«Ճարներս ինչ, հո դուրսը չե՞նք մնալու». չկալովցի Շաքարյանների տունը քանդվում է
Գյուղացու խոսքով՝ 1960 թվականին կառուցված տանը 88-ի երկրաշարժից հետո ճաքեր են առաջացել, իսկ սողանքն էլ նպաստել է, որ տան պատերն իրարից հեռանան: Էդվարդ Շաքարյանի ասելով՝ պատերն իրարից հեռացել են մոտ 22 սմ-ով: «Ինձ խորհուրդ տվեցին, որ գնամ ինչ-որ սեյսմիկ ծառայություն կա, գնացել դիմել եմ, 40 հազար դրամ տվել եմ, փաստաթղթերը եկել նայել են, նկարել են, նկարահանել, որ տանեմ մարզպետարան տամ: Հիմնականում մարզպետարանը հիմնվում է Արտակարգ իրավիճակների ծառայության եզրակացության վրա՝ տեղափոխվենք ուրիշ բնակարանում ապրենք, մինչև տեսնեն ինչ է լինում»,-ասում է Էդվարդ Շաքարյանը:
Լոռու մարզային Փրկարարական վարչությունից և Լոռու մարզպետարանից ներկայացուցիչներ են եկել, տեսել տան վիճակը, կազմել արձանագրություն: Արձանագրության մեջ գրված է, որ Էդվարդ Շաքարյանին նախազգուշացվել է, ելնելով անվտանգությունից, ազատել բնակարանը, սակայն ընդամենը 45 հազար դրամ աշխատավարձ ստացող գյուղացին նեղսրտում է. «Ես 34 տարվա ստաժով աշխատող եմ, Չկալովում հեռուստակայան կա, էդտեղ եմ աշխատում: Բայց էդ աշխատավարձն էնքան չի, որ մենք կարողանանք համ սնվենք, համ փոխենք էստեղ: Տանը 6 անձ ենք, որից երկուսը՝ հաշմանդամ»:
Գյուղացին չնչին աշխատավարձով չի սահմանափակվում. զբաղվում է նաև անասնապահությամբ: Կինն էլ հավելում է, որ պարտքով, վարկով մի կերպ են յոլա գնում (երբ խնդրեցի ցույց տալ մասնագետների՝ բնակարանի վիճակը նկարագրող փաստաթղթերը, գյուղացին ու իր կինը թղթերը փնտրելու ընթացքում դարակներից հանում էին վարկային տարբեր փաստաթղթեր): «Հույսներս դրել ենք Աստծու վրա»,- ասում է կինը:
Էդվարդ Շաքարյանն ասում է, որ հեռացած պատի և հատակի արանքում «պենոպլաստ» են դրել, որպեսզի քամին ներս չմտնի: Փլվող սենյակ ելումուտ համարյա չեն անում, գույքն էլ կամաց-կամաց հանում են այնտեղից: Մի մասն էլ չեն կարող հանել, քանի որ տան բնակելի հատվածում դնելու տեղ չունեն: Գյուղացին ու իր ընտանիքն ապրում են բնակարանի փլուզման վախը սրտում. «Ճարներս ինչ, հո դուրսը չե՞նք մնալու: Մի քանի անգամ եկել են, գնացել, իրենց որոշումները հանել են, գյուղապետին ասել են, որ էս ընտանիքը հանիր: Էն մարդը հանի ո՞ւր տանի, տեղ չկա բնակվելու, լրիվ վթարային վիճակի տներ են, գնանք էնտեղ ի՞նչ անենք, փոքրիկ կա տանը, չի լինի, որ էդ կարգավիճակի տանը 1,5 տարեկան թոռնիկիս մեծացնենք»:
Էդվարդ Շաքարյանն ասում է, որ այլևս ոչ մի տեղ չեն դիմում, քանի որ իմաստ չեն տեսնում:
Շաքարյանների հետագա ճակատագրի մասին հարց ուղղեցինք Լոռու մարզպետարանի աշխատակազմի Քաղաքաշինության վարչության պետ Արմեն Ջանազյանին: «Մեր մարզում նման վթարային տներ էլի կան, պիտի լինի կառավարության որոշում, ներկա դրությամբ էդ նպատակով նախատեսված գումարներ չկան: Եթե լինեն, բնականաբար, մեր մարզի հետ հաշվի կառնվի: Մենք ունենք սողանքային գոտիներ, որտեղ նման վթարային տներ կան, միայն Վանաձոր քաղաքում 3-րդ աստիճանի 83 վթարային շենք ունենք: Դրանք լուրջ ֆինանսական խնդիրների հետ կապված հարցեր են»,- ասաց պրն Ջանազյանը:

“А что делать, не будем же мы жить на улице”: дом Шакарянов может обрушиться
После землетрясения 1988 года в доме, который был построен в 1960 году, появились трещины. Потом начался оползень, который лишь усугубил ситуацию. По словам Эдварда Шакаряна, стены дома разошлись на 22 см.
Представители управления МЧС Лори и областной администрации пришли, увидели, в каком состоянии находится дом, составили протокол, в котором написали, что Эдвард Шакарян предупрежден о том, что по соображениям безопасности дом необходимо освободить. Однако получающий зарплату всего 45 тысяч драмов крестьянин удрученно говорит: “У меня 34-летний трудовой стаж, работаю на телестанции в Чкалове. Но денег на то, чтобы и жить, и дом приводить в порядок, не хватает. В нашей семье шесть человек, двое из них инвалиды”.
Шакарян не ограничивается ничтожной зарплатой, занимается также скотоводством. А жена добавляет, что берут в долг, взяли кредит, чтобы как-то свести концы с концами. “Надеемся уже только на Бога”,- отметила она.
В комнату, которая уже разваливается, члены семьи не заходят. Оттуда постепенно выносят мебель. Но что-то не смогли вынести, так как в жилой части уже некуда ставить. Семья живет в постоянном страхе. “Но что нам делать, не будем же мы жить на улице. Несколько раз приходили, принимали какие-то решения, сказали старосте, чтобы переселил нас из этого дома. Но что он может сделать, куда нас переселит, если все дома аварийные”.
Эдвард Шакарян сказал, что больше никуда обращаться не будет, так как не видит в этом смысла.
С вопросом о дальнейшей судьбе этой семьи мы обратились к начальнику управления по градостроительству администрации Лорийской области Армену Джаназяну. “В нашей области таких аварийных домов много. Должно быть решение правительства. В настоящий момент на эти цели деньги не предусмотрены. У нас есть оползневые зоны, где много аварийных домов. В одном только Ванадзоре 83 здания 3-ей степени аварийности. Решение этих вопросов требует серьезных финансовых средств”,- сказал г-н Джаназян.