Հանքարդյունաբերություն. տնտեսության շարժիչ ո՞ւժ, թե՞ կործանման ճանապարհ
Հայաստանում 2010 թ. արդյունահանվել է 40946.1 տոննա պղինձ և 5408.0 տոննա մոլիբդեն, իսկ ըստ Բլումբերգ գործակալության՝ 2011 թ. պղնձի դեֆիցիտը կկազմի 635 000 տոննա, որը կլինի ամենաբարձրը՝ սկսած 2004 թ.-ից, և գինը կգերազանցի 10 000 ԱՄՆ դոլարը, համաշխարհային պահանջարկը կավելանա 4.2 %-ով: Մորգան Ստենլի բանկի վերլուծաբանները կանխատեսում են, որ պղնձի գինը կկազմի 11 000 ԱՄՆ դոլար, իսկ տարվա վերջում, ըստ Բարքլի կապիտալի, այն կհասնի մինչև 13 000 ԱՄՆ դոլար:
Մինչև համաշխարհային ճգնաժամը պղնձի համաշխարհային գները տատանվում էին 8000 դոլարի շրջակայքում, սակայն ճգնաժամի փուլում նվազեցին մինչև 2500 դոլար: Ներկայիս գները ցույց են տալիս, որ ոլորտը ոչ միայն վերականգնվել է, այլև տարեց տարի մետաղների գների աճ է դիտվում:
ՀՀ կառավարությունը, ի դեմ ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարության, նախաձեռնել է ՀՀ ընդերքի նոր օրենսգրքի մշակումը, որն առաջին ընթերցմամբ արդեն անցել է Ազգային ժողովում: Սակայն նոր օրենսգիրքը ոչ միայն չի լուծում նախկինում ի հայտ եկած խնդիրները, այլև լրացուցիչ խթաններ է ստեղծում Հայաստանի ստորգետնյա ռեսուրսների՝ մասնավորապես մետաղների ոչ ռացիոնալ և համալիր օգտագործման համար:
Վերոհիշյալ օրենսգրքի նախագիծը պարունակում է բազմաթիվ բնապահպանական, տնտեսական և կոռուպցիոն ռիսկեր:
ԱԺ-ում արդեն առաջին ընթերցմամբ անցած օրենսգրքի նախագիծը հանքարդյունաբերության ոլորտում կարծես «No Problem» սկզբունքի կիրառման լավագույն նմուշ է՝ բացառելով բնապահպանական ազդեցությունները և խնդիրները, երկրորդավորելով պետական և ապագա սերունդների շահերը:
Բնապահպանական խնդիրների և բնական ռեսուրսների ռացիոնալ օգտագործման տեսանկյունից հանքարդյունաբերության ոլորտն ի սկզբանե գտնվում է արտոնյալ վիճակում:
Մի կողմ դնելով շրջակա միջավայրին վնաս պատճառող ապրանքների, մթնոլորտային և ջրային ռեսուրսների աղտոտման և ոչ համահունչ փոխհատուցման խնդիրը՝ անդրադառնանք թափոնների տեղադրմանը:
«Բնապահպանական վճարների դրույքաչափերի մասին» ՀՀ օրենքով թափոնների տեղադրման համար վճարները սահմանվում են՝ ըստ վերջիններիս վտանգավորության աստիճանի՝ 4-ից մինչև 1-ին դասի, համապատասխանաբար 1500 դրամից մինչև 48 000 դրամ/տոննա դրույքաչափերով, ինչպես նաև ոչ վտանգավոր թափոնների համար՝ 600 դրամ/տոննա և հողածածկույթի քանդման և շինարարության հետևանքով առաջացած ոչ վտանգավոր թափոնների համար՝ 60 դրամ/տոննա դրույքաչափով:
Միևնույն ժամանակ, ըստ Ազգային վիճակագրական վարչության տվյալների, Հայաստանում 2010 թ. արտադրված թափոնների 99.66 %-ը բաժին է ընկնում Սյունիքի մարզին, որի հիմնական աղբյուրը հանքարդյունաբերությունն է: Սակայն վերը նշված «Բնապահպանական վճարների դրույքաչափերի մասին» ՀՀ օրենքով՝ լեռնարդյունահանող իրավաբանական անձանց կողմից առաջացած թափոնների համար սահմանված է 0 ԶՐՈ դրամ դրույքաչափ:
Եթե նույնիսկ հաշվի չառնենք լեռնարդյունաբերության թափոնների վտանգավորության աստիճանը՝ պայմանավորված վերջիններիս մեջ վտանգավոր միացություններով, և այս ամենը հարկվեր գործող ամենացածր դրույքաչափով, ապա միայն 2010 թ. այս մասով պետական բյուջե կմուտքագրվեր առնվազն 10 մլրդ դրամ գումար, այսինքն՝ ավելի շատ, քան Հայաստանում հավաքագրված բոլոր բնապահպանական և բնօգտագործման վճարները միասին վերցված (մթնոլորտային օդի մեքենաներից և գործարաններից աղտոտում, ջրերի աղտոտում, թափոնների տեղադրում, շրջակա միջավայրին վնաս պատճառող ապրանքների արտադրում և ներմուծում, կենսառեսուրսների, ջրային ռեսուրսների օգտագործում, պինդ օգտակար հանածոների, աղի և ստորգետնյա հանքային ջրերի օգտագործում):
Կարծես հասկանալով, որ վաղ թե ուշ հասարակությունը և մասնագետները միևնույն է՝ այս հարցը բարձրացնելու են՝ ընդերքի նոր օրենսգրքով լեռնարդյունաբերության թափոնները փոխարինվել են ոչինչ չասող «Լցակույտեր» բառով՝ «չկա թափոն-չկա թափոնի տեղադրման համար վճար» սկզբունքով:
Սակայն սա միայն հանքարդյունաբերության արտոնյալ կարգավիճակի առաջին բաղադրիչն է: 1998թ. դեկտեմբերի 30-ին ընդունվեց «Բնօգտագործման վճարի դրույքաչափերի մասին» ՀՀ կառավարության թիվ 864 Ն որոշումը, որով դրույքաչափեր սահմանվեցին բնական ռեսուրսների օգտագործման համար՝ մասնավորապես ազնիվ և գունավոր մետաղների համար:
Հաշվի առնելով, որ այն ժամանակ հիմնական հանքարդյունաբերական ձեռնարկությունները պետության սեփականությունն էին, և սահմանված վճարները պետության մեկ գրպանից մյուս գրպանը տեղափոխվող գումարներ էին՝ վերոհիշյալ մետաղների համար սահմանվեց աշխարհում գոյություն ունեցող նվազագույն վճարներից մեկը՝ շուկայական գնի 1-1.5 %-ի չափով:
Համեմատելով այս չափը մետաղական հանածոներով հարուստ երկրների հետ՝ կարող ենք տեսնել, որ Հայաստանը այս առումով զիջում է սկզբունքորեն բոլորին: Օրինակ՝ Ռուսաստանում այն կազմում է 3.8-8.3 %, Կանադայում՝ 10-16 %: Չիլիում, որը պղնձի արդյունահանման առաջատարներից մեկն է, պետության բացառիկ սեփականությունը հանդիսացող ռեսուրսի շահագործման համար տնտեսվարողները բնօգտագործման վճարի տեսքով վճարում են 5-14 %, Կոլումբիայում՝ 4-6 %, Հարավային Աֆրիկայում՝ 10 %, Ավստրալիայում՝ մինչև 4.5 %:
Ներկայում գործող բնօգատագործման և բնապահպանական վճարների համակարգի կատարելագործման ճանապարհով գնալու փոխարեն, ներկայացված օրենսգրքի նախագծով ընդհանրապես հանվել են մետաղական հանածոների համար վճարվող բնօգատագործման վճարները, որոնք փոխարինվելու են «ռոյալթիով»՝ հասույթի հիման վրա հաշվարկվող վճարատեսակով:
Սակայն միջազգային փորձը ցույց է տալիս, ռոյալթիի կիրառումը արդյունավետ է միայն այն դեպքերում, երբ պետությունը կամ պետական մասնաբաժնով ձեռնարկություններն են հանքերի շահագործողը: Մնացած դեպքերում բնօգտագործման վճարի կիրառումը բոլոր առումներով առավել նպատակահարմար է համարվում:
Բազմաթիվ երկրներում բնօգտագործման վճարը կիրառվում է ռոյալթիի հետ մեկտեղ, որտեղ բնօգատագործման վճարը համարվում է պետության բացառիկ սեփականություն համարվող ռեսուրսի օգտագործման վճար, իսկ ռոյալթին՝ գերշահույթներ ապահովող ոլորտից վճարվող լրացուցիչ հարկատեսակ:
Ներկայացված նոր ընդերքի օրենսգրքի նախագծում նշված է, որ ռոյալթիի հաշվարկման բազան՝ հանքաքար, խտանյութ, ձուլվածք կամ վերամշակման արդյունքում ստացված ցանկացած վերջնական արտադրանքն է, որը առաջին հերթին ենթադրում է, որ հանքարդյունաբերողը կվճարի իրեն հարմար այս չորս տարբերակից մեկով, և երկրորդը՝ այն իրականում խթանում է, որ հանքարդյունահանողները վաճառեն առաջին փուլի արտադրանքը՝ հանքարարը, հարկման ցածր բազա ունենալու համար, այսինքն՝ խթանում է ռեսուրսային մոտեցումը և ոչ վերջնական արտադրանքը, քանի որ վերջինիս հարկման բազան ավելի մեծ է ստացվում՝ ի հակակշիռ միջազգային փորձի, որտեղ, օրինակ, եթե հանքարդյունաբերողը վաճառում է խտանյութը հանքաքարի փոխարեն, ապա բնօգտագործման վճարից կատարվում է 20 % զեղչ:
Նոր օրենսգրքի նախագծով շահութաբերության համար նախատեսված 25 % նորման հիմնավորված չէ: Ցավալի է փաստել, սակայն, ըստ նոր օրենսգրքի նախագծի՝ եթե երկու հանքարդունաբերողներ արդյունահանում են միևնույն քանակի բնական ռեսուրս, որոնցից մեկը, անգրագետ կառավարման կամ հարկերից խուսափելու պատճառով, օրինակ, ստանում է նվազագույն հաշվարկման բազա, իսկ մյուսը՝ վերամշակման, արդյունավետ կառավարման և այլ գործոնների հետևանքով, ավելի բարձր բազա, ապա նույն ծավալի ռեսուրսի համար առաջինը վճարում է ավելի ցածր գին՝ ազդելով նաև մրցակցության վրա:
Նախագիծը ունի նաև կոնցեպտուալ խնդիր: Եթե բնօգտագործման վճարը տնտեսական խթանման միջոց է և ազդելով հանքարդյունաբերողի վարքի վրա՝ ստիպում է նրան առավել արդյունավետ արդյունահանել մետաղական հանածոն (ավելի քիչ բնօգտագործման վճար վճարելու համար), ապա նոր նախագծով շրջակա միջավայրի կառավարման այս տնտեսական մեխանիզմը դուրս է գալիս, և գործում է միայն ֆինանսական մեխանիզմը, այսինքն՝ էական չէ, թե ինչքան բնական ռեսուրս ես օգտագործում, էական է ֆինանսական մեխանիզմը:
Օրենսգրքի նախագծով հարկային մարմինների և հանքարդյունաբերողների միջև հարկային բազայի մասին բանակցելու հնարավորությունը իրականում կոռուպցիոն հսկայական ռիսկեր է պարունակում, առավել ևս որ հաջորդ կետով հարկային մարմինների իրավասությունները սահմանափակվում են հաշվարկման բազայի համար պայմանագրերի վրա հիմնվելու անհրաժեշտությամբ:
Սա նշանակում է, որ եթե նույնիսկ պղնձի միջազգային գները գտնվեն 10 000 դոլար/տոննա սահմաններում, եթե տնտեսվարողը, ցանկանալով նվազեցնել իր հարկման բազան, վաճառի ռեսուրսը մի քանի անգամ ցածր գնով, միևնույն է՝ հարկային մարմինները հաշվարկման բազայի համար հիմք կարող են ընդունել միայն պայմանագրերը:
Մի քանի կարևորագույն խնդիրներ, որոնք լուծման կարիք ունեն.
- Լեռնամետալուրգիայի թափոնները պետք է դասակարգվեն և մտցվեն հարկման դաշտ՝ ապահովելով լրացուցիչ ֆինանսական միջոցներ և լինելով ռեսուրսների ռացիոնալ օգտագործման գործիք
- Ռոյալթիները պետք է ոչ թե փոխարինեն բնօգտագործման վճարներին, այլ լրացնեն. առնվազն առաջիկա տարիների համար այս երկու վճարատեսակները պետք է հանդես գան միասին
- Բնօգտագործման վճարների դրույքաչափերը պետք է հիմնված լինեն ռեսուրսների շուկայական գների վրա, իսկ դրանց բացակայության դեպքում՝ էկոլոգոտնտեսական հաշվարկների հիման վրա
- Բնապահպանական վճարների դրույքաչափերը պետք է հիմնված լինեն շրջակա միջավայրին, մարդու առողջությանը հասցված իրական վնասի գնահատման հիման վրա
- Հանքանյութը, խտանյութը, ձուլվածքը և բնական ռեսուրսից ստացված վերջնական ապրանքը արտահանվելիս պարտադիր պետք է մաքսազերծվեն, ընդ որում՝ արտադրական ամեն հաջորդ փուլի դեպքում ավելի ցածր դրույքաչափով
- Ռոյալթիների հարկման բազայի հիմք ընդունել միջազգային գները և բացառել բանակցությունները հանքարդյունաբերողների և հարկային մարմինների միջև:

Mining: An Economic Engine or Path to Ruin
In 2010, Armenia produced 41,000 metric tons of copper and 5,400 metric tons of molybdenum. According to market analysis by Bloomberg, however, the 2011 worldwide deficit of copper stands at 635,000 tons—the largest since 2004—with its price exceeding 10,000 US dollars and demand continuing to grow at a rate of 4.2%. According to analysis by Morgan Stanley, the price of copper is to reach 11,000 US dollars per ton during 2011 while Barkley Capital projects 13,000 US dollars per ton by year’s end.
Prior to the global economic crisis, the price of copper hovered around 8,000 US dollars. During the economic crisis it dropped to as low as 2,500 US dollars. The current prices show that the industry has not only recovered but that the prices of metals keeps rising from year to year.
The Government of Armenia, with the Ministry of Energy and Natural Resources in the lead, is developing new legislation on the Republic’s natural resources. The draft legislation passed its first reading at the National Assembly swiftly. But this draft legislation not only fails to address existing problems related to the rational and systematic use of mineral resources (esp. metals), but in fact it adds additional ones.
This draft legislation entails numerous environmental, economic, and corruption risks.
This draft legislation, that passed its first reading in the National Assembly without a hitch, is a prime example of how the mining sector is presented as having “no problems.” Of course, it would have no problems if we blind ourselves to its environmental degradation and if we make our national interest and welfare of the future generations secondary in importance.
The mining sector is clearly given a privilege position with respect to environmental protection and economically rational use of natural resources.
Let’s put aside the issues of water, air, and other environmental pollution and their inadequate compensation. Let’s for a moment focus on disposal of waste generated from mining and mineral processing.
According to the Armenia’s “Law on Rates of Environmental Charges,” there are seven categories of waste. Four of these are hazardous waste ranked level 1 to 4. The least hazardous waste, category 4, is levied at 1,500 AMD per ton where as category 1 waste, the most hazardous, is assessed 48,000 AMD per ton. Waste not deemed hazardous is levied at 600 AMD per ton. Waste generated from removal of land is levied at 60 AMD per ton. The seventh category, mineral waste, is identified by this law and assigned a fee of zero AMD.
To illustrate the economic loss this represents, in 2010 the Syunik Marz generated 99.7% of the industrial waste, primarily from mining. However, no fees were payable by mining enterprises for this mining waste. Even if we don’t take into account the hazard level of the waste generated, and we assume the lowest tariff for waste disposal (i.e., 60 AMD per ton), more than 10 billion AMD would have been added to the state coffers in 2010 alone. If, however, we categorize this waste as the lowest hazardous level waste (i.e., 1,500 AMD per ton), the amount payable to the state budget would have been 250 billion AMD!
Even at the lowest rate of 60 AMD per ton, the generated revenues would be more than all the 2010 environmental and natural-use charges combined (including fees collected for air pollution by automobiles and industry, water pollution, waste disposal, environmentally harmful products, use of water, biological, and mineral resources.
As if recognizing that sooner or later this issue would be raised by the public or by experts, the new legislation sidesteps it by identifying waste not as waste but as “letsakuyt” (which roughly translates to  “assembled heaps” or “filled heaps”). The legislation does not identify the extra materials generated as waste. So, “no waste, no waste disposal charges.”
This is only the first component of what makes mining a privileged industry. Government of Armenia’s Decree No. 864N, “Rates of Natural Resource Charges” adopted on December 30, 1998, specifies fees for use of natural resources, esp. noble and nonferrous metals.
Given that in1998, mines and mining enterprises were primarily under state ownership, and making and collecting fees would be tantamount to moving funds between one’s own pockets, the tariffs set were among the lowest in the world, 1-1.5% of mined metals’ market value.
If we compare Armenia to other nations that are rich in metal deposits, it is evident that Armenia fundamentally undervalues its natural resources.  For example, in Russia that fee is set at 3.8-8.3% and in Canada 10-16%. Chile, which is among the prominent copper mining countries, sets the fee at 5-14%, Columbia 4-6%, South Africa 10%, and Australia up to 4.5%.
Instead of improving our system of fees for environmental and natural resource use, the proposed legislation on natural resources, being circulated at the National Assembly, completely eliminates the fees! The proposed legislation instead institutes a system of “royalties,” that is percentages to be paid from sales proceeds of the minerals.
International experience, however, shows that the system of royalties works most effectively when the companies operating the mines are in full or majority state owned. In all other cases, a system of natural resource use fees is preferable.
In a large number of countries natural resource use fees are collected in addition to royalties. The natural resource use fee is collected as payment for the use of resources exclusively belonging to the state whereas collecting royalties offers a mechanism for taxing super profits.
The draft natural resource legislation states that the basis for calculating royalties may either be the mineral ores, the concentrates, smelted minerals, or any manufactured goods obtained from them. The mining enterprise can decide for itself which of these stages of processing it wants to adopt as the basis for calculating the royalties it should pay. No doubt this system will induce miners to sell the minerals at the first stage, that is at the stage of ores, so that they can have the lowest tax basis. This contorts the incentives so that the country becomes a natural-resource extractor and not a processor and manufacturer. This is contrary to international experience where discounts are provided to additional stages of processing, thereby encouraging manufacturing.
The draft legislation also stipulates a profit level of 25%, after which additional royalties are to be collected. But to base royalties on company profits is misguided. According to the draft legislation two miners could extract the same amount of natural resource, but one of them either due to incompetence or wish to avoid taxation shows low profit whereas the other because of processing and effective management shows higher profit. Consequently the same amount of natural resource extraction would end up paying different royalties, a fact that will also negatively impact competitiveness in the country.
The draft legislation also has a conceptual problem. If one of the objectives of the natural resource use fee is to introduce economic incentives for managing the behavior of the mining sector so as it extracts metal resources most effectively to pay the least amount for the natural resource use, then according to the draft legislation the economic mechanisms of managing environmental resources is eliminated and only a accounting mechanism is left in place. Consequently, it’s not important how much natural resources are extracted, the important thing is the accounting mechanism.
With respect to possibilities of negotiations between tax authorities and mining companies, the draft legislation entails great number of corruption risks especially as the tax authority’s jurisdiction is defined by the agreements on the accounting basis of the royalties. This means that even if the international price of copper rises to 10,000 US dollars per ton, but the mining company, wishing to minimize its tax basis, sells the minerals at a lower price by several fold, the only basis of the tax accounting would be the purchase and sales agreements.
Several critical issues that need to be addressed:
1. Mining waste should be defined and become subject to taxation, securing additional financial mechanisms and becoming a tool for rational use of natural resources.
2. Royalties should not replace natural resource use fees, but instead they should be complementary to them. At least for the coming years these two mechanisms should be instituted together.
3. The rates of natural resource use fees should be based on the market values of the natural resources and if such values are not available, they should be based on environmental and economic impact valuations.
4. The Environmental fees should be based on real accounting of the damage to environmental and public health
5. Today mining exports are exempted from paying customs tariffs. This should be changed so that mineral goods should be exempted based on the level of processing. The more processed the good, the less the tariffs. In the event of the exports of the mineral ores, for instance, the export tariffs should be the highest. Concentrates should have a lower rate, smelted metals even lower, and manufactured goods may even be exempt altogether.
6. International market values of the minerals should be the basis of the royalties; there should be no opportunity for negotiation between the tax authorities and mining companies.