Կրպակատերերը սպասում են. Արաբկիրի ղեկավարի տեղակալը խոստացել է վերադառնալ 4 օրից
Այսօր կառավարության շենքի առջև բողոքի ակցիա էին կազմակերպել Կոմիտասի պողոտա-Փափազյան փողոց-Քոչարի փողոց հատվածում գտնվող 18 կրպակի տերերն ու վարձակալները: Նրանք հուլիսի 27-ին ստացել էին Արաբկիրի ղեկավարի տեղակալ Հրայր Անտոնյանի ստորագրած հանձնարարականը, որով պահանջվում էր կրպակներն ապամոնտաժել 7-օրյա ժամկետում: Հրայր Անտոնյանի հանձնարարականում հղում էր արվում Երևանի քաղաքապետ Կարեն Կարապետյանի 14.06.2011թ. թիվ 342144 հանձնարարականին:
Կրպակատերերը հուլիսի 28-ին դիմել էին Երևանի քաղաքապետարան՝ պահանջելով տրամադրել 342144 հանձնարարականը: Սակայն քաղաքապետարանում նրանց ասել են, որ 342144 հանձնարարականը ապամոնտաժման հրաման չէ, այլ խոսքը կրպակների գույքագրման մասին է: Կրպակատերերը դեռևս գրավոր պատասխան չեն ստացել քաղաքապետարանից:
Երեկ Փափազյան փողոց է եկել Արաբկիրի ղեկավարի տեղակալ Հրայր Անտոնյանը: Նրա հետ եղել են ոստիկաններ, ինչպես նաև մարդիկ, ովքեր ունեցել են կրպակներն ապամոնտաժելու գործիքներ:
Հրայր Անտոնյանն ասել է, որ կրապակները պետք է ապամոնտաժվեն՝ ըստ Կարեն Կարապետյանի հրամանի: Երբ կրպակատերերը պահանջել են ցույց տալ Կարեն Կարապետյանի հրամանը, Հրայր Անտոնյանի ենթակաները գնացել և վերադարձել են՝ իրենց հետ բերելով մի բլանկ, որի մի մասը ձեռագիր է գրված եղել: Կրպակատերերը չեն հավատում, որ այդ թուղթը Երևանի քաղաքապետի հրամանն է եղել:
Բոլոր կրպակատերերն էլ ունեն առևտրով զբաղվելու թույլտվություն: Սակայն նրանցից ոմանք, ունենալով կրպակի վարձակալման վկայական, չունեն հողի վարձակալության պայմանագիր: Նրանք դիմել են հողի վարձակալման պայմանագիրը երկարացնելու համար, բայց մինչ այժմ պատասխան չեն ստացել:
Հրայր Անտոնյանն ասել է, որ չեն ապամոնտաժվի այն կրպակները, որոնց հողի վարձակալության պայմանագիրը դեռ ժամկետի մեջ է: Այդ կրպակները կապամոնտաժվեն պայմանագրի ժամկետի լրանալուց հետո: Այժմ կապամոնտաժվեն այն կրպակները, որոնք չունեն հողի վարձակալման պայմանագիր, ինչպես նաև նրանք, որոնք դիմել են պայմանագիրը երկարացնելու համար, բայց դեռ պատասխան չեն ստացել:
Ըստ Հրայր Անտոնյանի՝ ապամոնտաժվելիք կրպակների տարածքը կանաչապատվելու է, և ոռոգման խողովակներ են անցկացվելու:
Կրպակատերերն ասում էին, որ երեկ ոստիկանները ուղղակի հրաման էին կատարում և տրամադրված չէին կրպակները քանդելու՝ բացի մեկ մայորից: Կրպակատեր Նարինե Կիրակոսյանը մայորին առաջարկել է սկզբում ապամոնտաժել այն էլիտար շենքերը, որոնք կառուցվել են Մոնումենտի հատված անտառի տեղում:
«Թող գնան, էլիտար շենքերը սկսեն քանդել, առաջվա մեր Երևանի անտառը հետ վերադարձնեն, մենք մեր ձեռքով մեր կրպակները քանդենք: Թող ժողովրդի սոցիալական հարցը լուծվի, ժողովուրդը աշխատատեղ ունենա, ասի՝ «աղբեր ջան, արի էս կրպակները վերցրու, մեզ պետք չեն»»,- ասում էր Նարինեն:
Մյուս կրպակատերերը ևս առաջարկում են սկզբում լուծել իրենց հանապազօրյա հացի հարցը, հետո նոր զբաղվել Երևանի կանաչապատմամբ:
Հ. Անտոնյանը կրպակատերերին ասել է, որ Արաբկիրի կանաչապատման ձեռնարկությունում 11 թափուր աշխատատեղ կա, և առաջարկել աշխատել այդտեղ, ինչից կրպակատերերը հրաժարվել են: Նարինեն ասում է, որ Երևանի կանաչապատմամբ կզբաղվի հասարակական հիմունքներով, բայց մշտապես նման աշխատանք չի անի:
Երեկ Հրայր Անտոնյանը կրպակատերերին ասել է, որ 4 օր հետո նորից են գալու: Կրպակատերերը վախենում են, որ այս անգամ Արաբկիրի ղեկավարի տեղակալը կարող է գալ ոչ թե ոստիկանների, այլ կարմիր բերետավորների կամ հատուկ ջոկատայինների ուղեկցությամբ:
«Եթե իրանք զորեղ եղան, թղթով եկան... Այ էդ է մեզ վախեցնում, որովհետև իրանք ասեցին՝ մենք կգանք թղթով»,- այսօր կառավարության շենքի մոտ կրպակատերերից մեկն ասաց իրենց մոտեցած «Ժառանգություն» կուսակցության վարչության քարտուղար Կարինե Հակոբյանին:
«Բոլոր թղթերը, որոնք ժողովրդի դեմ են, ապօրինի են»,- պատասխանեց Կարինե Հակոբյանը:
Նա նշեց, որ եթե Արաբկիրի թաղապետարանը փորձի ուժային մեթոդներով ապամոնտաժել կրպակները, ապա իրենք էլ պաշտպանվելու են ուժային մեթոդներով:
«Մենք լինելու ենք այնտեղ, և թող գան իրենց մահակներով ժողովրդի դեմ, թող շարունակեն: Վերջիվերջո, պատասխան են տալու»,- ասաց Կարինե Հակոբյանը:
Կրպակատերերը որոշեցին Արաբկիրի ղեկավարի տեղակալի և ապամոնտաժողների սպասվող այցի ժամանակ կանգնել կրպակների առջև և թույլ չտալ, որ դրանք ապամոնտաժեն:

Владельцы ларьков в ожидании: замглавы Арабкирской общины обещал вернуться через 4 дня
Владельцы и арендаторы 18 ларьков, расположенных в районе улиц Комитаса-Папазяна-Кочара, организовали сегодня акцию протеста у здания правительства. 27 июля они получили распоряжение за подписью заместителя главы Арабкирского административного района Грайра Антоняна, которым требовалось в 7-дневный срок демонтировать ларьки. В документе содержалась ссылка на распоряжение мэра Еревана Карена Карапетяна номер 342144 от 14.06.2011 г.
28 июля владельцы ларьков обратилиась к мэру Еревана с требованием предоставить текст вышеупомянутого распоряжения, однако в мэрии им сказали, что этот документ касается не демонтажа ларьков, а их инвентаризации. Ответ из мэрии пока не получен.
Вчера на улицу Папазяна пришел заместитель руководителя Арабкиркской общины Грайр Антонян. С ним были сотрудники полиции, а также рабочие с инструментами для демонтажа строений.
Антонян сказал, что ларьки должны быть демонтированы в соответствии с приказом мэра столицы. Когда собравшиеся попросили показать текст приказа, кто-то из подчиненных Грайра Антоняна отлучился и вернулся с бланком, часть которого была написана от руки. Владельцы ларьков не верят, что эта бумага и есть приказ мэра.
Все владельцы ларьков имеют право заниматься торговлей, однако некоторые из них, имея свидетельство об аренде ларька, не имели договора об аренде земли. Люди обратились для продления срока этого договора, однако до сих пор не получили ответа.
По словам Грайра Антоняна, не будут демонтированы ларьки тех владельцев, чьи договоры об аренде земли пока остаются в силе. Эти строения будут демонтированы по истечении срока договора об аренде. Территория, на которой находятся подлежащие демонтажу ларьки, должна быть озеленена, здесь также будут проходить оросительные трубы, сообщил Грайр Антонян.
Владелица одного из ларьков Нарине Киракосян предложила представителям местных властей сперва демонтировать элитарные здания, которые были построены на месте срубленного леса в районе Монумента.
“Пусть начнут сносить элитарные здания, вернут нам прежний Ереван с его лесами, а потом мы своими руками демонтируем наши ларьки. Пусть решат социальные проблемы народа, чтобы у людей была работа, и тогда они сами скажут:  уберите отсюда эти ларьки, они нам не нужны”,- сказала Нарине.
Другие владельцы ларьков тоже предложили сперва решить вопрос обеспечения их хлебом насущным, а потом уже заняться озеленением Еревана.
Антонян сказал им, что в учреждении по озеленению Арабкира имеется 11 вакантных рабочих мест, и предложил пойти туда работать, но люди отказались. Нарине сказала, что готова заниматься озеленением Еревана на общественных началах, но постоянно заниматься такой работой не будет.
Вчера заместитель главы Арабкирской общины заявил собравшимся, что через 4 дня опять придет. Владельцы ларьков опасаются, что на этот раз Антонян придет в сопровождении не полицейских, а “красных беретов” или спеназа.
“Нас пугает только одно – если они придут уже с бумагой”,- сказал один из владельцев ларьков подошедшей к ним секретарю правления партии “Наследие” Карине Акопян.
“Все те бумаги, которые направлены против народа, незаконны”,- подчеркнула К.Акопян, добавив, что если администрация Арабкирского района попробует демонтировать ларьки силой, то они они тоже будут защищаться силовыми методами.
“Мы будем находиться там, пусть придут с дубинками против народа. В конце концов, они за это ответят”,- сказала представитель “Наследия”.
Владельцы ларьков решили во время следующего прихода замглавы Арабкирской общины и рабочих встать перед своими ларьками и не позволить, чтобы их демонтировали.