Արդվին լքածները միայն տխուր առիթների դեպքում են գյուղ գալիս`«գալիս են թաղում ու եդ գնում»
«Որդի, երեխա չկա, էդ տունն էլ քանդվի, էդ գեղն էլ, որ լաց ըլող չկա, ծնունդ չկա, ընչիս ա պետքը քարերը»,- ասում է 85-ամյա Ահարոն Վահրամյանը, ով չի էլ հիշում, թե Արդվի գյուղում վերջին անգամ երբ է հարսանեկան երաժշտություն հնչել:
Գյուղի բուժքույր Արմինե Թամազյանն էլ իր հերթին փաստում է, որ վերջին 5-6 տարիներին ոչ մի հղի չի ընդունել, վերջին ծնունդը մոտ 6 տարի առաջ է եղել. տղա է ծնվել: Լոռու մարզի Արդվի գյուղում արարողությունների դահլիճը մոտ մեկ տարի առաջ է վերանորոգվել եւ նույնիսկ անհրաժեշտ սպասք ունի տոնական արարողությունների ժամանակ օգտագործելու համար, սակայն դահլիճում ոչ մի արարողություն դեռեւս չի կատարվել: Գյուղի երիտասարդ տղաները հիմա խուսափում են ընտանիք կազմելուց. աշխատանք չկա, ընտանիք պահելու հնարավորությունները գյուղի սահմաններից դուրս են փնտրում: Աղջիկներն էլ դրսից եկած փեսացուներին են նախընտրում:
Արդվիի բնակիչ Անահիտ Թամազյանը 4 զավակ ունի, որից երկուսն արտագնա աշխատանքի են մեկնել, հաջորդ տարի նրանց կմիանան եւս երկուսը: 56-ամյա Անահիտը, սակայն չի մեղադրում իր տղաներին, այլընտրանք չկա:
Արդվիից արտագնա աշխատանքի մեկնողներից մեկն էլ Էդիկ Ձավարյանն է, ով արդեն 9 տարի է, ինչ հայրենի գյուղ է վերադառնում միայն ձմռանը, գարնանը կրկին արտերկիր է մեկնում: Ասում է՝ Արդվիում աշխատանք կա, բայց եկամուտը չնչին է:
Համայնքապետ Սամվել Կիրակոսյանը, սակայն գյուղում տնտեսական աճ է նկատում. մանր եղջերավոր անասունների թիվն անցյալ տարվա համեմատությամբ աճել է 50-ով, խոշոր եղջերավոր անասունների թիվը` 19-ով, իսկ ձիերի թիվը` 6-ով, նաեւ մեղվափեթակներն են շատացել: Աճ կա նաեւ գյուղատնտեսության ոլորտում. 3 տարի առաջ 5-6 հա աշնանացան է արվել գյուղում, իսկ այս տարի 30 հա ցանքս է արվել: Համայնքապետը վստահ է, որ հաջորդ տարիներին նույնպես տնտեսական աճ են արձանագրելու, սակայն գյուղացիները համայնքի ղեկավարի լավատեսությունը չեն կիսում: «Ո’չ տեխնիկա ունենք, ո’չ տրակտոր, ո’չ վարող, ո’չ մի բան: Մի հատ 30 տարվա տրակտոր ունենք, որ համարյա վար չի անում»,- ասում է Արդվիի բնակիչ Ռուբեն Կիրակոսյանը:
Արդվի գյուղում ապրուստի հիմնական միջոցն անասնապահությունն է: Համայնքապետարանի տվյալներով՝ գյուղի 248 բնակիչներից 48-ը թոշակառուներ են, դպրոցական ու նախադպրոցական հասակի 30 երեխա կա, մնացածը միջին տարիքի մարդիկ են:
Երիտասարդները գյուղում ոչ մի զբաղմունք չունեն: «60 տնտեսություն ունենք, որ ճիշտը խոսանք` մի 25-ի դուռը փակա: Թողնում-գնում են: Տղաներից կան մոտիկ տեղերում, էլ չեն գալիս, իրանց պապի տները քանդվում են, բայց չեն գալիս»,- ասում է արդվեցի Ռուբեն Կիրակոսյանը: Նրա համագյուղացի Սիրվարդ Միքայելյանն էլ նշում է, որ գյուղից հեռացած մարդիկ միայն տխուր առիթների դեպքում են հետ գալիս, այն էլ կարճ ժամանակով: «Բնակիչ չկա, որը մեռնում ա, էն հասած տանձի ղայդի, ջահելնին էլ կորել են գնացել Ռուսաստաննին, զանգում են, որ մերդ ա մեռել, հերդ ա մեռել, գալիս ա թաղում ու եդ գնում»:

Бывшие ардвийцы приезжают в село только на похороны
“Детей нет, дочка. Кому нужен этот дом, это село, где некому плакать, где дети не рождаются. На что мне эти камни…”,- говорит 85-летний Агарон Ваграмян. Дедушка Агарон не помнит, когда в селе Ардви в последний раз справляли свадьбу.
Сельская медсестра Армине Тамазян тоже отмечает, что за последние 5-6 лет не принимала ни одну беременную женщину. В последний раз роды в селе были шесть лет назад, родился мальчик. В прошлом году в селе Ардви Лорийской области отремонтировали зал торжеств, купили даже красивый сервиз, чтобы использовать во время праздничных церемоний. Но пока еще ни одна церемония здесь не проходила. Молодые парни не спешат создавать семьи – работы нет, поэтому возможности содержать семью они ищут за пределами села. А девушки предпочитают не местных женихов.
У жительницы Ардви Анаит Тамазян четверо сыновей, двое из которых уехали на заработки. В будущем году к ним присоединятся остальные двое. Однако 56-летняя Анаит не обвиняет сыновей, говорит, что у них нет альтернативы.
Одним из отправляющихся на заработки является Эдик Дзаварян. Вот уже 9 лет он возвращается в родное село только зимой, а с наступлением весны снова покидает страну. По словам Эдика, в Ардви работа есть, но зарплата мизерная.
А вот глава общины Самвел Киракосян замечает в селе экономический рост: поголовье мелкого рогатого скота по сравнению с прошлым годом увеличилось на 50, крупного рогатого – на 19, лошадей – на 6. Больше стало и ульев. Кроме того, три года назад в сельскохозяйственной сфере было засеяно 5-6 га озимых, а в этом году – 30. Староста уверен, что в последующие годы в селе тоже будет наблюдаться экономический рост, однако крестьяне не разделяют его оптимизм. “Ни техники у нас нет, ни трактора, ничего”,- говорит житель Ардви Рубен Киракосян.
Основным средством проживания в селе является скотоводство. По данным сельской администраци, из 248 жителей 48 – пенсионеры, 30 – дети, остальные – люди среднего возраста. Для молодых в селе нет занятий. “У нас 60 хозяйств, но если говорить начистоту, то 25 домов пустуют. Люди оставляют и уезжают”,- говорит Рубен Киракосян.
А Сирвард Микаелян отметила, уехавшие из села ардвийцы приезжают только по печальным поводам, да и то ненадолго. “Жителей нет. Пожилые умирают, а молодые уехали в Россию. Когда надо – звонят, сообщают, что умерла мать или умер отец. Они приезжают, хоронят и уезжают обратно”.