ՀՀ-ում ՄԹ դեսպան. «Պուտինի առաջին կարևոր քայլը կլինի ձեռնպահ մնալ կիրակի օրվա քվեարկության արդյունքը ճանաչելուց»
ՀՀ-ում Միացյալ Թագավորության դեսպան Քեթի Լիչն իր բլոգում գրառում է կատարել Ղրիմի ճգնաժամի վերաբերյալ, որը ներկայացնում ենք ստորեւ:
«Մենք բոլորս, ովքեր մտահոգ են Եվրոպայում խաղաղության համար, ցնցված ենք վերջին երկու շաբաթների ընթացքում Ուկրաինայում կատարվող դեպքերից: Կիրակի օրը Ղրիմում կկայանա հանրաքվե, որում չկա տարբերակ նրանց համար, ովքեր ցանկանում են պահել Ղրիմի կարգավիճակը որպես Ուկրաինայի անփոփոխ մաս: Մարդիկ կարող են քվեարկել միայն Ռուսաստանին միանալու կամ դե ֆակտո անկախության օգտին՝ վերադարձնելով 1992 թվականի չգործող Սահմանադրությունը:
Ռուսաստանն օժանդակում է հանրաքվեին: Սակայն Մ7, ԵՄ, Անվտանգության Խորհրդի մյուս անդամները և միջազգային հանրության մեծամասնությունը հստակ արտահայտել են, որ Ղրիմում մարտի 16-ին կայանալիք հանրաքվեն անօրինական է: Ինչպես նշել է ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Շվեյցարիայի Արտաքին գործերի նախարար Դիդյե Բուրկհալտերը մարտի 11-ին՝ Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականությանը կամ Ղրիմի ինքնավարությանը կամ անկախությանը վերաբերող ցանկացած հանրաքվե պետք է հիմնված լինի Ուկրաինայի Սահմանադրության վրա և համապատասխանի միջազգային օրենքին:
Հանրաքվեի անցկացումը նույնպես ամբողջությամբ անօրինական կլինի: Արդյոք կարող է ազատ ու արդար համարվել մի հանրաքվե, որը կազմակերպվում է երկու շաբաթում, երբ փողոցներում կա զինված աշխարհազոր, որին հնարավոր չէ տարբերակել, երբ բռնանում են լրագրողների վրա և առգրավում նրանց սարքերը, երբ խոչընդոտում են միջազգային ներկայացուցիչների մուտքը Ղրիմ և երբ, չնայած ռուսական ժխտումներին, հստակ ապացույց կա, որ ռուսական զորքերը թողել են իրենց բազաները և զբաղեցրել Ղրիմի ենթակառուցվածքները՝ խախտելով Ուկրաինայի ինքինշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը, ինչպես նաև մի շարք երկկողմ ու բազմակողմ համաձայնագրեր:
Որպեսզի հանրաքվեն լինի արդար, կայուն և վերջնականապես լուծի, այլ ոչ թե հարուցի խնդիրներ, այն պետք է դառնա բանակցության ու քննարկման բաց ու ներառական գործընթացի վերջին հանգրվանը: Այն կարող է ծրագրվել միայն, երբ պարզ դառնա, որ բոլոր կողմերը պատրաստ են խաղաղ ընդունել դրա արդյունքը: Սա է պատճառներից մեկը, թե ինչու է Միացյալ Թագավորությունը պատրաստ Շոտլանդիայի անկախության համար հանրաքվեն անցկացնել այս տարի:
Այն բանից հետո, երբ 20-րդ դարում երկու համաշխարհային պատերազմներ ավերեցին Եվրոպան, միջազգային համաձայնագրերի ու կառույցների ցանց ստեղծվեց և 1991թ. հետո ուժեղացվեց, որպեսզի այն օգնի մեզ` խուսափել կրկնելու անցյալի ցավոտ հակամարտություններն ու խաղաղ ճանապարհով լուծելու վեճերը: ԵԱՀԿ-ի և Եվրոպայի Խորհրդի նման կազմակերպությունները, որոնց ինտեգրված անդամ է Ռուսաստանը, գոյություն ունեն՝ օգնելու պետություններին բարձրացնել ինքնորոշման հարցեր և պաշտպանել փոքրամասնությունների իրավունքները:
Մենք շարունակում ենք հորդորել Ռուսաստանին օգտագործել այս կառույցները և լրջորեն ընդգրկվել ուկրաինական կառավարության հետ դիվանագիտական երկխոսության մեջ ու գտնել հարցի խաղաղ լուծում: Դեռ շատ ուշ չէ: Նախագահ Պուտինի համար առաջին կարևոր քայլը կլինի ձեռնպահ մնալ ճանաչելուց կիրակի օրվա քվեարկության արդյունքը»:

British Ambassador in Armenia Urges Putin Not to Recognize Sunday Referendum in Crimea
British Ambassador to Armenia Catherine Lich posted the following statement in her blog regarding the crisis in Crimea.
All of us who care about peace in Europe have been shocked by the events in Crimea over the past two weeks. On Sunday a referendum will be held in Crimea in which there is no option for those who wish to keep Crimea’s status as part of Ukraine unchanged. People may only vote to join Russia, or to vote for de-facto independence, by bringing back a defunct 1992 constitution.
Russia supports the referendum. But the G7, the EU, other Security Council members and the wider international community are clear that the referendum in Crimea on 16 March will be illegal. As the OSCE Chair and Swiss Foreign Minister Didier Burkhalter said on March 11, any referendum regarding Ukraine’s territorial integrity or Crimea’s autonomy or sovereignty has to be based on the Ukrainian constitution and has to be in line with international law.
The conduct of the referendum will also be entirely illegitimate. Can a referendum be free and fair when it is organized at two weeks’ notice; when there are unidentifiable, armed militias on the streets; when journalists are harassed and their equipment confiscated; when international representatives are blocked from entering Crimea; and when, despite Russian denials, there is clear evidence that Russian troops have left their bases and have been taking over infrastructure across Crimea, in clear violation of Ukraine’s sovereignty and territorial integrity and numerous bilateral and multilateral agreements?
To be fair, to be sustainable and to ultimately resolve rather than create more problems, a referendum has to be the end point of an open and inclusive process of discussion and negotiation. It can only be contemplated when it is clear that all sides are prepared, peacefully, to accept the result. This is one reason why, in the UK, we are able to have a referendum on the independence of Scotland this year.
After two world wars devastated Europe in the 20th century, a web of international agreements and institutions have been put in place, and reinforced after 1991, to help us avoid repeating the bitter confrontations of the past and to settle disputes peacefully. Organisations like the OSCE and the Council of Europe, of which Russia is an integral member, exist to help states address questions of self-determination and defend the rights of minorities.
We continue to urge Russia to use these institutions, to engage seriously in diplomacy with the Ukrainian government and to find a peaceful resolution. It is not too late. A vital first step will be for President Putin to refrain from recognizing the outcome of the vote on Sunday.