Անկարգություններ` Փափազյան փողոցում. կրպակների ապամոնտաժումն ուղեկցվեց բախումներով (լուսանկարներ)
Այս առավոտյան` ժամը 8:00-ի սահմաններում, Երևանի Արաբկիրի թաղապետարանը սկսեց ապամոնտաժել Փափազյան փողոցի մայթեզրի կրպակները: Ապամոնտաժման գործընթացն անձամբ ղեկավարում էր Արաբկիրի թաղապետի տեղակալ Հրայր Անտոնյանը:
Դեպքի վայրում էին բազմաթիվ ոստիկաններ, կարմիր բերետավորներ, թաղապետարանի աշխատակիցներ: Ոստիկաններն ու կարմիր բերետավորները, պատ կազմած, կանգնում էին ապամոնտաժող բանվորների ու կրպակատերերի միջև:
Վաղ առավոտից Փափազյան փողոցում իրադրությունը լարված էր, պարբերաբար ընդհանումներ էին տեղի ունենում կրպակատերերի և իրավապահների միջև:
Կրպակների տերերն ու վաճառողները փորձում էին կանխել ապամոնտաժումը: Նրանք սկսեցին քարեր շպրտել վերամբարձ կռունկի վրա: Կրպակատերերի և կարմիր բերետավորների միջև բախում առաջացավ:
«Ավտոդ ջարդելու ենք, Անտոնյան: Քարերով կռիվ ենք անելու: Ժողովրդին մի հանեք ոտի»,- գոռում էին կրպակատերերը:
Կրպակատեր Նարինե Կիրակոսյանը վնասեց ձեռքը, երբ փորձում էր քարը վերցնել կրպակատերերից մեկի երեխայի ձեռքից:
Կրպակատերերը փորձեցին փակել Կոմիտասի պողոտան:
Սակայն ոստիկաններն ու կարմիր բերետավորները նրանց ուժով հրեցին մայթ` ասելով. «Երթևեկությունը իրավունք չունեք փակեք»:
Այդ ժամանակ կրպակատերերից մեկի ինքնազգացողությունը վատացավ, շտապօգնություն եկավ:
«Ինչի՞ են մեզ հացից կտրում, ինչի՞ համար, քի՞չ են ուտում: Ով որ մեր հացին վայիս ա եղել, իրա տունը քանդվի»,- ասում էր այդ կրպակատիրոջ մայրը:
Ապամոնտաժման ընթացքում այլ կանանց ինքնազգացողությունը ևս վատացավ, և նրանց ևս բուժօգնություն ցուցաբերվեց:
Կրպակները քանդող շինարարներից մեկը, որը վերահսկում էր ավելի երիտասարդ բանվորների աշխատանքը, հրեց կրպակատերերից մեկին:
Անմիջապես միջամտեց Հրայր Անտոյանը, որը ևս հրեց և ուժով հեռացրեց կրպակատիրոջը:
Դեպքի վայրում էին «Ժառանգություն» կուսակցության անդամներ Արմեն Մարտիրոսյանը, Ստեփան Սաֆարյանը, Զարուհի Փոստանջյանը, Կարինե Հակոբյանը, Դավիթ Սանասարյանը, Անահիտ Բախշյանը:
«Մենք չենք տեսել Երևանի քաղաքապետարանի, Երևանի ղեկավար մարմինների կողմից ընդունված որևէ փաստաթուղթ, որտեղ գրված կլիներ, որ այս կրպակները պետք է ապամոնտաժվեն: Եվ հետևաբար, մենք համարում ենք, որ օրինականության տեսանկյունից, այս գործողությունները, մեղմ ասած, խոցելի են: Առավոտից որևէ փաստաթուղթ չի ներկայացվել, չկա որևէ որոշում»,- ասում էր Ստեփան Սաֆարյանը:
Իրեն Երևանի քաղաքապետարանում պաշտոնապես ասել են, որ քաղաքապետի հանձնարարականն ընդամենը վերաբերվում է կրպակների գույքագմանը և ոչ թե ապամոնտաժմանը:
«Դուք պիտի ունենաք կրպակների ապամոնտաժման որոշում: Այս հարցերը պիտի քննարկվեն Երևանի քաղաքապետարանում, և ապամոնտաժումը նոր պիտի արվի: Երևանի քաղաքապետը ինձ ասել է, որ «այս հարցով քննարկում է լինելու, սպասեք իմ նամակին»»,- Հրայր Անտոնյանին ասաց Ստեփան Սաֆարյանը:
«Ապամոնտաժվում են Երևան քաղաքում գլխավոր փողոցների վրա գտնվող, անօրինական կրպակները, և այն կրպակները, որոնց վարձակալության ժամկետները լրացել են»,- պատասխանեց թաղապետի տեղակալը:
«Կգանք ձեր հին թաղապետին և ձեր հին աշխատակիցներին դատի կտանք, թե ինչու են ապօրինի կրպակները տեղադրել: Քանի տարի է` հանդուրժել եք ապօրինի կրպակ, մի քանի օր էլ կդիմանաք»,- ասաց Ստեփան Սաֆարյանը:
«Դիմեք դատարան: Խնդրեմ: Եթե ես սխալ գործունեություն եմ ծավալում, դուք կարող եք դատի տալ»,- պատասխանեց Հրայր Անտոնյանը:
Զարուհի Փոստանջյանն էլ նշեց, որ թաղապետարանը, առանց դատարանի որոշման, օտարման գործունեություն իրականացնելու իրավունք չունի:
«Որևիցե քայլ թաղապետարանի կողմից անօրինական չի արվում: Անօրինական տեղադրված կրպակ է, հանում ենք: Ես անօրինականությու՞ն եմ անում»,- իր հեթին համոզված է Հրայր Անտոնյանը:
Դեպքի վայր ժամանեց կառավարության ներկայացուցիչը, ով ներկայացավ որպես կառավարության վարչության պետ Ղազարյան: Նա Հրայր Անտոնյանին հարցրեց, թե արդյոք ունի՞ ապամոնտաժումը թույլ տվող փաստաթուղթ:
«Էստեղ տեղում ակցիա եք կատարում, ապամոնտաժում եք. պետք է գրավոր փաստաթուղթ լինի»,- ասում էր Ղազարյանը:
«Քաղաքապետարան զանգեք, ճշտեք: Սա ապօրինի տեղադրված կրպակ է, ապամոնտաժվում է: Կա քաղաքապետի հանձնարարական»,- ասաց Հրայր Անտոնյանը: Շուռ գալով շինարարներին` ավելացրեց` շարունակեք:
Նա նշում էր, որ տեղադրված կրպակների պատճառով տուժել են մայթեզրի կանաչ տարածքները: Կրպակատերերն էլ ասում էին, որ սկզբում թող ապամոնտաժեն օլիգարխների էլիտար շինություններն ու հյուրանոցները, որոնք կառուցելու համար ևս կանաչ տարածքներ են տուժել:
Թաղապետի տեղակալը ասում էր կրպակատերերին, որ թեև կրպակը իրենց սեփականն է, բայց հողը, որի վրա տեղադրված է կրպակը, պետական է, և եթե հողի վարձակալության ժամկետը ուժի մեջ է, ապա կրպակը չի ապամոնտաժվի: «Որևիցե մի ժամկետ չի երկարացվում: Մերժվել է արդեն»,- ասում էր Հրայր Անտոնյանը:
Կրպակատերերն էլ զայրանում էին, թե իրենք դիմել են քաղաքապետարան՝ հողի վարձակալման պայմանագիրը երկարացնելու համար, սակայն իրենց դիմումներին չեն պատասխանել, ոչ էլ տեղյակ են պահել, որ պայմանագիրը չի երկարաձգվելու:
«Իրենք ոչ մերժել են, ոչ էլ երկարացրել են ժամկետը: Թող գային, ասեին, որ չենք երկարացնում, մենք իմանայինք` ինչ ենք անելու»,- «Հետքին» ասաց կրպակատեր Լևոն Հակոբյանը:
Նա վարկ է վերցրել բանկից և այժմ չգիտի, թե ինչպես է վճարելու այդ վարկը: Լևոնն իր կրպակում աշխատում է արդեն 12 տարի, վճարում է բոլոր հարկերը: Ասում է, որ առանց կրպակի՝ չի կարողանա գոյատևել և կարտագաղթի Հայաստանից: Նրա կրպակից ստացված եկամուտով երկու ընտանիք է ապրում:
Լևոն Հակոբյանը և իր կինը` Նառա Փափազյանը, կրպակում էին այն ժամանակ, երբ շինարարները քանդում էին կրպակի հիմքը: Կրպակում աշխատող վաճառողուհին և Լևոնի կինը լաց էին լինում: Կնոջ ինքնազգացողությունը վատացավ, Լևոնը դեղահաբ տվեց կնոջը:
«Ասում են` հայ ազգը շինարար ազգ ա, այ է՞ս ա ձեր շինարարությունը: Առանց հրամանի, առանց որոշման, առանց ոչ մի բանի` ասել ա քանդի: Տղուս չթողեցի 3 տարի առաջ գնար արասահման, որ մնար ապրեր, հիմա ես էրեխուս ասում եմ` տունը ծախի, գնում ենք ստեղից»,- ասում էր Լևոն Հակոբյանը` ցույց տալով այն փաստաթղթերի, որոշումների տրցակը, որոնք հավաքել է` կրպակը տեղադրելու իրավունք ստանալու համար:
Լևոն Հակոբյանի խոսքերով` կրպակը քանդելը իր համար նույնն է, ինչ իր տունը քանդելը, քանի որ կրպակում ավելի շատ է լինում, քան տանը: «Ո՞վ է տեսել` մի հատ պողոտայի վրա 10 հա սուպերմարկետ լինի»,- ասում էր նա:
«Դուք գիշերը ո՞նց եք քնելու հանգիստ, ո՞նց եք գլուխներդ բարձին դնելու: Քաղաքապետ, դու մեզ հացից կտրում ես: Դուք վիլլաներ ունեք, մենք մի կտոր հաց ենք վաստակում: Էսքան ժողովրդի անեծքը ձեր գլխին է թափելու: Սա էժան չի նստի ձեր վրա: Կգա օրը, կհիշեք, որ ժողովրդի անեծքն է ձեր վրա»,- բղավում էին կրպակատերեը: Նրանք անիծում էին ապամոնտաժման բոլոր պատասխանատուներին:
Լինում էին պահեր, որ կրպակատերերը Հրայր Անտոնյանին խնդրում էին դադարեցնել ապամոնտաժումը: «Անտոնյան ջան, մի արա, անեծքի տակ մի ընկնի: Անտոնյան, մեղք եմ, ցավդ տանեմ»,- ասում էին կրպակատերերը: «Մայրիկ ջան, ցավդ տանեմ, մի ասա, մայրիկ ջան»,- պատասխանում էր Հրայր Անտոնյանը:
Փափազյան փողոցում կային մարդիկ, որոնք ոստիկանի կամ կարմիր բերետավորի համազգեստ չէի կրում, սակայն բախումների ժամանակ միանգամից անցնում էին իրավապահների կողմը, հրում կրպակատերերին:
Այդպիսի երկու տղամարդ ներկայացան որպես կրպակատեր, բայց կրպակատերերն ասացին, որ նրանք իրականում թաղապետարանի աշխատակիցներ են: Նրանք հրաժարվեցին իրենց անունն ասել:
«Սրան նկարեք: Սա չգտենք` ով է»,- մատնացույց անելով այդ տղամարդկանցից մեկին (ներքևի լուսանկարում ձախից առաջինն է)` լրագրողներին ասաց Զարուհի Փոստանջյանը:
Մեկ այլ մարդ, ով ներկայացավ որպես թաղապետարանի առևտրի բաժնի պետ (վերևի լուսանկարում մեջտեղինն է), ասաց, որ վերոնշյալ երկու տղամարդիկ կրպակատեր են: «Իրանց կրպակի հետ իրանք խնդիր չունեն: Ոչ թե բարեկամ ենք, դրա համար չունեն, այլ իրանց կրպակը, եթե անօրինական է, ապամոնտաժվում է, եթե օրինական է, մնում է»,- «Հետքին» ասաց առևտրի բաժնի պետը:
Նա խորհուրդ տվեց լուսանկարել ոչ թե իրենց երեքին, այլ պատերը: «Ի՞նչ ես էկել ստեղ նկարում: Լրագրող ես` լրագրի էն, ինչ որ քեզ պետք ա, դրա համար էկել ես: Պատերը նկարեք, եթե ընդհանուր նկարում եք»,- ասաց թաղապետարանի առևտրի բաժնի պետը:
Զարուհի Փոստաջյանը փորձեց կտրել բանվորների գործիքների լարերը: Հրայր Անտոնյանը կանչեց ոստիկաններին, որոնք թույլ չտվեցին կտրել լարերը:
Հետո կրպակատերերն ու պատգամավորները նստեցին ասֆալտին, որպեսզի թույլ չտան, որ ապամոնտաժման սարքերին հոսանք մատակարարող ավտոմեքենան մոտենա հերթական կրպակին: Սակայն ոստիկանները հեռացրին նրանց: «Հոսանք կա մեջը, ձեզ է խփելու հոսանքը»,- ասում էին ոստիկանները:
Մեկ այլ բախում էլ եղավ Փափազյան փողոցի հենց մեջտեղում: «Ժառանգության» վարչության անդամ Դավիթ Սանասարյանը պառկեց գետնին:
Մարդին խմբվեցին փողոցի մեջտեղում: «Ճանապարհը ազատեք»,- ասում էին իրավապահները: Քաշքշուկ եղավ:
Մինչ ընթանում էր ապամոնտաժումը, Ստեփան Սաֆարյանը և կառավարության վարչության պետը գնացին Արաբկիրի թաղապետարան ու հանդիպեցին թաղապետ Էդուարդ Մուշեղյանի հետ: Թաղապետը նշել է, որ կրպակներին հարակից մանկապարեզը դժգոհ է կրպակներից: Բացի դրանից` կրպակների տակով անցնում է ոռոգման ցանց, որը պետք է վերանորոգվի:
Վերադառնալով ապամոնտաժման վայր` «Ժառանգության» ներկայացուցիչը և կառավարութան վարչության պետը ասացին, որ թաղապետը այս շաբաթ օրը կհանդիպի բոլոր` 14 կրպակատերերին, նրանց հետ կշրջի Արաբկիր համայնքում, նրանց համայնքի երկրորդական փողոցներում կառաջարկի տեղեր, որտեղ, կրպակատերերի ընտրությամբ, կտեղադրվեն կրպակները:
«Եվ տեղի հատկացում կլինի օրինական, և կտանեք կտեղադրեք: Պետք եղավ` ես էլ կգամ»,- ասաց կրպակատերերին կառավարության ներկայացուցիչը:
Դեպքի վայր եկավ նաև ՀՅԴ խմբակցության անդամ Հրայր Կարապետյանը, ում գրասենյակը գտնվում է կրպակների հանդիպակաց մայթին: Հրայր Կարապետյանը այսօր ևս խոսել էր թաղապետի հետ: Էդուարդ Մուշեղյանը ՀՅԴ պատգամավորին ևս խոստացել է շաբաթ օրը հանդիպել կրպատակերերի հետ:
«Վերջին խոստումը սա է: Որ կրպակները օրինական են, ժամկետի մեջ են, կմնան: Որոնց ժամկետը լրացել է, նրանց կառաջարկեն այս տարածքում 3 տեղ, դուք կընտրեք: Հենց արձակուրդը վերջանա, Ազգային ժողովում այս հարցը դնելու ենք, լսումներ ենք կազմակեպելու: Միայն դուք չեք. ամբողջ քաղաքում է: Էսօր էս փողոցն է, երեկ չէ առաջի օրը Ռայկոմն էր, վաղը Աբովյանն է: Էսպես հերթով գնալու է»,- կրպակատերերին ասաց Հրայր Կարապետյանը:
Թաղապետը և Ստեփան Սաֆարյանին, և Հրայր Կարապետյանին ասել է, որ կրպակները կապամոնտաժեն, կտեղափոխեն և այլ վայրում կտեղադրվեն թաղապետարանի բյուջեի հաշվին: Էդուարդ Մուշեղյանը առաջարկել է որոշ կրպակատերերի աշխատանք տալ:
Ստեփան Սաֆարյանն առաջարկել է հենց այսօր դադարեցնել ապամոնտաժման աշխատանքները, որպեսզի ժողովուրդը ճիշտ ընկալի թաղապետի առաջարկները, սակայն թաղապետը հրաժարվել է:
Կրպակատերերը «Հետքին» ասացին, որ չեն հավատում թաղապետի խոստմանը: Նախ, եթե ապամոնտաժվում են ողջ Երևանի կրպակները, ապա ինչո՞ւ պետք է դրանք տեղադրվեն Երևանի այլ վայրում: Բացի դրանից` եթե այդպես լիներ, ապա հենց այսօր արդեն կրպակները պետք է տեղադրվեին նոր տեղում:
«Հո չի ասելու` տար դիր էնտեղ: Պիտի մի հատ ինքը թույլտվություն տա, պիտի հողահատկացում լինի: Պիտի սեփականաշնորհում թույլ տա, պայմանագիր կնքի, նոր քեզ ասի` կրպակդ տար: Հիմա ասի` կրպակդ տար ուրիշ տեղ դիր, ես տնեմ ուրիշ տեղ դնեմ, վաղը կգա կքանդի: Կասի` ո՞ւր են թղթերդ, ինչի՞ հիման վրա ես բերել: Իսկ էդ թղթաբանությունը մի տարի կտևի»,- ասում էր կրպակատեր Ռազմիկը:
Կրպակատերերը նաև մտավախություն ունեն, որ իրենց կառաջարկվի աշխատել սուպերմարկետներում:
Կրպակների հիմքերը քանդելուց հետո բանվորները վերամբարձ կռունկներով կրպակները հանեցին տեղից ու տեղադրեցին մեքենայի վրա: Սկսելուց 7 ժամ անց ապամոնտաժումը դեռ չէր ավարտվել:

Беспорядки на улице Папазяна: демонтаж киосков сопровождался столкновениями (фото)
Сегодня около 8 часов утра администрация Арабкирского района Еревана начала демонтаж торговых ларьков, расположенных на тротуаре улицы Папазяна. Процессом демонтажа руководил лично заместитель главы администрации Арабкирского района Грайр Антонян.
На месте событий находились многочисленные полицейские, красные береты, сотрудники общинной администрации. Полицейские и красные береты, встав между рабочими и владельцами киосков, оцепили территорию, на которой прозводились работы по демонтажу.
С раннего утра ситуация на улице Папазяна была крайне напряженной. Между владельцами киосков и правоохранителями периодически происходили столкновения.
Владельцы и продавцы ларьков пытались помешать демонтажу. Они начали кидать камни в сторону башенного крана. Между владельцами киосков и красными беретами произошло столкновение.
“Антонян, я разобью твою машину. Мы будем драться камнями. Не заставляйте народ подниматься на борьбу”,- кричали владельцы ларьков.
Владелица ларька Нарине Киракосян повредила руку, пытаясь отнять камень у ребенка другого владельца ларька.
Владельцы ларьков попытались перекрыть улицу Комитаса.
Однако полицейские и красные береты силой оттолкнули на тротуар, заявив, что они “не имеют права блокировать движение”.
В это время одной из участвовавших в столкновении женщин стало плохо. Приехала “Скорая помощь”.
“Почему отнимают у нас кусок хлеба? За что? Мало им того, что нахапали? Пусть будет проклят тот, кто позарился на наш кусок хлеба”,- говорила мать женщины, которой принадлежит ларек.
В ходе демонтажа плохо стало и других женщинам. Им тоже была оказана медицинская помощь.
Один из демонтировавших ларьки рабочих, который контролировал работу более молодых работников, оттолкнул одного из владельцев ларьков.
Вмешался Грайр Антонян, который силой увел владельца ларька.
На месте событий находились члены партии “Наследие” Армен Мартиросян, Степан Сафарян, Заруи Постанджян, Карине Акопян, Давид Санасарян, Анаит Бахшян.
“Мы не видели ни одного документа, принятого мэрией и руководящими органами Еревана, в котором было бы написано, что эти ларьки должны быть демонтированы. Следовательно мы считаем, что с точки зрения законности эти действия, мягко говоря, уязвимы. С утра не представили ни одного документа, ни одного решения”,- отметил Степан Сафарян.
В мэрии Еревана Сафаряну официально заявили, что распоряжение мэра касалось только инвентаризации, а не демонтажа ларьков.
“У вас должно быть решение о демонтаже. Эти вопросы должны были быть обсуждены в столичной мэрии и только после этого ларьки могли быть демонтированы. Мэр Еревана сказал мне, что “по этому вопросу состоится обсуждение, ждите моего письма”,- сообщил Грайру Антоняну Степан Сафарян.
“Демонтируются только незаконные ларьки, ларьки, находящиеся на главных улицах Еревана, а также те ларьки, срок аренды которых уже истек”,- ответил заместитель главы администрации Арабкирского района.
“Мы обратимся в суд на вашего прежнего руководителя и прежних сотрудников, которые установили незаконные ларьки. Вы столько лет терпели наличие незаконных ларьков, могли бы потерпеть еще несколько дней”,- сказал Степан Сафарян.
“Пожалуйста, обращайтесь в суд. Если я предпринял неправильные действия, можете отдать меня под суд”,- заявил Грайр Антонян.
В свою очередь Заруи Постанджян отметила, что общинная администрация не имеет права осуществлять процесс отчуждения без решения суда.
“Со стороны администрации не был предпринят ни один незаконный шаг. Ларек установлен незаконно, поэтому мы его демонтируем. Разве это беззаконие?”- убежденно заявил Грайр Антонян.
На место происшествия прибыл представитель правительства, назвавший себя начальником управления по фамилии Казарян. Он поинтересовался у Грайра Антоняна, есть ли разрешение на демонтаж.
“Здесь на месте проводится акция, вы демонтируете, должен быть письменный документ”,- сказал Казарян.
“Позвоните в администрацию района, уточните. Это незаконно установленный ларек, и он демонтируется. Есть распоряжение мэра”,- пояснил Грайр Антонян и, повернувшись к рабочим, велел продолжать. По словам Антоняна, из-за установленных ларьков пострадали зеленые территории на тротуарах. На это владельцы ларьков заявили: сперва демонтируйте элитарные сооружения и гостиницы олигархов, из-за строительства которых тоже пострадали зеленые территории.
Заместитель главы Арабкирской администрации объяснял владельцам ларьков, что хотя ларьки являются их собственностью, однако земля, на которой они установлены, государственная, и если срок аренды земли в силе, то ларек не демонтируется. “Ни один срок не продлевается, мы уже отказали”,- сказал Грайр Антонян.
Владельцы ларьков возмущались тем, что когда они обратились в администрацию Арабкирского района с целью продления договора об аренде земли, то никакого ответа на свои заявления не получили. Кроме того, их не поставили в известность о том, что договор не продлевается.
“Они нам не отказали и не продлили срок. Почему нам не сообщили, что не продлевают срок, мы бы тогда знали, что делать”,- сказал “Hetq”-у владелец ларька Левон Акопян.
Он взял кредит в банке и сейчас не знает, как будет погашать кредит. В своем ларьке Левон работает уже 12 лет, платит все налоги. Он говорит, что без ларька не сможет обеспечить свое существование и эмигрирует из Армении. На доходы от работы ларька живут две семьи.
Левон Акопян и его жена Нара Папазян находились в ларьке, когда строители разрушали его фундамент. Работающая в ларьке продавщица и жена Левона плакали. Самочувствие жены ухудшилось, и Левон дал ей таблетки.
“Говорят, армяне – народ-строитель. Вот это ваше строительство? Без приказа, без решения, без какого-либо документа дали указание демонтировать. Три года назад я не позволил своему сыну уехать жить за границу. Сейчас я ему сказал: продай дом, мы уезжаем отсюда”,- говорит Левон Акопян, показывая увесистую пачку документов и решений, которые собрал для установки ларька.
По словам Левона Акопяна, для него демонтаж ларька то же самое, что и разрушение собственного дома, поскольку в ларьке он бывает больше, чем дома. “Где это видано, чтобы на одной улице было 10 супермаркетов”,- говорит он.
“Как вы будете спать ночью. Мэр, ты лишаешь нас куска хлеба. У вас виллы, а мы зарабатываем лишь на кусок хлеба. Проклятья всех этих людей обрушатся на ваши головы. Это вам просто так не сойдет с рук. Придет день, и вы поймете, что на вас проклятье народа”,- кричали владельцы ларьков. Они проклинали всех, кто несет ответственность за демонтаж.
Бывали моменты, когда владельцы ларьков просили Грайра Антоняна прекратить демонтаж. “Антонян джан, не делай этого, не заставляй нас проклинать тебя. Антонян, пожалей меня”,- говорили владельцы ларьков. “Прошу тебя, мать, не говори так”,- отвечал Грайр Антонян.
Во время этих событий на улице Папазяна находились люди в гражданской одежде, которые, однако, во время столкновений сразу переходили на сторону правоохранителей, отталкивали владельцев ларьков.
Двое мужчин представились владельцами ларьков, однако другие присутствовавшие сказали, что на самом деле они сотрудники администрации Арабкирского района. Эти люди отказались назвать себя.
“Сфотографируйте этого, мы не знаем, кто он”,- указав на одного из этих мужчин (на снимке – первый слева), сказала журналистам Заруи Постанджян.
Человек, который представился начальником отдела торговли Арабкирской администрации (на верхнем снимке в центре), сказал, что двое других мужчин являются владельцами ларьков. “У них нет проблем с ларьками. Не потому, что мы приходимся родственниками, а потому, что если их ларек незаконный, то будет демонтирован, если законный – останется“,- сказал “Hetq“-у начальник отдела торговли. Он также заявил: “Зачем пришла сюда и фотографируешь?“.
Заруи Постанджян попыталась перерезать шнуры инструментов, которыми рабочие демонтировали ларьки. Грайр Антонян вызвал полицейских, которые не позволили это сделать.
Затем владельцы ларьков и депутаты уселись на асфальт, чтобы не позволить машине, к которой подключались электрические инструменты для демонтажа, подъехать к очередному ларьку. Однако полицейские насильно увели их. “Там электричество, вас током ударит”,- говорили полицейские.
Еще одно столкновение произошло в центре улицы Папазяна. Член правления партии “Наследие” Давид Санасарян улегся на асфальт.
Люди встрали посередине улицы. “Освободите дорогу”,- говорили правоохранители. Произошла потасовка.
Пока осуществлялся демонтаж, Степан Сафарян и начальник управления правительства отправились в администрацию Арабкирского района, где встретились с руководителем администрации Эдуардом Мушегяном. Он сказал, что расположенный неподалеку детсад выражает недовольство наличием ларьков. Кроме того, под ларьками проходит оросительная сеть, которая должна быть отремонтирована.
По возвращении представители “Наследия “ и правительства сообщили, что в ближайшую субботу руководитель Арабкирской администрации встретится с владельцами всех 14 ларьков, объедет с ними территорию района и предложит на второстепенных улицах места, где они смогут установить свои ларьки.
“Выделение места будет законным, поедете, установите ларьки. Надо будет, я тоже приду”,- пообещал собравшимся представитель правительства.
На место происшествия пришел также член парламентской фракции АРФ Дашнакцутюн Грайр Карапетян, чей офис находится на противоположной от ларьков стороне улицы. Грайр Карапетян тоже разговаривал сегодня с руководителем администрации. Эдуард Мушегян и ему пообещал, что в субботу встретится с владельцами ларьков.
“Те ларьки, срок договора которых не истек, останутся. А владельцам тех ларьков, сроки договоров которых истекли, будут предложены на выбор три места на этой территории. Как только каникулы закончатся, мы поднимем этот вопрос в Национальном Собрании. В таком положении оказались не только вы, аналогичная ситуация во всем городе. Сегодня пришли на вашу улицу, позавчера были у Райкома, завтра отправятся на улице Абовяну. Вот так будут по очереди демонтировать”,- сказал владельцам ларьков Грайр Карапетян.
И Степану Сафаряну, и Грайру Карапетяну глава администрации Арабкирского района сказал, что ларьки будут демонтированы, перевезены и за счет местного бюджета установлены в другом месте. Эдуард Мушегян предложил обеспечить некоторых владельцев ларьков работой.
Степан Сафарян предложил прямо сегодня прекратить работы по демонтажу, чтобы предложения главы админстрации Арабкирской общины были правильно восприняты людьми, однако тот отказался.
Владельцы ларьков сказали ”Hetq”-у, что не верят обещанию руководителя общины. Во-первых, если ларьки демонтируются во всем Ереване, то почему они должны быть установлены в другом месте города. Кроме того, если это должно быть так, как обещают, то уже сегодня ларьки установили бы на новом месте.
”Он же не скажет, повези и установи там-то. Они должны дать разрешение, выделить землю. Кроме того, надо будет получить  разрешение на приватизацию, заключить договор. И только потом тебе скажут: установи ларек. А если они сейчас скажут: перевези ларек в другое место, я перевезу и установлю, то завтра могут придти и демонтировать. Потребуют бумаги, спросят, на каком основании я установил ларек в этом месте. Между тем эта бумажная волокита растянется на целый год”,- сказал владелец ларька Размик.
Владельцы ларьков также опасаются, что им предложат работать в супермаркетах.
Рабочие разрушали фундаменты ларьков, после чего с помощью башенного крана погружали их на грузовик. Начавшийся 7 часов назад демонтаж все еще продолжался.