Ծառուկյանը գլխավորում է օլիգարխ պատգամավորների «TOP ցուցակը»
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախագահ, ԱԺ պատգամավոր Գագիկ Ծառուկյանն իր ֆինանսական եկամուտներով եւ ունեցած ձեռնարկություններով գլխավորում է ԱԺ օլիգարխ պատգամավորների ցանկը:
2008 թ. Ծառուկյանն ունեցել է 7 մլրդ 705 մլն 645 հազ. դրամ եւ 933 հազար 668 ԱՄՆ դոլար եկամուտ: Նա ձեռք է բերել եւ միեւնույն ժամանակ օտարել է մեկ շենք եւ շինություն: Գնել է «Նիսան Պատրոլ», վաճառել` «Դայմլեր-Կրայսլեր» ավտոմեքենա: Գործարար պատգամավորի 2009 թ. գույքի եւ եկամուտների հայտարարագրից երեւում է, որ այդ տարի գնել է «Ռոլս-Ռոյս կուպե ֆոնտոմ» ավտոմեքենա եւ վաճառել «Մերսեդես Բենց S500»-ը: Գնված ավտոմեքենաները պատգամավորն օգտագործել է անձնական կարիքների համար:
Ճգնաժամային տարում Ծառուկյանը կարողացել է զգալիորեն բարելավել իր ֆինանսական կարողությունները: Նա 2009 թ. հայտարարագրել է 9 մլրդ 670 մլն 820 հազ. դրամ, 126 մլն եվրո եւ 439 հազ. ԱՄՆ դոլար:
Իհարկե, քչերը կհավատան, որ Ծառուկյանը մեկ առ մեկ նշել է իր եկամուտներն ու ոչինչ չի թաքցրել` հաշվի առնելով, որ հայտարարագրերի օրինականության հարցով ոչ ոք չի զբաղվում: Թեեւ հարկային մարմիններն են ընդունում գույքի եւ եկամուտների հայտարարագրերը, այնուամենայնիվ, Կառավարությունը «խնայել» է ՊԵԿ-ի աշխատակիցների ներուժը եւ նրանց չի օժտել օրինականության ստուգման լիազորությամբ:
Հավանաբար, որոշում կայացնելիս Կառավարությունը մտածել է, որ փոքր ու միջին բիզնեսում հարկային մարմինների ստուգումներն ավելի «եկամտաբեր» կլինեն պետբյուջեի համար, քան ասենք` Գագիկ Ծառուկյանի, Սամվել Ալեքսանյանի, Տիգրան Արզաքանցյանի, Լեւոն Սարգսյանի ու այլոց հայտարարագրերը ստուգելը:
Հիմա Գագիկ Ծառուկյանի կողմնակիցները մեզ կմեղադրեն «չուզողության» մեջ եւ կասեն, որ պատվեր ենք կատարում` ի՞նչ է, նախանձու՞մ եք, մարդն աշխատում է: Իհարկե, ոչ ոք չի նախանձում, սակայն Գագիկ Ծառուկյանին ժողովուրդը քվե է տվել ոչ թե անձնական բիզնեսը զարգացնելու եւ գործարար շրջանակն ընդլայնելու, այլ Ազգային ժողովում օրինաստեղծ գործունեությամբ զբաղվելու համար:
Գ. Ծառուկյանը ամիսներ շարունակ ԱԺ չի գնում, թեեւ որպես պատգամավոր պարտավոր է մասնակցել թե հանձնաժողովի նիստերին, թե քննարկումներին ու քվեարկություններին: Իհարկե, այլ գործարար պատգամավորների համեմատ Գագիկ Ծառուկյանն ավելի ազնիվ է գտնվել եւ բացակայությունները հարգելի ճանաչելու համար ԱԺ աշխատակազմին հիվանդության թղթեր չի ներկայացրել:
Նա բավարարվել է միայն գրություններով, որոնք ենթադրում են մեկնում գործուղումների եւ այլն: Սակայն հարց է` Ծառուկյանը գործուղման մեկնել է որպես պատգամավո՞ր, գործարա՞ր, թե՞ կուսակցության նախագահ: Արդարության համար նշենք, որ Ծառուկյանը երբեք ԱԺ հաշվին գործուղման չի մեկնել:
ՀՀ Սահմանադրությամբ պատգամավորն իրավունք չունի գործարարությամբ զբաղվել: Հարցին` Գ. Ծառուկյանի գործունեությունն արդյոք Սահմանադրության խախտում չէ՞, եւ ինչպե՞ս է նա վերաբերվում գործարարների` քաղաքականությամբ զբաղվելուն, նրա մամուլի խոսնակ Խաչիկ Գալստյանն ասաց. «Պարոն Ծառուկյանը բազմիցս է նշել, որ գործարարները պետության հենասյուներից են, ովքեր ստեղծում են կայուն աշխատատեղեր, բարիքներ, առավել պատասխանատու են երկրի կայունության, զարգացման եւ բարգավաճման համար: Այդ տեսանկյունից գործարարների` որպես ՀՀ քաղաքացիների` քաղաքականությամբ զբաղվելը նրանց քաղաքական իրավունքների անքակտելի մասն է»:
Ինչ վերաբերում է պատգամավորի բիզնեսին, ապա Խաչիկ Գալստյանի խոսքերով` Ծառուկյանը բիզնեսից քաղաքականություն է եկել 2003 թ., եւ այդ պահից ի վեր` նրա ամբողջ բիզնեսը կառուցվում է «Մուլտի Գրուպ» կոնցեռնի շրջանակներում:
Ծառուկյանի եկամուտները գոյանում են հենց «Մուլտի Գրուպ» կոնցեռնի մեջ մտնող եւ բաժնեմասերի տեսքով իրեն պատկանող շուրջ 35 ընկերությունների գործունեությունից: «Որպես ԱԺ պատգամավոր` պրն Ծառուկյանի գործունեությունն իրականանում է ՀՀ Սահմանադրության նորմերին համապատասխան»,- ասում է մամուլի խոսնակը:
Նշենք, որ Գագիկ Ծառուկյանը նախագահում է «Մուլտի Գրուպ» բազմաճյուղ կոնցեռնը, որն այժմ ներառում է Աբովյանի չափիչ սարքերի գործարանները, Երեւանի քիմիադեղագործական ֆիրման, «Մուլտի Գազ» գազալցակայանների ցանցը, «Մեկ» կահույքի խանութների ցանցը, «Արարատ» կոնյակի, գինու, օղու կոմբինատը, «Արարատ» ցեմենտի գործարանը, «Ավիասերվիս» բաժնետիրական ընկերությունը, «Տեխնոալյումին» ձեռնարկությունը, «Նյու» ընկերությունը, «Ալրաղաց» հացահատիկային կուլտուրաների մշակման ձեռնարկությունը, «Մուլտի Լեոն» բենզագազալցակայանների ցանցը, «Մուլտի Գրուպ Սթոուն» քարի արդյունաբերական մշակման ընկերությունը, «Մագաս Ինվեստ» մեքենաների վաճառքով զբաղվող ընկերությունը, «Մուլտի Ռեստ Հաուս» հյուրանոցային համալիրը, «Գլոբալ մոթորս» մեքենաների ներմուծմամբ եւ վաճառքով զբաղվող ընկերությունը, «Մուլտի Գրուպ Ջոսոնս» որսորդական խանութը եւ այլ ընկերություններ ու կազմակերպություններ:
Ծառուկյանը չի բավարարվում եղածով եւ փորձում է ոչ միայն ներսում ընդլայնել բիզնեսը, այլ տարածվել երկրի սահմաններից դուրս:
Մասնավորապես, 2009 թ. նա կնոջ` Ջավահիր Ծառուկյանի հետ մոտ 25 մլն եվրոյով գնել է բուլղարական հանքային ջրերի «Gorna Banya» ընկերությունը: Այն Սոֆիայի մերձակայքում ունի հանքային ջրերի 3 աղբյուրներ:

Царукян возглавляет ТОП-список депутатов-олигархов
Председатель партии "Процветающая Армения", депутат Национального Собрания Гагик Царукян по своим финансовым доходам и предприятиям возглавляет список депутатов-олигархов.
В 2008 году доходы Царукяна составили 7 млрд 705 млн 645 тыс. драмов и 933 тыс.668 долларов США. Он приобрел и в то же время продал одно здание и строение. Купил автомобиль Ниссан Патрол, продал – Даймлер Крайслер. В 2009 г., согласно декларации, депутат-предприниматель приобрел автомобиль Rolls Royce Phantom Coupe и продал Мерседес-Бенц S500. Приобретенный автомобиль депутат использовал на личные нужды.
В год кризиса Царукян сумел значительно улучшить свое финансовое положение. В 2009 г. он задекларировал 9 млрд 670 млн 820 тыс.драмов, 126 млн евро и 439 тыс.долларов США.
Учитывая, что вопросом законности деклараций никто не занимается, мало кто поверит в то, что Царукян указал все свои доходы и ничего не утаил. Хотя налоговые органы принимают декларации о доходах и имуществе, правительство, тем не менее, "пощадило" сотрудников Комитета госдоходов и не наделило их полномочием на проверку законности деклараций.
Принимая такое решение, правительство, видимо, полагало, что проверки налоговыми органами малого и среднего бизнеса будут более "прибыльными" для госбюджета, чем, скажем, проверка деклараций Гагика Царукяна, Самвела Алексаняна, Тиграна Арзаканцяна, Левона Саркисяна и др.
Сейчас сторонники Гагика Царукяна обвинят нас в "недоброжелательности" и скажут, что мы выполняем заказ – мол, завидуем, а человек, между тем, работает.
Никто, конечно, не завидует. Дело лишь в том, что народ отдал свои голоса за Гагика Царукяна не для того, чтобы он развивал и расширял свой личный бизнес, а для того, чтобы он занимался в Национальном Собрании законотворческой деятельностью.
Царукян не приходил в НС на протяжении многих месяцев, хотя как депутат обязан был участвовать в заседаниях комиссии, в обсуждениях и голосованиях. Да, по сравнению с другими депутатами-предпринимателями Гагик Царукян поступал более честно – он не представлял в администрацию НС медицинские справки с тем, чтобы его пропуски засчитывались как уважительные.
Он ограничивался записками, в которых сообщал о своих командировках. Однако еще неизвестно, в качестве кого Царукян ездил в командировки – в качестве депутата, предпринимателя или председателя партии. Справедливости ради отметим, что Гагик Царукян никогда не ездил в командировки за счет НС.
По Конституции РА депутат не имеет права заниматься предпринимательством. Пресс-секретарь Г.Царукяна Хачик Галстян, отвечая на вопрос, не является ли деятельность г-на Царукяна нарушением Конституции и как он относится к тому, что предприниматели занимаются политикой, сказал: "Г-н Царукян неоднократно отмечал, что предприниматели – опорные столпы государства, которые создают рабочие места, блага, несут особую ответственность за стабильность, развитие и процветание страны. С этой точки зрения право заниматься политикой является неотъемлимой частью политических прав предпринимателей как граждан РА".
Что касается бизнеса депутата, то, по словам Хачика Галстяна, Царукян пришел в политику из бизнеса в 2003 году, и с этого момента весь его бизнес строился в рамках концерна "Мульти групп". Доходы Царукяна образуются за счет деятельности входящих в концерн "Мульти групп" 35 компаний. "Деятельность г-на Царукяна как депутата Национального Собрания осуществляется в соответствии с нормами Конституции РА",- заявил пресс-секретарь.
Отметим, что Гагик Царукян возглавляет многоотраслевой концерн "Мульти групп", который в настоящее время включает: Абовянский завод измерительных приборов, фармацевтическую фирму, сеть газозаправочных станций "Мульти Газ", сеть магазинов мебели "Мек", коньячно-винно-водочный комбинат "Арарат", цементный завод "Арарат", акционерную компанию "Авиасервис", предприятие "Техноалюминий", компанию "Нью", предприятие по обработке зерновых культур "Алрахац", сеть бензо- и газозаправочных станций "Мульти Леон", компанию по промышленной обработке камня "Мульти Групп Стоун", компанию по продаже автомобилей "Магас инвест", гостиничный комплекс "Мульти Рест Хаус", компанию по импорту и продаже автомобилей "Глобал моторс", охотничий магазин "Мульти Групп Джосонс" и другие компании и организации.
Царукян не удовлетворяется тем, что имеет, и пытается расширять свой бизнес не только в Армении, но и за ее пределами. Так, в 2009 г. он вместе с женой Джаваир Царукян купил за 25 млн евро компанию по производству болгарских минеральных вод "Gorna Banya ", которая имеет в окрестностях Софии 3 минеральных источника. А несколько месяцев назад выкупил у французской компании "Castel" 100 процентов акций пивного завода "Котайк".
Это лишь известный общественности перечень предприятий Гагика Царукяна, остальные предприятия известны лишь ему самому.