Հեռուստատեսությունն այլեւս չի կարող ցուցադրել որեւէ հավաստի բան
Հեռուստատեսությունն այսօր Հայաստանում եւ Ադրբեջանում դեռ ամենամասսայական լրատվամիջոցն է: Հայ եւ ադրբեջանցի մասնագետների հետ այս թեմայով հարցազրույցները (կարդացեք ստորեւ) եւս մեկ անգամ վկայում են, որ այդ մասսայականությունը հայկական եւ ադրբեջանական հեռուստատեսությունները վայելում են ոչ թե լսարանների, եւ առհասարակ հասարակությունների կողմից վստահություն ունենալու, ինֆորմացիոն արագության եւ բացառիկության շնորհիվ, այլ հանգամանքների բերումով: Դրանք կապ չունեն հեռուստատեսային ինֆորմացիայի որակի եւ հասարակական տարբեր պահանջնարկներին բավարարելու հետ:
Հայաստանի եւ Ադրբեջանի այսօրվա իրականություններն իրենց ամբողջության մեջ ուրվագծող մեր հարցումները (20 թեմաներով 40 տարբեր մասնագետների հետ զույգ հարցազրույցների շարք) «Ռեգիոն» հետազոտական կենտրոնի եւ Ադրբեջանում Խաղաղության եւ ժողովրդավարության ինստիտուտի համատեղ ծրագրի մեկ բաժինն են: Ծրագրին աջակցում են Հայաստանում եւ Ադրբեջանում Բրիտանիայի դեսպանատները: Հարցազրույցները միաժամանակ տպագրվում են «Հետք» եւ Ադրբեջանում «Նովոյե Վրեմյա» թերթերում: Ադրբեջանում հարցազրույցներն անցկացնում է Խաղաղության եւ ժողովրդավարության ինստիտուտը:
Հարցազրույց հեռուստառեժիսոր Արա Շիրինյանի հետ
Հայաստանում քանի՞ համազգային հեռուստաալիք կա։ Դրանցից քանի՞սն են մասնավոր։ Տարբերություն կա՞ հանրային եւ մյուս հեռուստաալիքների միջեւ։
Հայաստանում այսօր հեռարձակվում են 7 համազգային հեռուստաալիքներ, այդ թվում եւ հանրային Առաջին ալիքը։ Եւս 10 հեռուստաալիք հեռարձակվում են մայրաքաղաքում եւ ծածկում են շրջակա մարզերը։ Բացի այդ, գործում են տասնյակ մարզային հեռուստաընկերություններ։ Բոլորը մասնավոր են, բացի հանրային Առաջին ալիքից։ Կա նաեւ Շողակաթ կրթամշակութային ալիքը, որն ազատ է գովազդից, գործում է Հայ առաքելական եկեղեցու աջակցությամբ եւ կառավարության ֆինանսավորվամբ:
Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերությունը գործնականում չի տարբերվում մասնավոր հեռուստաալիքներից։ Ծրագրերի բովանդակությունը, վարկանիշային կողմնորոշվածությունը, գովազդի եւ ժամանցային ծրագրերի քանակը վկայում են այն մասին, որ Առաջին ալիքը մասնավոր հեռուստաընկերությունների հետ մրցակցող կոմերցիոն ձեռնարկություն է։ Միակ տարբերությունն այն է, որ Առաջին ալիքը չգիտես ինչու ծախսում է նաեւ բյուջետային միջոցներ։
Հանրային կոչված հեռարձակումը Հայաստանում, ըստ էության, ամենօրյա իշխանական քարոզչություն է, որը ներկայանում է իբրեւ տեղեկատվություն, գումարած` երաժշտական հաղորդումներ եւ 3-4 հեռուստասերիալ ամեն օր։ Ահա եւ ամբողջը։
Իրականում Առաջին ալիքը գաղափարախոսական կողմնորոշիչ է Հայաստանի բոլոր հեռարձակողների համար, որն ասես հերթապահություն է իրականացնում ողջ երկրում եւ գծագրում թույլատրելիի սահմանները։ Լինելով բացառապես նախագահական իշխանության շահերի արտահայտողը` Առաջին ալիքը դարձել է բոլոր մեկնաբանությունների, քարոզչական կլիշեների, քաղաքական եւ մշակութային շեշտադրումների օրենսդիրը, հեռուստատեսային առասպելաշինության գլխավոր կոնստրուկտորը։ Մնացած բոլոր մասնավոր ալիքները հլու-հնազանդ հետեւում են հանձնարարված չափանիշներին։
Երկրում կա՞ն իրապես անկախ հեռուստաալիքներ։ Հեռուստատեսությամբ հաճա՞խ կարելի է տեսնել ընդդիմությանը կամ քաղաքացիական հասարակության ակտիվիստներին։
Հետամնաց տնտեսություն ունեցող բռնապետական երկրներում անկախ հեռուստաալիքներ չեն լինում։ Այդուհանդերձ, շատերի կարծիքով, Երկիր մեդիա հեռուստաալիքը միակն է, որ հակադրվում է իշխանությանը։ Դա իրոք այդպես է, սակայն այս հեռուստաընկերության ազատությունը շրջափակված է ՀՅ Դաշնակցության ազգայնական գաղափարախոսությամբ: Այս իրողությունը հետեւանք է քաղաքական աբսուրդի, երբ կուսակցությունը վերջին տարիներին հայտնվեց յուրօրինակ անպատասխանատու կարգավիճակում, լինելով միաժամանակ եւ ընդդիմություն, եւ իշխող կոալիցիայի մաս։
Իրական ընդդիմությունն` առաջին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի գլխավորությամբ, ամբողջովին զրկված է հեռուստատեսային եթերից։ Քաղաքացիական հասարակության ակտիվիստները եւս գործնականում չեն հայտնվում հեռուստաէկրաններին։ Այս կոշտ դրվածքը ստիպեց վերջիններիս "վերահսկողություն հաստատել" համացանցում, հիմնելով անկախ պարբերականներ, եւ առավել զանգվածային սոցիալական ցանցերում։ Այսօր հենց այստեղ են ծնունդ առնում ամենաառողջ քաղաքացիական նախաձեռնությունները, հասարակական լուրջ խմորումները։
Facebook-ի էջերում ընթացող որոշ քննարկումներ վկայում են այն մասին, որ ազգի մտավորական ներուժը ամբողջովին ընդդիմանում է իշխող վերնախավին։ Պատահական չէ, որ վերջին ուսումնասիրությունների համաձայն, հավաստի տեղեկություն փնտրող Հայաստանի քաղաքացիներն աստիճանաբար տեղափոխվում են համացանց։ Այդպիսի հնարավորություն այսօր ունի արդեն բնակչության 30 տոկոսը։ Թվում է, իշխանություններն իրենք էլ հասկանում են, որ խայտառակ վերահսկվող հեռուստատեսությունը միայն վարկաբեկում է իրենց, բայց անկարող են որեւէ խելամիտ բան ձեռնարկել։ Ինչ էլ որ անեն` արդյունքը միշտ նույնն է: Օրինակ, տարբեր հեռուստաալիքներով երբեմն ցուցադրվում են բանավեճի բեմադրություններ, որտեղ ինքնահռչակ "քաղաքական գործիչներն" անպտուղ վիճում են իրենց նման "փորձագետների" հետ` ստեղծելով հրատապ հարցերի հասարակական քննարկման պատրանք։
Ինչպե՞ս է հեռուստատեսությունն ազդում բարոյական արժեքների, հասարակության զարգացման վրա։
Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացումը եւ ինտերնետի տարածումն այսօր այնպես են փոխում հասարակությունը, որ ավանդական հեռուստատեսության ազդեցությունը նույնիսկ չի նկատվում։ Տեխնոլոգիական հեղափոխությունը միայն խթանեց հասարակությանը` պահանջելու իրական փոփոխություններ երկրում։ Հայաստանում հեռուստատեսության դերը այդ փոփոխություններին հակադրվելն է, ինչպես նաեւ պահպանել ռեժիմը եւ վերարտադրել իշխանությունը։ Ուրիշ խնդիր, ցավոք, հեռուստատեսությունն իր առջեւ չի դրել:
Ծրագրերի մեծ մասի անպատասխանատու ժամանցային բնույթը, իշխանության գաղափարախոսների ցինիկ հռետորությունը եւ դեմագոգիան հետապնդում են մի նպատակ` ստեղծել սոցիալական անհավասարության, հարուստների կողմից աղքատների շահագործման մշակութահոգեբանական հիմնավորում։ Կարճ ասած, որպեսզի ստիպված չլինեն վերացնել ճչացող անհավասարությունը, իշխանությունները ձգտում են օրինականացնել այն հեռուստատեսության օգնությամբ։ Եւ դա նրանց որոշ չափով հաջողվում է։
Այսօր Հայաստանում հեռուստատեսությունն ամենօրյա աղետ է։ Վարկանիշները բնավ հաշվի չեն առնում բացարձակ մեծությունները։ Դրանք ցույց են տալիս, որ ինչ-որ մի ծրագիր ինչ-որ մի ալիքով գրավում է լսարանի որոշակի մասը։ Իսկ այն, որ լսարանն ինքը կրճատվել է մի քանի անգամ, վարկանիշները չեն հաշվում։ Փոխարենը, հաշվում են անկախ փորձագետները։ Մեդիայի այլընտրական ռեսուրսներ ծրագրի (ղեկավար` Մանանա Ասլամազյան) վերջերս անցկացված հարցման համաձայն` հեռուստադիտողների 45%-ը չի վստահում հեռուստատեսությանը` որպես տեղեկատվության հավաստի աղբյուրի։
Միացնելով հեռուստացույցը` մենք ակամա դառնում ենք ներկայացման հանդիսատեսներ, որը բեմադրված է իշխանության կողմից որպես տեղեկատվություն կամ ժամանց։ Բացահայտ սուտը կամ կեղծիքը պաշտոնապես համարվում է ճշմարտություն, որը ծառայում է միայն որպես կիսաֆաբրիկատ` լիակատար հեռուստատեսային առասպելաշինության համար: Հեռուստադիտողն այլեւս չի զարմանում, որ միեւնույն իրականությունը կարող է ունենալ մի քանի մեկնաբանություն։ Տարիների ընթացքում ձեւավորելով ներկայացման հասարակություն (ֆրանսիացի փիլիսոփա Գի Դեբորի տերմինն է)` հեռուստատեսությունն այլեւս անկարող է ցուցադրել որեւէ հավաստի բան։ Ու թեեւ բոլորը գիտեն այդ մասին, միեւնույնն է, հեռուստադիտողների մեծամասնությունն ի վիճակի չէ ամբողջովին արգելափակել սեփական ուղեղը կեղծիքի առջեւ։ Սա հեռուստատեսային ընկալման առանձնահատկությունն է։
Ո՞ր երկրների հեռուստաալիքներն են մատչելի երկրի բնակչությանը, եւ դրանցից որո՞նց են նրանք նախապատվություն տալիս։
Հայաստանում մատչելի են մի քանի տասնյակ երկրների հեռուստաալիքներ` հիմնականում ռուսերեն կամ բնօրինակի լեզվով։ Մալուխային ծառայությունների փաթեթներում, որոնցից հիմնականում օգտվում են մեծ քաղաքների միջին եւ բարձր եկամուտ ունեցող ընտանիքները (բնակչության մոտ 15%), կան Euronews- ը եւ CNN-ը, France 24-ը եւ Deutsche Welle-ն` ընդամենը մոտ հարյուր արբանյակային հեռուստաալիք։ Իսկ բնակչության մեծ մասի համար հաղորդվում են միայն երեք ռուսական ալիքներ` ОРТ, РТР Планета եւ Культура։ Առաջին երկուսը մատչելի են նաեւ հանրապետության հեռավոր շրջաններում։ Ավանդաբար Հայաստանում նախապատվությունը տրվել է ռուսական ալիքներին եւ դա բնական է, քանի որ Հայաստանում առաջին օտար լեզուն ռուսերենն է։

Телевидение уже не в состоянии показать что-либо достоверное
Сегодня в Армении и Азербайджане пока еще самым массовым медиа является телевидение. Интервью с армянским и азербайджанским специалистами еще раз свидетельствуют о том, что этой массовостью армянское и азербайджанское телевидение пользуется не из-за высоких рейтингов и уровня доверия аудиторий, не в силу информационных скоростей или эксклюзивности материала, а из-за сложившихся обстоятельств, которые не имеют отношения ни с качеством телевизионной информации, ни с задачей удовлетворения различных общественных потребностей.
Беседы, представленные вниманию читателей ниже – это часть серии интервью, которые проводятся в Армении и Азербайджане в рамках совместного проекта Исследовательского центра «Регион» (Армения) и Института мира и демократии (Азербайджан).
Интервью телережиссера Ара Шириняна
- Сколько в Армении общенациональных телеканалов? Сколько из них частных? Есть отличие Общественного ТВ от других каналов?
- В Армении сегодня вещают 7 общенациональных каналов, один из которых общественный "Первый канал". Ещё 10 телекомпаний вещают на столицу и прилегающие к ней регионы. Кроме того действует почти десяток региональных каналов. Все каналы частные, кроме общественного "Первого канала". Есть ещё и культурно-образовательный канал "Шогакат", свободный от рекламы, финансируемый правительством и курируемый Армянской апостольской церковью.
Общественная телекомпания Армении "Первый канал" практически не отличается от частных телеканалов. Содержание программ, ориентированность на рейтинг, количество рекламы и развлекателных шоу - всё говорит о том, что это коммерческое предприятие, конкурирующее с частными каналами за обладание высокой долей аудитории. Единственная разница лишь в том, что "Первый канал" почему-то тратит ещё и бюджетные средства. Что касается конкретных программ, то общественное вещание в Армении - это ежедневная про-правительственная пропаганда, предлагаемая в качестве информационных услуг, плюс музыкальные передачи и 3-4 телесериала каждый день. Вот и всё.
На самом деле "Первый канал", являясь идеологическим ориентиром для всех вещателей в Армении, как бы дежурит по стране и чертит границы дозволенного. Будучи выразителем интересов исключительно президентской власти, "Первый канал" является законодателем всех интерпретаций, пропагандистских клише, политических и культурных акцентов, главным конструктором телевизионного мифотворчества в Армении. Все остальные частные каналы послушно равняются заданным параметрам.
- Есть ли в стране реально независимые телеканалы? Оппозицию или активистов гражданского общества часто можно увидеть на ТВ?
- В авторитарных странах с отсталой экономикой независимых телеканалов не бывает. По мнению большинства, однако, телеканал "Еркир медиа" - единственный, который противопоставлятся правящей власти. Но думаю, не стоит путать независимость с контрзависимостью. "Еркир медиа" может позволить себе критиковать власти, но её свобода очерчена рамками политической идеологии "левой" националистической партии АРФ "Дашнакцутюн", которая в последние годы приобрела безответственно-уникальный статус - быть в оппозиции и в правящей коалиции одновременно.
Реальная оппозиция, во главе первого президента Левона Тер-Петросяна, полностью лишена телевизионного эфира. Активисты гражданского общества также практически не появляются на экранах ТВ. Это заставило и тех, и других "взять под контроль" большинство интернет-изданий и весьма популярные социальные сети. Там сегодня зарождаются гражданские инициативы и происходит действительное "брожение умов". Некоторые дискуссии на страницах Facebook говорят о том, что интеллектуальный потенциал нации сегодня находится в полной опозиции правящей верхушке. Не случайно, последние исследования показали, что граждане Армении в поисках достоверной информации постепенно переходят в Интернет; такую возможность имеют уже 30 процентов населения. Власти, кажется, уже и сами понимают, что позорно контролируемое ТВ только дискредитирует их, но ничего умного предпринять не в состоянии. Хотя какая-то рефлексия всё-таки замечается. На многих телеканалах можно встретить "спектакли" дебатов, в которых самозванные "политики" бесплодно спорят с такими же "экспертами", создавая иллюзию общественного обсуждения актуальных вопросов.
- Как ТВ влияет на моральные ценности, на развитие общества?
- Появление информационных технологий и распространение Интернета сегодня настолько меняют общество, что влияние традиционного ТВ даже и не заметно. Технологическая революция только подхлестнула общество на требования реальных перемен в стране. Роль телевидения в Армении - противостоять этим переменам, сохранять режим, воспроизводить власть. Безответственная развлекательность большинства программ, циничная риторика и демагогия идеологов власти преследуют одну цель - создать культурно-психологическое обоснование социального неравенства, эксплуатации бедных богатыми. Одним словом, чтобы не устранять вопиющее неравенство, власти стремятся его узаконить с помощью ТВ. И это им в определённой степени пока удаётся.
Сегодня телевидение в Армении - это ежедневный крах. Рейтинги отнюдь не учитывают абсолютные величины; они показывают какая программа на каком канале привлекла определённую долю аудитории. А то, что сама аудитория сократилась в несколько раз - рейтинги не подсчитывают. Зато считают независимые эксперты; согласно недавнему опросу "Альтернативных ресурсов медиа" (руководитель Манана Асламазян) 45 процентов телезрителей не доверяют ТВ как достоверному источнику информации.
Включая телевизор, мы автоматически становимся зрителями спектакля, который поставили власти в жанре телевизионной информации, документалистики или драмы. Откровенная ложь или фальсификация официально представляются как истина, которая служит всего лишь ингредиентом, или точнее, полуфабрикатом для полной телевизионной манипуляции. Зритель уже не удивляется, что одна и та же реальность может иметь несколько интерпретаций.* Сформировав "общество спектакля" (термин французского философа Ги Дебора) ТВ уже не в состоянии показать что-либо достоверное. И хотя все знают об этом, всё равно, большинство зрителей сами не в состоянии полностью заблокировать свой мозг от лжи; в этом особенность телевизионного восприятия.
- Телеканалы каких стран доступны населению страны, и которым из них население отдает предпочтение?
- В Армении доступны телеканалы нескольких десятков стран, в основном на русском языке, и на языке оригинала. В пакетах кабельных услуг, которыми пользуются в основном средне- и высокообеспеченные семьи больших городов (около 15 процентов) есть Euronews и CNN, France 24 и Deutsche Welle, всего около 100 программ спутникового ТВ. Но для большинства населения транслируются только 3 российских телеканала: ОРТ, РТР Планета и "Культура". Первые два доступны также в отдалённых районах республики. Традиционно в Армении всегда отдавали предпочтение российским каналам, и это естественно, так как первым иностранным языком в Армении является русский.