Ղարաբաղում պայթյունները շարունակվում են
Հոկտեմբերի 18-ին Զագլիկ գյուղից Մարտակերտի հիվանդանոց տեղափոխվեց 11-ամյա Արկադի Խաչատրյանը: Պայթուցիկի բեկորները վնասել էին տղայի փորոտիքը, ձախ ձեռքը, մատներից մեկը կտրվել էր, մյուսը կախված էր: Մինչեւ վիրահատությունը զրուցեցինք վիրակապարանում պառկած Արկադիի հետ. «Աղբի միջից եմ գտել էդ բանը, չգիտեի` ինչ է: Մի փոքր անցք կար վրեն, նայեցի, բան չէր երեւում, չէի իմանում` ինչ է: Հետո գնացի մուրճը վերցրի, ձախ ձեռքով բռնեցի, աջով խփեցի, պայթեց»,- արտասվելով պատմում էր 11-ամյա Արկադին: Բժիշկները դեռ չգիտեին` ինչ բեկորներ կան տղայի որովայնում: Որովայնի վրա բազմաթիվ պատռվածքներ կային, եւ բժիշկները ենթադրում էին, որ բեկորներ կան ներսում:
Արկադիի նկարագրածից կարելի է ենթադրել, որ նռնակի կամ ականանետի պայթուցիչ է եղել հայտնաբերածը: Թե ինչ է գտել Արկադին աղբի միջից, առայժմ հնարավոր չէ ճշգրիտ ասել: Փաստի առթիվ Մարտակերտի ոստիկանությունում հարուցվել է քրեկան գործ, եւ քննությունը կպարզի` ինչ պայթուցիչ է եղել: Նման դեպքեր պատահում են հատկապես Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետության սահմանամերձ եւ այն բնակավայրերում, որոնք պատերազմի տարիներին տեւական ժամանակ ադրբեջանցիների հսկողության տակ էին:
Զագլիկ գյուղը նույնպես ամիսներ շարունակ ադրբեջանցի զինվորների հսկողության տակ էր: Դեպքի օրը մենք եղել էինք Վերին Հոռաթաղ գյուղում, այնտեղ էլ դպրոցի տնօրեն Նաիրա Առստամյանը պատմեց, որ տարիներ առաջ երկու դպրոցականներ զոհվել են հայտնաբերած արկի հետ խաղալիս: Իսկ սահմանամերձ Բերդաշեն գյուղում ռազմական գործողությունների ավարտից հետո 21 մարդ է զոհ դարձել խաղողի այգիներում, դաշտերում թշնամու տեղադրած ականներից կամ գնդիկավոր ռումբերից: Նրանցից 8-ը զոհվել են:
Ղարաբաղում ականազերծման աշխատանքները հիմնականում իրականացնում է բրիտանական «Հալո Տրաստ» (HALO TRUST) կազմակերպությունը: Կազմակերպության օպերատիվ բաժնի ղեկավար Յուրի Շահրամանյանը «Հետքին» հայտնեց, որ այս տարի իրենք գրանցել են վեց դեպք, եղել է 9 տուժող, որից 2-ը մահացել են:

Exploding Landmines in Karabakh Continue to Maim
On October 18th, 11 year-old Arkady Khachatryan was taken from the village of Zaglik to the hospital at Martakert. Fragments from an exploding piece of ordinance had damaged the young boy’s abdomen, left hand and fingers. We had a chance to talk to the boy before he was wheeled into the surgical unit. “I was poking around in some garbage when I found it. I didn’t know what it was. There was a small indentation on it but I couldn’t make it out. I went and got a hammer and holding the thing down with my left hand I struck it with my right. It blew up.” said Arkady, tears rolling down his cheeks.
The doctors said that it was too early to say if any shrapnel had lodged on the boy’s stomach but given the visible wounds they assumed that there might be. From what Arkady described it’s safe to assume that what he found was either a grenade or a land mine. We can’t be sure. The Martakert Police have initiated a criminal investigation into the affair. Similar incidents especially occur in the border regions of the Nagorno-Karabakh Republic and in those populated areas once under continuous Azeri control during the war. This was the case of Zaglik, which remained under Azeri military control for several months. On the day of the incident we were in the village of Verin Horatagh. The local school Principal, Naira Arstamyan, told us that years ago two students were killed after a shell they had been fooling around with exploded. In the border village of Berdashen 21 individuals have been injured since the cessation of military operations due to mines and fragment shells placed by the enemy in vineyards and fields. 8 of the 21 individuals died due the injuries they suffered. In Karabakh the work of landmine clearing is mostly performed by the English organization “Halo Trust”. Yuri Shahramanyan, who heads the organization’s field unit, informed “Hetq” that ‘Halo Trust” has registered 6 incidents involving ordinance explosions so far this year, resulting in 9 injured and 2 fatalities.