Ինչո՞ւ է Հայաստանը տանուլ տալիս տեղեկատվական պատերազմում
Նախօրեին Facebook սոցիալական ցանցում լայն քննարկման առարկա դարձավ կինոռեժիսոր, արցախյան պատերազմի մասնակից Գագիկ Աթասյանի՝ MaxInfo.am լրատվական կայքին տված հարցազրույցը: Վերջինս այս տարվա սկզբում սկսել էր աշխատել «Թեկուզ» ֆիլմի ստեղծման վրա, որի նպատակն է արցախյան հիմնախնդրի էությունն առանց խեղաթյուրումների միջազգային հանրությանը հասցնելը:
Այն, թե ինչով է ավարտվել կինոռեժիսորի այդ նախաձեռնությունը, միայն ապշանք է առաջացնում:
MaxInfo.am-ին Աթասյանն ասել է, որ նկարահանումները պետք է սկսվեին հունիսին: Դրա մասին տեղյակ էին և նախագահական նստավայրում, և Ազգային կինոկենտրոնում, և մշակույթի նախարարությունում: Ազգային կինոկենտրոնի տնօրինությունից և մշակույթի նախարարությունից խոստացել էին, որ մշակույթի նախարարը կառավարության նիստի ժամանակ պետք է բարձրացներ ֆիլմի ֆինանսավորման հարցը, որպեսզի պահեստային ֆոնդից գումար տրամադրվեր: Ըստ Ազգային կինոկենտրոնի եզրակացության՝ ֆիլմը պետք է շտապ նկարահանվեր:
«Բայց մշակույթի նախարարությունից մենք նամակ ստացանք, որտեղ հայտնվում էր ֆիլմին 2012 թվականի բյուջեի քննարկաման ժամանակ անդրադառնալու մասին միայն: Դրանից հետո ես մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանի հետ հանդիպում ունեցա: Հիմա կրկնում եմ նրա խոսքերը բառացի. «Եթե ես ցանկանայի մերժել կամ փակուղի տանել ֆիլմը, ապա կասեի, որ այն նախատեսում ենք քննարկել 2012-ին»: Ես էլ ասեցի, բայց, տիկին նախարար, Դուք հենց այդպես էլ ինձ պատասխանել եք Ձեր նամակում: Նա էլ զարմացավ և ասաց. «Վայ էդպես եմ ասել, մոռացել էի»»,- հայտարարել է Աթասյանը...
Կինոռեժիսորը նաև նշել է, որ ֆիլմին օժանդակելու վերաբերյալ նախագահը հանձնարարական է իջեցրել մշակույթի նախարարությանը: «Ես իմ աչքերով տեսել եմ այդ հանձնարարականը: Բայց, փաստորեն, ոչ մի փոփոխություն էլ չկա»,- հայտարարել է կինոռեժիսորը:
«Չենք լռելու» երիտասարդական նախաձեռնությունը դիտարկում է ադրբեջանական քարոզչամենային դիմակայելուն ուղղված Հայաստանի վարած քաղաքականությունը որպես վտանգավոր և տագնապալի: Դրա վառ ապացույցը կինոռեժիսորի հետ կատարվածն է:
Կինեմատոգրաֆը աշխարհին ճշմարտությունը մատուցելու ամենաարդյունավետ միջոցներից է: Թշնամին ակտիվորեն օգտագործում է կինոն պատմությունը խեղաթյուրված ձևով ներկայացնելու համար: Միևնույն ժամանակ, հայաստանյան իրականությունում թշնամու հակահայկական քարոզչությանը դիմակայելուն ուղղված նախագծերն ուղիղ իմաստով «ջրվում են», այն էլ ցինիկաբար, հեղինակներին ուղարկելով դեպի 2012 թվականի բյուջեի քննարկում:
Հենց դա է պատճառը, որ Հայաստանը տանուլ է տալիս տեղեկատվական պատերազմում, իսկ աշխարհը հավատում է ադրբեջանական լուտանքներին:

Почему Армения проигрывает в информационной войне?
Накануне в социальной сети Facebook предметом широкого обсуждения стало интервью кинорежиссера, участника Арцахской войны Гагика Атасяна информационному сайту MaxInfo.am. В начале этого года Атасян приступил к работе над фильмом "Хотя", цель которого состояла в том, чтобы без искажений довести до международной общественности суть арцахской проблемы. То, чем завершилась инициатива кинорежиссера, вызывает просто изумление.
Гагик Атасян сообщил MaxInfo.am, что съемки должны были начаться в июне. Об этом знали и в резиденции президента РА, и в Национальном киноцентре, и в Министерстве культуры. В последних двух ведомствах заверили, что министр культуры поднимет вопрос финансирования фильма на совещании в правительстве с тем, чтобы из резервного фонда были выделены средства. Согласно заключению Национального киноцентра, фильм нужно снимать срочно.
"Однако из Министерства культуры мы получили письмо, в котором сообщалось, что вопрос создания картины будет рассмотрен только во время обсуждения бюджета 2012 г. После этого я встретился с министром культуры Асмик Погосян. Приведу ее высказывания дословно: "Если бы я захотела отказать или завести вопрос фильма в тупик, то сказала бы, что мы предусматриваем обсудить его в 2012 году". Я заметил: "Но именно это, госпожа министр, и было написано в Вашем письме". Она удивилась: "Ой, неужели я так ответила? Забыла". Кинорежиссер также сообщил, что президент РА поручил Министерству культуры оказать содействие созданию фильма. "Я своими глазами видел это поручение, но фактически ничего не изменилось",- сказал Гагик Атасян.
Молодежная инициатива "Не будем молчать" рассматривает политику Армении по противодействию азербайджанской пропагандистской машине как опасную и тревожную. Ярким доказательством этого служит произошедшее с кинорежиссером.
Кинематограф – одно из самых эффективных средств преподнесения миру истины. Враг активно использует кино для представления истории в искаженной форме. Между тем в Армении проекты, направленные на противодействие антиармянской пропаганде врага, в прямом смысле срывают, причем цинично, отсылая авторов к обсуждению бюджета 2012 года.
Именно в этом причина того, что Армения проигрывает в информационной войне, а мир верит азербайджанской клевете.