ԱՐՄԵՆԱԼ-ի թափոնների պահման տեղամասը հավանության է արժանացել
ԱՐՄԵՆԱԼ փայլաթիթեղագլանման գործարանը հայտնում է, որ գործարանում անցկացվել են հասարակական լսումներ՝ ձեռնարկության արդյունաբերական թափոնների պահման տեղամասի նախագծի վերաբերյալ: Միջազգային ստանդարտներին համապատասխան մշակված նախագիծը արժանացել է շահագրգիռ կողմերի հավանությանը և փոխանցվել ՀՀ բնապահպանության նախարարության «Բնապահպանական փորձաքննություն» ՊՈԱԿ-ի համաձայնեցմանը:
3300 քմ մակերեսով տեղամասը գտնվում է ԱՐՄԵՆԱԼ-ի տարածքում: Այստեղ 10 տարիների ընթացքում կարող են առանձին պահվել փայլաթիթեղագլանման արտադրության թափոնները, որոնցում չեն օգտագործվում թունավոր նյութեր: Տեղամասը պարսպատվելու է մինչև 3 մ բարձրությամբ բետոնե պատերով, ինչը առավելագույն չափով կնվազեցնի թափոնների փոխազդեցությունը շրջակա միջավայրի հետ: Այդ նպատակին է ծառայում նաև տեղամասի հոսքաջրերի հեռացման համակարգով հագեցած ասֆալտե հատակը:
Նախագիծը մշակված է «ATMS Solutions» մասնագիտացված կազմակերպության կողմից և համապատասխանում է Հայաստանի Հանրապետության բնապահպանական օրենսդրության բոլոր պահանջներին: Նախագծի հեղիանակները նախատեսել են, որ հետագայում ԱՐՄԵՆԱԼ-ի արդյունաբերական թափոնները հեռացվելու են հանրապետական մասնագիտացված պոլիգոն՝ վերամշակման և օգտահանման համար:

Одобрен проект участка хранения отходов АРМЕНАЛа
На фольгопрокатном заводе АРМЕНАЛ прошли общественные слушания по проекту участка для хранения производственных отходов предприятия. Проект, разработанный в соответствии с международными стандартами, получил одобрение заинтересованных сторон и передан для согласования и утверждения в ГНКО “Экологическая экспертиза” Министерства охраны природы Армении.
Участок площадью 3300 кв. м расположен на территории АРМЕНАЛа. Здесь в течение 10 лет могут раздельно храниться отходы фольгопрокатного производства, в котором не применяются ядовитые вещества. Участок будет огражден бетонными стенами высотой до 3 метров, что максимально снизит вероятность взаимодействия с окружающей средой. Этой же цели служит асфальтовое покрытие участка, которое будет оборудовано системой удаления сточных вод.
Проект участка разработан специализированной организацией “ATMS Solutions” и соответствует всем требованиям природоохранного законодательства Республики Армения. Авторы проекта предусмотрели, что в последующем производственные отходы АРМЕНАЛа будут вывезены на создаваемый специализированный республиканский полигон для переработки и утилизации.