Արհեստական լարվածություն
ԵԽԽՎ-ի վերջին բանաձեւից իշխանությունները կարծես թե գոհ են։ Նույն բանաձեւի վերաբերյալ ընդդիմությունն արդեն արտահայտել է իր դժգոհությունը։ Իշխանությունների գոհությունը կարելի է բացատրել «ձգձգենք, տեսնենք ինչ կլինի» տրամաբանությամբ։ Ընդդիմության դժգոհությունը՝ բանաձեւից «քաղբանտարկյալներ» ձեւակերպման եւ էլի մի քանի կարեւոր հարցերի դուրս մնալով։ Ընդհանուր առմամբ` եւ իշխանության գոհությունը, եւ ընդդիմության դժգոհությունը հիմնավորված չէ։
2008-ի մարտից հետո ԵԽԽՎ-ի ընդունած բանաձեւերից այս վերջինը միակն է, որ էականորեն փոխում է Հայաստանի ներքաղաքական իրավիճակը։ Եթե անցած տարում հայաստանյան իրավիճակը բնութագրվել է մեկ՝ «լարված» բառով, ապա ԵԽԽՎ 1643 բանաձեւն արձանագրում է այդ լարվածության արհեստականությունը։ ԵԽԽՎ վերջին բանաձեւում անդրադարձ կա մի քանի կարեւոր խնդիրների. ա) մարտի 1-2-ի դեպքերի հետաքննության փաստահավաք խումբ, բ) միայն ոստիկանների ցուցմունքներով հետապնդվողներ, գ) քրեական օրենսգրքի 225-րդ եւ 300-րդ հոդվածների արժանահավատություն։
Այս կետերի համալիր դիտարկումը կարող է երեւակել իրավիճակի արհեստականությունը, եթե նաեւ հաշվի առնենք, որ առաջին եւ երրորդ կետերին զուգահեռ իշխանությունները փորձում են անցկացնել «Յոթի գործով» դատավարությունը։ Վեհաժողովը ողջունում է փաստահավաք խմբի ստեղծումը եւ ընդդիմության մասնակցությունն այս խմբի աշխատանքին։ Վեհաժողովը նաեւ հորդորում է ամեն կերպ աջակցել, ոչ մի կերպ չխոչընդոտել փաստահավաքի գործունեությանը։ Այսինքն՝ սպասելիքներ կան, որ փաստահավաք խմբի աշխատանքը պետք է օգնի «պարզաբանել մարտի 1-2-ի դեպքերին առնչված անձանց ձերբակալության, մեղադրանքների եւ դատապարտության հանգամանքները», ինչը նշանակում է, որ զուգահեռ դատավարություն անցկացնելը պարզապես անհեթեթություն է։ Անհեթեթությունն ավելի է խորանում ԵԽԽՎ-ին ԱԺ նախագահի տված խոստումների ֆոնի վրա, համաձայն որոնց պետք է փոփոխության ենթարկվեն Քրեական օրենսգրքի 225-րդ եւ 300-րդ հոդվածները, որոնցով մեղադրվում են յոթ քաղբանտարկյալները։ Վեհաժողովն այս նախաձեռնությունն էլ է ողջունում եւ հույս է հայտնում, որ ՀՀ ԱԺ-ն «Եվրոպական Խորհրդի համապատասխան մարմինների հետ միասին կմշակի բարեփոխումներ Հայաստանի Քրեական օրենսգրքի 225-րդ եւ 300-րդ հոդվածներում՝ լրացնելու իրավական բացթողումները»։ Վեհաժողովը նաեւ նշում է, որ, «ըստ Հայաստանի Սահմանադրության` օրենքում ցանկացած դրական փոփոխություն հետադարձ ուժ կունենա»։ Այս նշումով փաստվում է, որ ԱԺ նախագահի խոստումն ու ԵԽԽՎ-ի ակնկալիքը միանշանակ կերպով վերաբերում են Թոմաս Համարբերգի ասած՝ քաղաքական վենդետայի կասեցմանը։ Եթե անգամ չլիներ հայրենի արդարադատության նկատմամբ փորձով ապացուցված խոր անվստահությունը, այս զուգահեռները լիուլի բավարար են, որպեսզի «ամբաստանյալները» դատարանում ոտքի չկանգնեն, քանի որ այս իրավիճակում իսկական նախաքննությունը (փաստահավաք խումբ) եւ օրենսդրական նախաձեռնությունը (բարեփոխումներ) հաջորդելու են դատավարությանը։ Եթե փաստահավաք խմբի մասով այս անհեթեթությունն առկա էր անցած տարվա հոկտեմբերի 23-ից, երբ Սերժ Սարգսյանը ստորագրեց փաստահավաքի ստեղծման իր որոշումը, ապա հոդվածների փոփոխության խոստում տալուց առաջ առնվազն պետք էր փոխել յոթի խափանման միջոցներն ու, ասենք, չբացակայելու ստորագրություն վերցնելով` նրանց ուղարկել տուն՝ ճշմարիտ դատավարությանը սպասելու։ Այսօր էլ ուշ չէ։ Դատավարությունն անվերջ ձգձգելու փոխարեն իշխանությունները կարող են գնալ այդ քայլին՝ գոնե ապացուցելու համար, որ խոստացված բարեփոխումներին զուգահեռ չեն շարունակում քաղաքական վենդետայի պրակտիկան։ Նշված պրակտիկայից հրաժարվելու համար անհրաժեշտ է նաեւ օր առաջ ազատ արձակել «միայն ոստիկանների ցուցմունքների վրա` առանց հաստատող առարկայական ապացույցների» դատապարտված անձանց, քանի որ նրանց գործերը ոչ մի կապ չունեն ո'չ փաստահավաք խմբի գործունեության, ո'չ էլ փոփոխվելիք հոդվածների հետ։ Նրանց մասով էլ Վեհաժողովի բանաձեւում կա քաղաքական վենդետայի անթաքույց կասկած. «... զուտ ոստիկանների վկայությունների հիման վրա առաջադրված մեղադրանքներ(ը) կարող են քաղաքական դրդապատճառներ ունենալ»։
Ավելի վառ կերպով հնարավոր չէր արձանագրել, որ դատախազության տվյալներով տասներկու, իսկ Հայ ազգային կոնգրեսի գրասենյակի պնդմամբ երեսունինը դատապարտյալներ մինչ օրս շարունակում են մնալ պատանդի կարգավիճակում։ ԵԽԽՎ այս բանաձեւում առաջին անգամ ներումից եւ համաներումից բացի առաջարկվում է նաեւ մեղադրանքից հրաժարվելու տարբերակը՝ այն եւս դիտարկելով որպես «մարտի 1-2-ի դեպքերի պատճառով անազատության մեջ հայտնված եւ ոչ միտումնավոր բռնության գործողություններ իրականացրած անձանց» ազատ արձակելու միջոց։
Լարվածության արհեստականությունն ընդգծելով՝ ԵԽԽՎ-ն Հայաստանի իշխանություններին զրկում է «բարդ պրոցեսների» կամ «դատարանի անկախությանը միջամտելու» մասին հեքիաթներ պատմելու հնարավորությունից եւ հասկացնում, որ այս դեպքում ջանքի փոխարեն պահանջվում է կամք, եւ ուրիշ ոչինչ։
Օբյեկտիվ իրականության միջոցով չեզոքացվում է նաեւ «հաղթող-պարտվող» հակամարտությունը, ինչից ահավոր բարդութավորվում են Սերժ Սարգսյանն ու նրա շրջապատը։

PACE Resolution 1643: Exposing an Artificial Tension
It would seem that the Armenian authorities are pleased with the recent PACE resolution. The opposition in Armenia has already expressed its dismay regarding the same resolution. The apparent pleasure on the part of the regime can be explained by the attitude “let’s drag things out and see what happens”. The disappointment of the opposition stems from the fact that the term “political prisoners” and other issues were left out of the resolution.
Overall, neither the pleasure of the regime nor the discontent of the opposition can be substantiated. Of all the resolutions adopted by PACE since March, 2008, the latest is the only one which essentially changes the internal political situation in Armenia. If, during the past year, the situation in Armenia was described with the one word, “tense”, then PACE Resolution 1643 underscores the artificiality of that tension.
The latest PACE resolution touches on several important issues a) The investigative Fact Finding Group surrounding the March 1-2 events b) Those charged solely on the basis of police testimony c) The credibility of Articles 225 and 300 of the RoA Criminal Code An observation of this complex of points can enhance the artificiality of the situation if we also take into account the fact that concurrent with the first and third points the authorities are attempting to push through the trial of the “March 1st Seven”.
The Congress welcomes the creation of the Fact Finding Group (FFG) and the participation of the opposition in its work. The Congress also calls for all possible assistance and no impediments to the work of the FFG. In other words, there are expectations that the work of the Fact Finding Group must assist “in the clarification of the circumstances of the arrest, accusations and charges of individuals related to the events of March 1-2”. This means that carrying out a parallel trial is simply ridiculous.
The absurdity grows deeper against the backdrop of the promises given to PACE by the National Assembly president regarding reforms to Articles 225 and 300 of the Criminal Code of Armenia that the “March 1st Seven” had been charged with violating.
The Congress also welcomed this initiative and expressed the hope that the RoA National Assembly, “Would jointly, with the appropriate bodies of the European Council, draft modifications to Articles 225 and 300 of the Armenian Criminal Code to fill in exisiting legal gaps”.
The Congress also points out that, “According to the RoA Constitution, any qualitative change in the law would be retroactive”. This point proves that the promise of the National Assembly president and the expectation of PACE unambiguously relate to the cessation of the ‘politcal vendetta’ noted by Thomas Hammarberg. Even if there wasn’t the deep mistrust regarding native Armenian justice proven by experience, these parallels are fully sufficient in order that the “accused” not stand up in court given that in this situation the real preliminary investigation (Fact Finding Group) and legislative initiative (reforms) will follow the court trial. If the portion of the absurdity linked to the FFG existed as of October 28 of last year, when Serzh Sargsyan signed the decree creating the Group, then before promising to change the articles, the very least that should have been done was to change the pretrial detention measures of the “March 1st Seven”. Let’s say, sending them home after having them sign an affidavit not to flee to wait for a bona fide trial to begin. It’s still not too late today. The authorities can take steps in this direction rather than endlessly dragging out the trial so as to at least confirm that concurrent with carrying out their promised reforms they are not continuing with the practice of political vendetta. In order to forego the aforementioned practice it is necessary to also free all those accused “solely on the testimony of the police without objective corroborating evidence” without further delay given that their cases have nothing to do with either the activities of the FFG nor the articles to be modified. In the Congress resolution there is an unconcealed doubt about political vendetta in their regard, “…The charge(s) levied based solely on police testimony can possibly have political motivations”. It couldn’t have been more clearly stated that the twelve accused individuals, as per the prosecutor’s office, and the thirty-nine, as claimed by the Armenian National Congress (HAK), to this day remain in the status of hostages. For the first time in this PACE resolution, besides the suggestion of a pardon or amnesty, the option of foregoing the charges is also proposed, a move which is viewed as a method to free “those individuals now incarcerated for reasons stemming from the March 1-2 events and for the non-premeditated execution of violent acts”. By underlining the artificial nature of the tension, PACE deprives the Armenian authorities of the possibility of fabricating tall-tales about “complex processes” or “intervening in the independence of the court” and makes it understood that in this case what is demanded is ‘will’ rather than ‘effort’, and nothing else. By way of objective reality, the “winner-looser” antagonism is also neutralized and this horribly vexes both Serzh Sargsyan and his entourage.