«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը ծրագրեր է սկսում Լոռու մարզի սահմանամերձ գյուղերում
Հայաստանի սահմանամերձ գյուղերի զարգացմանն ուղղված նախաձեռնությունների շրջանակում` «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամն ազդարարում է Լոռու մարզի Ապավեն եւ Ձորամուտ համայնքներում խմելու ջրի ցանցերի վերակառուցման ծրագրերի մեկնարկը: Այս մասին նշված է հիմնադրամի տարածած մալո հաղորդագրության մեջ:
Ծրագրերի իրականացումը հնարավոր է դարձել Կանադայի եւ Ֆրանսիայի հայ համայնքների օժանդակության շնորհիվ: Այս նախաձեռնությունները կյանքի կոչելով` Հիմնադրամը մոտ ապագայում կլուծի շահառու համայնքների բնակիչների խմելու ջրի հիմնախնդիրը:
Արդեն մեկնարկել են Ապավեն գյուղի խողովակաշարի վերակառուցման շինարարական աշխատանքները, իսկ Ձորամուտի ծրագիրը նախագծումը մոտենում է ավարտին:
130 բնակիչ ունեցող Ապավենը եւ Ձորամուտը` բնակչությունը` 420, այսօր կանգնած են բազմաթիվ հիմնախնդիրների առջեւ, որոնց մեծ մասը հատկանշական է Հայաստանի բոլոր սահմանամերձ համայնքների համար եւ այս կամ այն կերպ առնչվում է գյուղերում կենսական նշանակություն ունեցող ենթակառուցվածքների բացակայությանը: Հենց այս հիմնախնդիրների լուծմանն է ուղղված «Հայաստան» հիմնադրամի Գյուղերի զարգացման ծրագիրը:
«Մարդիկ հաճախ հիվանդանում էին ժանգոտ խողովակներից վերցված ջուրը խմելուց»,- ասում է Անուշ Սաղաբալյանը Ապավենից: «Մենք արդեն հուսահատվել էինք եւ սկզբում դժվարությամբ էինք հավատում, որ «Հայաստան» հիմնադրամը կօգնի մեզ: Հետո եկան շինարարական բրիգադները` մեր գյուղ նոր հույս բերելով իրենց հետ»:
«Հուսով ենք, որ Ապավեն եւ Ձորամուտ համայնքներում խմելու ջրի հարցի լուծումը կթեթեւացնի սահմանից ընդհամենը մի քանի հարյուր մետր հեռավորության վրա գտնվող եւ մեր հայրենիքի համար կարեւոր նշանակություն ունեցող այս գյուղերում ապրող մարդկանց կյանքը»,- ասում է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի գործադիր տնօրենի պաշտոնակատար Արա Վարդանյանը: «Իմ երախտագիտության խոսքն եմ ուղղում Կանադայում եւ Ֆրանսիայում ապրող մեր հայրենակիցներին, որոնց հայրենասիրությունը եւ առատաձեռնությունն կյանքի կոչեցին այս կարեւոր նախաձեռնությունները»:

In the framework of its continuous development effort in Armenia’s border villages, Hayastan All Armenian Fund signals the launch of drinking water network restoration projects in Lori region’s border villages of Apaven and Dzoramut.
The projects have been made possible thanks to the contribution of Armenian communities in Montreal, Canada and France via the Fund’s local affiliate offices. The realization of the projects will ensure that in the near future the members of both communities will have a stable and dependable access to potable water. At this point, the construction works on the Apaven water pipeline are going full steam ahead and the Dzoramut drinking water project is in the final stages of the design process with the Fund’s construction experts working on the ground to ensure a sustainable and definitive solution to the problem.Apaven, with its population of 130, and Dzoramut, population – 420, face a variety of different challenges, many of which are shared by all the border communities of Armenia and can be summed up as fundamental lack of the life essential infrastructure. This is the issue that the Fund is aiming to tackle through its Rural Development Program.
“People often got sick when drinking the water that came through the rusty pipelines,” says Anush Saghabalyan from Apaven. “People had almost lost their hope. At first we didn’t believe when we were told that the Hayastan Fund was going to help us. Then the construction crews arrived and brought a new hope to our village.”
“We hope that the reconstruction of water pipelines in the villages of Apaven and Dzoramut will bring relief to the people living in these communities; communities that are just hundreds of meters away from Armenia’s state border and are vital for the future of our homeland,” says Ara Vardanyan, the Acting Executive Director of Hayastan All Armenian Fund. “I would like to extend my gratitude to the Armenian communities in Canada and France whose patriotism and generosity has made it possible to bring these essential initiatives to life.”