«Ամուսինս դատախազ ա՝ ձեզ բերդ կնստացնի, տունը ձեռքներիցդ կառնի ու գլխներիդ քրեական գործ կսարքի»
Այս հոդվածը կարող էր ունենալ նաև այլընտրանքային վերնագրեր՝ «Վաշխառությունը հովանավորող դատախազը», «Դատախազի քմահաճույքով՝ բանտ», «Երբ դատախազը քրեականացնում է քաղաքացիական հարաբերությունները. ո՞ւմ օգտին է աշխատում դատախազ Մեսրոպ Մանրիկյանը», «Պաշտոնական դիրքի չարաշահո՞ւմ, թե՞ սովորական ռեկետ»…
Ապշեցուցիչ է: Այդպես էլ լինում է: Քաղաքացիական գործը քրեականացնում են միայն այն պատճառով, որ գործին միջնորդավորված կամ անմիջական միջամտում է դատախազ Մեսրոպ Մանրիկյանը: Ամենևին չեմ վախենում անուններ տալուց. կորցնելու բան չունեմ: Այդ մարդը, որ չարաշահում է պաշտոնական դիրքը՝ օգտագործելով պետական լծակները, ցավոք, կարողացավ այնպես անել, որ «ամուսնուս բերդ նստեցրեցին, տունը ձեռքներիցս առան, և քրեական գործ հարուցվեց»:
Այս ամենն արվում է մեր օրերում: Լուռ ու մունջ, օլիմպիական հանգստությամբ, կարծես թե մեխանիզմն այնքան է հղկված, որ նույնիսկ քննիչ-դատախազ տանդեմը միակողմանի խուլ լինելով՝ կատարում են իրենց «ավագ եղբայրների» պատվեր-պահանջները:
Մանրամասնեմ: Մեսրոպ Մանրիկյանի նախկին կնոջ՝ Մարգարիտա Հովսեփյանի եւ ամուսնուս միջեւ առկա էին իրավաքաղաքացիական հարաբերություններ. ամուսինս տոկոսով գումար էր վերցրել՝ պարտավորվելով վերադարձնել այն որոշակի ժամկետում: Դրա դիմաց պարտատեր Մարգարիտա Հովսեփյանը պահանջում է, որպեսզի վերադարձվի մայր գումարի եռապատիկը, այլապես սպառնում է, որ վատ կլինի (տես վերնագիրը): Ընդ որում՝ ինչպես պարզվեց հետագայում, գումարն իրենը չէր, այլ սովորույթի համաձայն՝ տարբեր զոհերից էր հայթայթել, այս դեպքում զոհը Երևանի բնակիչ Արկադի Հովսեփի Սարգսյանն է, որը նույն մանրիկյանական զոհն է դարձել, և Մարգարիտա Հովսեփյանից չի կարողանում հետ ստանալ իր սեփական գումարը, որը գերազանցում է 30 հազար դոլլարը:
Երբևիցե չհրաժարվելով պարտքը վերադարձնելուց և չվիճարկելով պարտքի գերշահութաբեր, տոկոսների արդյունքում գոյացած նոր գումարը՝ ամուսինս խնդրում է ժամանակ տալ, որպեսզի հնարավորինս շուտ վերադարձնի մայր պարտքը:
Բայց դա Մանրիկյանի և Մարգարիտա Հովսեփյանի համար չէ: Նրանք, մանավանդ դատախազ Մանրիկյանը, կարծես թե սովոր չեն օրինական, մարդկային, իսկ տվյալ դեպքում` հարցի քաղաքացիաիրավական հարթությունում արդար լուծումներին: Իհարկե, ապշեցուցիչ է, թե ինչ է լինում հետո:
Մարգարիտա Հովսեփյանի բազմաթիվ անմիջական սպառնալիքներից (մեջբերում եմ. «Մեսրոպը մարդուդ բերդ կնստացնի, տունը ձեռքներիցդ կառնի ու քրեական գործ կսարքի, դուք մարդուս դեռ լավ չեք ճանաչում, դուք որ Մեսրոպի ձեռքը ընկաք՝ պրծում չունեք), պատկերավոր նկարագրումներից հետո, թե ինչ հնարավորությունների տեր է Մեսրոպ Մանրիկյանը, էստաֆետը վերցնում է ինքը՝ ներկայումս Կոտայքի դատախազի տեղակալ, նախկինում Շենգավիթի դատախազի տեղակալ Մեսրոպ Մանրիկյանը:
Շենգավիթի շրջանում (որտեղ Մանրիկյանը բավական երկար աշխատել է) քրեական գործ է հարուցվում: Ավելին՝ առողջ տրամաբանությանը հակառակ, իսկ ամենակարևորը՝ ՀՀ վճռաբեկ դատարանի նախադեպային գործն անտեսելով (որը պետք է հիմք ծառայի նմանատիպ բոլոր գործերի համար)՝ մանրիկյանական պատվերով քրեական գործի նախաքննության ընթացքում ամուսնուս նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվում կալանավորումը: Արդյունքում ամուսինս, որը հարգված մարդ է, Ղարաբաղյան պատերազմի ակտիվ և մեծ ավանդ ունեցող մասնակից, 3 երեխաների հայր և օրինակելի ամուսին, այժմ գտնվում է Սովետաշենի բանտում:
Նախադեպը չունեցող այս արարքն անցնում է բոլոր սահմանները: Խեղճ լինեն մարդու իրավունքները և այն բոլոր իրավական ակտերը, որ պետք է անտեսվեն, և մանրիկյանները որոշեն մարդկային ճակատագրերը: Մարգարիտա Հովսեփյանը նույնիսկ դատարանում հայտարարեց, որ ինքն այնպես է արել, որ գործը դառնա քրեական: Սա վերջն է:
Չեմ ուզում հավատալ, որ թելերը տանում են ավելի վեր: Եվ նման չինովնիկները կարող են և ի զորու սեփական քմահաճույքով, կոպտորեն խախտելով քննչական վարույթի ընթացակարգը, քաղաքացիական գործը դարձնել քրեական, սպառնան և ի կատար ածեն իրենց սպառնալիքները՝ օգտագործելով Հայաստանի Հանրապետության դատախազության լծակները:
Արսինե Նավասարդյան՝ ՀՀ քաղաքացի, 3 երեխաների մայր, թատրոնի և հեռուստատեսության դերասանուհի
Հ.Գ. Ես միակ բողոքողը չեմ: Նույն մանրիկյանական լիազորությունների զոհ է ՀՀ մեկ այլ քաղաքացի՝ Երևանի բնակիչ Արկադի Հովսեփի Սարգսյանը, որին նույն ձեռագրով դատում են: Վստահ եմ՝ մենք միակ զոհերը չենք:

“Мой муж прокурор, он вас посадит, отберет дом и сфабрикует против вас уголовное дело”
Эта статья могла бы иметь и альтернативные заголовки: “Прокурор, который покровительствует ростовщичеству”, “В тюрьму – по капризу прокурора”, “Когда прокурор криминализирует гражданские отношения. На кого работает прокурор Месроп Манрикян?”, “Злоупотребление служебным положением или обыкновенный рэкет?”
Поразительно! Так тоже бывает. Гражданское дело криминализируют только по той причине, что в него – прямо или косвенно – вмешивается прокурор Месроп Манрикян. Я не боюсь называть имена, мне терять нечего. Этот человек, который злоупотребляет своим должностным положением, используя государственные рычаги, к сожалению, сумел сделать так, что “моего мужа посадили в тюрьму, отобрали у нас дом и возбудили уголовное дело”.
Все это происходит в наши дни – тихо, молча, с олимпийским спокойствием, как будто механизм настолько налажен, что даже тандем следователь-прокурор, будучи глухим в одностороннем порядке, выполняют заказ-требование своих “старших братьев”.
Объясню подробнее. Между бывшей женой Месропа Манрикяна Маргаритой Овсепян и моим мужем существовали гражданско-правовые отношения: мой муж взял деньги под проценты, обязавшись вернуть их в определенный срок. Вместо этого кредитор Маргарита Овсепян потребовала вернуть сумму втрое больше основной суммы, заявив, что в противном случае будет плохо (см.заголовок). Причем, как выяснилось в дальнейшем, эти деньги принадлежали не им, а их жертвам. В данном случае жертвой является житель Еревана Аркадий Саркисян, который не может получить от Маргариты Овсепян свою сумму – более 30 тысяч долларов.
Никогда не отказываясь возвращать долг и не оспоривая образовавшуюся от процентов новую сверхприбыльную сумму, мой муж попросил дать ему время, чтобы он как можно скорее вернул основную сумму.
Однако такой вариант не для Маргариты Овсепян. Эти люди и особенно прокурор Манрикян, казалось, не привыкли к законным, человеческим, справедливым решениям, в данном случае – в гражданско-правовой плоскости. То, что произошло потом, просто поражает.
После непосредственных угроз Маргариты Овсепян (цитирую: “Месроп посадит твоего мужа в тюрьму, отберет у вас дом и сфабрикует уголовное дело. Вы плохо знаете моего мужа, если вы окажетесь в его руках, то вам конец”) эстафету взял сам Манрикян – в прошлом заместитель прокурора столичной общины Шенгавит, ныне –зампрокурора Котайка.
В Шенгавитском районе (где Манрикян проработал довольно долго) возбуждается уголовное дело. Более того, вопреки здравой логике, а самое главное – прецедентному делу Кассационного суда РА (которое должно служить основанием для всех аналогичных дел) в ходе предварительного следствия по уголовном делу, возбужденному по заказу Манрикяна, в качестве меры пресечения в отношении моего мужа избирается арест. В результате мой муж, являющийся уважаемым человеком, внесшим значительный вклад в победу в карабахской войне, отцом троих детей и примерным супругом, в настоящее время находится в Советашенской тюрьме.
Не имеющий прецедентов этот поступок переходит все допустимые границы. Кому нужны права человека и все правовые акты, если они должны игнорироваться, а манрикяны – вершить человеческими судьбами. Маргарита Овсепян даже в суде заявила, что она сделала так, чтобы дело стало уголовным. Это уже предел.
Не хочу верить, что нити ведут наверх. И подобные чиновники могут и в состоянии по собственному капризу, грубо нарушая процедуру следственного производства, превращать гражданское дело в уголовное, угрожать и осуществлять свои угрозы, используя рычаги прокуратуры Республики Армения.
Арсине Навасардян, гражданка РА, мать троих детей, актриса театра и телевидения
P.S. Я не единственная, кто жалуется. Жертвой манрикяновских полномочий стал еще один гражданин РА – житель Еревана Аркадий Овсепович Саркисян, которого судят по тому же почерку. Уверена, мы не единственные жертвы.