Հետխորհրդային ՆԱՏՕ, կամ Վարշավյան պակտի վերածնունդ
Փետրվարի 4-ին Հավաքական Անվտանգության Պայմանագրի Կազմակերպության (ՀԱՊԿ) 7 անդամ-պետությունների` Ռուսաստանի, Հայաստանի, Բելառուսի, Ուզբեկստանի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի եւ Տաջիկստանի նախագահները Մոսկվայում Հավաքական Անվտանգության Խորհրդի նիստի ժամանակ ստորագրեցին համաձայնագիր ՀԱՊԿ Արագ արձագանքման ուժերի ստեղծման վերաբերյալ:
ՀԱՊԿ-ը նախկինում էլ ուներ արագ արձագանքման ուժեր (շուրջ 3.000), սակայն, ինչպես ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւն ասաց, դրանք գոյություն ունեին թղթի վրա միայն: Նոր համաձայնագրով նախատեսվում է դրանց թիվը հասցնել 10.000-ի: Անդամ-պետություններից յուրաքանչյուրը Արագ արձագանքման հավաքական ուժերին կհատկացնի մեկական գումարտակ: Նրանցից յուրաքանչյուրը կգտնվի իր ազգային տարածքում՝ ազգային հրամանատարության ներքո:
Հայկական զորքերը կպայքարեն թալիբների դե՞մ
Համաձայնագրի ստորագրումը հիմք տվեց վերլուծաբաններին եզրակացնելու, որ Մոսկվան ցանկանում է վերածնել Վարշավյան պակտը, եւ նոր համաձայնագիրը ոչ այլ ինչ է, քան նոր մարտահրավեր Վաշինգտոնին եւ նրա ՆԱՏՕ-ական դաշնակիցներին:
Նման եզրակացությունների առիթ տվեց մասնավորապես ՌԴ նախագահ Մեդվեդեւը, ով հայտարարեց, որ ստեղծվելիք ուժերը կլինեն մարտունակ, զինված վերջին ռազմական տեխնոլոգիաներով, իրենց ռազմական հնարավորություններով ՆԱՏՕ-ի նմանատիպ ուժերից ոչ պակաս:
Մեդվեդեւը նաեւ նշեց, որ ՀԱՊԿ-ը, ինչպես եւ ԵվրԱզԵՍ-ի գագաթնաժողովները, ազդարարում են Ռուսաստանի որակապես նոր հարաբերությունները այս կազմակերպությունների անդամ-պետությունների հետ` ինչպես բազմակողմ, այնպես էլ երկկողմ մակարդակով:
Պաշտոնական տեղեկատվության համաձայն` Արագ արձագանքման հավաքական ուժերը «կհակադարձեն ռազմական ագրեսիային, հատուկ օպերացիաներ կիրականացնեն միջազգային ահաբեկչության եւ ծայրահեղականության, վերազգային հանցավորության եւ թմրադեղերի վաճառքի դեմ»:
Այս «մարտահրավերները», ի դեպ, հիմնականում կախված են կենտրոնասիական հանրապետությունների գլխին, իսկ դրանց աղբյուրը գտնվում է տարածաշրջանին հարեւան Աֆղանստանում: Ինչպես նշել է ՌԴ նախագահի արտաքին քաղաքականության հարցերով խորհրդական Սերգեյ Պրիխոդկոն, Աֆղանստանն անվտանգության առումով հիմնական սպառնալիքն է կազմակերպությանը:
«ՀԱՊԿ գագաթնաժողովը եւ նրա որոշումները համատեղ արձագանքն են այն սպառնալիքներին, որոնք ներկայումս գալիս են ՀԱՊԿ հարավային սահմաններից. դա թալիբների գործունեությունն է, իրադրությունը Աֆղանստանում եւ հայտնի չափով նաեւ Պակիստանում»,- ասել է նա:
Հավաքական անհամաձայնություն
Համաձայնագրի ստորագրումը, սակայն, կազմակերպության անդամ-պետություններում ընդունվեց ոչ միանշանակ: Ուզբեկստանը պայմանագիրը ստորագրեց որոշ վերապահումներով` համաձայնելով ուզբեկական զինուժ տրամադրել ոչ թե մշտական հիմունքներով, այլ առանձին առաքելությունների համար:
Պայմանագիրը մեծ դժգոհություններ առաջացրեց Բելառուսում: Երկրի ընդդիմությունը նախագահ Լուկաշենկոյին մեղադրեց երկրի Սահմանադրությունը խախտելու մեջ, որն արգելում է ազգային զինված ուժերը պետության սահմաններից դուրս օգտագործել:
Բացի այդ, Սահմանադրությունը նշում է, որ Բելառուսը ձգտում է լինել չեզոք պետություն: Այնուամենայնիվ, երկրի ԱԳՆ խոսնակը հանդես եկավ հայտարարությամբ, որ բելառուսական զորքերը չեն կարող տեղակայվել հետխորհրդային թեժ կետերում` հակամարտությունների շրջաններում, քանի որ Բելառուսի Սահմանադրությունը դա թույլ չի տալիս:
Թերեւս հատկանշականն այն է, որ ՀԱՊԿ անդամ-պետությունները կամ ընդհանուր առմամբ ոգեւորված չեն հավաքական ուժերի կիրառման հեռանկարով, կամ նրանցից յուրաքանչյուրը նոր մեխանիզմն ավելի շահավետ է համարում իր համար: Բացի այդ, ՀԱՊԿ անդամ-պետություններից ոմանք եւս համերաշխ չեն միմյանց հետ: Վերլուծաբանների կարծիքով` նոր համաձայնագիրն ամենից շահավետ է Ռուսաստանի համար:
Ինչպես նշել է Կրեմլի խորհրդական Գլեբ Պավլովսկին, ՀԱՊԿ-ը խիստ շահավետ է Ռուսաստանի համար ընդդեմ «Վրաստանի` ագրեսիվ վրիժառու պետության, որը ձգտում է վերանայել սահմանները»: Փորձագետները գտնում են, որ ամենակարեւոր ծրագիրը, որ Մոսկվան պահում է մտքում, ՀԱՊԿ-ի ուժերը հետխորհրդային տարածքում որպես խաղաղապահ ուժեր օգտագործելն է:
Կարնեգիի մոսկովյան կենտրոնի փորձագետ Ալեքսեյ Մալաշենկոն նոր համաձայնագիրը համարում է Մոսկվայի հերթական քայլը` ուղղված նախկին խորհրդային երկրներում իր ազդեցության ուժեղացմանը: Փորձագետը, այնուամենայնիվ, չի կարծում, որ ՀԱՊԿ-ը կսկսի ակտիվ դեր խաղալ տարածաշրջանային անվտանգության գործում:
«Ես չեմ կարող պատկերացնել, որ ՀԱՊԿ-ը որեւէ իրական գործողություն կիրականացնի: Օրինակ` այն չի պայքարի ՆԱՏՕ-ի դեմ Աբխազիայում կամ Վրաստանի սահմաններից ներս: Նույն կերպ այն չի փրկի նախագահներից որեւէ մեկին` ասենք իսլամիստների կողմից իրականացվող հեղաշրջման դեպքում»,- գտնում է Մալաշենկոն:
«Ավելի շոշափելիորեն, քան ՀԱՊԿ մյուս անդամները, Հայաստանը այս համաձայնագիրն ընկալում է որպես իր համար շահավետ: Երեւանը ողջունում է փետրվարի 4-ի որոշումը` ստեղծել արագ արձագանքման ուժեր, քանի որ դրա համար ունի իր սեփական պատճառները»,- գրում է Eurasia Daily Monitor-ը` ակնարկելով Ղարաբաղյան հակամարտությանը:
«Հայաստանը ՀԱՊԿ-ը դիտում է գլխավորապես որպես պայմանագրային ռազմական գործոն, ինչպես նաեւ Ադրբեջանի հանդեպ հայկական տարածքային ձեռքբերումների ռուսական պաշտպանության հիմք: Այս ավանդական պատկերացումը հակասում է կենտրոնասիական կառավարությունների պատկերացումներին, որոնք ակնկալում են ՀԱՊԿ-ից հակազդել ասիմետրիկ սպառնալիքներին եւ մարտահրավերներին, ինչպիսին, օրինակ, ահաբեկչությունն է, որոնք գալիս են ոչ պետական աղբյուրներից»:
ՀԱՊԿ հիմնական թիրախը` ահաբեկչություն, իսլամիստական ծայրահեղականություն, նարկոթրաֆիքինգը եւ այլն, իրոք, Կենտրոնական Ասիային հուզող ամենալուրջ խնդիրներն են: Այս երկրները, սակայն, այնքան էլ հակված չեն իրենց ուժերն օգտագործել այլ կետերում:
Բացի այդ, հակասությունները տեղի պետությունների միջեւ շատ հարցերի շուրջ (ջրային ռեսուրսների բաշխում, էթնիկ խնդիրներ) դեռեւս շարունակվում են, եւ նրանց միջեւ համագործակցություն ապահովելը բավական բարդ խնդիր է: Ամենակարեւորը, սակայն, այն է, որ կենտրոնասիական երկրներն այնքան էլ հուսալի գործընկերներ չեն Ռուսաստանի համար:
Այն բանից հետո, երբ Ռուսաստանը Ղրղզստանին համաձայնեց տրամադրել 2 մլրդ դոլարի արտոնյալ վարկ, 150 մլն դոլարի անվերադարձ օգնություն եւ ներեց շուրջ 173 մլն դոլարի պարտքը, Ղրղզստանը հայտարարեց, որ կփակի իր երկրի ամերիկյան ռազմակայանը: Երկրի նախագահ Կուրմանբեկ Բալիեւի խոսքերով` պատճառն այն է, որ կայանի օգտագործման համար ամերիկյան կողմից տրվող «փոխհատուցման ծավալը» բավարար չէ, ինչպես նաեւ այն, որ ղրղզ հասարակության մեջ ամերիկյան զինվորականների գործողությունների հանդեպ բացասական վերաբերմունք է ձեւավորվել:
Ստեղծվելով 2001-ին Մանասում` այս ռազմակայանը կարեւոր դեր է խաղում Աֆղանստանում հակաահաբեկչական օպերացիայի համար: Այնուամենայնիվ, չի բացառվում, որ Ղրղզստանի իշխանությունները հետ կանգնեն իրենց որոշումից այն բանից հետո, երբ Վաշինգտոնը համաձայնի ավելացնել ռազմակայանի վարձը:
Միաժամանակ, փետրվարի 6-ին Տաջիկստանը հայտարարեց, որ պատրաստ է իր օդային տարածքը տրամադրել ՆԱՏՕ-ի ոչ ռազմական բեռների` Աֆղանստան փոխադրման համար: Ուզբեկստանն էլ, շրջանառվող լուրերի համաձայն, չի կորցնում Արեւմուտքի` մասնավորապես Միացյալ Նահանգների հետ հաշտվելու հույսը:
Վարկած կա, որ մոտ ապագայում այն կարող է ընդհանրապես դուրս գալ ՀԱՊԿ-ից, ինչպես մի անգամ արդեն արել է 1999-ին: Կենտրոնական Ասիայի պետություններն իրենց ռազմավարական դիրքի եւ բնական ռեսուրսների շնորհիվ հայտնվել են աշխարհաքաղաքական ուժերի շահերի բախման կենտրոնում:
Այդ իսկ պատճառով նրանք փորձում են օգուտ քաղել բոլոր կողմերի հետ համագործակցությունից: Հենց այս հանգամանքն է նրանց անհուսալի գործընկեր դարձնում Ռուսաստանի համար:
Խրտվիլակ` ՆԱՏՕ-ի համար
Քաղաքագետ Սերգեյ Կիսելյովի կործիքով` ռուսական իշխանությունների փորձը` ստեղծել «խրտվիլակ» ՆԱՏՕ-ի համար, հավանաբար անհաջողության է դատապարտված: Քաղաքագետի կարծիքով` նրան սպասում է այդպես էլ չստացված Ռուսաստան-Բելառուս միութենական պետության եւ անօգուտ ԱՊՀ-ի ճակատագիրը:
Նման պայմաններում, երբ ՀԱՊԿ-ը գրեթե հնարավորություն չունի դառնալու ՆԱՏՕ-ին հավասար ռազմաքաղաքական դաշինք` անդամ-պետությունների ընդհանուր շահերով, հարց է առաջանում, թե, այնուամենայնիվ, ինչի համար է պետք բարեփոխված «դաշինքը»: ՀԱՊԿ-ը ՆԱՏՕ-ին մրցակից ռազմաքաղաքական դաշինքի վերածելու` Ռուսաստանի ծրագիրը, թերեւս, ավելի շուտ նպատակ ունի պատրանքներ ստեղծել, քան իրականություն դառնալ:
Ռուսաստանն այդպես էլ չի կարողանա ապահովել «դաշնակիցների» համագործակցությունն արտակարգ իրավիճակներում: Փոխարենը նա կկարողանա հասնել նրան, որ Արեւմուտքը ավելի մեծ նշանակություն կտա Ռուսաստանին եւ ավելի հաճախ կհամագործակցի վերջինիս հետ միջազգային եւ տարածաշրջանային կարեւորության խնդիրներում:
Ամենեւին պատահական չէ, որ ՀԱՊԿ-ը հաստատեց Աֆղանստանը որպես համատեղ գործողությունների հիմնական «թիրախ»: Մեդվեդեւը հայտարարեց, որ ՀԱՊԿ-ը պատրաստ է համագործակցել Միացյալ Նահանգների հետ Կենտրոնական Ասիայում ահաբեկչության դեմ պայքարում: Եվ այս ամենը այն ժամանակ, երբ ՆԱՏՕ-ն մտադիր է ակտիվացնել իր գործողությունները Աֆղանստանում հակաահաբեկչական պայքարում:

Post-Soviet NATO or the Rebirth of the Warsaw Pact
On February 4, 2009, the presidents of the seven member states of the Collective Security Treaty Organization (CSTO), Russia, Armenia, Belarus, Uzbekistan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, and Tajikistan, signed an agreement in Moscow during a session of the Collective Security Council to set up a rapid response force.
In the past the CSTO had such a rapid deployment force consisting of 3,000 troops however, as noted by Russian Federation President Dmitry Medvedyev, all this merely existed on paper. The new agreement envisages increasing the number of troops to 10,000. Each of the member states will allocate one battalion to the rapid reaction force. Each nation’s battalion will be stationed on its own soil and under its command.
Will Armenian forces fight against the Taliban?
The signing of the agreement has lead analysts to conclude that Moscow wishes to bring the Warsaw Pact back to life and that the new agreement is nothing less than a challenge to Washington and its NATO allies. In particular it was Russian President Medvedyev who gave rise to such conclusions when he declared that the force to be created would be combat ready, armed with the latest military technology and on a par with NATO forces in terms of overall military resources. Medvedyev also noted that the CSTO and EurAsEC (Eurasian Economic Community) summits signal new qualitative Russian relations with the member states of these organizations both on a multilateral and bilateral level.
According to official information, The officials at various levels enumerated possible missions such as: deterring and repelling aggression by conventional military forces; defending the sovereignty and territorial integrity of the organization's member countries; conducting "special operations"; and dealing with asymmetrical threats and challenges, including international terrorism, radical Islam, and other forms of "violent extremism," trans-border organized crime and drug trafficking, and even natural or technological disasters.
These challenges, by the way, are mostly hanging over the head of the central Asian republics and their source is to be found in neighboring Afghanistan. As expressed by Sergei Prikhodko, the Russian President’s Foreign Policy Advisor, Afghanistan is the primary threat to the organization in terms of security.
“The CSTO summit and its decisions are the joint response to those threats arising from its southern borders – the activities of the Taliban, the situation in Afghanistan and, to a large degree, in Palestine,” he stated.
Collective disagreement
The signing of the agreement, however, wasn’t unanimously accepted by all member states of the organization. Ukraine signed on with certain reservations, agreeing to the deployment of its forces to individual missions rather than on a permanent basis. The agreement led to widespread displeasure in Belarus.
The political opposition there charged Belarusian President Alexander Lukashenka with violating the country’s constitution because it prohibits the deployment of Belarus armed forces outside its state borders. In addition, the Belarus Constitution notes that the Belarus strives to be a neutral nation. Nevertheless, a spokesperson for the country’s ministry of foreign affairs publicly declared that the Belarus army cannot be stationed in post-Soviet hot spots, in conflict zones, given that the country’s constitution doesn’t allow it.
Perhaps what is noteworthy is that the CSTO member states are either not buoyed by the prospect of the application of collective forces in general or either each of them regards that new mechanisms are more beneficial. In addition, some of the CSTO member states are on friendly terms with one another. In the estimation of analysts, the new agreement is most beneficial for Russia.
As noted by Kremlin advisor Gleb Pavlovsky, the CSTO is of prime significance to Russia “in opposition to Georgia, a vengeful aggressor state that seeks to revise borders”. Experts are of the opinion that the most important program in the back of Moscow’s mind is to employ CSTO forces as a peacekeeping detachment across the post-Soviet expanse.
Aleksei Maleshenko, a resident scholar at the Moscow office of the Carnegie Endowment for International Peace, views the new agreement as the latest step by Moscow to strengthen its influence in former Soviet countries. Nevertheless, Mr. Maleshenko doesn’t think that the CSTO will begin to play an active role in regional security issues.
“I cannot picture the CSTO taking any real action. For example, it will not fight against NATO in Abkhazia or within the borders of Georgia. In the same manner, it will not come to the rescue of any of the presidents in the case of an Islamic-inspired uprising,” notes Mr. Maleshenko.
“In a more tangible sense than other CSTO countries, Armenia regards this arrangement as beneficial to itself. Yerevan welcomes the February 4 decision to create a rapid response force in Yerevan's own frame of reference,” writes the Eurasia Daily Monitor, alluding to the Karabakh conflict.
“Armenia views the CSTO primarily as a conventional military actor as well as a framework for Russian protection of Armenian territorial gains against Azerbaijan. This traditional view contrasts with that of Central Asian governments, which expect the CSTO to deal with asymmetrical threats and challenges, such as those associated with terrorism, from non-state sources”.
The prime targets of the CSTO, terrorism, Islamic extremism, narco-trafficking, etc, are truly the most vexing problems confronting Central Asia. However, these countries however aren’t all that disposed to deploying there forces in other locations.
In addition, conflicts amongst these countries on a host of issues (water resources, ethnic problems) continue till today and securing cooperation amongst them is a complex task indeed. What is most important, however, is that for Russia the central Asian countries aren’t the most reliable of partners.
It was only after Russia agreed to give Kyrgyzstan a financial package of $300 million in cash (in addition to $1.7 billion investment and $180 million in debt relief) to close the American military base at Manas. In the words of Kyrgyz President Kurmanbek Bakiyev the reason for the move is because the rent being paid by the United States wasn’t sufficient as well as the fact that a negative backlash had taken hold in Kyrgyz society regarding the activities of the American forces.
The Manas military base, established in 2001, plays an important role in the U.S.-led war against terrorism in Afghanistan.
The possibility that the Kyrgyz authorities will back down from their ultimatum to close the base if the U.S. agrees to a rent increase, cannot be ruled out. At the same time, Tajikistan announced on February 6 that it was ready to allow its airspace to be used by non-military NATO aircraft for the transfer of materials to Afghanistan.
According to other news in circulation, Uzbekistan still holds out hope of mending fences with the West, particularly the United States. One of the rumors is that Uzbekistan might soon possibly pull out of the CSTO all together as it did once before in 1999.
Due to their natural resources and military strategic position, the nations of Central Asia have found themselves at the center of conflicting interest amongst global geo-political forces. For this reason they are attempting to reap benefits by cooperating with all parties. This factor makes them unreliable partners for Russia.
A scarecrow for NATO
In the opinion of political scientist Sergei Kiselyov, the attempt by the Russian authorities to erect a scarecrow for NATO is perhaps doomed to failure. In Mr. Kiselyov’s view what awaits Russia is the fate of the useless CIS and the never realized Russia-Belarus union state.
In such conditions, when the CSTO has practically no possibility of becoming a political-military alliance on an equal footing with NATO, representing the common interest of the member states, the question arises as to why the need for the “improved” alliance in the first place. Perhaps, the Russian program to transform the CSTO into a competing military-political alliance vis-à-vis NATO seeks to create an illusion, rather than a reality.
Russia will not be capable of ensuring cooperation amongst the “allies” in emergency situations. Instead, Russia will be able to create conditions where the West will pay it more importance and will more frequently enter into cooperation with it regarding pressing international and regional problems. It is by no means coincidental that the CSTO confirmed Afghanistan as the prime target for joint action.
Medvedyev declared that the CSTO is ready to cooperate with the United States in the war against terrorism in Central Asia. And all this comes at a time when NATO intends to intensify its anti-terrorism operations in Afghanistan.