Սամցխե-Ջավախքում պատրաստվում են բնակչության ընդհանուր մարդահամարին
Մարտի 4-ից Սամցխե-Ջավախք շրջանի Բորջոմի, Ադիգենի, Ասպինձայի, Ախալցխայի, Ախալքալաքի և Նինոծմինդայի մունիցիպալիտետներում պատրաստվում են անցկացնել բնակչության ընդհանուր մարդահամարի նախապատրաստական աշխատանքները:
«Վրաստանի հայ համայնքը» տեղեկացնում է, որ նախապատրաստական աշխատանքները ներառում են մունիցիպալիտետներում ապրող բնակիչների ցուցակների կազմումը: Տվյալ նախապատրաստական աշխատանքների իրագործման համար «ՍակՍտատը» պատրաստել է 230 գրանցողներ, որոնք 14 օրվա ընթացքում կանցկացնեն բոլոր նախապատրաստական աշխատանքները: Նման նախապատրաստական աշխատանքներ արդեն անցկացվել են Աջարիայի Ինքնավար Հանրապետությունում, Գուրիայում, Կախեթիում, Սամեգրելոյում և մայրաքաղաք Թբիլիսիում:
Մարտի 20-ին նախապատրաստական աշխատանքներ կսկսվեն Քվեմո-Քարթլիում, իսկ ապրիլից` Իմերեթիում: Բնակչության ընդհանուր մարդահամարի նախապատրաստական աշխատանքների ընթացքում ընդհանուր առմամբ աշխատանքի է տեղավորվել 4000 մարդուց ավելի:
Կառավարական հանձնաժողովի որոշմամբ` Վրաստանի բնակչության ընդհանուր մարդահամարը կսկվի նոյեմբերի 5-ին և կտևի մինչ 2014թ.ի նոյեմբերի 19-ը: Մարդահամարի անցկացման ընթացքում աշխատանքի կտեղավորվի մինչև 15.000 մարդ, որոնք կիրականացնեն բնակչության փաստացի մարդահամար` կայցելեն բնակարաններ և կհարցաքննեն քաղաքացիներին», -ասված է Վրաստանի «ՍակՍտատ» Ազգային վիճակագրական ծառայության հայտարարությունում:
Հիշեցնենք, որ վերջին անգամ Վրաստանում բնակչության ընդհանուր մարդահամար է անցկացվել 2002թ.ին:
Հայ բնակչությանը վերաբերող մի քանի տվյալներ նախկին մարդահամարից
Վրաստանի բնակչության ընդհանուր քանակն է` 4 371 535 մարդ.
Վրաստանի ազգությամբ հայ քաղաքացիները` 248929 մարդ, ինչը կազմում է երկրի ընդհանուր բնակչության 5,7%-ը:  Անհրաժեշտ է նշել, որ բնակչության նախկին մարդահամարի ժամանակ` 1989թ.ին, Վրաստանում հայերի քանակը կազմում էր 437211 մարդ, որը տոկոսային հարաբերությամբ  ընդհանուր բնակչության 8,1 %-ն է: Այդ կերպ 1989-2002թթ. Ժամանակահատվածում  Վրաստանում հայերի քանակը պակասել է 188282 մարդով:
Հայ քաղաքացիների տվյալներով ցուցակը`ըստ Վրաստանի շրջանների.
շրջան
ընդհանուր բնակչություն
հայեր
տոկոսային հարաբերություն ընդհանուր բնակչությունից
Թբիլիսի
1081679
82586
7,63 %
Աճարիայի ինքն. Հանրապետությունում
376016
8848
2,35 %
Գուրիա
143357
2134
1,48 %
Իմերեթի
699666
1890
0,27 %
Կախեթի
407182
3789
0,93 %
Մցխեթա-Մթիանեթի
125443
532
0,42 %
Ռաճա-Լեչխումի և Ներքին Սվանեթի
50969
0,05 %
Մեգրելիա և Վերին Սվանեթի
466100
476
0,1 %
Սամցխե-Ջավախք
207598
113347
54,59
Ադիգենի շրջան
20752
698
3,36 %
Ասպինձայի շրջան
13010
2273
17,47 %
Ախալքալաքի շրջան
60975
57516
94,32 %
Ախալցխայի շրջան
46134
16879
36,58 %
Բորոջոմի շրջան
32422
3124
9,63 %
Նինոծմինդայի շրջան
34305
32857
95,77 %
Քվեմո Քարթլի
497530
31777
6,38 %
Շիդա Քարթլի
314039
3521
1,12 %
Մայրենի լեզվի մասին տվյալները
Համաձայն «2002թ.ի բնակչության ընդհանուր մարդահամարի» տվյալների` 235531 հայ նշել են հայերենը` որպես մայրենի լեզու: Այսինքն` Վրաստանի քաղաքացի հայերի 94,61 %-ը իրենց մայրենի լեզուն համարում են հայոց լեզուն: Միաժամանակ 11 852 վրացի և 1 281 ռուս նշել են, որ կատարյալ տիրապետում են հայերեն լեզվին:
5 692 հայեր նշել են, որ իրենց համար մայրենի լեզուն վրացերենն է: Իսկ 7 525 հայ, որպես մայրենի լեզու է նշել ռուսերենը: Հարկ է նշել, որ  հայերենը որպես մայրենի լեզու է նշել 15 վրացի, 19 ադրբեջանցի: 81 414 հայ նշել է, որ կատարյալ տիրապետում է վրացերենին: 95 618 հայեր հայտնել են, որ ոչ մի այլ լեզվի բացի մայրենիից չեն տիրապետում:
Ցավոք, «ՍակՍտատ»-ը չի հրատարակել ոչ մի տեղեկություն, որի համաձայն հնարավոր կլիներ ուսումնասիրել լեզվական պատկերն ըստ երկրի շրջանների: Մինչդեռ ինչ վերաբերում է կրոնին, Ազգային վիճակագրական ծառայությունը ներկայացրել է հետևյալ տվյալները, այդ թվում նաև ըստ շրջանների.
Վրաստանի 171 139 քաղաքացիներ նշել են, որ Հայ առաքելական եկեղեցու հետևորդներ են, ինչը  կազմում է Վրաստանում ապրող հայության ընդհանուր քանակի 68,б75 %-ը և երկրի բոլոր քաղաքացիների քանակի 3,9%-ը:
Հայ առաքելական եկեղեցու հետևորդներն են
Թբիլիսիում` 51 687 մարդ, Սամցխե-Ջավախքում` 87 827 մարդ, Քվեմո-Քարթլիում` 25 688 մարդ,Աջարիայի ինքնավար հանրապետությունում`3 162 մարդ, Կախեթիում`1 146 մարդ և 1629 մարդ Վրաստանի այլ շրջաններում:
Ընդամենը մի քանի ամիս անց հայտնի կդառնան նոր տվյալները: Տեսնենք, թե ինչ կորուստներ ենք ունեցել 12-ամյա ժամանակահատվածում 2002թ.-ից ի վեր:

В Самцхе-Джавахке начинается подготовка к проведению всеобщей переписи населения
«4 марта в Боржомском, Адигенском, Аспиндзском, Ахалцихском, Ахалкалакском и Ниноцминдском муниципалитетах региона Самцхе-Джавахк начинается подготовка к проведению Всеобщей переписи Населения. Подготовительные работы заключают в себе составление списков проживающих в муниципалитетах жителей. Для выполнения данных подготовительных работ «СакСтат» подготовил 230 регистраторов, которые в течении 14 дней проведут все необходимые подготовительные работы. Подобного рода подготовительные работы уже проведены в Ачарской Автономной Республике, в Гурии, Кахети, Самегрело и в столице- Тбилиси. С 20 марта подготовительные работы начнутся в Квемо Картли, а с апреля в Имерети. В ходе подготовительных работ к Всеобщей переписи населения в общей сложности трудоустроено более 4 000 человек.
По решению Правительственной комиссии Всеобщая перепись населения Грузии начнется 5 ноября, и будет вестись да 19 ноября 2014г. В ходе проведения переписи будут трудоустроены до 15 000 человек, которые и будут осуществлять фактическую перепись населения- ходить по домам и опрашивать граждан», -сказано в заявлении Национальной Статистической Службы Грузии –«СакСтат»
Напомним, что последний раз Всеобщая перепись населения Грузии проводилась в 2002г. Представляем Уважаемому читателю некоторые данные из предыдущей переписи, касающиеся армянского населения страны:
Общее число жителей Грузии: 4371535 человек.
Граждане Грузии Армянской национальности -248929 человека, что составляет 5,7% от общего количества населения страны. Необходимо отметить, что во время предыдущее переписи населения, в 1989г., количество армян в Грузии составляло 437211 человек. Что в процентном соотношении выглядит, как 8,1 % от общего населения. Таким образов в период времени 1989-2002гг. количество армян в Грузии сократилось на -188282 человек
Представляем вниманию читателя таблицу с данными о количестве граждан армянской национальности согласно регионам Грузии:
регион |
общее население |
армяне |
процент от общего населения |
Тбилиси |
1081679 |
82586 |
7,63 % |
Ачара |
376016 |
8848 |
2,35 % |
Гурия |
143357 |
2134 |
1,48 % |
Имерети |
699666 |
1890 |
0,27 % |
Кахети |
407182 |
3789 |
0,93 % |
Мцхета-Мтианети |
125443 |
532 |
0,42 % |
Рача-Лечхуми и Нижняя Сванетия |
50969 |
28 |
0,05 % |
Мегрелия и Верхняя сванетия |
466100 |
476 |
0,1 % |
Самцхе-Джавахк |
207598 |
113347 |
54,59 |
Адигенский район |
20752 |
698 |
3,36 % |
Аспиндзский район |
13010 |
2273 |
17,47 % |
Ахалкалакский район |
60975 |
57516 |
94,32 % |
Ахалцихский район |
46134 |
16879 |
36,58 % |
Боржомский район |
32422 |
3124 |
9,63 % |
Ниноцминдский район |
34305 |
32857 |
95,77 % |
Квено Картли |
497530 |
31777 |
6,38 % |
Шида Картли |
314039 |
3521 |
1,12 % |
А теперь давайте обратим внимание на данные о Родном языке.
Согласно данным «Всеобщей переписи населения 2002г» 235531 армян указали Армянский язык как Родной. То есть 94,61 % армян, граждан Грузии считают своим Родным языком Армянский язык. В то же время 11 852 грузин и 1 281 русских указали, что в совершенстве владеют Армянским языком.
5 692 армян указали, что для них родным языком является Грузинский язык. А 7 525 армян, что таковым(Родным языком- ред) является Русский язык. Следует отметить, что Родным языком Армянский указали 15 грузин и 19 азербайджанцев. Что же касается свободного владения государственным языком, 81 414 армян указали, что владеют Грузинским. 95 618 армян заявили, что никаким другим, кроме Родного языка, они не владеют.
К сожалению «СакСтат» не опубликовал информацию согласно которой было бы возможно изучить Языковую картину по регионам страны. Однако, что касается религии, Национальная Статистическая Служба предоставила следующие данные, в том числе и по регионам:
171 139 граждан Грузии указали, что являются приверженцами Армянской Апостольской Церкви, что составляет 68,б75 % от общего количества армян, проживающих в Грузии, и 3,9% от общего числа всех граждан страны. Верующие Армянской Апостольской Церкви проживают в: Тбилиси- 51 687 человек; Самцхе-Джавахк -87 827 человек; Квемо Картли -25 688 человек; Ачарская Автономная Республика -3 162 человек; Кахети -1 146 человек, и 1629 человек в остальных регионах Грузии.
Всего лишь через несколько месяцев будут известны новые данные. Посмотрим, какие потери мы понесли за 12 летние период с 2002г.