Օբամայի անվստահելիությունը խանգարում է
Եթե Նախագահ Օբաման չվերընտրվի երկրորդ ժամկետում, ապա դրա համար Օբաման պետք է մեղադրի միայն իրեն: Ճիշտ է, Օբամային ժառանգություն մնաց Բուշի վարչակազմի կողմից նախաձեռնված պատերազմները Իրաքում և Աֆղանստանում, ինչպես նաև քայքայված տնտեսությունը, սակայն նրան չհաջողվեց ոչ միայն երկիրը դուրս հանել այդ ճահճից, այլև որոշ առումներով, խնդիրներն էլ ավելի խորացրեց:
Թեկուզ նախագահ Օբամայի ամենամեծ անհաջողությունը ամերիկյան հասարակության հույսերի ու սպասելիքների ի դերև անելն էր: Թեև շատ քաղաքական գործիչներ պարբերաբար խոստումներ են տալիս, որոնք այդպես էլ չեն կատարում, ընտրողները վստահել են այս յուրահատուկ նախագահի հավաստիացումներին, որ «Այո, մենք կարող ենք» անել «փոփոխություն»:
Ցավոք, պաշտոնը ստանձնելուց շատ չանցած նախագահ Օբաման ապացուցեց, որ ինքը ևս անսկզբունք մի քաղաքական գործիչ է` չհարգելով Հայոց ցեղասպանությունն ընդունելու իր լուրջ խոստումը և օգտագործելով անբարո բառախաղեր, որի համար ինքն անցյալում խստորեն մեղադրել էր իր նախորդներին: Ինքը նաև չի կատարել հարյուրավոր այլ հարցերի կապակցությամբ տված իր խոստումները` դրանով իսկ վտանգելով իր վստահելիությունը և որի հետևանքով իր ժողովրդականությունն մեծ անկում ապրեց:
Կորցնելով իրենց վստահությունը Նախագահ Օբամայի նկատմամբ` ամերիկացիներն այլևս լուրջ չեն վերաբերում նրան նույնիսկ, երբ նա փորձում է ճիշտ քայլեր կատարել: Անցյալ շաբաթ նա արձակեց Զանգվածային վայրագությունները և ցեղասպանությունը կանխարգելելու մասին կարևոր «նախագահական հրամանագիր»` հանձնարարելով 120 օրվա ընթացքում ստեղծել «Վայրագությունները կանխարգելման միջգերատեսչական խորհուրդ»:
Այս նորաստեղծ խորհրդի կազմում այլոց շարքում պետք է ընգրկված լինեն ԱՄՆ կառավարության բարձրաստիճան պաշտոնյաները` ներառյալ փոխնախագահը, արտաքին, պաշտպանության, գանձապետարանի և ներքին անվտանգության հարցերով պետքարտուղարները, գլխավոր դատախազը, ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդատուն, Կենտրոնական հետախուզության վարչության և Պաշտպանության հետախուզության վարչության տնօրենները:
Այս հրամանագրում նախագահ Օբաման նշում է, որ «զանգվածային վայրագությունները և ցեղասպանության կանխարգելումը Միացյալ Նահանգների գերագույն ազգային անվտանգության հարցն է և գերագույն բարոյական պատասխանատվությունը»: Նա առանց ծիծաղելու հայտարարեց, որ «պատմությունը մեզ սովորեցրել է, ցանկանալ տեսնել մի աշխարհ, որտեղ պետությունները պարբերաբար չեն կոտորում քաղաքացիներին, հաջողության չի հասնի առանց համաձայնեցված և համակարգված ջանքի»:
Նախագահ Օբամային պետք է հիշեցնել փիլիսոփա Ջորջ Սանտայանի իմաստուն խոսքերը. «Ովքեր չեն կարողանում հիշել անցյալը, դատապարտված են այն կրկնելու»: ԱՄՆ-ի պաշտոնյաները ի՞նչպես կարող են ապագայի ցեղասպանությունները կանխարգելելու որևէ արժանահավատ քայլ անել, եթե նրանք հրաժարվում են ճանաչել անցյալի ցեղասպանությունները:
Որպեսզի այս «Զանգվածային վայրագությունների» հարցերով գերատեսչությունը վստահություն ձեռք բերի, նախագահ Օբաման պետք է նախ վերջ տա ցեղասպանության հետ քաղաքական խաղեր խաղալուց, ճանաչի նախկին «զանգվածային վայրագությունները» և համապատասխան դասեր քաղի դրանցից: Այլապես, նրա նոր հրամանագիրը կդառնա պարզապես իր վատ վարկանիշը բարձրացնելու մեկ այլ ճարպիկ հնարք:
Ի դեպ, Նախագահ Օբաման բավականին ճիշտ բաներ էր ասում իր Հրամանագրում, երբ մեջբերում էր զանգվածային վայրագությունների և ցեղասպանության պատմական օրինակներ. «Հոլոքոստից հետո վաթսուն տարի և Ռուանդայից հետո 17 տարի ի վեր, Միացյալ Նահանգները դեռևս չունի զանգվածային վայրագությունները և ցեղասպանությունը կանխարգելելու և արձագանքելու համար համապարփակ քաղաքականություն և համապատասխան միջգերատեսչական մեխանիզմ»:
Հետաքրքիր է, որ Նախագահ Օբաման սկսեց ցեղասպանության պատմական վկայակոչումը Հոլոքոստից` խուսափելով հիշատակել Հայոց ցեղասպանությունը` 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը: Եթե ԱՄՆ լուրջ է տրամադրված զանգվածային վայրագությունները և ցեղասպանության դեմ պայքարելու հարցում, ապա պետք է սկսի հրաժարվել քաղաքական նկատառումներով պատմական փաստերը հերքելուց և խեղաթյուրելուց:
Իր հրամանագրում նախագահ Օբաման առաջարկում է, որ ծրագրված միջգերատեսչական խորհուրդը հաշվի առնի նախկին պետքարտուղար Մադլեն Ք. Օլբրայթի և նախկին պաշտպանության քարտուղար Ուիլյամ Քոհենի կողմից նախագահվող Ցեղասպանության կանխարգելման հարցերով հանձնախմբի առաջարկությունները:
Սա մեծ սխալ է, քանի որ այս երկու պաշտոնատար անձինք նամակ էին ուղարկել Կոնգրես, դեմ արտահայտվելով Հայոց ցեղասպանության բանաձևի ընդունմանը: Ի՞նչպես կարող են ցեղասպանություն ժխտողները ապագա ցեղասպանությունները կանխարգելելու համար ճիշտ ուղղություն տալ: Այս նախկին երկու բարձրաստիճան պաշտոնյաները կորցրել են ցեղասպանության վերաբերյալ որևէ հայտարարություն կատարելու բարոյական իրավունքը:
Նախագահ Օբաման անցյալ շաբաթ նաև ընդունեց հռչակագիր, որով արգելում է Միացյալ Նահանգներ մուտքը այն անձանց, ովքեր մասնակցել են քաղաքացիների դեմ իրականացված «համատարած կամ շարունակական բռնությունում» և իրականացրել են «պատերազմական հանցագործություններ, մարդկության դեմ ոճիրներ կամ մարդու իրավունքների այլ լուրջ խախտումներ»:
Ահա նախագահի վերոհիշյալ երկու նախաձեռնությունների կապակցությամբ իմ համեստ առաջարկությունները`
1) քանի որ ցեղասպանության զոհերի հետնորդներն ունեն յուրահատուկ զգայունություն զանգվածային բռնության գործողությունների կապակցությամբ, նախագահ Օբաման պետք է «Վայրագությունների կանխարգելման միջգերատեսչական խորհրդի» կազմում նշանակի այդ տուժած խմբերից մեկական անդամ, առնվազն խորհրդատվական ձայնի իրավունքով և
2) նոր ցեղասպանությունները կանխարգելելու նպատակով, նախագահ Օբաման պետք է արգելի Միացյալ Նահանգներ ոչ միայն այն անձանց մուտքը, ովքեր մասնակցել են մարդու իրավունքների խոշոր խախտումներին, այլև ցեղասպանությունը ժխտողների, քանի որ հերքումը ցեղասպանության գործընթացի վերջին քայլն է և հետագա ցեղասպանություններ գործելու արտոնագիրը:

Obama’s Lack of Credibility Undermines
If Pres. Obama ends up being a one-term President, he has no one to blame but himself. While it is true that he inherited the Bush administration's wars in Iraq and Afghanistan and a devastated economy, he has not only failed to lead the nation out of its quagmire, but in some respects has made matters even worse.
Perhaps Pres. Obama's biggest failure has been dashing the hopes and expectations of the American public. While most politicians routinely make promises they do not keep, voters trusted this particular President's assurances that "Yes, We Can" bring about "Change."
Regrettably, within weeks of taking office, Pres. Obama proved that he is just another unprincipled politician by going back on his solemn promise of acknowledging the Armenian Genocide and playing immoral word games for which he had chided his predecessors. Since then, he has not kept his word on hundreds of other issues, thereby undermining his credibility and causing his popularity to plummet like a lead balloon.
Having lost trust in Pres. Obama, most Americans no longer take him seriously even when he attempts to do the right thing. Last week, he issued an important "Presidential Directive" on the prevention of mass atrocities and genocide, mandating the creation of an "Interagency Atrocities Prevention Board" within 120 days.
This new Board is to be composed of top U.S. government officials, including the Vice President, the Secretaries of State, Defense, Treasury, and Homeland Security, the Attorney General, the National Security Advisor, and Directors of the CIA, National Security Agency, and Defense Intelligence Agency, among others.
In his Directive, Pres. Obama claimed that "preventing mass atrocities and genocide is a core national security interest and a core moral responsibility of the United States." He went on to assert with a straight face that "history has taught us that our pursuit of a world where states do not systematically slaughter civilians will not come to fruition without concerted and coordinated effort." Pres. Obama should be reminded of the wise words of philosopher George Santayana: "Those who cannot remember the past are condemned to repeat it." How could U.S. officials take any credible action to prevent future genocides when they refuse to acknowledge past genocides?
For this new super agency on "Mass Atrocities" to have any credibility, Pres. Obama should stop playing political games with genocide, recognize previous "Mass Atrocities" and draw appropriate lessons from them. Otherwise, his new Directive becomes just another clever ploy to boost his poor rating.
Actually, Pres. Obama came quite close to saying the right thing in his Directive, as he was citing historical examples of mass atrocities and genocide: "Sixty six years since the Holocaust and 17 years after Rwanda, the United States still lacks a comprehensive policy framework and a corresponding interagency mechanism for preventing and responding to mass atrocities and genocide." Curiously, Pres. Obama started his historical narrative with the Holocaust and avoided any mention of the Armenian Genocide -- the first genocide of the 20th Century! If the United States is serious about fighting mass atrocities and genocide, it should start by refusing to deny and distort historical facts in order to accommodate modern-day political considerations.
In his Directive, Pres. Obama suggested that the proposed interagency board consider the recommendations of the Genocide Prevention Task Force, co-chaired by former Secretary of State Madeleine K. Albright and former Secretary of Defense William Cohen. This is a serious mistake because both of these cabinet members had sent letters to Congress opposing the adoption of a resolution on the Armenian Genocide. How could these genocide denialists serve as appropriate guides to prevent future genocides? These two former officials have lost all moral standing to make any pronouncements on the subject of genocide.
Pres. Obama also issued last week a presidential proclamation banning the entry into the United States of individuals who have participated in "widespread or systematic violence" against civilians, and committed "war crimes, crimes against humanity or other serious violations of human rights."
Here are my humble suggestions regarding the two foregoing presidential initiatives:
1) Since descendants of genocide victims have a unique sensitivity regarding acts of mass violence, Pres. Obama should appoint one representative of each of those victimized groups to the "Interagency Atrocities Prevention Board," at least in an advisory capacity; and
2) To prevent new genocides, Pres. Obama should ban the entry into the United States of not only those who have participated in gross human rights violations, but also those who are genocide deniers, because denial is the final step of the genocidal process, and a license to commit future genocides.