«Ժառանգությունն» ու բնակիչները շինարարության հարցերով հանդիպել են գլխավոր ճարտարապետին
Այսօր «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանը, կուսակցության մամլո խոսնակ Հովսեփ Խուրշուդյանը Նալբանդյան 106/1 եւ Կոմիտասի 5 հասցեների հարակից շենքերի բնակիչների ու ներկայացուցիչների հետ միասին Երեւանի քաղաքապետարանում գլխավոր ճարտարապետ Նարեկ Սարգսյանի հետ քննարկեցին հիշյալ հասցեներում դադարեցված քաղաքաշինական ծրագրերին առնչվող հարցեր:
Հուլիսի 28-ին տեղի ունեցած առաջին քննարկման ժամանակ Երեւանի գլխավոր ճարտարապետի առաջարկով պայմանավորվածություն էր ձեռքբերվել` երկրորդ հանդիպման ընթացքում քննարկել կոնկրետ գաղափարներ եւ առաջարկներ` հաշտեցնելու համար բոլոր կողմերի` բնակիչների, կառուցապատողների եւ Երեւան համայնքի շահերը եւ գտնել ընդունելի լուծումներ: Այդպիսի առաջարկներից մեկն էլ ներկայացվեց քննարկման մասնակիցներին: Բնակիչները պնդեցին, որ համաձայն չեն իրենց բակերում բարձրահարկ շենքերի կառուցմանը, ինչը կվատթարացնի շրջակա միջավայրը եւ կվնասի կենսական պայմաններին:
«Ժառանգության» ներկայացուցիչները բարձրացրեցին Երեւան քաղաքում կառուցապատման հայեցակարգին ու ռազմավարությանն առնչվող հարցեր, հիմնավորումներ ներկայացրեցին քաղաքի կենտրոնում, այն էլ` բակային տարածքներում բարձրահարկ շենքերի կառուցման աննպատակահարմարության վերաբերյալ: Առաջարկվեց քաղաքի պահուստային ֆոնդերից ներդրողներին կառուցապատման համար տրամադրել այլ տարածքներ: Երեւանի գլխավոր ճարտարապետը տեղեկացրեց, որ աշխատում են նման հայեցակարգ ձեւակերպելու ուղղությամբ եւ իր հերթին շարադրեց սեփական պատկերացումները դրա կապակցությամբ:
Նալբանդյան 106/1 հասցեում դադարեցված քաղաքաքաշինական ծրագրի կապակցությամբ Նարեկ Սարգսյանն առաջարկեց աշխատանքները շարունակել հավասարակշռված լուծումներ գտնելու ուղղությամբ, որոնք բնակիչների ներկայացուցիչներին կներկայացվեն հաջորդ քննարկմանը: Նա նաեւ տեղակցրեց, որ իր ուշադրության կենտրոնում է գտնվում Պուշկինի 38 հասցեի հարցը եւ կառուցապատողին կոնկրետ առաջարկներ կներկայացվի օգոստոսի երկրորդ կեսին: Ծանոթանալով Կոմիտաս 5 հասցեի հետ կապված խնդիրներին, Նարեկ Սարգսյանը նշեց, որ առաջիկա օրերին ստուգայցով կլինի նաեւ նշված տարածքում` տեղում իրավիճակին ծանոթանալու եւ լուծումներ գտնելու նպատակով:
Հիշեցնենք, որ նախորդ քննարկման ժամանակ Երեւանի գլխավոր ճարտարապետը Ստեփան Սաֆարյանին հայտնել էր, որ Վիշապի պուրակների խնդրով սպառիչ լուծում է տրված` կառուցապատողին առաջարկվել է համարժեք այլ տարածք, եւ նման լուծումները բացառված չեն նաեւ այլ վիճահարույց քաղաքաշինական ծրագրերի դեպքում եւս:

Представители “Наследия” и ереванцы встретились с главным архитектором столицы
Руководитель парламентской фракции “Наследие” Степан Сафарян, пресс-секретарь партии Овсеп Хуршудян и жильцы зданий, расположенных по соседству с адресами Налбандяна, 106/1 и Комитаса, 5, сегодня в мэрии Еревана обсудили с главным архитектором столицы Нареком Саркисяном вопросы градостроительных программ, реализация которых по указанным адресам прекращена.
На состоявшемся 28 июля первом по предложению главного архитектора была достигнута договоренность обсудить в ходе второй встречи конкретные идеи и предложения с целью примирить интересы всех сторон – жильцов, застройщиков и общины Ереван и найти приемлемые решения. Одно из таких предложений было представлено участникам обсуждения. Жильцы заявили, что не согласны со строительством в своих дворах многоэтажных зданий, которые ухудшат окружающую среду и нанесут ущерб их жизненным условиям.
Представители “Наследия” подняли вопросы, касающиеся концепции и стратегии застройки Еревана, обосновали нецелесообразность строительства многоэтажных зданий в центре города, да еще на дворовых территориях. Было предложено предоставить инвесторам из резервного фонда другие территории для застройки. Главный архитектор сообщил, что они работают над разработкой такой концепции, и в свою очередь изложил собственные представления о решении данного вопроса.
В связи с прекращением реализации градостроительной программы по адресу Налбандяна, 106/1 Нарек Саркисян предложил продолжить работы в направлении поиска взвешенных решений, которые представители жильцов изложат во время следующего обсуждения. Главный архитектор также сообщил, что в центре его внимания находится еще один адрес – Пушкина, 38, в связи с чем во второй половине августа застройщикам будут представлены конкретные предложения.
Ознакомившись с проблемами, связанными с адресом Комитаса, 5, Нарек Саркисян отметил, что в ближайшие дни на указанной территории будет проведен рейд с целью ознакомления с ситуацией на месте и поиска решений.
Напомним, что в ходе обсуждения главный архитектор Еревана сообщил Степану Сафаряну о том, что проблема сквера Драконов получила исчерпывающее решение – застройщику предложена другая равноценная территория. По словам Н.Саркисяна, аналогичные решения не исключены и в отношении остальных спорных градостроительных программ.