«Ես փոփոխության պիտի հասնեմ ու ոչ միայն ինձ համար»
Արտակ Բեգլարյանը 6 տարեկան էր, երբ Ստեփանակերտում՝ իրենց շենքի բակում խաղալիս իր երեք ընկերները ական գտան ու որոշեցին բացել, որ տեսնեն, թե ինչ կա դրա մեջ: Արտակը մոտ էր կանգնած եւ պայթյունից կորցրեց տեսողությունը: Երեխաներից երկուսը կորցրին ոտքը, մեկը թեթեւ բեկորային վնասվածք ստացավ: Նույն տարում՝ 1995 թ ., Արտակը Երեւան եկավ, ընդունվեց եւ ավարտեց տեսողության խանգարումներ ունեցող երեխաների Նիկողայոս Տիգրանյանի անվան N14 հատուկ դպրոցը:
Արտակը մագիստրատուրայի 1-ին կուրսի ուսանող է, սովորում է ԵՊՀ սոցիոլոգիայի ֆակուլտետի կոնֆլիկտաբանության բաժնում: Նա ավարտել է ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետը: Համալսարանում սովորելու ընթացքում Արտակն ինքն է ստեղծում իրեն անհրաժեշտ պայմանները եւ հավելյալ օգնություն չի խնդրում բուհից: Նա գրավոր քննությունները բանավոր է հանձնում: Դեռ ոչ մի դասախոս չի պահանջել, որ նա քննությունը գրի բրայլյան համակարգով ու հետո կարդա, կամ ներկայացնի համակարգչային շարվածքով:
Արտակն ուսման ընթացքում պահանջվող ամբողջ գրականությունը սովորում է էլեկտրոնային տարբերակով՝ համակարգչային հատուկ ծրագրով, որը բարձրաձայն ընթերցում է տեքստերը:
«Եթե թեկուզ վարչական առումով համալսարանը ինչ-որ լուրջ պայմաններ չի ստեղծում հենց հատուկ ինձ համար, ես էլի չեմ մտածում, որ այդպիսի լուրջ խնդիր կա: Թեեւ հռչակագրային Սահմանադրությունն էլ է ասում, որ պետք է ստեղծվեն պայմանները, բայց հաստատ մենք էն ֆինանսական միջոցները չունենք, որ լուրջ ճոխություն արվի մեկ կամ երկու չտեսնողի համար»,- ասում է 22-ամյա Արտակը: Նա բացարձակ գերազանց է սովորում:
Արտակ Բեգլարյանի անունը լրատվամիջոցներում արծարծվեց վերջերս, երբ նա դիմել էր Արտգործնախարարության դիվանագիտական դպրոց, սակայն ԱԳՆ-ն չէր ընդունել երիտասարդի դիմումը՝ պատճառաբանելով, թե նա կույր է:
«Իմ պայքարը հիմնականում այն էր, որ ինձ թույլ տրվեր քննվել, որ ինձ ստուգեին: Իրենք հնարավորություն չեն տվել քննությանը մասնակցելու: Եթե ինձ քննությունից կտրեին, ես բողոքելու տեղ չէի ունենա»,- ասում է Արտակը:
ԱԳՆ-ն հիմնավորում է, որ Կառավարության հաստատած «Ծառայողական պարտականությունների եւ լիազորությունների իրականացմանը խոչընդոտող հիվանդությունների ցանկով» ենթադրվում է նաեւ կուրություն, թեեւ բառացիորեն ցանկում դա գրված չէ: Իսկ Արտակը եւ նրա ընկերները համոզված են, որ դիմումը չընդունելը օրենքի խախտում է, քանի որ ցանկում չկա որեւէ հիվանդություն, որն Արտակը ունենա: Իսկ կուրությունն առաջացել է ոչ եղջերաթաղանթի, ցանցաթաղանթի վարակիչ հիվանդություններից, որոնք ընդգրկված են ցանկում:
Առաջիկա օրերին Արտակը հայց է ուղարկելու վարչական դատարան, որով վիճարկելու է ԱԳՆ-ի դիվանագիտական դպրոցի կառավարման խորհրդի՝ իր դիմումը մերժելու որոշումը: «Ես փոփոխության պիտի հասնեմ ու ոչ միայն ինձ համար, այդ փոփոխությունը նաեւ ինչ-որ հստակ սոցիալական խմբի համար է: Օրինակ՝ հաշմանդամի համար կարող է նախադեպ լինել իմ պայքարը: Մյուս կողմից էլ իմ պայքարը կարող է ինչ-որ չափով ստերեոտիպեր կոտրել, որ չտեսնողը որոշակի բաներ կարող է անել»,- ասում է Արտակը:
Նա ակտիվ կյանքով է ապրում: Շատ է մասնակցել տարբեր դասընթացների: Վերջերս է վերադարձել Հունաստանից, որտեղ մենեջմենթ էր սովորում: Նաեւ ավարտել է Երիտասարդ առաջնորդների դպրոցը, այդ դպրոցի անդամ է, հաճախ մասնակցում է քննարկումների:
Արտակը արշավներ կազմակերպող «Ճանաչենք Հայաստանը» ակումբի նախաձեռնողներից է: 2009-ին ստեղծված ակումբը տարեկան մոտ 20 արշավ է կազմակերպում: Արտակը մասնակցում է արշավներին, այդ թվում նաեւ՝ լեռնագնացությանը: «Ես Գեղարդի լեռն էլ եմ բարձրացել, ամենաբարձր կատարը բարձրացել եմ»,- ասում է նա: Իսկ երբ Հունաստանում էր, Հայաստանում անցկացվելիք արշավները համակարգում էր ինտերնետի միջոցով: «Ճանաչենք Հայաստանը» ակումբը Հայաստանի տեսարժան վայրերի լուսանկարների երկու ցուցահանդես է կազմակերպել:
Արտակը Արցախում հիմնել է «Կամք» ՀԿ-ն, որը նախատեսում է ոչ ֆորմալ կրթական միջոցառումներ կազմակերպել քաղաքացիական հասարակության, Արցախի, Ջավախքի, Ցեղասպանության հիմնախնդիրների վերաբերյալ: Ստեփանակերտի երիտասարդության շրջանում նման կրթության բացը կա. երիտասարդները պասիվ են, անիրազեկ, ինտերնետը չեն գործածում որպես լրատվամիջոց, տեղեկատվության հիմնական աղբյուրը Հանրային հեռուստատեսությունն է:
«Պարտադիր չի, որ քաղաքական զարգացումներով բոլորը հետաքրքրվեն, բայց ինչ-որ կոնկրետ երիտասարդական շրջանակներ պետք է իմանան: Ուղղակի քանի որ հիմա էստեղ եմ, էնտեղ գործունեություն ծավալելը մի քիչ դժվար է, բայց արդեն ունեմ մի քանի պլաններ, որ առաջիկայում պիտի իրագործեմ»,- ասում է Արտակը:
Նրա ավագ եղբայրները Ստեփանակերտում են ապրում՝ իրենց ընտանիքներով: Չնայած 6 տարեկանից Երեւանում է սովորում, բայց արձակուրդները Արտակը միշտ Արցախում է անցկացնում: «Էստեղ ես միայն սովորելու նպատակով եմ եկել»,- ասում է նա:
Արտակի խոսքերով՝ երբ ծնվում ու մեծանում ես Արցախում, ավելի դժվար ես նկատում այն լավը, որը շրջապատում է քեզ այնտեղ: Օրինակ՝ դրսից եկած մարդն ավելի լավ է հասկանում Արցախի բնության արժեքը, քան արցախցիները, քանի որ անընդհատ այդ բնության մեջ են:
«Շուտ-շուտ պապական գյուղ եմ գնում՝ Խնձրիստան: Հիմնականում արդեն էդտեղից սկսած՝ դեպի Մարտակերտ, բնությունն ավելի գեղեցիկ է դառնում: Մարտակերտով էլ անցնում ես դեպի Քարվաճառ: Հյուսիսային Արցախն ավելի սիրուն է, քան Հարավայինը: Արդեն Խնձրիստանից սկսած՝ կարելի է ասել, որ Հյուսիսայինն է սկսվում»,- ասում է նա:
Արտակը հետաքրքրվում է կոնֆլիկտներով եւ մասնավորապես Արցախի հակամարտությամբ: Այդ պատճառով մագիստրոսական կրթությունը շարունակում է կոնֆլիկտաբանության բաժնում: Ապագայում էլ պատրաստվում է զբաղվել քաղաքական կոնֆլիկտների խնդիրներով: Նրա համոզմամբ՝ հայկական կողմը Արցախի խնդիրը պետք է դիտարկի ոչ թե 1991 թ.-ից սկսած, այլ 20-ականներից, քանի որ այդ ժամանակ Կոմունիստական կուսակցությունը, լինելով կուսակցական մարմին, միջպետական որոշում է կայացրել:
Արտակը հարցի լուծումը տեսնում է հետեւյալ կերպ. Արցախը ոչ թե անկախանում է, այլ վերամիավորվում ՀՀ-ին: «Ինչքան հասկանում եմ (եւ շատ-շատերն էլ դա ընդունում են նաեւ քաղաքական մակարդակով), ուղղակի ռազմավարություն է, որ Արցախը սկզբից անկախանա, նոր ինքը իրենով որոշի իր ճակատագիրը: Արցախում էլ արդեն կան որոշակի տարրեր, որոնք մտածում են, որ «վերջ, մենք նոր, անկախ պետություն ենք»: Այսինքն՝ ինքնախաբեությամբ են զբաղվում: Վերջին հաշվով, Արցախը միանալու է Հայաստանի Հանրապետությանը»,- ասում է Արտակը: Նրան դուր չի գալիս, երբ ազատագրված հայկական տարածքները սակարկման ենթակա են դիտարկվում:
Արտակի հայրը ազատամարտիկ է: Մասնակցել է Մարտակերտի մարտերին ու զոհվել Լաչինի ազատագրման ժամանակ: Իսկ մայրը մահացել է 2005-ին: Արտակն ասում է, որ իր ներքին ուժի հիմնական աղբյուրը օգտակար լինելու ցանկությունն է: Նա համալսարանում հաճախ է օգնում դասընկերներին: «Եթե կարիքը կա, ու տվյալ պարագայում ես կարողանում եմ, միշտ օգնում եմ»,- ասում է նա:
Այժմ Արտակի նպատակը որակյալ կրթություն ստանալն է: Իսկ հետագայում Արտակն իրեն լիովին տեսնում է քաղաքականության մեջ՝ որպես քաղաքագետ կամ ակտիվ քաղաքական գործիչ:
«Կուզենայի, որ ընդհանուր հասարակության գիտակցությունը, վերաբերմունքը պետության նկատմամբ փոխվեր, որ քաղաքացին չասեր. «Երկիրը երկիր չի»: Այսինքն՝ քաղաքացին հասկանար, որ ինքը պիտի փոխի երկիրը ու իր շրջապատի մտածելակերպը: Մարդը պիտի հասկանա, որ իրենից պիտի սկսվի փոփոխությունը, ոչ թե ինքը բողոքի ինչ-որ սխալներից»,- ասում է Արտակ Բեգլարյանը:

"Я должен добиться изменений и не только для себя"
Артаку Бегларяну было 6 лет, когда он и трое его друзей, играя во дворе своего дома в Степанакерте, нашли мину и решили ее открыть, чтобы увидеть, что там внутри. Артак стоял близко и от взрыва потерял зрение. Двое ребят лишились ноги, один получил легкое осколочное ранение. В том же 1995 году Артак приехал в Ереван, поступил и окончил спецшколу N14 им.Н.Тиграняна для детей с нарушениями зрения. Артак – студент первого курса магистратуры, учится на отделении конфликтологии социологического факультета Ереванского государственного университета.
Окончил факультет международных отношений ЕГУ. В процессе учебы в университете Артак сам создает необходимые для себя условия. Письменные экзамены сдает устно. Всю учебную литературу учит в электронном варианте – по специальной компьютерной системе чтения текстов вслух.
"Если в административном плане университет не создает специально для меня какие-то серьезные условия, то я не переживаю, хотя по Конституция эти условия должны быть созданы. Но у нас точно нет таких финансовых средств, чтобы создать роскошные условия для одного или двух таких незрячих, как я",- говорит 22-летний Артак. Он абсолютный отличник.
Артак Бегларян оказался в центре внимания СМИ недавно, когда обратился в Дипломатическую школу МИД, где, однако, отказались взять заявление молодого человека, сославшись на то, что он слепой.
"Я боролся в основном за то, чтобы меня допустили к экзамену и проверили мои знания. Они не дали мне возможность участвовать в экзамене. Если бы меня срезали на экзамене, я бы не стал жаловаться",- говорит Артак.
В МИДе пояснили, что в утвержденном правительством "Списке болезней, препятствующих осуществлению служебных обязанностей и полномочий", предполагается также слепота, хотя об этом прямо не сказано. Однако Артак и его друзья убеждены, что отказ принять заявление является нарушением закона, поскольку указанные в списке заболевания у Артака отсутствуют. Его слепота возникла не в результате заразных болезней роговицы или сетчатки глаза, предусмотренных списком.
В ближайшие дни Артак обратится в суд с иском, оспоривающим решение совета по управлению Дипломатической школой МИД РА об отклонении своего заявления. "Я должен добиться изменения и не только для себя, но и для какой-нибудь конкретной социальной группы.
Моя борьба может стать прецедентом, например, для инвалидов. С другой стороны это в какой степени может сломать стереотипы и доказать, что слепой человек может делать определенные вещи",- говорит Артак.
Он живет активной жизнью. Недавно приехал из Греции, где учился менеджменту. Окончил Школу молодых лидеров, является ее членом.
Артак – один из инициаторов создания клуба "Познаем Армению". Клуб организует походы, в которых участвует и он. "Я поднялся на гору в Гегарде, на самую ее вершину",- говорит Артак. В Арцахе он создал общественную организацию "Камк" ("Воля"), которая организует неформальные образовательные мероприятия, посвященные проблемам гражданского общества, Арцаха, Джавахка, Геноцида.
Старшие братья Артака со своими семьями живут в Степанакерте. И хотя с 6 лет Артак учится в Ереване, на каникулы он всегда едет в Арцах. "Сюда я приехал только учиться. Часто еду в наше село Хндзристан. Начиная с нашего села и до Мартакерта природа удивительно красива. А через Мартакерт едешь в Карвачар. Северный Арцах красивее Южного",- говорит Артак.
Он интересуется конфликтами и в частности Арцахским конфликтом. По этой причине образование в магистратуре продолжил на отделении конфликтологии. В будущем собирается заняться проблемами политических конфликтов. Молодой политолог убежден, что проблему Арцаха армянская сторона должна рассматривать начиная не с 1991 г., а с 20-х годов, поскольку тогда Компартия, будучи партийным органом, приняла межгосударственное решение.
Решение этой проблемы Артак видит в не обретении Арцахом независимости, а в его воссоединении с Арменией. "Насколько я понимаю (и очень многие это признают на политическом уровне) это просто стратегия. В Арцахе тоже многие считают: "Все, мы – новое независимое государство". То есть занимаются самообманом. В конечном счете Арцах объединится с Республикой Армения",- говорит Артак. Ему не нравится, что освобжденные армянские территории рассматриваются как подлежащие торгу.
Отец Артака участвовал в боях за Мартакерт и погиб при освобождении Лачина. Мать умерла в 2005-ом. Артак говорит, что основной источник его внутренней силы – желание быть полезным. В университете он часто помогает своим друзьям. Сейчас цель Артака – получить хорошее образование. А в дальнейшем он видит себя тлько в политике – либо в качестве политолога, либо в качестве активного политического деятеля.
"Мне хочется, чтобы отношение общества к государству изменилось, чтобы граждане не говорили: "да разве это страна...". То есть чтобы граждане понимали, что они должны изменить страну и мышление окружающих. Человек должен понять, что изменения нужно начинать с себя, а не жаловаться на те или иные ошибки",- говорит Артак Бегларян.