«Միասնական Ջավախք»-ի առաջնորդ Վահագն Չախալյանի հայտարարությունը
Այսօր Ախալցխայի շրջանային դատարանում կայացած դատավարության ընթացքում Վ. Չախալյանը հանդես է եկել հետևյալ հայտարարությամբ.
««Միասնական Ջավախք» ժողովրդավարական դաշինք քաղաքական շարժումը, որի առաջնորդը ես հանդիսանում եմ, իր հիմնադրման պահից ստանձնեց ջավախքահայության եւ վիրահայության խնդիրների լուծման հետապնդումը:
Խնդիրները բազմաթիվ էին եւ են: Վրացական իշխանություններն իրականացնում են հետեւողական քայլեր` ուղղված ջավախքահայության արտագաղթի խրախուսմանը եւ տարածաշրջանում էթնիկական առկա պատկերի փոփոխմանը:
Այսպես, Ախալքալաքում գործում է պետական ԲՈՒՀ, որի ուսանողների շուրջ 70%-ը ազգությամբ վրացի են, Նինոծմինդայում գործում է վրացական մանկատուն, կառուցվում է մեծ քրեակատարողական հիմնարկ: Շարունակական փորցեր են կատարվում վրացականացնել հայկական եկեղեցիներ, ստեղծվում են վրացական մենաստաններ:
Ջավախքում պարտադրվում է վրացերեն լեզվի ոչ-այլնտրանքային օգտագործումը հանրային կյանքի բոլոր բնագավառներում, ջավախքահային չի տրվում մայրենի լեզվի հիմքի վրա տեղում համալսարան հիմնադրելու հնարավորություն եւ այլն:
2006թ. մարտի 9-ին Ծալկա քաղաքում ազգությամբ հայ Գեւորգ Գեւորգյանի սպանությունը եւ վրաց ոստիկանության կողմից սպանվածի հարազատների եւ ընկերների հավաքված ցույցի ուժով ցրումը առաջացրեց ջավախքահայության արդարացի բողոքի պոռթկում: «Միասնական Ջավախք»-ն առաջնորդեց ժողովրդական բողոքի այս ալիքը:
Ժողովրդական զանգվածային բողոքի յուրաքանչյուր դրսեւորումից հետո որպես «Միասնական Ջավախք»-ի առաջնորդ` ես հանդիպումներ էի ունենում վրացական իշխանության ներկայացուցիչների հետ: Նրանց կողմից տրվում էին հայ բնակչության խնդիրները լուծելու խոստումներ, որոնք այդպես էլ մնում էին չիրականացված:
Իշխանությունների խորհուրդն էր` զերծ մնալ ժողովրդական բողոքի զանգվածային միջոցառումներից եւ ջավախքահայության նպատակները հետապնդել ընտրությունների եւ այլ ժողովրդավարական գործընթացներին մասնակցելու միջոցով:
«Միասնական Ջավախք»-ը հետեւեց այդ խորհրդին: Մասնակցեցինք 2006թ. հոկտեմբերի 5-ի տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններին: Սակայն իշխանության կողմից թույլ տված աղաղակող եւ բացահայտ խախտումները զրկեցին «Միասնական Ջավախք»-ին շրջանային կառավարման մարմիններում որեւէ նշանակալից ներկայություն ունենալու հնարավորությունից:
«Միասնական Ջավախք»-ի կողմից կազմակերպված խաղաղ բողոքի ցույցը սադրանքի եւ ուժի գործադրմամբ խեղդվեց ոստիկանության կողմից:
2007թ. ընթացքում վրաց իշխանությունները սկսեցին հետեւողականորեն իրականացնել «Միասնական Ջավախք»-ի կազմալուծման եւ իմ` քաղաքական մեկուսացման ու չեզոքացման ծրագիրը, որի գագաթնակետը դարձան 2008թ. հուլիսի 17-21-ի գործողությունները:
Այսօր, 6 ամիս անազատությունից հետո, վրացական իշխանություններն ինձ դատում են 2006թ. Ախալքալաքում տեղի ունեցած ցույցերի համար. այն ցույցերի, որոնց միջոցով ջավախքահայերը բարձրացնում էին իրենց հուզող խնդիրները եւ վրաց իշխանություններից պահանջում` տալ դրանց լուծումները, այն ցույցերի, որոնց ընթացքում ջավախքահայությունն իր խաղաղ բողոքի ձայնն էր բարձրացնում ՏԻՄ ընտրություններում տեղ գտած աղաղակող խախտումների դեմ եւ պահանջում` անվավեր ճանաչել դրանց արդյունքները:
Արդ, դատարանի դահլիճից հայտարարում եմ. այս դատարավարությունը զավեշտական բեմադրություն է, իսկ դրա անընդհատ հետաձգման պատճառը վրացական իշխանությունների իմ` որպես ջավախքահայության իրավունքների կրող քաղաքական գործչի նկատմամբ տածած վախն է: Ի դեմս ինձ դուք դատում եք Ձեր երկրի հայ փոքրամասնությանը:
Այդ վախի արդյունքն են նաեւ հունվարի 22-ին Ախալցխայի հայ գործիչներ` Գրիգոր Մինասյանի եւ Սարգիս Հակոբջանյանի ձերբակալությունները: Դա մի նոր սադրանք է, որն ընդամենը նպատակ է հետապնդում ջավախքահայությանը մղել ծայրահեղական քայլերի եւ դրանով վարկաբեկել ջավախքահայության կողմից իր լեզվական, կրթական եւ կրոնական իրավունքների համար տարվող խաղաղ պայքարը:
Արդ, պահանջել եւ պահանջում եմ վրացական իշխանություններից`
1. Կասեցնել «Միասնական Ջավախք»-ի անդամների, իմ ազգականների եւ ընկերների, ինչպես նաեւ իմ դեմ հարուցված բոլոր քրեական գործերը, դադարեցնել բոլոր քաղաքական եւ տնտեսական հալածանքները:
Ազատ արցակել հայ փոքրամասնության իրավունքների պաշտպանության իրենց գործունեության համար ձերբակալված բոլոր քաղաքական բանտարկյալներին, այդ թվում` Ախալցխայում վերջերս ձերբակալված անձանց:
2. Կասեցնել Սամցխե-Ջավախք նահանգի եւ Ծալկայի շրջանի ժողովրդագրական պատկերի արհեստական փոփոխմանն ուղղված բոլոր ծրագրերը.
3. Կատարել իմ ձերբակալությանը նախորդած դեպքերի եւ մասնավորապես, ազգությամբ հայ երկու ոստիկանի սպանության արդար եւ անկողմնակալ հետաքննություն
4. Լուծել վիրահայությանն ու ջավախքահայությանը հուզող բոլոր լեզվա-կրթական, սոցիալ-տնտեսական եւ մշակութային խնդիրները, եւ մասնավորապես.
- Գրանցել Հայ Առաքելական Եկեղեցին, վերադարձնել խորհրդային իշխանության տարիների ընթացքում նրանից բռնագրավված բոլոր տաճարները.
- Սամցխե-Ջավախք նահանգում եւ Ծալկայի շրջանում օրեսդրորեն թույլատրել տեղական ինքնակառավարման մարմինների աշխատանքում եւ ընդհանուր գործավարության մեջ հայոց լեզվի օգտագործումը.
- Արտոնել Ախալքալաքում հայկական համալսարանի հիմնադրումը:
Դատերի եւ հալածանքների միջոցով վրացական իշխանություններին չի’ հաջողվի որեւէ հարց լուծել. դրանք միայն խորացնելու են առկա դժգոհությունը:

The Statement of Vahagn Chakhalyan, Leader of the “United Javakhk” Democratic Alliance” Political Movement
Since the day of its establishment the “United Javakhk” Democratic Alliance” political movement, of which I am the leader, has been seeking solutions to the problems of the Javakheti and Georgian Armenians on the whole. There used to be and there still are a lot of problems to face. The Georgian authorities undertake successive actions to encourage the immigration of the Javakheti Armenians and to change the ethnic picture of the region. Thus, 70% of the students at the State University in Akhalkalaki are ethnic Georgians. Moreover, a Georgian orphanage is established and a big prison is being built in Ninotsminda, attempts to georgianize the Armenian churches are made, new Georgian monasteries are constructed, etc. In Javakheti there is no alternative to using the Georgian language, which is imposed at all levels of social life. The Javakheti Armenians are refused the right to establish an Armenian language based university. After the murder of the ethnic Armenian - Gevorg Gevorgyan in Tsalka region on March 9, 2006, his relatives and friends organized a protest action, which was forcefully broken up by the police. This caused a well-grounded discontent of the Javakheti Armenians. The “United Javakhk” Democratic Alliance” placed itself at the head of this wave of protests. After each protest action I, as a leader of the “United Javakhk” Democratic Alliance”, had a meeting with the Georgian authorities. The latter kept on promising to solve the problems regarding the Javakheti Armenians, however, the promises remained unfulfilled. The authorities advised us to refrain from mass protest actions and to pursue our objectives through participation in elections and other democratic processes. The “United Javakhk” Democratic Alliance” followed this advice. In October 2006 we took part in the elections to the local self-administration bodies, however blatant falsifications of the voting results by the authorities deprived the “United Javakhk” Democratic Alliance” of the opportunity to have any visible participation in the local self-administration bodies. The protest action organized by the “United Javakhk” Democratic Alliance” was put down by police by means of provocation and use of force. Throughout the year 2007 the Georgian authorities had been undertaking successive actions to liquidate the “United Javakhk” Democratic Alliance” and to ensure my political isolation and neutralization. The culmination of these actions became the events that took place in July 17-21, 2008. Today, 6 months after my imprisonment, the Georgian authorities charge me with organizing protest actions in Akhalkalaki in 2006, - the actions by means of which the Javakheti Armenians voiced the problems and issues they were concerned about and requested the Georgian authorities to solve them; -the protest actions during which the Javakheti Armenians voiced their discontent about the blatant falsifications made by the authorities during the elections to the local self-administration bodies, claiming to declare the election results invalid. Thus, in this courtroom I am stating the following: this lawsuit is a farce, and the reason for continuously delaying the trial lies in the fact that the Georgian authorities are afraid of me, as a political activist, who is a mouthpiece for the rights of the Javakheti Armenians. By charging me you charge the Armenian minority of your country. The arrests of Ahaltsikha Armenian activists Grigor Minasyan, and Sargis Hakobjanyan are also the result of this fear. This is a new provocation, which aims to impel the Javakheti Armenians to extremist actions and by this to discredit the peaceful struggle of Javakheti Armenians for their language, educational and religious rights. As in the past, once again I request the Georgian authorities to: 1.    Stop all the criminal cases brought against the members of the “United Javakhk” Democratic Alliance”, my relatives and friends, as well as against me. To stop all political and economic persecutions. Release all political prisoners who were arrested for their activities aimed at protection of the rights of the Armenian minority, including - of people arrested in Akhaltsikhe. 2.    Cease all the programs aimed at the artificial change of the demographic picture of the Samtskhe-Javakheti and Tsalka regions. 3.    Solve all the linguistic-educational, socio-economic and cultural problems the Armenian Minority of Georgia is concerned about. §    Register the Armenian Apostolic Church and return it all the churches that have been confiscated during the soviet era. §    Legally authorize the use of the Armenian language in the work of the local self-administration bodies and in general office work in Samtskhe-Javakheti and Tsalka regions. §    Give permission for establishing an Armenian university in Akhalkalaki. The Georgian authorities will not be able to solve any problems by means of judicial proceedings and repressions. This will only intensify the discontent. The Javakheti Armenians will continue the struggle for their rights. 28 January, 2009