Հայաստանը փորձում է վերականգնել ռազմարդյունաբերական համալիրը
Հայաստանում փորձեր են կատարվում վերականգնել ռազմարդյունաբերական համալիրը: Այդ նպատակով մշակվել է օրենք «Ռազմարդյունաբերական համալիրի մասին», որն արդեն ներառվել է ՀՀ Ազգային ժողովի նիստերի օրակարգ:
Հայաստանը նախկին խորհրդային հզոր ռազմարդյունաբերական համալիրին ինտեգրված էր հիմնականում իր գիտական պոտենցիալի միջոցով: Ձևավորվել էին խոշոր գիտաարտադրական միավորումներ, որոնցում պատրաստի զենք երբեք չի արտադրվել, սակայն որոշ կարևոր հետազոտություններ իրականացում էին:
Ղարաբաղի պատերազմի ժամանակ Հայաստանը հասավ նրան, որ ձևավորեց փամփուշտների արտադրություն, որոշ չափով կարգի բերվեց նաև ռազմական տեխնիկայի պահեստամասերի նորոգման ու արտադրման գործընթացը: Սակայն նոր ռազմարդյունաբերական համալիր, որպես այդպիսին, չձևավորվեց, իսկ նախկին գիտաարտադրական համարյա բոլոր հիմնակները դադարեցին աշխատել: Նախկին «Հրազդանմաշի» փորձերը՝ սկսել նռնակների ու ականանետների արտադրություն, հաջողությամբ չպսակվեցին: Ներկայում հայկական «Ասպար» ընկերությունը մշակել է հրազենի տեսակներ (ատրճանակ, դիպուկահար հրացաններ, ինքնաձիգներ), որոնք արդեն փորձարկվել են զինավարժություններում, հնարավոր է դրանց զանգվածային արտադրություն: Սակայն այդ ընկերության բիզնես-նախագծերն առավելապես կենտրոնացած են որսորդական զենքի շուկայոմ: Նախագծեր կան հայ-ռուսական համատեղ ձեռնարկությունների ստեղծման վերաբերյալ՝ զրահատեխնիկա արտադրելու համար:
Հայաստանը պետք է հաշվի նստի նաև այն հանգամանքին, որ հարևան Ադրբեջանում հսկայական ներդրումներ են իրականացվում ռազմական տեխնիկայի արտադրություն կազմակերպելու համար, այդ թվում՝ ռեակտիվ հարմարանքներ, ականներ, ներկայում փորձարկվում է ռուսական ու թուրքական տեխնիկայի բազայի վրա զրահամեքենաների արտադրությունը: Ադրբեջանը գնում է այլ երկրների արտադրանքը պատենտավորելու և նմանակելու ճանապարհով՝ հիմնականում շեշտը դնելով թուրքական ընկերությունների հետ համագործակցության վրա: Հայաստանում վերջին շրջանում ավելի մեծ ուշադրություն է դարձվում սեփական մշակումների վրա:
Իհարկե, օրենք գրելով ռազմարդյունաբերական համալիր ինքնին չի ձևավորվի: Սա բավական մեծ ներդրումներ պահանջող ոլորտներից է: Սակայն փորձը ցույց է տալիս, որ Հայաստանի նման երկրները կարող են ստեղծել ուժեղ ռազմարդյունաբերական համալիրներ՝ օգտագործելով նորարարական նվաճումներ: Դա է վկայում Իսրայելի կամ Սերբիայի օրինակը: Սակայն այդ համալիրները կարող են հաջողության հասնել միայն միջազգային շուկա դուրս գալու պայմանով, այլապես ծանր բեռ կդառնան տվյալ պետության տնտեսության համար: Հեռանկարային են համարվում թեթև տեխնիկայի, անօդաչու թռչող սարքերի, հրազենի, օպտիկական միջոցների արտադրության ոլորտները: Հայաստանը կարծես թե հավակնում է նրան, որ կսկսի հրազենի, ոչ ծանր զրահամեքենայի, իսկ ապագայում՝ անօդաչու թռչող սարքերի արտադրություն:
Զենքի համաշխարհային շուկան ներկայում գերհագեցած է, ու բավականին մենաշնորհացված: Այս շուկայի հիմնական խաղացողները վաղուց հայտնի են (ԱՄՆ, Ռուսաստան, Արևմտյան Եվրոպա), սակայն Հայաստանը գտնվում է աշխարհաքաղաքական բարդ տարածաշրջանում, որտեղ զենքի նկատմամբ պահանջը առաջիկա տասնամյակներում կմնա բարձր: Հիշեցնենք, որ զենքի համաշխարհային շուկան գնահատվում է տարեկան մոտ 400 մլրդ դոլար:
Ըստ Ստոկհոլմի Աշխարհի խնդիրների ուսումնասիրման ինստիտուտի (SIPRI) տվյալներին՝ վերջին 5 տարում զենքի արտահանումների 30 %-ը բաժին է ընկնում ԱՄՆ-ին, 26 %-ը՝ Ռուսաստանին, 7 %-ը՝ Գերմանիային, 6 %-ը՝ Ֆրանսիային, 5 %-ը՝ Չինաստանին: Իրաքի պատերազմի ավարտը բացասաբար է անդրադարձել ամերիկյան զենքի արտահանումների վրա, փոխարենն այս շուկայում էապես ամրապնդվում է Ռուսաստանը: Ռուսական զենքի խոշոր գնորդներ են հանդիսանում Սիրիան ու Հնդկաստանը: Եթե Հայաստանը հասնի նրան, որ հայ-ռուսական համատեղ ձեռնարկությունների միջոցով արտադրի նորագույն զինատեսակներ, ապա կարող է ներառվել նաև զենքի արտահանման ռուսական սխեմաներում:

Армения пытается восстановить ВПК
В Армении предпринимаются попытки восстановить военно-промышленный комплекс. С этой целью разработан закон “О военно-промышленном комплексе”, который уже включен в повестку заседаний Национального Собрания РА.
В некогда мощный советский военно-промышленный комплекс Армения была интегрирована в основном посредством своего научного потенциала. Были сформированы крупные научно-производственные объединения, в которых готовое оружие никогда не производилось, но проводились важные исследования. В годы Карабахской войны Армения смогла наладить производство патронов, в какой-то степени привела в порядок процесс ремонта и производства запчастей к военной технике. Однако новый ВПК как таковой не был создан, а почти все бывшие научно-производственные учреждения прекратили работу. Попытки бывшего “Разданмаша” начать производство гранат и минометов не увенчались успехом. В настоящее время армянская компания “Аспар” занята разработкой видов огнестрельного оружия (пистолеты, снайперские винотовки, автоматы), которые уже проходят апробацию в вооруженных силах. Возможно, будет налажено их массовое производство. Однако бизнес-проекты этой компании сосредоточены в основном на рынке охотничьего оружия. Есть проекты создания совместных армяно-российских предприятий по производству бронетехники.
Армения должна учитывать и то обстоятельство, что в соседнем Азербайджане в производство военной техники осуществляются огромные инвестиции, в настоящее время проходит испытание призводство бронемашин на базе российской и турецкой техники. Азербайджан идет по пути патентования и копирования производства этих стран, делая основной акцент на сотрудничестве с турецкими компаниями. В последнее время Армения больше внимание уделяет собственным разработкам.
Конечно, военно-промышленный комплекс требует огромных инвестиций, однако опыт показывает, что такие страны, как Армения, могут создать сильные ВПК благодаря использованию инновационных достижений. Об этом свидетельствует опыт Израиля и Сербии. Однако эти комплексы могут добиться успеха только в случае выхода на международный рынок, в противном случае они станут тяжелем бременем для экономики государства. Перспективными считаются сферы призводства легкой техники, беспилотных летательных аппаратов, огнестрельного оружия, оптических средств. Армения  претендует на то, чтобы начать производить огнестрельного оружия, нетяжелых бронемашин, а в будущем – беспилотных летательных аппаратов.
Мировой рынок оружия перенасыщен и достаточно монополизирован. Основные акторы этого рынка давно известно – США, Россия, Западная Европа. Но Армения находится в сложном геополитическом регионе, где в ближайшие десятилетия сохранится высокий спрос на оружие.
Согласно Стокгольмскому институту изучения мировых проблем (SIPRI), последние пять лет 30% экспорта оужия приходится на США, 25% - на Россию, 7% - на Германию, 6% - на Францию, 5% - на Китай. Окончание иракской войны отрицательно сказалось на экспорте американского оружия. Вместо этого на рынке существенно укрепилась Россия. Крупными покупателями российского оружия являются Сирия и Индия. Если Армения добьется того, что с помощью совместных армяно-российских предприятий начнет производить новейшие виды оружия, то она сможет войти в российские схемы экспорта оружия.