ այս կղզիներուն մէջ հայեր կա՞ն:
Այո՛կան: Պատկերացուցէք որ կղզիներէն մին կը կոչուէր Հայերու կղզին որը յայտնի «Գնալը (Թրքերէն՝ Kınalıada) կղզին է: Հոն մենք ունինք եկեղեցի եւ մօտիկ անցեալին նոյնիսկ դպրոց մը կը գործէր: Առաջ աւելի ազդու էր հայերու ներկայութիւնը այդ կղզիին վրայ: Ցաւօք այսօր Հայերու կղզի ըլլալու հանգամանքը կորսնցուցած է կղզին:
Իսկ որո՞նք են ձեր մրցակիցները:
Հոն երկու մրցակից ունիմ որոնք Թուրքիոյ երկու գլխաւոր կուսակցութիւնները (AKP եւ CHP) կը ներկայացնեն: Կարծեմ գիտէք որ AKP-ն Էրտողանի կուսակցութիւնն է: [AKP: Adalet ve Kalkınma Partisi; Արդարութիւն եւ Զարգացում Կուսակցութիւն; CHP: Cumhuriyet Halk Partisi; Հանրապետական Ժողովրդին Կուսակցութիւն]
Իսկ միւսը Քէմալիստլներու կուսակցութիւնն է՞:
Այո, բայց խորքին մէջ իրենք ալ չեն գիտեր իրենց ինչ ըլլալը ու յստակ ալ չէ թէ ինչ կը հետապդնեն: Իրականութեան մէջ Աթարթուրքին հիմնած կուսակցութիւնն է:
Իսկ ո՞րն է աւելի ուժեղ թեկնածուն այս երկուքին մէջ:
Քէմալիսթը (CHP-Ս. Ա.) շատ բան չի ներկայացներ ու կրնամ ըսել որ բաւական թոյլ է: Իսկ ինչ կը վերաբերի երկրորդին բաւական լուրջ մրցակից մըն է որ կրնայ նեղը դնել զիս: Եւ ըսեմ նաեւ որ ընտրուելուս հաւանակնութիւնները բարձր են:
Ինչպէ՞ս կրնաք մանրամասնել:
Եթէ կուզէք որ անկեղծ արտայայտուիմ ըսեմ որ եթէ կղզիի հայերը ինծի քուէարկեն ես կրնամ յաջողութեան հասնիլ:
Եւ վստահ Հայերը ձեզի պիտի քուարկեն այդպէս չէ ՞
Ոչ կը սխալիք: Ցաւօք, մինչեւ այս պահը իմ ունեցած տեղեկութիւններս կ'ըսեն որ հայերուն մեծամասնութիւնը իրենց քուէները պիտի տան Էրտողանի կուսակցութեան թեկնածուին:
Ինչու՞:
Որովհետեւ հայերը վարժ են իրենց քուէները իրենց դահիճին տալ ..
(Պահ մը լռութիւն)
Գիտէք ես բազմաթիւ գաղութներ այցելած եմ ու եթէ ճիշդը կ'ուզէք լսել պէտք է գիտնաք որ Պոլսոյ հայերը շատ ծանր ճնշումներու տակ էին մօտիկ անցեալին ու կը շարունակեն մնալ: Ասիկա պետական մշակուած քաղաքակութեան արդիւնքն է:
Իսկ վերջին տարիներուն երեւելի փոփոխութիւններ չեղա՞ն Պոլսոյ եւ առհասարակ Թուրքիոյ մէջ:
Ըսեմ որ վերջին տարիներուն Պոլսահայութիւնը ցնցում մը ապրեցաւ: Յատկապէս Հրանդի սպաննութեան դէպքէն ետք: Մնացած պատմութիւնը վստահ եմ գիտէք: թաքնուած հայեր սկսան իրենց ինքնութիւնը որոնել ու վերադառնալ իրենց արմատներուն: Իսկ կէթոյի մէջ ապրողները սկսան դուրս գալ փակ շրջանակէն: Բայց ցաւօք որ նոյնիսկ այդ հատուածին մօտ այդ բացուելու ընթացքը անոնք սխալ հունով տարին: Բացուիլը քաղաքական չէր այլ սեռային:
Կը պարզէ՞ք քիչ մը:
Այսօր մեծ տոկոս կը կազմէ հայերու եւ թուրքերու միջեւ ամուսնութիւններու պարագա: Ու կարծէք Հայերը կը սպասէին այս առիթին որպէսզի այդ ընտրանքին երթային: Առաջ նուազ էր թուրքերու հետ կնքուած ամուսնութիւններու քանակը բայց ներկայիս պատկերացուցէք որ Պոլսոյ մէջ թուրքերու հետ ամուսնութիւնները հասած են 80 տոկոսի: Ծանր թող չհնչէ ըսածս բայց Հրանդի սպաննութիւնը կարծէք սխալ ընկալուեցաւ եւ անոր մահէն ետք մարդիկ աւելի ազատ զգացին ու կը զգան թուրքերուն հետ ամուսնութիւն կնքելու:
Ձեր թեկնածուութիւնը Ինչպէ՞ս ընկալուեցաւ Պոլսահայութեան կողմէ:
Ճիշդը տակաւին կանուխ է այդ մասին խօսիլ:
Իսկ հանդիպումներ կ'ունենա՞ք Պոլսահայութեան հետ:
Ճիշդը տակաւին չեմ նախաձեռնած: Ցարդ հանդիպեցայ Սեբաստիոյ հայրենակցական միութեան անդամներուն հետ ու շատ արդիւնաւէտ անցաւ հանդիպումը:
Վերադառնալով ընտրութիւններուն, ի՞նչ նպատակ կը հետապնդէ ձեր կուսակցութիւնը եւ բացի ձեզմէ այլ հայ թեկնածուներ կա՞ն:
Այո կան: Մօտաւորապէս տասը հայ թեկնածու ունի մեր կուսակցութիւնը եւ անոնք տարածուած են Պոլսոյ տարբեր շրջաններուն մէջ: Օրինակ Շիշիլի շրջանին մէջ կարեւոր թեկնածու մը ունինք: Ունինք նաեւ Պաքըր գիւղին (Bakırköy) մէջ: Ըսեմ որ թեկնածուներէն մաս մը քաղաքապետական խորհուրդներուն անդամութեան համար պիտի պայքարին:
Իսկ ի՞նչ կարելի է ըսել միւս կուսակցութիւններուն մասին:
Տեղեակ եմ CHP նոյնպէս երկու հայ թեկնածու ունի եւ որոնց ընտրուելու հաւականութիւնը շատ փոքր է:
Աւարտին այլ ըսելիներ կա՞ն:
Պիտի խնդրեմ որ յետ այսու Պոլիսն ալ սփիւռք համարուի:
Բայց գիտէ՞ք որ շատեր կը վիրաւորուին եթէ Պոլիսը սփիւռք համարենք:
Թող վիրաւորուին ատիկա իրենց խնդիրն է: Բայց փաստ է որ Իսթանուլը մեր հայրենիքը չէ: Մենք բոլորս կամ մեզմէ ջախջախիչ մասը արեւմտահայատանէն կու գանք :Ասիկա ճշմարտութիւն է: Պոլիսը այսօր գաղութ է՝ ուզեն կամ ոչ: Պէտք է բոլորը համոզուին այս խնդրով:
Մեր բոլորին ծննդավայրը՝ գաւառն է, արեւմտահայստանն է: Իմ պարագայիս օրինակ նախահայրերս շատ հինէն ի վեր Պոլիս հաստատուած են բայց ինծի համար Պոլիսն ալ գաղութ է:

Istanbul Armenian Woman Sets Her Sights to be Mayor of Prince Islands
“I'll win if Armenians back me,” she says. “But Armenians here are used to voting for their executioners”
Kayuş Çalıkman Gavrilof, an Armenian from Istanbul, has thrown her hat in the race for the mayor of the Prince Islands ((Turkish: Prens Adaları); a chain of nine islands off the coast of her native city.
She’s running as a member of Turkey’s Peoples’ Democracy Party (Halkların Demokratik Partisi, HDP for short) in the March 30 Turkish local elections.
An admirer of the Armenian woman writer and social activist Zabel Yesayan, Kayuş says her chances of winning are good if the local Armenian community supports her. That support, however, is questionable, as she notes later in our conversation.
“With her drive, written word and essence, she [Yesayan] was a pivotal figure and it is in her footsteps that I walk today, with the hope that I do not meet with the same fate,” says Kayuş.
(Zabel Yesayan was accused of nationalism in the Stalinist purges. Arrested in 1937, the writer died of unknown circumstances in Siberia – S.A.)
Kayuş Çalıkman has translated Yesayan’s 1911 book Averagneru Mech (Among the Ruins) into Turkish. Recently published by Aras Publishers, the book tells of the tragic fate of the Armenians in Cilicia during the Adana massacres of 1909.
The would-be mayor says she first got involved in politics when she joined the Peace and Democracy Party (BDP), a pro-Kurdish party, in Turkey. The HDP is considered pro-minority and women’s rights and Kayuş says there are other Armenians running for seats from the party.
Q: Mrs. Çalıkman, will the HDP be contesting local elections throughout all of Turkey?
A: No. Other Kurdish organizations will be participating in elections in the eastern provinces, while the HDP will run candidates in the west.
Q: You are running for the post of mayor in Istanbul’s Prince Islands. Can you tell us about this municipality?
A: There are nine islands in the district of which six are inhabited. Two of them are private property. The ninth belongs to a cooperative union.
Q: Are there any Armenians living on the islands?
A: Yes. At one time, one of them [Kınalıada], was called the Armenian Island. We have a church there and until recently, a school. The Armenian presence was much stronger in years gone by. Sadly, the island has lost its Armenian reputation today.
Q: Who are you competing against in the election?
A: I’m up against candidates from the two major Turkish parties; the AKP (Justice and Development Party) Party and the CHP (Republican People’s Party). I think you know that the AKP is Prime Minister Erdoğan’s party.
Q: And the CHP is the party of the Kemalists?
A: Yes, but in fact, deep down, the CHP doesn’t know what it actually represents. It’s the oldest political party in Turkey founded by Ataturk.
Q: Which of them is your strongest competition?
A: The Kemalist party doesn’t stand for much and I can say that it’s pretty weak. As for the other, it’s quite strong and can present problems for me. Nevertheless, I should add that my chances of winning are good.
Q: Why do you say so?
A: To be honest, I’ll win if the Armenians there vote for me.
Q: They’ll surely vote for you, right?
A: No, you’re mistaken. Unfortunately, the reports I’ve received say that most Armenians will vote for the candidate of Erdoğan’s party.
Q: Why?
A: Because Armenians are used to giving their votes to their executioners. (A moment of silence)
You know, I have travelled to many Armenian communities, and if you want to know the truth, the Armenians of Istanbul underwent grave pressures in the recent past and continue to experience such a state today. This is the result of policies crafted by the state.
Q: But haven’t visible changes occurred in recent years in Istanbul and turkey as a whole?
A: I should say that the Istanbul Armenian community experienced a shock in recent years, especially after the killing of Hrant [Dink]. I think you know the rest of the story. Hidden Armenians began to search for their identity and return to their roots. And those living in the ghetto started to leave their closed quarters. Sadly, however, the process of opening up took the wrong path. This opening up wasn’t political but had more to do with the sexes.
Q: Could you clarify what you mean?
A: Today, mixed marriages between Armenians and Turks comprise a large percentage in the community. It seems that many Armenians were waiting for this chance to make such a choice. Before, mixed marriages were much less. Today, they have reached 80%. Don’t get me wrong, but it’s as if Hrant’s murder was wrongly understood and that after he died people felt freer to marry Turks.
Q: What was the reaction of Istanbul Armenians to your candidacy?
A: Honestly, it’s still too easy to say.
Q: Will you have meetings with Istanbul-Armenians as part of the campaign?
A: I haven’t planned anything yet. To date, I’ve only met with members of the Sepastia Compatriotic Union. It was quite fruitful.
Q: Getting back to the elections, what are the aims of your party, the HDP? You said there were other Armenian candidates as well.
A: Yes, there are. There are some ten Armenians running for the HDP in various Istanbul districts. We have an important candidate running in the Şişli district and another in Bakırköy. I should note that some will be running for seats as members in municipal councils as well.
Q: And what about Armenian candidates in the other parties?
A: I know that there are two candidates in the CHP, but their chances of winning are slim.
Q: Any concluding thoughts?
A: I would ask that in future Istanbul is also considered a part of the diaspora.
Q: But, as you know, many Armenians are insulted when Istanbul is seen as the diaspora.
A: Let them be insulted. That’s their problem. The fact is that Istanbul isn’t our homeland. All of us, or at least the vast majority, have roots in western Armenia. This is the simple fact. Today, Istanbul is just another diaspora colony. Everyone should accept this reality.
The land of our birth is the provinces, western Armenia. In my case, even though my ancestors came to Istanbul in the distant past, I still regard the city as a colony.