Ապօրինի շինություններն օղակի մեջ են առել Սեւանա լիճը
Սեւանա լճի ափին 1990 - ական թթ.- ից մինչեւ այսօր շարունակվում են կառուցվել բազմաթիվ շինություններ` առանձնատներ, հյուրանոցներ, սրճարաններ: Շատ հաճախ դրանք կառուցվում են հենց ափին` 1905.0մ նիշից ցածր տարածքում` զբաղեցնելով այն գոտին, որը լճի մակարդակի բարձրացման դեպքում պետք է անցնի ջրի տակ:
Նախագահի վերահսկողական ծառայությունն անցած տարվա ընթացքում ուսումնասիրել է Սեւանա լճի խնդիրը: Ծառայության` մեզ տրամադրած տվյալներով` 1900մ - 1903մ բացարձակ նիշերի վրա կառուցված է մոտ 150 շինություն: «Էկոլուր» տեղեկատվական բնապահպանական հ/կ-ի նախագահ Ինգա Զարաֆյանը տարիներ շարունակ զբաղվում է Սեւանա լճի հիմնահարցով: «Սեւանա լճի եւ ապօրինի շինությունների խնդիրը բարդ է նրանով, որ երկրի գրեթե բոլոր խոշոր հարստություն ունեցողները կապված են այդ խնդրի հետ. մեծահարուստներից եւ պաշտոնյաներից շատ քչերն են, որ Սեւանա լճի ափին առանձնատուն կամ բիզնես չունեն»,- ասում է տկն Զարաֆյանը: 2008 թ.-ի հոկտեմբերի 27- ին «Հետք» շաբաթաթերթը հրապարակել էր տեղեկություն Սեւանա լճի ափին` Շորժա գյուղից դեպի Արտանիշ արգելոցը տանող ճանապարհին, ափից մի քանի մետր հեռավորության վրա, կառուցված առանձնատան մասին (Բնապահպանության նախարարի առանձնատունը` Սեւանի ափին):
Լուսանկարում երեւում է շինություններից միայն մեկը, որի ետեւում կան այլ կառույցներ: Այսօր տարածքն արդեն շրջապատված է ցանկապատով եւ պահակներին տրված են համապատասխան ցուցումներ` «չասել տարածքի տիրոջ անունը»: Երկաթյա ցանկապատը ձգվում է ժայռից մինչեւ ջրի սահմանը: Թե որքա՞ն տարածք է մնում ցանկապատի ետեւում, դժվար է գուշակել, քանի որ, ինչպես պատմում են տեղացիները, հակառակ կողմից դեպի այդ տարածք տանող ճանապարհը լճի բարձրացման հետեւանքով անցել է ջրի տակ:
2008 թ. մայիսին կայացած մրցույթում նշված շինությունների տարածքը (9.6 հա) մինչեւ 2033 թվականը կառուցապատման իրավունքով տրամադրվել է «Ֆորիկ» ՍՊԸ- ին: Վարձակալության պայմանագիրը կնքվել է «Սեւան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ- ի եւ ընկերության տնօրեն Արմենակ Տիգրանյանի միջեւ:
Այս տեղեկատվությունը մեզ տրամադրել է Բնապահպանության նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժինը: Գեղարքունիքի մարզպետարանի աշխատակազմի քաղաքաշինության վարչության ճարտարապետության բաժնի վարիչ Բագրատ Կրոյանն ասում է, որ նշված շինություններն այդ տարածքում հայտնվել են վերջին մեկ տարվա ընթացքում: «Ընկերության կառուցած շինությունները հիմնավոր են` կառուցված են բետոնե հիմքի վրա: Շինություններից մեկը կառուցված է 1901.0մ բացարձակ նիշի վրա, իսկ երկրորդը` 1902.0մ»,- ասում է պրն Կրոյանը:
Լճի ջրային սահմանից մինչեւ 1905.0մ բացարձակ նիշն ընկած տարածքը Սեւանա լճի կենտրոնական էկոլոգիական գոտու առաջին ենթագոտին է, որտեղ, կառավարության որոշմամբ, արգելված է հիմնական (կապիտալ) օբյեկտների կառուցումը:
Այս պահանջը սահմանված է ««Սեւան» ազգային պարկի եւ դրան հարող տարածքներում հողամասերի վարձակալության, կառուցապատման իրավունքի տրամադրման եւ քաղաքաշինական գործունեության իրականացման մասին» ՀՀ կառավարության 2008 թ. դեկտեմբերի 18-ին ընդունած N 1563-Ն որոշմամբ: Նիշի խախտումը միակ խնդիրը չէ` կապված այդ շինությունների հետ:
Նույն որոշման 5-րդ կետի 2-րդ մասում սահմանված է, որ Սեւանա լճի առաջին ենթագոտում քաղաքաշինական գործունեություն իրականացնելու նպատակով կառուցապատման իրավունքի տրամադրման ժամկետը չի կարող գերազանցել 3 տարին, մինչդեռ վարձակալության պայմանագիրը կնքված է մինչեւ 2033թ.-ը: Գեղարքունիքի մարզպետարանի աշխատակազմի քաղաքաշինության վարչության ճարտարապետության բաժնի վարիչ Բագրատ Կրոյանի տեղեկացմամբ` խախտումների վերաբերյալ Գեղարքունիքի մարզպետի որոշմամբ կազմվել է արձանագրություն եւ հարուցվել է վարչական վարույթ (08.10.2008թ.):
Նշանակվել է տուգանք 200 հազար դրամի չափով (Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքի 154-րդ հոդվածի 1- ին մաս), մարզպետարանը դիմել է ոստիկանություն` շինարարությունը կասեցնելու համար եւ «Սեւան» ազգային պարկ ՊՈԱԿ-ի տնօրինությանը` «Ֆորիկ» ՍՊԸ-ի հետ վարձակալության պայմանագիրը լուծարելու համար:
«Մինչեւ այժմ (24.12.2008) մարզպետի որոշման ոչ մի պահանջ չի կատարվել»,- ասում է պրն Կրոյանը: «Հետքի» տեղեկություններով` նշված տարածքի եւ առանձնատների հետ կապ ունի 2007 թ. հունիսին ՀՀ Բնապահպանության նախարար նշանակված Արամ Հարությունյանը, ով մինչ այդ քաղաքաշինության նախարարն էր: Բնապահպանության նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժինը պատասխանել է, որ նախարարը որեւէ առնչություն չունի այդ տան հետ: Մինչդեռ Շորժա գյուղում առաջին իսկ պատահած բնակիչը կարող է ցույց տալ «նախարարի տունը»:
Ցանկացած ոք կարող է գնալ այդ բնակավայր եւ տաքսու վարորդին խնդրել տանել նախարար Արամ Հարությունյանի հանգստյան գոտին, եւ վարորդը, առանց որեւէ հարց տալու, մի քանի րոպեից մեքենան կկանգնեցնի այդ շինության դարպասների մոտ: Արդարադատության նախարարության իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի գործակալության տվյալներով` «Ֆորիկ» ՍՊԸ-ն գրանցված է Եղվարդում, որը նախարարի ծննդավայրն է: Իսկ ընկերության հիմնադիրն ու տնօրենը նախարարի երկու մորաքրոջ որդիներն են: Մենք այս մասին նախարարից փորձեցինք պարզաբանումներ եւ բացատրություններ ստանալ: Սակայն, մեր գրավոր հարցումն ու բազմաթիվ հեռախոսազանգերը որեւէ արդյունք չտվեցին:
Մեր վեց հարցերին, որոնք կապված են ինչպես նախարարի նախաձեռնած ապօրինի շինարարության, հողահատկացման, այնպես էլ լճի, «Սեւան» ազգային պարկի մի շարք խնդիրների հետ, ոչ գրավոր, ոչ էլ բանավոր պատասխաններ չտրվեցին, թեեւ սպառվել են տեղեկատվություն ստանալու հարցմանը պատասխանելու` «Տեղեկատվության ազատության մասին» օրենքով սահմանված բոլոր ժամկետները: Կա եւս մեկ կարեւոր հանգամանք` կապված այդ տարածքի հետ, որը Բնապահպանության նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժինը դարձյալ ժխտում է. «Ֆորիկ» ընկերությանը վարձակալության տրված հողամասը նախկինում եղել է արգելոցային գոտում:
Բնապահպանության նախարարության բնական ռեսուրսների կառավարման եւ չքավորության նվազեցման ծրագրերի իրականացման գրասենյակի տնօրեն Վ. Մարտիրոսյանը գրավոր նամակով մեզ տեղեկացրել է, որ մինչեւ «Սեւան» ազգային պարկի 2007- 2011թթ.-ի կառավարման պլանի հաստատումը «Արտանիշ» արգելոցային գոտու ցամաքային տարածքը կազմել է 2220 հա:
Ներկայումս արգելոցի ցամաքային տարածքը 2142 հա է, 78 հա վարելահողերը կրճատվել են, որից 9.6 հա հետո տրվել է վարձակալության «Ֆորիկ» ՍՊԸ-ին: Ի դեպ, նրանք արդեն ունեն հարեւաններ. կողքի ափը նույնպես ցանկապատվել է:
Այն, որ «Ֆորիկ» ՍՊԸ- ի վարձակալած տարածքը գտնվում է Արտանիշ արգելոցից կրճատված հատվածում, հաստատեց նաեւ «Սեւան» ազգային պարկ ՊՈԱԿ- ի նախկին տնօրեն (1980-1991 թթ.) Գագիկ Սուխուդյանը` ծանոթ լինելով տեղանքին եւ «Սեւան» ազգային պարկի արգելոցային գոտիների սահմաններին: «Այսօր իշխանավորներն ավելի շատ սիրում են շահույթ բերող տարածքներ, ազատ տարածքներ նրանց պետք չեն»,- ասում է պրն Սուխուդյանը: Այս մի դեպքը մյուս` նիշից ցածր 150 շինություններից չէր առանձնանա, եթե կասկածներ չլինեին, որ բնապահպանական եւ քաղաքաշինական խախտումներն առնչություն ունեն բնապահպանության ներկայիս եւ քաղաքաշինության նախկին նախարարի հետ:
Ի դեպ, Բնապահպանության նախարարությունը կառավարությանը ներկայացրել է առաջարկություն` «Սեւանա լճի մինչեւ 1905մ բացարձակ նիշ գոտում գտնվող բոլոր ինքնակամ շինությունները համարել պետական սեփականություն եւ ապամոնտաժել կառուցապատողի միջոցների հաշվին»:
Նմանատիպ քաղաքաշինական եւ բնապահպանական խախտումներ Վերահսկիչ պալատն անցած տարեվերջին հայտնաբերել եւ հրապարակել է գործարար Արայիկ Հայրապետյանին պատկանող «Լավանդա Սիթի շին» ՍՊԸ-ի վարձակալած տարածքում, որտեղ տեղակայված է մոտ 400 քոթեջ:
Ըստ Վերահսկիչ պալատի հաշվետվության` Սեւանի քաղաքապետարանը 47 հա տարածքը 50 տարով վարձակալության է տվել «Լավանդա Սիթի շին» ՍՊԸ- ին` 1քմ- ը տարեկան 14 դրամով (ամսական 1.2 դրամ): Բնապահպանական խախտումներից նշենք միայն մեկը. գործարարը, կառույցները լճի բարձրացող մակարդակից փրկելու համար, մեծ քանակությամբ հող էր ավելացրել ափին` փոխելով լճի այդ տարածքի ռելիեֆը:
1960-70 ական թթ.- ին ճարտարապետները Սեւանա լճի հանգստյան տներն ու սրճարանները` «Ախթամար», «Սպիտակ տուն», կառուցում էին ոչ թե լճի ափին, այլ ափից շատ հեռու` Սեւանի հին ճանապարհի մոտ. նրանք հավատում էին, որ մի օր Սեւանա լճի ջրի մակարդակն այնքան կբարձրանա, որ լճի ցամաքած ափերը նորից կանցնեն ջրի տակ: Այդ հավատը կապված էր լճի փրկության հետ, քանի որ ջրի մակարդակի բարձրացումն անհրաժեշտ է, որպեսզի լիճը չճահճանա:
Տեղեկանք
Սեւանա լիճն ունի հանրապետական եւ տարածաշրջանային բացառիկ տնտեսական եւ բնապահպանական նշանակություն, քանի որ այն իր բոլոր ցուցանիշներով բարձրորակ քաղցրահամ խմելու ջրի բնական ջրամբար է: 1930 - ական թթ.- ից սկսած` լճի ջրի անխնա օգտագործման արդյունքում (էներգիայի արտադրություն եւ ոռոգում) խախտվեց լճի էկոլոգիական հավասարակշռությունը. Սեւանա լճի մակարդակը 1933 - 2000 թթ. արդյունաբերական շահագործման հետեւանքով իջավ 19.6 մետրով, իսկ ծավալը նախկին 58.5 մլրդ խմ-ից կրճատվեց մինչեւ 32.5 մլրդ խմ: (Տեղեկությունը վերցված է «Սեւանա լճի էկոհամակարգի վերականգնման, պահպանման, վերարտադրման եւ օգտագործման միջոցառումների տարեկան եւ համալիր ծրագիրը հաստատելու մասին» օրենքի նախաբանից): Ջրի օգտագործված 26.0 մլրդ խմ-ի 65 տոկոսը ծախսվել է էներգիայի արտադրության, իսկ 35 տոկոսը` ոռոգման նպատակներով: Լճի հատակից ազատվել է 25 հազ. հա տարածք:
Լճի ճահճացումը
ԳԱԱ Հիդրոէկոլոգիայի եւ ձկնաբանության ինստիտուտի գիտական հետազոտությունները բացահայտել են լճի ճահճակալման հիմնական պատճառները: Ուսումնասիրությունների արդյունքների մասին պատմում է ԳԱԱ Հիդրոէկոլոգիայի եւ ձկնաբանության ինստիտուտի գիտական քարտուղար, կ.գ.թ. Էվելինա Ղուկասյանը. «Լճի ծերացման (ճահճացման) դանդաղեցման գործընթացում պաշտպանիչ դեր ունի լճի հատակի մոտ գտնվող 4C հաստատուն ջերմաստիճան ունեցող ջրային շերտը:
Այն թույլ չի տալիս, որ հատակի տիղմը խառնվի լճին: Եթե լճի ծավալը քչանում է, կրճատվում է նաեւ այդ պաշտպանիչ շերտը, ինչի հետեւանքով լիճը սկսում է ճահճանալ: Ջրի մակարդակի բարձրացման միջոցով մենք նպատակ ունենք վերականգնել այդ շերտը:
Մեծ Սեւանում շերտը լիովին բացակայում է, Փոքր Սեւանում այն կա աննշան չափով, սակայն ճահճացման երեւույթներն արդեն տարածվում են նաեւ Փոքր Սեւանի վրա. ջուրը կանաչում է եւ ծաղկում ջրիմուռներով»:
Մասնագետները հաշվարկել են, որ Սեւանա լճի էկոհամակարգի կայունացման միակ նախապայմանը լճի ծավալի մեծացումն է եւ ջրի մակարդակի բարձրացումը մինչեւ Բալթյան ծովի մակերեւույթից (բ.մ.ծ.) 1903.5մ նիշը: Այս նիշին գումարվում է նաեւ ալիքի առավելագույն բարձրության չափը` 1.5 մ (1903.5 +1.5 =1905.0): 1905.0մ-ն այն նիշն է ցամաքի վրա, որից դեպի ջուրը տանող տարածքը պետք է լինի ազատ` ջրի տակ անցնելու համար: Այս պահանջը սահմանված է «Սեւանա լճի էկոհամակարգի վերականգնման, պահպանման, վերարտադրման եւ օգտագործման միջոցառումների տարեկան եւ համալիր ծրագիրը հաստատելու մասին» ՀՀ օրենքով: (Նման սահմանափակում գործում էր նաեւ Խորհրդային Հայաստանի օրենսդրությամբ):
Բնապահպանության նախարարության «Հայաստանի հիդրոօթերեւութաբանության եւ մոնիտորինգի պետական ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տվյալներով` Սեւանա լճի մակարդակը (2008 թ. նոյեմբեր) եղել է բ.ծ.մ 1898.89մ: Այսինքն` դեռ 6.11 մետրով լճի մակարդակը պետք է բարձրանա: («Սեւանա լճի էկոհամակարգի վերականգնման, պահպանման, վերարտադրման եւ օգտագործման միջոցառումների տարեկան եւ համալիր ծրագիրը հաստատելու մասին» ՀՀ օրենքի 2-րդ հոդված): Սեւանա լճի փրկության համար պետոթյունը հսկայական միջոցներ է ներդնում:
Սակայն այդ միջոցները որեւէ արդյունք չեն տա, եթե ափամերձ տարածքներում պաշտոնյաների կառուցած ապօրինի շինությունները չքանդվեն: Իսկ դրա համար բոլոր հիմքերը կան` դրանք կառուցվել են օրենքների բազմաթիվ խախտումներով:
Բնապահպանները կարծում են, որ Սեւանա լճից կրկնակի ջրառը կապ ունի շինությունների հետ
«Սեւանա լճի խնդիրը հասավ իր գագաթնակետին եւ պայթեց, երբ կառավարությունը որոշեց կրկնակի շատ ջուր բաց թողնել Սեւանա լճից,- ասում է «Էկոլուր» հ/կ-ի նախագահ Ինգա Զարաֆյանը,- եթե մինչ այժմ ապօրինի շինությունների խնդիրը կարգավորված լիներ, ապա երբեք նման որոշման անհրաժեշտություն չէր լինի: Նրանք չկարողացան լուծել ապօրինությունների խնդիրը եւ այժմ ավելի բարդացրին»:
2008 թ. մայիսին, հղում անելով արտակարգ երաշտային իրավիճակին, Ազգային ժողովը համաձայնեց կառավարության առաջարկի հետ, եւ Սեւանա լճից ջրառը «Սեւանա լճի էկոհամակարգի վերականգնման, պահպանման, վերարտադրման եւ օգտագործման միջոցառումների տարեկան եւ համալիր ծրագիրը հաստատելու մասին» օրենքով թույլատրված 170 մլն խմ-ից ավելացվեց մինչեւ 360 մլն խմ:
Փաստացի բաց թողնվեց 302.28 մլն խմ ջուր: ՀՀ ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի նախագահ Անդրանիկ Անդրեասյանն ասում էր, որ ոռոգման սեզոնն աննախադեպ շուտ է սկսվել, տեղումները չեն բավարարում, ջրամբարները դատարկ են, եւ ջուր չկա: «Հանուն կայուն մարդկային զարգացման» ասոցիացիայի, UNEP ազգային կոմիտեի նախագահ, աշխ. գիտ. դոկտոր, բնապահպանության նախկին նախարար (1991-94 թթ.)
Կարինե Դանիելյանը կարծում է, որ ավելի քան կրկնակի ջրի բացթողումների անհրաժեշտության վերաբերյալ նշված փաստարկներն անհիմն են: «Անցած տարին իսկապես սակավաջուր է եղել, սակայն, ինչպես ցույց տվեցին մեր ուսումնասիրությունները, մայիսից հետո եղանակային պայմանները բարելավվել են, եւ կրկնակի ջրառի կարիք չկար: Եկեք համեմատենք փաստերը. վերջին տասնամյակում ամենավառ արտահայտված երաշտ տարի եղել է 2000-ին, 2008-ին երաշտ եղել է հունվարից մինչեւ մայիսի երկրորդ տասնօրյակն ընկած ժամանակահատվածում:
2000 թ. Ապարանի եւ Ազատի ջրամբարներում կար 69.4 մլն խմ ջուր, իսկ 2008-ին` 77.4 մլն խմ ջուր: 2000 թ. միջին ամսական ջերմաստիճանը Արարատի մարզում (ապրիլ, մայիս, հունիս, հուլիս, օգոստոս ամիսներին) նորման գերազանցել է 1.68 աստիճանով, իսկ Արմավիրի մարզում` 0.98 աստիճանով:
2008 թ. նույն ամիսներին Արարատի մարզում նորմայից գերազանցում եղել է ընդամենը 0.52 աստիճանով, իսկ Արմավիրի մարզում` 0.14 աստիճանով: 2000 թ. (ապրիլ - օգոստոս) տեղումներն Արարատի մարզում նորմայից պակաս են եղել 81.12 տոկոսով, իսկ Արամավիրի մարզում` 40.9 տոկոսով: 2008 թ. նույն ամիսներին տեղումներն Արարատի մարզում նորմայից պակաս են եղել 52.94 տոկոսով, իսկ Արմավիրի մարզում` 25.52 տոկոսով:
Ջրամբարները 2000 թ. ավելի սակավաջուր էին, եղանակն ավելի չոր էր, իսկ տեղումներն ավելի քիչ էին, քան 2008-ին:
Մինչդեռ 2000 թ. Սեւանից բաց թողեցին 189,97 մլն խմ, իսկ 2008-ին` 302.28 մլն խմ: Այս փաստերի հիման վրա մենք կարծում ենք, որ այդ քանակի ջրառն անհիմն էր»,- ասում է նախկին նախարար Կարինե Դանիելյանը: Նշենք նաեւ, որ գյուղատնտեսության համար օգտագործվող տարածքներն էապես չեն ընդարձակվել. Սեւանից ջրի բացթողման հաշվին ոռոգվող տարածքների մակերեսը 2008 թ. կազմել է 43.2 հազ. հա, 2007 թ.` 43.4 հազ. հա, 2006 թ.` 45.5 հազար հա:
Համաձայն ԳԱԱ Հիդրոէկոլոգիայի եւ ձկնաբանության ինստիտուտի գիտական հաշվարկների` յուրաքանչյուր 12.5 մլն խմ բացթողումը լճի մակարդակը կիջեցնի 1սմ-ով: Լճերի բնական ծերացման ժամանակ լճի հատակը տարեկան բարձրանում է ընդամենը 1մմ- ով:
Այս տարվա ջրառի չափը լճի ծերացման ընթացքը միայն 2008 թ. արագացրեց մոտ 300 տարով: Իսկ 2008 թ. սեպտեմբերի 17-ին Գյուղատնտեսության նախարար Արամայիս Գրիգորյանը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է, որ տարին (2008 թվականը) բերքառատ է եղել, ընդ որում` ի շնորհիվ բարենպաստ եղանակային պայմանների:
Հ.Գ. 2008 թ. դեկտեմբերի 25-ին նախագահ Սերժ Սարգսյանի կարգադրությամբ ստեղծվեց Սեւանա լճի հիմնահարցերի հանձնաժողով: Դրա ստեղծման պատճառն էլ հենց այն էր, որ հարցերի լուծման մինչ այժմ եղած միջոցները չեն ապահովում Սեւանա լճի խնդրի վերջնական լուծում: Ջրի բարձրացման տեմպերը բավարար չեն ճահճացման գործընթացը կանգնեցնելու համար. Սեւանա լճի բացարձակ նիշը 2007 թ. նոյեմբերին եղել է 1898.81մ, 2008 թ. նոյեմբերին` 1898.89. լճի մակարդակը մեկ տարվա ընթացքում բարձրացել է ընդամենը 8 սմ-ով, ինչը շատ քիչ է լճի վերականգնման համար: Բնապահպանության նախարարության 2008 թ. տվյալներով` «Սեւան» ազգային պարկի տարածքում կա 1062 ապօրինի շինություն: Քիչ չեն նաեւ խախտումներ հայտնաբերողները` «Սեւան» ազգային պարկ ՊՈԱԿ, Բնապահպանության նախարարության բնապահպանական պետական տեսչություն, Գեղարքունիքի մարզպետարան, Քաղաքաշինության նախարարություն: Ակնհայտ է, որ այս մարմինները պատշաճ չեն գործել:

A ring of illegal construction sites has encircled Lake Sevan
Starting in the 1990’s, numerous buildings continue to be constructed on the shores of Lake Sevan – private houses, hotels, cafes. Frequently, they are built right on the shore at a distance less than 1,905 meter mark above sea-level, placing them in a zone where they will be submerged if the water level of the lake rises.
Last year, the RoA President’s Control Service reviewed the issue of Lake Sevan. According to information they supplied us some 150 structures were built on the 1,900-1903 meter marks. Inga Zarafyan, President of the “Ecolur” informational/ecological NGO, has been active in problems confronting Lake Sevan for many years. Ms. Zarafyan states, “The issue of illegal structures at Lake Sevan is complicated in that practically all wealthy individuals in the country have a hand in the problem. There are only a handful of the rich and government officials who don’t have a private house on the shores of Lake Sevan.” In its October 27, 2008 issue, “Hetq” published information regarding a private house built a few meters from the Lake Sevan shore, on the road from the village of Shorzha leading to the Artanish preserve.
In the photo, only one of the buildings is showing. There are other structures behind it. Today, the site is fenced off and security guards have been ordered not to give out the name of the owner. The iron fence stretches from the cliff wall down to the water’s edge. It’s hard to guess just how much land lies behind the other side of the fence since, according to local residents; the road leading to the site from the other direction has been submerged due to the lake’s rising waters.
As a result of a tender bid in May, 2008, the right to build on the land (9.6 hectares) was given to “Forik Ltd.” until the year 2033. The lease was signed by the Sevan National Park (SNOC) and Armenak Tigranyan, director of the company.
This information was supplied to us by the Press Division of the Ministry of Nature Protection. Mr. Bagrat Kroyan, Director of the Architecture Division at the Gegharkunik Regional Administration’s Department of Urban Construction, states that the structures in question were built during the last year. “The structures built by the company are solid, they rest on cement foundations.
One is constructed on the 1,901 meter mark and the second at 1,902 meters. The space located between the lake’s water mark up till the 1,905 meter mark is the first sub-zone of Lake Sevan’s central ecological zone where the government has banned the construction of any capital structures.
This restriction is defined by Decision N 1563-N, adopted by the RoA government on December 18, 2008, entitled, “Implementation of construction, building rights and leasing of Sevan National Park land parcels and adjoining areas.” Violation of the meter marks isn’t the only problem inherent in these structures.
Point 5, Section 2, of the same decision specifies that any building permit for construction purposes in the first sub-zone of Lake Sevan cannot be for more than three years, whereas the signed lease is good till the year 2033. Mr. Bagrat Kroyan states that the Gegharkunik Marzpet (Regional Governor) has ordered a statement to be drawn up regarding the violations and has instituted an administrative proceeding on October 8, 2008. A 200,000 dram fine has been levied (Article 154, Section 1, of the RoA Statutes Regarding Administrative Offences) and the Marzpet has called on the police to halt further construction and has petitioned the Sevan National Park administration to nullify its lease with “Forik”.
Mr. Kroyan states, “That as of December 24, 2008 none of the demands of the Regional Governor of Gegharkunik have been implemented,” According to information in the possession of “Hetq”, Aram Harutyunyan, the former Minister of Urban Construction who was appointed Minister of Nature Protection in 2007, is linked to the land and private houses in question. The Public Relations Division of the Ministry of Nature Protection responded that Minister Harutyunyan has no connection with that house. All the while, any given resident of Shorzha you meet will point out the “minister’s home”.
Anyone can visit that site by hailing a taxi and asking the driver to take them to Minister Aram Harutyunyan’s resort area. Without asking for directions, the taxi driver will, in a matter of minutes, will pull up before the gates of the building. According to statistics of the RoA Ministry of Justice’s Agency of State Register of Legal Persons, “Forik Ltd” is registered in Yeghvard, the birthplace of the minister.
The sons of the minister’s two aunts, (on his mother’s side) are the company’s founder and director. We attempted to get the minister to provide explanations and clarifications regarding these reports.
However, our written inquiry and numerous telephone calls left us empty-handed. We received no response, either written or oral, to our six questions related to the illegal construction commenced by the minister, the allocation of the land, and other issues about the lake and Sevan National Park.
This, despite the fact, that all the deadlines stipulated in the “Freedom of Information” law regarding government response to public queries had expired. There is also another important factor at play linked to the site that the Ministry of Nature Protection’s Public Information Division also refutes – that the parcel of land leased to “Forik” previously was located in the protected zone. Mr. V. Martirosyan, Director of the Natural Resources Management and Poverty Reduction Implementation Unit at the Ministry of Nature Protection, informed us in writing that until the adoption of the 2007-2011 Sevan National Park’s Implementation Plan the land area of the Artanish Preserve was 2,220 hectares.
Today, the preserve’s area totals 2,142 hectares after 78 hectares of arable land was detached. Of the 78 hectares, 9.6 were leased to “Forik”. By the way, “Forik” already has neighbors; the shore off to one side is also fenced off. That the site leased to “Forik” is part of the lands detached from the Artanish Preserve was also confirmed by Gagik Sukhoudyan who served as Sevan National Park Director from 1980-1991 and who knows the area well and the borders of the protection zones of Sevan Park. Mr. Sukhoudyan says, “Today, those in positions of power prefer sites that generate income. They have no need for empty lands.”
This one case wouldn’t stand out from the other 150 structures below the mark if there weren’t suspicions that the environmental and construction violations were somehow connected to an individual who is the present environmental minister and former urban construction minister.
By the way, the RoA Ministry for Nature Protection has presented a proposal to the government entitled, “To consider all self-erected structures from the water line of Lake Sevan till the 1,905 meter mark as government property and to dismantle same at the expense of the builders.”
Similar environmental and construction violations were uncovered and publicized by the RoA National Assembly Control Chamber at the end of last year when it pointed to the almost 400 summer cottages built on land leased to “Lavanda City Construction” owned by Arayik Hayrapetyan. According to the Control Chamber’s report, the Sevan Municipality leased a 47 hectare plot to “Lavanda City” for a period of 50 years at a yearly cost of 14 drams per 1 square meter (1.2 drams per month). Let us merely point to one environmental violation.
Business mogul Hayrapetyan, to save the buildings from the rising waters of the lake, has dumped huge quantities of soil to the shoreline, thus modifying the lake’s natural relief. Architects during the 1960’s and 1970’s constructed summer resorts and restaurants at Lake Sevan (“Akhtamar”, “”Spitak Tun”) not right on the shoreline but far removed from it, adjacent to the old Sevan roadway. At the time they believed that Lake Sevan’s water line would rise to a level where the newly exposed shoreline areas would once again be submerged. This belief was connected to the survival of the lake since a rise in the water level was necessary to prevent Sevan from blooming up.
Background Data
Lake Sevan is of unique economic and environmental significance for Armenia and the region since, according to all its attributes, it is a natural reservoir of high quality potable fresh water. As a result of the carless exploitation of the lake’s water reserves (energy production, irrigation, starting in the 1930’s, the ecological balance of Sevan was impaired. During the period 1933 – 2000 the water level of Lake Sevan diminished by 19.6 meters due to industrial exploitation while the lake’s volume dropped from 58.5 billion cubic meters to 32.5 billion. (These statistics are taken from the preface of the law, “The establishment of annual and joint measures for the restoration, preservation, reproduction and exploitation of the Lake Sevan eco-system”) 65% of the 26 billion cubic meters drawn from the lake for utilization purposes goes towards energy production and 35% for irrigation purposes. This has exposed 25,000 hectares of Sevan’s lake bed.
The “blooming” of the lake
Scientific research conducted by the Hydroecology and Ichthyology Institute of the RoA Academy of Sciences has revealed the fundamental reasons for the eutrophication of the lake. Commenting on the findings, Scientific Secretary Evelina Ghukasyan (Ph.D.) of the Institute of Hydroecology and Ichthyology of the Scientific Center of Zoology and Hydro-ecology, states that, “A permanent water zone of 4 degrees Celsius near the bottom of the lake plays a defensive role to slow the eutrophication process. It doesn’t allow for lake bottom silt to mix with the lake water.” If the mass of the lake is decreasing, then this defensive layer gets smaller as well and as a result the lake starts to eutrophy.
By increasing the lake’s level we aim to restore this layer as well. In “Big Sevan” this layer is totally absent. It exists in “Little Sevan” to an insignificant degree but we already see signs that eutrophication is spreading here as well, the water is turning green and algae is growing.
Experts have calculated that the only prerequisite to stabilize Lake Sevan’s ecosystem is to increase the lake’s mass and raise the water level to1903.5 meters above the surface level of the Baltic Sea.
To this is added the maximum wave height amount of 1.5 meters (1903.5 + 1.5 = 1905). 1905 meters is that mark on the mainland from which the area leading to the water must be clear, in order to be submerged under the water. This requirement is set down in the RoA law, “The establishment of annual and joint measures for the restoration, preservation, reproduction and exploitation of the Lake Sevan eco-system”. A similar restriction was in force according to Soviet Armenian legislation.
According to statistics of the Armenian State Hydro-meteorological and Monitoring Service attached to the Ministry of Nature Protection the water level of Lake Sevan in November, 2008, stood at BSL 1898.89 meters. In other words the level of the lake must rise 6.11 meters more. (Article 2 of the RoA law, “The establishment of annual and joint measures for the restoration, preservation, reproduction and exploitation of the Lake Sevan eco-system” The Armenian government is investing heavily to save Lake Sevan. However, these measures will prove worthless if the illegal structures erected by various officials near the shoreline aren’t dismantled.
There is all the reason in the world to do just that as they were built by violating many laws. Environmentalists believe that the doubling of water amounts drawn from Lake Sevan is related to shoreline construction “The Lake Sevan problem reached its zenith and exploded when the government decided to double the amount of water drawn from the lake,” states Ecolur NGO President Inga Zarafyan and notes, “Had the issue of the illegal structures been taken care of, there would have been no need for such a decision.
They weren’t able to resolve the matter of the structures and now they’ve merely complicated things.” In May of 2008, while citing the extraordinary drought condition, the RoA National Assembly agreed with the government proposal and gave the go-ahead for 360 million cubic meters of water to be drawn from the lake as compared to the 170 million previously permitted to be drawn according to “The establishment of annual and joint measures for the restoration, preservation, reproduction and exploitation of the Lake Sevan eco-system” law. At the time, Andranik Andreasyan, Chairman of the RoA State Water Management Committee, argued that the irrigation season had arrived exceptionally early, that rainfall wouldn’t be sufficient, that the reservoirs were empty and that there was no water. Dr. Karineh Danielyan, President of the Association “For Sustainable Human Development” and President of the UNEP National Committee, believes that arguments regarding the necessity to more than double water flows are unsubstantiated. “Water was really scarce last year but, as our research shows, weather conditions improved after May and there was no need for double flows. Let’s compare the facts.” - During the last decade, the year 2000 was the driest on record. In 2008, the drought lasted from January until almost mid-May. - In 2000, the Abaran and Azat reservoirs contained 69.4 cubic meters of water and 77.4 cubic meters in 2008 - In 2000, the average monthly temperature in Ararat Marz for the months of April, May, June, July and August exceeded the norm by 1.68 degrees and by .98 degrees in Armavir Marz. - In 2008, over the same months in Ararat Marz, there was only a .52 degree rise over the norm and a .14 degree rise in Armavir Marz. - In 2000, from April to August, rainfall in Ararat Marz was 81.12% less than the norm and 40.9% less in Armavir. - In 2008, for the same months, rainfall in Ararat Marz was 52.94 % less than the norm and 25.52% less in Armavir.
“Reservoirs contained less water in 2000, that the weather was drier and rainfall amounts less than in 2008. Despite this, 189.97 million cubic meters of water were drawn from Sevan in 2000 while 302.28 cubic meters were drawn in 2008. Based on these facts we believe that such an amount of outflow is unwarranted,” states Dr. Karineh Danielyan. We should also note that lands mainly utilized for agriculture haven’t essentially expanded.
The land surface irrigated by Sevan emissions was 43,200 hectares in 2008, 43,400 hectares in 2007 and 45,500 hectares in 2006. According to the scientific calculations of the Hydro-ecology and Ichthyology Institute of the RoA Academy of Sciences, every 12.5 million cubic meters of water drawn from Sevan decreases the lake’s level by 1 centimeter. During the natural eutrophication process in lakes the bottom only rises by 1 millimeter per year.
Due to the amount drained from Sevan in 2008 alone, the eutrophication (aging) process has been accelerated by 300 years. And on September 17, 2008, RoA Agricultural Minister Aramayis Grigoryan stated to a group of assembled reporters that the year’s harvest was quite bountiful due to the beneficial weather conditions.
P.S. On December 25, 2008, on the orders of RoA President Serzh Sargsyan a committee to study the pressing issues confronting Lake Sevan was formed. The reason for the committee was simply that all the measures previously taken to resolve these issues haven’t provided a final solution. The rates of the water rise in Sevan aren’t sufficient to halt the eutrophication process. In November, 2007, the peak mark of Lake Sevan was 1898.81 meters and 1898.89 meters in November, 2008. The lake’s surface rose by a mere 8 centimeters during the one year period and this is just not enough to restore the lake. According to 2008 statistics from the Ministry of Nature Protection there are 1,062 illegal structures within the Sevan National Park. Also not few in number are those who have uncovered violations – the Sevan National Park (SNOC), the RoA Ministry of Nature Protection’s Department of Environmental Protection, the Gegharkunik Marzpetaran, and the RoA Ministry of Urban Construction. It is quite apparent that these government bodies are asleep at the wheel and Lake Sevan remains at risk as a result. "
This investigation is done with support from the Danish Association for Investigative Journalism / Scoop."