Կուսակցությունները պասիվ են նաեւ ՏԻՄ ընտրություններում
2009թ. հունվարի 1-ի դրությամբ Ղարաբաղում գրանցվել է 9 կուսակցություն: Նշված կուսակցություններից 4-ն են ներկայացված խորհրդարանում` Արցախի ժողովրդավարական, Ազատ Հայրենիք, Շարժում 88 կուսակցությունները եւ Հայ Հեղափոխական Դաշնակցությունը: Մինչեւ խորհրդարանի վերջին զարգացումները մեծամասնություն էր կազմում Արցախի ժողովրդավարական կուսակցությունը, իսկ այժմ արդեն նա տեղը կզիջի Ազատ Հայրենիքին:
Հարկ է նկատել, որ Ղարաբաղում կուսակցություններն աչքի չեն ընկնում իրենց ակտիվությամբ: Ավելին` նրանց պասիվությունը երեւում է նաեւ հանրապետությունում անցկացվող ընտրությունների ժամանակ. 2008թ. ընթացքում ՏԻՄ ընտրություններ են անցկացվել Ղարաբաղի 42 համայնքներում, որտեղ առաջադրված թեկնածուներից 65-ն անկուսակցական էին, 5-ը` Արցախի ժողովրդավարական կուսակցությունից, իսկ 2-ը` ՀՅԴ-ից:
ՀՅԴ Արցախի ԿԿ ներկայացուցիչ Դավիթ Իշխանյանը, կարեւորելով կուսակցությունների մասնակցությունը ընտրություններին, կուսակցության «Ապառաժ» պաշտոնաթերթին տված հարցազրույցում տեղեկացրել է, որ Ասկերանում համայնքի ղեկավարի թեկնածու է առաջադրվել ՀՅԴ Արցախի ԿԿ անդամ Ալյոշա Գաբրիելյանը: Նրա խոսքերով, մոտական ՏԻՄ ընտրություններին ՀՅԴ-ն նույնպես մասնակցություն կունենա:

Political Parties in Karabakh Inactive in Local Elections
As of January 1, 2009, there were nine officially registered political parties in the RMK. Four of the nine parties are represented in the country's national assembly - Azat Hayrenik, Sharzhum 88, Artsakh Zhoghovrdakan and the Dashnaktsutyun (ARF). Prior to the recent reshufflings in the parliament, Artsakh Zhoghovrdakan had a majority in the legislature while it is Azat Hayrenik that does so today.
For the most part, these political parties are quite inactive, especially in the realm of local elections. During 2008, local elections were contested in 42 communities throughout the RMK. 65 nominees on the ballots were independent, 5 belonged to the Artsakh Zhoghovrdakan Party and just 2 to the ARF.
Davit Ishkhanyan, a representative of the ARF's Central Committee in Artsakh, during an interview with the party's official newspaper "Aparazh" stressed the importance of the participation of political parties in the electoral process and stated that Alyusha Gabrielyan, a member of the ARF's Central Committee, would be running for the post of Askeran community leader.