«Մինչեւ Սամվել Ալեքսանյանն իրա ներդրած փողը չհանե, պեսոկի գինը չի իջնի»
2010թ-ի դեկտեմբերի 1-ին Ախուրյանի շաքարի գործարանի մոտ 700 աշխատակիցների համար Ամանորյա ամենամեծ անակնկալն եղավ գործարանի անորոշ ժամանակով աշխատանքների դադարեցումը: Նոյեմբերի 30-ին, բաժանելով այդ ամսվա աշխատավարձը, գործարանի տնօրինությունը աշխատակիցներին տուն ճանապարհեց` խոստանալով տեղյակ պահել, երբ ձմեռացումից գործարանը դուրս գա ու պահեստներում կուտակված պատրաստի շաքարավազն էլ սպառվի: Որեւէ մեկը հարկադիր պարապուրդի համար վճարվելու խոստում չստացավ:
Գործարանը վերագործարկվեց 2011թ-ի մարտին: Մայիսի 1-ից իրենց աշխատանքին վերադարձան մոտ 400 աշխատակից: Աշխատելով ընդամենը 2 ամիս` հուլիսի 1-ից գործարանի տնօրինությունը կրկին բոլորին ուղարկեց անժամկետ արձակուրդ` բնականաբար առանց արձակուրդային կամ հարկադիր պարապուրդի համար վճարվող գումարների:
36 հա տարածք զբաղեցնող այս հսկայի գործարկմամբ պիտի 1000-1500 աշխատատեղի խնդիր լուծվեր Շիրակի մարզում, տվյալ դեպքում` Ախուրյանի եւ Գյումրիի բնակիչների համար: Նման խոստում հնչեցրել էր սեփականատեր Սամվել Ալեքսանյանը, դա հաստատել էր նաեւ գործարանի գործադիր տնօրեն Էդուարդ Սարգսյանը` մեկ տարի առաջ «Հետքին» տված հարցազրույցում:
Պ. Սարգսյանի հետ այս անգամ հանդիպել չհաջողվեց: Ստույգ տեղեկություններով` շաքարի գործարանի գործադիր տնօրենն ընտանիքով ծովափնյա հանգիստն է վայելում, իսկ թե որտեղ, պարզել չհաջողվեց: Ի տարբերություն վաստակած արձակուրդը վայելող տնօրենի, կրկին հարկադիր պարապուրդում հայտնված աշխատակիցների տրամադրությունն ամենեւին էլ ծովափնյա չէ:
Ինչպե՞ս, ի՞նչ տարբերակով են պահելու իրենց ընտանիքները: Գործարանի աշխատակիցների մեծ մասն այս հարցի պատասխանը չունի: Նրանք, ովքեր համաձայնվեցին զրուցել ու պատասխանել իմ հարցերին, խնդրեցին իրենց անունները չհրապարակել:
Շաքարի գործարանում միջին աշխատավարձը կազմում է 150 -ից 170 հազար դրամ, եւ բնական է, որ մարդիկ որքան էլ դժգոհեն իրենց անորոշ վիճակից, բնավ էլ ցանկություն չունեն այդ գումարից զրկվելու: Ինժեներատեխնիկական կազմն ու բաժինների ղեկավարներն ավելի բարձր են վարձատրվում`250-ից 300 հազար դրամ:
«Մարդիկ թեպետ դժգոհ են, սակայն բնական է, որ չեն ուզենա այն բացեիբաց արտահայտել,-նկատեց զրուցակիցներիցս մեկը,-անմիջապես կզրկվեն աշխատանքից: Մարդկանց էլ պիտի հասկանաք, Շիրակի մարզում էսօրվա դրությամբ շաքարի գործարանն ամենաբարձր աշխատավարձն է տալիս, ու դրանից զրկվել որեւէ մեկն, ինչքան էլ դժգոհի, չի ցանկանա»:
Գործարկման օրվանից 11 ամիս գործարանն աշխատել է 2010 թ-ին, իսկ 2011թ.-ի առաջին կիսամյակում` 2 ամիս: Սա յուրօրինակ հայկական «խոպան» է հիշեցնում, նկատեցին զրուցակիցներս: Գործարանի աշխատանքների դադարեցումը պայմանավորված է պահեստներում առկա շաքարավազի չիրացված պատրաստի հումքով:
Ներքին շուկայի սպառման համար բավարար արտադրանք թողարկելով` գործարանը արտաքին շուկաներ դուրս գալու խնդիր ունի, որն էլ անդրադառնում է գործարանի բնականոն աշխատանքի վրա: Սակայն, երբ խոսք էր գնում այս գործարանի կառուցման ու շահագործման մասին, նման նախապայմաններ, որ վերաբերեին ժամանակավոր դադարներին, չէին հնչում:
«Երբ պեսոկը ծախվեց, մեզ հետ են կանչելու, քանի որ պահեստները լիքն են, չենք կարող արտադրանք տալ,-բացատրեցին զրուցակիցներս, -էդ մենք կհասկանանք, բայց մեր ընտանիքները չեն հասկնա, թե դեմի մի քանի ամիսն ինչով պիտի յոլա էրթանք»:
Շաքարավազ, մեր ունեցած տեղեկություններով, այլեւս չի ներկրվում, եւ Հայաստանի տարածքում սպառվում է Ախուրյանի գործարանի արտադրանքը: Քանի որ այս տարի էլ գյուղացիները հրաժարվեցին ճակնդեղի մշակությամբ զբաղվել, Սամվել Ալեքսանյանը դրսից միայն շաքարեղեգն է ներկրում` կիսաֆաբրիկատ հումքը, որ մշակվում, վերջնական տեսք է ստանում սեփականատիրոջ գործարանում:
Անցյալ տարվանից խոսակցություններ էին պտտվում, որ գործարանը սանէպիդկայանն է փակել, իբրեւ թե կատարած ստուգումների արդյունքում հայտնաբերելով ստանդարտներից մեծ շեղումներով թողարկված արտադրանք, որ սպառման նպատակով խանութներ է ուղարկվել:
Իհարկե, սրանք միայն խոսակցություններ են, բայց ճշմարտության հատիկ կա դրանում այն առումով, որ մենք, որոշ մասնագետների հավաստմամբ, էկոլոգիապես մաքուր շաքարավազ չենք օգտագործում: Գործելով արագ աշխատանքի սկզբունքով` որքան կարելի է սեղմ ժամկետներում ստանալ շատ արտադրանք, շաքարեղեգի հումքը տեղի գործարանում լիարժեք մշակման չի ենթարկվում:
Մեկ այլ տեղեկություններով էլ, Վրաստան արտահանվող շաքարավազն ավելի որակյալ է, քան ներքին սպառման համար նախատեսվածը: Ներքին սպառման համար նախատեսված 50 կգ-անոց պարկերում շաքարավազը լցվում է խոնավ վիճակում: Չորանալուց հետո պարկի ընդհանուր քաշը պակասում է 1,5 կգ-ով, իսկ այդ բոլոր թերությունների համար պատասխան է տալիս սովորական գնորդը` գնելով շաքարավազ կգ-ը 400 դրամով, որովհետեւ ոչ արտադրողը, ոչ էլ առավելապես վաճառողը չի ցանկանում տուժել: Այնինչ գործարանի կառուցումն ու տեղում արտադրանք տալը պիտի նախ եւ առաջ ազդեր շաքարավազի գնի վրա: «Ի՞նչ կխոսաք, մինչեւ Ալեքսանյանն իրա ներդրած փողը չհանե, պեսոկի գինը չի իջնի, մոռացեք էժանացման մասին»,-պնդեցին զրուցակիցներս:
«Ախուրյանի շաքարի գործարանը թանկ հաճույք է» արտահայտության մեղավորն էլ կրկին սեփականատեր Սամվել Ալեքսանյանն է, ով սկզբում վազելով էժան ապրանքի հետեւից, Չեխոսլովակիայից բերել եւ Ախուրյանում ցանկանում էր գործարկել 20 տարի չաշխատած, իրեն սպառած, ժանգոտված ու պիտանելիությունը կորցրած սարքավորումները: Հետո, իհարկե, հարկ եղավ նորը գնելու:
«Թանկից էժանը չկա»` հայտնի ասացվածքը Սամվել Ալեքսանյանին երեւի ծանոթ չէր, կամ խորհրդատուներն էին ուզեցել «լավամարդ» լինել, և արդյունքում 60 մլն դոլարի նախնական հաշվարկները հօդս ցնդեցին` գործարանի կառուցումը սեփականատիրոջ վրա կրկնակի նստեց: Իսկ սխալ հաշվարկների համար այսօր պատասխան է տալիս ո՞վ, իհարկե, նախ եւ առաջ, սպառողը:
Երկրորդ տեղում գործարանի աշխատակիցներ են, որ աշխատանքի ընդունվում ու արձակուրդ են գնում պահեստները լցվելուն ու դատարկվելուն համարժեք օրինաչափությամբ: Դե իսկ մյուս տուժողը հենց ինքը` սեփականատերն է, որ կառուցելը կառուցեց, բայց ճակնդեղ ցանող չկա, իսկ սպառման շուկաների հարցում էլ դեռ փնտրտուքի մեջ է:

"Пока Самвел Алексанян не вернет инвестированные им суммы, цена на сахарный песок не снизится"
В 2010 году самым большим предновогодним сюрпризом для почти 700 работников Ахурянского сахарного завода стало сообщение о том, что с 1 декабря завод прекращает работу на неопределенное время. 30 ноября дирекция завода, выплатив зарплату за месяц, отправила работников домой. Деньги за вынужденный простой никому не пообещали.
Завод был задействован в марте 2011 г., а с 1 мая около 400 человек вернулись на работу. Однако через два месяца дирекция предприятия вновь отправила их в бессрочный отпуск, разумеется, не выплатив полагающиеся при вынужденном простое деньги.
Занимающее территорию 36 га гигантское предприятие должно было решить для жителей Ахурянского района и города Гюмри вопрос создания 1000-1500 рабочих мест. Такое обещание дал владелец предприятия Самвел Алексанян, а год назад в интервью "Hetq"-у это обещание подтвердил и исполнительный директор завода Эдуард Саркисян. На этот раз нам не удалось поговорить с г-ном Саркисяном.
По достоверным сведениям, исполнительный директор вместе с семьей наслаждается отдыхом на море. В отличие от отправившегося в отпуск директора настроение отправленных в вынужденный простой работников было отнюдь не отпускное. Те, кто согласился побеседовать с нами, попросили не называть их имена.
Средняя зарплата на сахарном заводе составляет 150-170 тысяч драмов, и понятно, что люди не хотят лишаться этих денег. Зарплата инженерно-технического состава и руководителей отделов еще выше – 250-300 тысяч драмов. Со дня запуска завод работал 11 месяцев в 2010 году и 2 месяца в первом полугодии 2011 г. Прекращение работы предприятия обусловлено скопившимся на складах нереализованным товаром. Перед заводом стоит проблема выхода на внешние рынки, которая и сказывается на нормальной работе предприятия.
"Когда песок будет реализован, нас позовут обратно. Сейчас склады забиты, и мы не можем выпускать продукцию,- объяснили мои собеседники. – Мы это понимаем, но наши семьи не понимают, как нам прожить эти несколько месяцев".
По нашим сведениям, в Армению сахарный песок больше не импортируется, в стране реализуется продукция Ахурянского сахарного завода. Поскольку в этом году крестьяне отказались сажать сахарную свеклу, то Самвелу Алексаняну пришлось импортировать в качестве полуфабрикатного сырья сахарный тростник, который обрабатывается на его заводе.
С прошлого года шли разговоры о том, что завод закрыла санэпидстанция – якобы в результате проверок была обнаружена продукция, существенно отклоненная от стандартов.
И хотя это всего лишь разговоры, однако зерно истины в них все же есть: по свидетельству некоторых специалистов, мы не используем экологически чистый сахар. Действуя по принципу получения большого объема продукции в максимально сжатые сроки, на заводе сахарный тростник не подвергается полноценной обработке.
Согласно другим сведениям, качество выпускаемого в Грузии сахарного песка намного выше продукции, предназначенной для реализации в нашей стране. Сахарный песок, предусмотренный для внутреннего потребления, засыпается в 50-килограммовые мешки во влажном состоянии. Со временем общий вес мешка уменьшается на 1,5 кг, а за все эти недостатки отдувается обычный покупатель, который покупает 1 кг сахарного песка за 400 драмов, потому что ни производитель, ни тем более продавец не хотят нести убытки.
Между тем строительство завода и выпуск местной продукции должны были привести в первую очередь к снижению цены на сахарный песок. В ответ на это замечание мои собеседники пояснили: "Пока Алексанян не вернет инвестированные им деньги, цена на сахарный песок не снизится. Забудьте о снижении цены".
В появлении фразы "Ахурянский сахарный завод – дорогое удовольствие" виноват Самвел Алексанян, который, погнавшись за дешевизной, сперва привез из Чехословакии не использовавшееся 20 лет, морально изношенное, заржавевшее оборудование, а потом вынужденно купил новое. В результате строительство завода обошлось предпринимателю вдвое дороже.
А кто сегодня "платит" за неверные расчеты? В первую очередь, конечно, покупатель, а потом уже работники завода, которых вызывают на работу и отправляют в отпуск, исходя из наличия или отсутствия продукции на складах. Другим потерпевшим является сам владелец, который построил завод, но только сажать сахарную свеклу оказалось некому. К тому же приходится искать рынки сбыта.