Իսլամական մշակույթի ժառանգության պահպանման համար` 14.5 մլն դրամ
2009թ. շուրջ 350 մլն դրամի աշխատանքներ կիրականացվեն Ղարաբաղի հուշարձանների եւ մշակութային արժեքների պահպանության ուղղությամբ: Այս մասին Հետքին ասել է ԼՂՀ կառավարությանն առընթեր զբոսաշրջության վարչության պետ Սերգեյ Շահվերդյանը: Նա հավաստել է, որ երեկ կառավարության հաստատմանը ներկայացված ծրագրում նշված բոլոր աշխատանքների իրականացման համար պահանջվող գումարները պետբյուջեով նախատեսված են:
Ըստ այդ ծրագրի, վերականգնման աշխատանքներ կիրականացվեն Ամարասի վանքում, Գտչավանքում, Ուլուբաբի Պտկես Բերք վանքում, Տողի մելիքական ապարանքում, Դադիվանքի երիցատանը: Տարվա ընթացքում կիրականացվեն Ասկերանի ամրոցի, Ճանկաթաղի մատուռի կոնսերվացման աշխատանքներ: Նախատեսված է հնագիտական պեղումներ իրականացնել Ազոխի քարանձավում, Տիգրանակերտում: Նույն վայրերում կկատարվեն նաեւ բարեկարգման եւ հարմարեցման աշխատանքներ:
Ի դեպ, այս տարի ուշադրությունից չի վրիպել նաեւ իսլամական մշակույթի ժառանգությունը, որի պահպանման նպատակով նախատեսված է 14.5 մլն դրամ: Սերգեյ Շահվերդյանի խոսքերով, այդ նպատակով անցյալ տարի 10 մլն դրամ է հատկացվել պահուստային ֆոնդից:

14.5 Million Drams Earmarked to Preserve Islamic Culture in Karabakh
Sergei Shahverdyan, who heads the Department of Tourism in Karabakh told "Hetq" that in 2009 some 350 million drams will be allocated for the preservation of cultural and historical monuments in the country. Mr. Shahverdyan stated that the amounts needed for the program already approved by the NKR government had been included in the new budget.
The preservation projects include restoration work at the Amaras monastery, Gtchavank, Ouloubab Ptkes monastery, the Togh princely palace, etc. Conservation work will also be carried out on the Askeran castle and Jankatagh chapel. Archeological excavations are planned for the Azokh caves and at Tigranakert.
Mr. Shahverdyan noted that 14.5 million drams had been earmarked for the preservation of Islamic cultural monuments, an increase over the 10 million allocated from the reserve fund last year.