Ալեք Ենիգոմշյան. «Մենք ազատագրել ենք մեր պատմական հողերը»
-Ալեք, այսօր Արցախի հերոս Մոնթեի ծննդյան տարեդարձն է: Դուք, որ գրեթե երեսուն տարի ճանաչել եք Մոնթեին, եւ նրա տեսակետներին ծանոթ եք ավելի լավ, քան մյուսները, ի՞նչ եք կարծում, ո՞րը կլիներ Մոնթեի տեսակետը Ղարաբաղյան հարցի քաղաքական կարգավորման վերաբերյալ:
Մոնթեն այն ժամանակ դեռ այդ հարցին պատասխանել է, հարցազրույցների մեջ խոսքեր ունի, երբ ասում է` «պատերազմը պիտի վերջանա միայն մեր հաղթանակով»:
Դա նշանակում է, որ հաշտությունը պիտի կնքվի միայն մեր հաղթանակով: Սա արդեն ես եմ ավելացնում: Մոնթեն բազմաթիվ հայտարարություններ է արել, որոնք ցույց են տալիս, որ այսօրվա տարածքները ինքը համարում է մշտապես հայկական: Քարվաճառի ազատագրության ժամանակ Դադիվանքի ֆոնի վրա տված հարցազրույցում նա ասել է, որ ամեն տեղ հայկական վանքեր են, ուր որ գնաս՝ հայկական բնակավայրեր կգտնես, եւ մենք մեր պատմական հողերից ոչ մի քայլ այն կողմ չենք անցել, որտեղ որ հող ենք վերցրել, մեր պատմական հողերն են եղել: Սրանք ուղղակի հիշատակումներ են Մոնթեի ասածներից: Բայց ահա մի քանի կոնկրետ մեջբերումներ նրա որոշ ելույթներից. «Մենք վերատիրացանք մեր տներին և կալվածներին» («Նոր Կյանք» (ԱՄՆ), 23 հունիս 1993 թ.), «Մենք մտել ենք այնտեղ, որտեղ պատմականորեն մերն է: Հայոց պատմության վերջին էջը կրնանք դարձնել, եթե կորսնցնենք այս հողամասը» (1992 թ., հոկտեմբերի 4, Արցախի հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցից), «Այս հարցը պատմական հարց է: Մեր ժողովրդի համար չափազանց կարևոր է վերջապես այս շրջանը [Քարվաճառը] վերամիացնել Հայաստանին: Ինչպես կտեսնես, ամեն տեղ, ուր որ կերթաս, վանք մը կա, հայկական հող է ասիկա: Ամեն մեկ գյուղ որ կմտնես, կտեսնես, որ իսկապես հայկական հող է: Եւ չափազանց կարևոր է այս 3000 քառ. կիլոմետրը միացնել: Արցախի պատմության համար ալ որոշիչ դեր կխաղա այս շրջանը ազատագրելը: (:::): Հոգևոր, քաղաքական, ռազմական, ամեն ձևով: Շատ կարևոր է այս հաղթանակև տանել» (1993 թ., մարտ 29-30, Քարվաճառի շրջանի ազատագրության գործողության ընթացքում, Դադի վանքի մոտ), «Իմ կարծիքն այն է, որ պետք է վերադառնալ Արցախի պատմական սահմաններին, մի գիծ քաշելով Արաքսից Կուր: Այդ պարագայում շատ ավելի հեշտ է լինելու մեր դիրքերի պաշտպանությունը, որովհետև մեզ պաշտպան ենք ունենալու բնական սահմաններ գետերի հուներն ու լեռները: Այնքան ատեն, որ մեր պաշտպանության գծերը շարունակեն ժանյակի տեսք ունենալ, մենք մեզ սպառելու ենք բազմաթիվ ճակատներ միաժամանակ պաշտպանելով և հեշտացնելու ենք ազերիների գործը» (Les Nouvelles D'Armenie, No. 2, հունիս-հուլիս 1993 թ.): Մոնթեն փաստում էր, որ այս տարածքները պատմական հայկական տարածքներ են, մենք ուրիշի հողը չենք գրավել: Անվտանգության պաշտպանության տեսակետից պատմականորեն այդպես է եղել, և հիմա էլ այդպես պետք է լինի: Ներկա տարածքները պետք է լինեն, որովհետեւ պաշտպանվածությունը ապահովում են հենց ա՛յդ տարածքները: Այլապես նախկին ԼՂԻՄ-ի սահմանները պաշտպանողականությունը ապահովելու իմաստով անհուսալի են բազմաթիվ առումներով` և՛ սահմանի երկարությունն է չափազանց ավելանում, և՛ այլ ահնգամանքներ: Այսինքն` այստեղ սկզբունքային պատճառներ կան պատմական արդարության իրավունքի իրացման և նաև գործնական պաշտպանողականությունը ապահովելու գործում: Սա է, իմ կարծիքով, Մոնթեի կեցվածքը:
-Այսօր ակտիվ բանակցություններ են ընթանում են փոխզիջումների շուրջ: Գիտեմ, որ Դուք անձամբ դեմ եք փոխզիջմանն ընդհանրապես: Բայց կարծու՞մ եք, որ ինչ-որ բան կարելի է զիջել խաղաղության և Արցախի անկախության կարգավիճակի ճանաչման դիմաց:
-Ես, և ոչ միայն ես, գտնում ենք, որ տարածքների հարցով փոխզիջման մասին ընդհանրապես խոսք լինել չի կարող և չպետք է լինի: Ես սկզբունքային պատճառներ եմ նշում` մենք մեր նախնական իրավունքներն ենք վերագտնում: Մենք ամենաքիչը հազար տարի միայն հող ենք կորցրել և միայն այս պատերազմի ընթացքում է, որ մեր պատմական հողերը ազատագրել ենք: Սա ոգու իմաստով հոգեբանական մեծ նշանակություն ունի` այսօր կամ վաղը, հազար տարվա մեջ առաջին անգամ եղած դրական ոստյունը վերածել ոչնչի: Ես չեմ պատկերացնում, թե հայ մարդը ինչպիսի հոգեբանությամբ կարող է իր հայ լինելը շարունակել այնպիսի մեծ խայտառակությունից հետո, եթե այդ հողերը վերադարձվեն: Ուզում եմ ասել, որ հայի հոգին կկոտրվի, այստեղ միայն սկզբունքի խնդիր չէ, այլ ապագայի խնդիր: Բացի զուտ ռազմագիտական իմաստով պաշտպանվածությունից, հոգեբանական իմաստով դա «քանդում» է նշանակում: Այսքանից հետո, կրկնում եմ, որ հողերի կամ տարածքների իմաստով փոխզիջում չպետք է լինի և չի կարող լինել: 14 տարի` 1994 թ. զինադադարի կնքումից հետո, դրանից առաջ էլ փոխզիջման մասին հայկական կողմից խոսում են մինիմալ պահանջ ունեցողները, եւ փոխզիջման սահմանագիծը նրանց համար տարածքի ինքնավարությունն է, այսինքն` ԼՂԻՄ-ի տարածքում բնակվող հայության ինքնորոշման իրավունքն է, որը Ադրբեջանից պահանջում են ընդունել: Իսկ Ադրբեջանը չի ընդունում: Ադրբեջանը չի ընդունում անգամ այդ մինիմալ պահանջը, երբ դրան զուգահեռ հայկական թույլ կողմը պատրաստ է գրեթե բոլոր տարածքները հանձնել Ադրբեջանին: Բայց եթե Ադրբեջանը այդ մինիմալ պահանջը 14 տարի չի ընդունել, չկա այնպիսի փոխզիջում, որին հնարավոր է գնալ: Սա փաստ է, Ադրբեջանը ցույց է տալիս, որ մինիմալ պահանջը չի ընդունում: Եթե Ադրբեջանը վստահ լինի, որ ռազմական առումով պատրաստ կլինի վերցնել այդ հողերը հայկական ուժերի ձեռքից, մի պահ չի վարանի և այդ քայլին կգնա: Հետևաբար, կնքե՞նք համաձայնագիր, զիջումներով կամ ոչ, Ադրբեջանը գնալու է այդ քայլին և չի ընդունելու հայկական կողմի նույնիսկ մինիմալ պահանջը: Հետևաբար, փոխզիջում հասկացությանը մի քիչ շատ է կարևորություն տրվում: Չկա այնպիսի փոխզիջում, որ Ադրբեջանը ընդունի, և մենք տարածքների առումով ոչ մի պարտավորության չենք գնում: Ուրիշ առումներով հնարավոր է մտածել:
-Ինչի՞ շուրջ են, Ձեր կարծիքով, կողմերը հիմա բանակցում: Կա՞ այդ բանակցություններում տարածքների հանձնման հարցը:
-Առաջին օրվանից` 1991-ից կամ 1994-ից, երբ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև բանակցություններ սկսվեցին, խոսք է գնացել տարածքների մասին, և դա խայտառակություն է: Հիմա ասում են, որ Մադրիդյան սկզբունքները բաց չեն, բայց բոլորս էլ գիտենք, որ այստեղ խոսքը պարտադիր կերպով գնում է տարածքների մասին` 5, 6 կամ 7 տարածք: Ոչ ոք չի կարող ասել, որ այդ բանակցությունների ընթացքում առաջին կետը հենց տարածքների հանձնումը չէ: Իմ կարծիքով՝ դա միանշանակ մերժելի է: Հետևաբար, այսքան ժամանակ ինչի շուրջ որ եղել են բանակցությունները, տարածքների զիջումների սկզբունքի շուրջ է եղել: Ցավոք, հայկական պաշտոնական կողմը միշտ էլ պատրաստ է եղել այդ զիջումներին գնալու՝ պայմանով, որ ԼՂ-ի բնակչության ինքնորոշումը ճանաչվի: Բայց մենք մի՞թե չգիտենք, որ տարածքները հանձնելուց հետո այդ տարածքում բնակվող հայությունը չի մնա այնտեղ, և հոգեբանական տարբեր ճնշումների տակ ինքն իրեն ոչ անվտանգ իրավիճակում զգալով՝ կթողնի ու դուրս կգա, նույնը կարող է տեղի ունենալ Զանգեզուրում, Սյունիքում, և դրա շարունակությունը պարզ է, թե ինչ կլինի: Այստեղ չափավորական լինելու, մեծ տերությունների ցանկությունները նկատի ունենալու, մեր թուլությունը չգիտակցելու խնդիր չէ: Մեր կողմից ցանկացած թուլություն բերելու է ավելի մեծ կորուստների՝ և՛ տարածքային, և՛ գոյութենական: Այդ տարածքները պահելը ինքնանպատակ չէ: Այդ տարածքները պետք է բնակեցվեն մեր ժողովրդի կողմից, և դա ոչ միայն հայ ժողովրդի պատմական արդար իրավունքն է այդ տարածքներում վերստին ապրելու: Այդ տարածքների վերաբնակեցումը բազմաթիվ այլ հարցեր կարող է լուծել: Գիտենք, թե ինչքան խնդիրներ է ունեցել մեր գյուղատնտեսությունը դեռ սովետական տարիներից, այդ տարածքները գյուղատնտեսական լավագույն տարածքներն են: Մենք միշտ խոսել ենք ՀՀ-ում Արարատյան դաշտավայրի մասին՝ որպես գյուղատնտեսական լավագույն տարածք: Բայց գիտենք, թե որքան գերբնակեցված տարածք է դա: Հայաստանի համար էական մեծ խնդիրներ կլուծի այդ տարածքների շահագործումը գյուղատնտեսական առումով: Մեր արտաքին առևտրի մեջ մեծ տեղ է զբաղեցնում սննդի ներմուծման չափաբաժինը: Արտաքին առևտրի խնդիրները լուծելու առումով դրական նշանակություն կունենա այդ տարածքների բնակեցումը և շահագործումը, էլ չեմ խոսում մի շատ կարևոր հարցի մասին: Դա արտագաղթն է: Եթե առաջ քաղաքներից էր ժողովուրդը դուրս գալիս ու արտագաղթում արտասահման, արդեն երկար տարիներ է այդ գործընթացը տեղափոխվել է գյուղական շրջաններ: Եթե լուրջ կերպով քաղաքականություն վարվի, այսինքն` գյուղական բնակչության այն մասին, որը չի կարողանում գյուղերում իր գոյությունը ապահովել, մտածված կերպով ուղղեն այդ տարածքները, ժողովրդագրական իմաստով կարող են լուծվել այդ խնդիրները: Բացի տարածքային խնդիրներից, այդ տարածքների` որպես հայկական պահելը և դրական իմաստով յուրացնելը ժողովրդի և պետության առջև ծառացած բազմաթիվ խնդիրներին լուծումներ կարող է բերել:
-Ինչու՞ մինչ այսօր չի հաջողվել լուծել տարածքների վերաբնակեցման խնդիրը:
-Ես վստահ եմ, որ կա երկու պատճառ. նախ` չկա քաղաքական կամք, այսինքն` որոշում կայացնողները` պետության օղակները պետք է կայացնեն այդ շրջանները վերաբնակեցնելու որոշումը, որը չեն անում: Կայացնում են հակառակ որոշում, որովհետև իրենք մտածում են, որ այդ տարածքները մի օր պետք է հանձնեն: Մյուս պատճառն էլ բնակչության նպաստող սոցիալ-տնտեսական քաղաքականության բացակայությունն է: Այսինքն` այդ տարածքները օգտագործվում են միայն սեփական կլանային շահերը ապահովելու համար, այլ ոչ թե այնտեղ ժողովուրդ բնակեցնելու և այդ ժողովրդի համար արժանավայել կյանք ապահովելու նպատակով: Հազարավոր հեկտարներ մի քանի հոգու վերահսկողության տակ են, նրանք են տնօրինում այդ տարածքների բարիքները, այնտեղ բնակվող բնակչությանը ոչ մի օժանդակություն չի տրվում: Որովհետև ովքեր կարող են այդ վարչական-քաղաքական որոշումներով այդ օժանդակությունները տրամադրել, նրանց բացարձակ չի հետաքրքրում այդ մարդկանց՝ ազատագրված տարածքներում երկար ժամանակ հաստատվելը և սերունդներ աճեցնելը, նրանց հետաքրքրում են սեփական կարճաժամկետ շահերը:

Alek Yenikomshian – “We have liberated our historic lands.”
An interview with Alek Yenikomshian, a friend of Monte Melkonian and a founder of the “Miatsum Initiative”
-Alek, today, November 25th, is the birthday of Monte. You, who knew him for almost 30 years and who is familiar with his views better than most, what do you think Monte’s opinion would have been regarding the political settlement of the Karabakh conflict?
-Monte answered this question back then, there are statements he made during interviews where he noted that, “the war will only end with our victory.”
This means that any reconciliation will be signed on the basis of our victory. This is something that I have added. Monte made numerous statements that show that he considered the territories as perpetually Armenian. At the liberation of Karvatchar, during an interview he granted with Dadivank as a backdrop, Monte stated that there are Armenian monasteries all over the place, wherever you travel you come across Armenian settlements and that we haven’t stepped a foot over the boundary of our historic lands…Whatever lands we have taken have been our historic lands. These are just recollections of some of Monte’s sayings.
Here are some more specific quotations from his statements: “We have once again become masters of our homes and lands” (Nor Gyank, USA, July 23, 1993); “We have gone into those areas that have historically been ours. We will be turning the last page of Armenian history if we lose this land” (Artsakh TV interview, October 4, 1992); “This question is an historical one. It is extremely important for our people to reconnect this area (Karvatchar) to Armenia. As you see, wherever you go there are Armenian monasteries, this is Armenian land. Enter any village and you see that this is Armenian land. And it is vitally important to connect these 3,000 square kilometers of land. The liberation of this region will also play a decisive role in the history of Artsakh as well…spiritually, politically, strategically, in all ways. It is very important to gain a victory.” (Interview given on March 29-30, in vicinity of Dadivank, during operations to liberate Karvatchar); “My view is that we must return to the historic borders of Artsakh, by drawing a line from the Araks to the Kur. In this way the defense of our positions will be made much easier because we’ll have natural borders as our defenders, the rivers and mountains. For as long as we have our defensive lines looking like a lace patchwork we will be consumed in defending several fronts simultaneously and will be making the task of the Azeris much easier.” (Les Nouvelles D’Armenie, June-July 1993).
Monte proved that these lands were historic Armenian lands and that we didn’t capture the lands of others. In terms of the defense of security this has been the historic way and it remains so today. The present territories must remain because those same territories insure our security. Otherwise, the borders of the former Nagorno-Karabakh Autonomous Region, in terms of insuring defensibility, have much to be desired in any number of ways. In other words, there are principled reasons here to exercise the right to historic justice and also in terms of insuring practical defensibility. In my opinion, this would be Monte’s position.
-Today, active negotiations are taking place around the issue of mutual concessions. I know that you are personally opposed to mutual concessions in general. However, don’t you think that something can be conceded in the name of peace and in exchange for the recognition of the independence of Artsakh?
-I am not alone in thinking that there can be no talk, and shouldn’t be any talk, of mutual concessions when it comes to the issue of the territories. I have noted principled reasons, i.e., that we have regained our former rights. At a minimum we have been losing land for the past 1,000 years and it has only been in this war that we have liberated our historic lands. This fact has great psychological importance – today or the next day, this great leap forward, the first in over 1,000 years, will be reduced to nothing. I can’t picture what type of psychological state of mind an Armenian will find himself in after such a shameless outrage if those lands are returned. What I want to say is that the Armenian spirit would be broken. Here it’s not only a matter of principle but a question of the future. Beside from a purely military issue of defensibility, from a psychological perspective, it would signify “devastation”. Let me restate, after all this, that there can be no talk of land or territory concessions. There were those 14 years, before the truce of 1994, on the Armenian side who were talking about minimal demands in the context of mutual concessions and for them the border line was the self-government of the region; namely the demand that Azerbaijan accept the right of the people of the Nagorno-Karabakh Autonomous Region to self-determination. And Azerbaijan didn’t accept this. Azerbaijan didn’t even accept this minimal demand when simultaneously the weak Armenian side was ready to give back almost all the territories. But if Azerbaijan hasn’t accepted this minimal demand for 14 years, there is no such mutual concession that is possible to realize. This is a fact. Azerbaijan has shown that it will not accept the minimal demand. If Azerbaijan is confident that it can regain those lands by military means from the hands of the Armenian forces it wouldn’t hesitate doing so for a moment. Thus, if we signed an agreement or not, with or without mutual concessions, Azerbaijan will take that step and will not accept the minimal demand of the Armenian side. Thus, there’s a bit too much importance being given to the concept of mutual concessions. There is no such mutual concession that Azerbaijan will accept and we will not enter into obligations regarding the territories. It is possible to think along other lines.
-In your estimation, what issues are the negotiations revolving around? Is there a question about the return of those territories in the negotiations?
-From the first days of negotiations between Armenia and Azerbaijan there was mention made of the territories and that was scandalous. Now they say that the Madrid Principles aren’t known but we all know that in that framework there is mandatory talk about 5, 6 or 7 regions of the territories. No one can say that the first point of the negotiations process isn’t about the return of those territories. I believe this is to be rejected out of hand. Thus, for all this time the negotiations have been revolving around the principle of territorial concessions. Sadly, the official Armenian side has always been ready to go the way of concessions, with the condition that the self-determination of the people of MK (Mountainous Karabakh) be recognized. But aren’t we aware that after the lands are returned Armenians now residing there will leave especially since they won’t feel protected. The same can happen in Zangezour and Syunik and down the line. Any weakness on our part will just lead to larger loses, both territorially and in issues of existence.
Holding on to those territories isn’t an aim in itself. Those lands must be settled by our people and it is just not our just historic right to once again live there. The resettlement of those lands can solve a myriad of other issues. Those territories are some of the best agricultural lands around and we know of the problems faced by our agricultural sector even since Soviet days. These lands could help with managing the size of our agricultural imports. I haven’t yet touched on a very important matter that these territories might solve, the problem of emigration. Where once people moved overseas from our cities, now this trend has reached the villages as well. If there was a serious policy to redirect those people who feel that they can no longer make a living in the villages to these territories in an organized fashion, we could resolve these issues from a demographic viewpoint.
-Why hasn’t the problem of resettling the territories yet been resolved?
-I am certain it has two main reasons. There is no political will. Those making decisions have yet to do so regarding the resettlement of these territories. They pass decisions to the contrary because they believe that sooner or later these lands will be returned. The other reason is the lack of adequate policy of socio-economic assistance. In other words, those lands are only being employed to ensure the profits of various clans and not for resettlement of people or to ensure those people with a decent lifestyle. Thousands of hectares of land are under the control of a handful of people, they are the master of the land’s fruits. No assistance is given to the people living there and trying to eke out an existence.